Uşak Uçak Bileti

Uşak

Uşak

Ege Bölgesi’nin iç kısımlarına kurulmuş olan Uşak kenti, geçmişten günümüze farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle gelişmiş zengin bir kültürü ve tarihi alt yapısı bulunmaktadır. Aşıklar şehri olarak anılan Uşak’ta birbirinden ilginç tarihi yapılar bulunmaktadır. Ege ve İç Anadolu’ya olan yakınlığından ötürü kentin tarih ve kültür yapısı farklı bir renk cümbüşüne sahiptir. Tabiatı ile de oldukça sevilen bu kentte, her zevke uygun tatil yapma imkânı vardır. Bu nedenle her yıl 40 bin civarında turist ağırlamaktadır. 400 bine yaklaşan nüfusu ile beraber kent her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Ulaşım açısından da elverişli bir konumda yer alan kente, ülkenin her bir yanından çok kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Dünya üzerinden de ziyaretçileri olan kente uçak ile ulaşımda en uygun Uşak uçak bileti satın alarak ekonomik bir tatil planlayabilirsiniz. Bunun haricinde otobüs ve tren aracılığı ile de kente ulaşabilirsiniz. Biletlerinizi satın alırken en pratik şekilde bilet.net üzerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

Uşak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hititlerden Roma Krallığı’na varıncaya kadar birçok gelişmiş medeniyete ev sahipliği yapmış olan Uşak, tarihi eserlerinin korunmasına özen göstermiştir. Kent bir süre Lidyalılar tarafından da yönetilmiştir. Bu sebeple farklı uygarlıklardan çeşitli tarihi eserler miras kalmıştır. 1800 yıllarında patlak veren yangınlardan dolayı tarihi eserler tahrip olmuştur. Çok fazla müze ve eski konaklarla çevrili kentte güzel vakit geçirebilirsiniz. Uşak, kültürel miraslarının yanı sıra harika doğal zenginliklere de sahiptir. Bu yönü ile birçok açıdan çeşitli turistik alanları bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin de sık sık eserlerinde bahsettiği bu kenti kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Uşak'ta Konaklama İmkanları

Uşak’ta farklı seçeneklerde konaklama imkânı bulabilirsiniz. Özellikle gezileriniz sırasında rahat bir konaklama için şehir merkezinde birçok konaklama seçeneği yer almaktadır. Lüks otellerden pansiyonlara varıncaya kadar geniş bir yelpazede konaklama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İş gezileri içinse terminalin hemen yakınlarında yer alan konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Genel olarak uygun fiyat aralıklarında seyreden Uşak konaklama imkanlarında en çok tercih edilen otellerden bazıları; Hotel Akdağ Uşak, Ağaoğlu Hotel Uşak ve Otel Şahlan 1’dir. Kent merkezinde en popüler olanlar ise; Kremon Hotel, Nest Hotel ve Çakabey Hotel gibi noktalardır. Uşak otelleri arasında en uygun fiyatlı olanlar arasından bir seçim yapmak istiyorsanız; Uşak Asrın Apart Otel ve Ramada By Wydham Uşak merkezlerini tercih edebilirsiniz. Zaman zaman düzenledikleri kampanyalardan yararlanarak tatilinizi ekonomik hale getirebilirsiniz.

Uşak’ın Yöresel Yemekleri

Köklü uygarlıkların etkisi altında kalmış olan kentin, mutfak kültürü de durumdan etkilenmiş ve zengin bir mutfak kültürü oluşmuştur. Uşak geleneksel ev yemeklerini denemek için en ideal noktalardan birisi de Asırlık Lokanta İlyas Usta’dır. İlyas Usta’nın lokantası, yerli halk tarafından çokça tercih edilmekte olan bir esnaf lokantasıdır. Ayrıca menü fiyatları da çok uygun aralıklarda seyretmektedir. Uşak gezinizde şehrin mutfak kültürüne dair fikir edinmek için bu lokantayı tercih edebilirsiniz.

Kentin eski ve iyi hizmet veren mekanlarından olan Ezogelin Kebap Döner ve Pide Salonu, gezi rotanızda yemek molası vereceğiniz adreslerden birisi olabilir. Çeşitli kebap menülerin yanında Erzincan Peynir Tulumu ve balon ekmeği gibi farklı lezzetler de servis edilmektedir.

Tüm Türkiye genelinde tüketilmekte olan tarhana çorbası, Uşak mutfağına ait bir yemektir. Uşak’ın bu meşhur yemeğini Yeldanlizade Tarhana Baba’da deneyebilirsiniz.

Uşak’ta Turistik Yerler

Birçok köklü uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Uşak’ta birbirinden ilgi çekici tarihi eserler bulabilirsiniz. 1922 yıllarında Yunanlıların elinden kurtarılan Göğem Köyü’ne inşa edilen Göğem Zafer Anıtı, bağımsızlık sembollerinden birisi haline gelmiştir. Tarih severlerin gezi listesinde yer alması gereken önemli noktalardan birisidir. Tabiat güzellikleri ile öne çıkan Uşak, Örencik Kaplıcaları ile ziyaretçilerine harika bir hizmet sunmaktadır. Kadınlara ve erkeklere özel olarak yapılmış olan hamamlar yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Karaciğerden cilt hastalıklarına varıncaya kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bu kaplıcaları kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Kent merkezine çok yakın bir noktada konumlanmış olan Ilıcak Subaşı Parkı, geniş bir alan üzerinde kurulmuştur. İçerisinde çeşitli sosyal aktivite alanlarının yer aldığı bu parkta kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Yüzme havuzundan tenis kortlarına varıncaya kadar her zevke ve ilgi alanına yönelik bir merkez bulabilirsiniz. Uşak’ın ilgi çeken doğal güzelliklerinden birisi de Ulubey Kanyonu’dur. Ulubey ve Banaz Çayı paralelinde devam eden bu kanyon 45 km uzunluğunda ve 170 m derinliktedir. Manzarası ile ziyaretçilerini hayran bırakan adreslerden bir diğeri de Takmak Göletidir. Takmak kasabasına 3 km uzaklıkta yer alan göl, içme suyu olarak kullanılmasının yanı sıra sazan balıkları ile de oldukça ünlüdür. Uşağın doğa harikalarından bir diğeri de Taşyaran Vadisi’dir. Ülkenin keşfedilmemiş tabiat harikalarından olan Taşyaran Vadisi’nde mesire alanı ve gözlem evi de yer almaktadır. Kanyon içerisinde ise basamaklar ile aşağıya inilebilmektedir.

Türkiye’nin hemen her kentinde olduğu gibi köklü tarihi olan Uşak’ta da varlığını sürdüren antik kentler yer almaktadır. Halk arasında Sülümenli Harabeleri olarak bilinen Blaundus Antik Kenti görülmeye değer yapılardan birisidir. Bunun yanı sıra kale, tapınak, tiyatro ve kaya mezarları bulunmaktadır. Antik kent içerisinde 12 yapıdan 4 tanesi sergilenmektedir. Kazıları devam eden kentin birçok eseri de sergilenmeyi beklemektedir.

Kent içerisinde yapacağınız geziler sırasında alışveriş yapabileceğiniz Uşak Bedesteni, tarihi dokusu ile ilgi çekicidir. 1901 yılında inşa edilmiş olan bedesten, İtalyan bir Mimarın eseridir. Kurulumunun üzerinden yaklaşık 80 yıl sonrasında Sarraflar Çarşısı olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Uşak’ta kentin meşhur halılarının sergilendiği özel bir müze hizmet vermektedir. Ödül almış Uşak halı ve kilimlerinin sergilendiği müzede yer alan tüm eserlerde, %100 yün kullanılmaktadır.

Kentin sembolleşen noktalarından Clandras Köprüsü, Karahallı ilçesinde bulunmaktadır.  MS. 2. Yüzyılda su kemeri olarak inşa edilen eser, Pepouza Antik Kenti’ne su sağlamak için yapılmıştır. Günümüzde ise eşsiz manzarası ile köprü vazifesi görmektedir. 1960 yılında kurulmuş olan ülkenin ilk hidroelektrik santrali de köprünün yakınında yer almaktadır. Köprü civarında yer alan mesire alanında vakit geçirebilir, var olan eserleri ve doğayı incelemek için vakit ayırabilirsiniz.

 

Uşak'ta Ulaşım İmkanları

Uşak, şehir içi ulaşımda kullanışlı bir güzergâh ağına sahiptir. Kente geliş gidişler konusunda da gelişmiş bir otobüs terminaline sahiptir. Bu nedenle civar şehirlerden geliş gidişlerde size uygun sefer bulmakta zorluk çekmezsiniz. Kente ait Uşak Havalimanı'nı kullanarak da şehre pratik bir ulaşım yolu seçebilirsiniz. Bu noktada en ucuz Uşak uçak bileti için biletinizi alırken belirli zamanlarda düzenlenmekte olan kampanyaları inceleyebilir ve size de uyum sağladığı taktirde bu tarz fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Uşak uçak bileti fiyatları genel olarak uygun aralıklarda seyrettiği için indirim konularında çok daha avantajlı bir tatil planlayabilirsiniz. Kent içerisinde otobüs, taksi, minibüs gibi farklı toplu taşımalar vasıtası ile birçok turistik destinasyona kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Daha özel bir seyahat planı için kent içerisinde yer alan araç kiralama merkezlerine uğrayabilirsiniz.

Prş
23,45°
Cum
24,95°
Uşak
15 Haz Cmt, Bulutlu
22,53°
Paz
18,35°
Pzt
19,99°
Sal
22,02°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery