Antalya Otobüs Bileti

Antalya

Antalya

Antalya Hakkında

Antalya, her sene binlerce yerli ve yabanca turiste ev sahipliği yapan Türkiye’nin en değerli turizm duraklarından birisidir. Akdeniz’in uçsuz bucaksız mavisine yelken açabileceğiniz bu harika şehir; meşhur plajları, tatil köyleri, birçok medeniyeti tek yapıda barındıran sayısız mimari eserleri, renkli festival ve şenlikleri ile ziyaretçilerine harika manzaralar sunmaktadır. Helenistik dönemden bu yana bir yaşam alanı olarak kullanılan şehrin içerisinde; Aspendos Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Perge Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti ve Side Antik Kenti gibi birçok eski yerleşke alanları bulunmaktadır. Doğası, çok sayıda plajı ve tarihi eserleri ile bir turizm diyarı olan Antalya’da her bütçeye uygun otel ve çeşitli tatil köyleri hizmet vermektedir. Birbirinden güzel ve gelişmiş ilçeleri ile Antalya her sezon yaklaşık 10 milyon ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Toros Dağları’nın Akdeniz’in temiz suları ile birleştiği kentte su sporları, kamplar, dağ sporları ve tekne ya da teleferik ile yapılan gezilere kadar çeşitli eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir. Aynı zamanda renkli gece hayatı ile ünlenen Antalya, eğlenceli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivaller kültür ve sanat ağırlıklı festivalleri de içermektedir. Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Opera ve Bale Festivali ve Antalya Caz Festivali gibi tüm dünyada ses getiren festivaller olup, bu dönemlerde birçok farklı ülkeden misafirleri ağırlamaktadır. Aynı zamanda eğitim alanında da önemli üniversitelere sahiptir. Kentte 100 binin üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Hem öğrenci hem de yerli-yabancı turistlerin akın ettiği kentte merkezde yer alan otogarın yanı sıra; Korkuteli, Kemer, Kumluca, Kaş, Serik, Manavgat, Alanya ilçelerinde de hizmet vermekte olan otogarlar bulunmaktadır. Gelişmiş bir otobüs sistemi bulunan Antalya’da biletlerinizi bilet.net üzerinden Antalya otobüs bileti şeklinde aratarak bulabilir ve bilet.net sayesinde güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Aynı zamanda sitede birçok firmayı bir arada görerek Antalya bilet fiyatları konusunda bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Antalya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi eserleri, huzurlu koyları ve farklı zevklere hitap edebilecek çeşitli plajları ile Antalya ülkemizde en çok turist ağırlayan şehirlerden birisidir. Tatil beldeleri arasında öne çıkan bu renkli şehri gezmek için detaylı bir plana ihtiyacınız olabilir. Gezinizde sizlere rehber olacak gözde mekanları birlikte inceleyebiliriz.

Antalya’da denildiğinde akla gelen sembolik yerlerden birisi de birçok medeniyetin izlerini bünyesinde barındıran Kaleiçi’dir. Osmanlı, Selçuklu ve Bizans imparatorluklarından kalma tarihi evlerin ve surların arasında gezerken kendinizi büyülü bir atmosferin içinde bulabilirsiniz.

Kaleiçi’nde gezilecek tarihi yapı, eser müze ve mekanlar saymakla bitmez diyebiliriz. MS 130 yılında inşa edilen Hadrian Kapısı bu harika eserlerden bir tanesidir. 1870 yaşında olan bu harika eserin güney kısmında Julia Sancta Kulesi yer almaktadır. Kule, antik dönem ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin mimarisini tek bir yapıda birleştirmiştir. Medeniyetlerin yıllar içerisindeki birleşimini görmek sizi heyecanlandırabilir.

Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Türk geleneğini yansıtan damat tıraşı ve kına gecesi gibi sergileri ile yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Aya Yorgi Ortodoks Kilisesi’nin Kıraç çifti tarafından satın alınması ile müzeye dönüştürülmüş olan bu kiliseyi planlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Kaleiçi’ndeki geniş Karaalioğlu parkı, gezinizde soluklanmak için kullanabilir ve seyir terasındaki harika manzaranın karşısında dinlenebilirsiniz. Aynı zamanda yakın bölgede yer alan Roma Dönemi’nden kalma Hıdırdık Kulesi’ne de uğrayabilirsiniz. Önceleri deniz feneri ve gözetleme kulesi olarak kullanılmış olan kule şimdilerde özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Antalya fotoğraflarında görmeye alışık olduğumuz yerlerden birisi de Antalya Kaleiçi Saat Kulesi. Kaleiçi gezinizde hemen birbiri yanında konumlanan bazı eserleri şöyle sıralayabiliriz: Kesik Minare (Korkut Cami), Ahi Yusuf Mescidi, Yivli Minare. Özellikle Antalya’nın sembolü sayılabilecek Yivli Minare, Selçuklu Devleti’nin ilk eserleri arasında yer almaktadır. Farklı medeniyetlerin mimari eserleri dikkatinizi çekiyorsa Kaleiçi’nde yapacağınız bu gezi sizi gerçekten memnun edecektir.

Kaleiçi gezinizi plaj durağı ile sonlandırabilirsiniz. Mermerli Plajı ve yat limanı birbirine çok yakın konumlanmaktadır. Uygun fiyatlı ve tertemiz denizi ile plajda keyifli vakit geçirebilir ya da dilerseniz yat limanında gerçekleşmekte olan tekne turlarına katılarak Kaleiçi’nin denizden görünen manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

3 bine yakın oyuncağın sergilenmekte olduğu Antalya Oyuncak Müzesi 2011 yılından itibaren hizmete başlamıştır. Sunay Akın rehberliğinde açılmış olan bu müze sizi çocukluğunuza geri götürebilir.

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz, kentin kültürünü yansıtmakta olan müzelerden birisi de Antalya Etnografya Müzesi’dir. Müzenin yer aldığı iki konak, Osmanlı mimarisinin 19.yüzyıldan kalma özel parçalarını yansıtmakta. Konaklardan birinde Türk İslam Eserleri diğerinde ise Antalya bölgesini yansıtan kültürel parçalar sergilenmektedir.

Özellikle plajı ile dikkat çekmekte olan Olympos Antik Kenti, antik çağlardan kalma bir Likya yerleşim yeridir. MÖ 300’lü yıllardan bu yana varlığını sürdürmekte olan bu antik kenti, doğasını ve göz alıcı plajını kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Sönemeyen Ateşi ile Yunan mitolojisinde de yer alan Yanartaş, Olympos vadisi civarında bulunmaktadır. Denize yakın, sakin bir manzara karşısındaki bu yer, ismini kayalar arasında yükselen alevlerden almaktadır. 2500 senedir yanan kayalar turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Antalya gezinizde listenin başlarında yer alması gereken mistik gezi alanlarından bir tanesidir.

Aspendos Antik Tiyatrosu, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiş olan önemli antik tiyatrolardan birisidir.

Antalya’nın ilçelerinden Manavgat’ta yer alan Side Antik Kenti içerisinde; tarihi tiyatro, hamamlar, eski zamanlarda önemli kehanet merkezlerinden birisi olan Apollon Tapınağı, Şehir Kapısı, Vespasianus Anıtı, Nymphaeum (Anıtsal Çeşme), Sütunlu Cadde, Ticaret Agorası, Üç Havuzlu Çeşme, Dionysos Tapınağı, Liman Hamamı, Güney Bazilikası, Bizans Hastanesi bulunmaktadır. Türkiye’nin değerli antik kentlerinden olan Side Antik Kenti’nde gezerken kendinizi bambaşka bir dönemde hissedeceksiniz.

Akdeniz’in rafting için en elverişli yerlerinden birisi olan Köprülü Kanyon Isparta’dan Akdeniz’e dökülen nehir üzerinde konumlanmaktadır. Rafting alanının giriş kısmında Roma döneminden kalma iki tane tarihi köprü yer almaktadır. Antalya gezinizde eğlenceli anılar biriktirmek için bu aktiviteyi yine tarih ve doğanın birleştiği bir alanda deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Antalya’nın Kemer ilçesinde uğramanız gereken önemli adreslerden birisi de Beldibi Mağarasıdır. Antik çağlara ait çokça buluntuya rastlanan mağaranın çevresi çam ağaçları ile kaplıdır. Bir diğer görülmeye değer mağara da Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından sayılan Karain Mağarası’dır. 500.000 yıl öncesinde yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede yer alan Karain Mağarası’na ait buluntuların sergilendiği müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Antalya tarihi eserleri, antik kentlerinden önce temiz sulara ve harika manzaralara sahip meşhur plajları ile anılmaktadır. Özellikle; Konyaaltı Plajı, Kleopatra Plajı, Lara Plajı, Phaselis Plajı, İncekum Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı tatil için denenmeye değer harika plajlardır.

Antalya’da Konaklama İmkanları

19 tane ilçesi bulunan Antalya’nın farklı kısımlarında çeşitli konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Farklı zevklere ve her türlü bütçeye hitap eden uygun fiyatlı konaklama alanları bulmanız mümkündür. Bu konaklama alanlarını 8 başlık altında inceleyebiliriz.

Kentin en hareketli ve tarihi alanı olarak Kaleiçi; tatil beklentisi deniz, kum, güneşten fazlası olanlar için uygun bir konaklama merkezidir. Tarihi kent merkezi, yerli ve yabancı turistlerin popüler adreslerinden birisi olduğu için hareketli ve rengarenk bir ortam sunmaktadır. Burada tarihi dokusunun yanı sıra butik oteller, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları mesken tutmaktadır. Kalacak otelde uygun fiyat, temizlik ve konfor arıyorsanız Luna Hotel Kaleiçi ve Konak Hotel Kaleiçi sizin için uygun seçenekler olabilir. Delight Deluxe Boutique Hotel açık yüzme havuzu ve ücretsiz otopark hizmetleri ile lüks otel arayanlar için önerilmektedir.

Antalya’nın en çok tercih edilen konaklama alanlarından birisi de Konyaaltı’dır. Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan bu bölge, özellikle Mavi Bayraklı Konyaaltı Plajı’nda vakit geçirmek isteyenler için mantıklı bir konaklama seçeneğidir. Plaja sadece 10 dakikalık mesafede sade ve şık bir mekandır. Bahçe ve havuz gibi hizmetleri bulunan butik bu oteli konaklama için düşünebilirsiniz. Fiyat performans olarak Golden Orange Hotel ve The Corner Park Hotel çok iyi alternatiflerdir. Ayrıca yine plaja çok yakın olan lüks hizmet veren bir diğer otel de Crowne Plaza Antalya’dır.

Antalya’nın kalabalığından biraz uzaklaşmak ve denizin tadını çıkarmak istiyorsanız konaklama yeri olarak hiç düşünmeden Lara’yı seçebilirsiniz. Kent merkezine yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunan bu yerde en çok tercih edilen konaklama bölgesi Kundu bölgesidir. Lüks oteller ve dünyaca ünlü lüks markaları bulabileceğiniz alışveriş noktaları arayanlar için en doğru yer Kundu bölgesidir. Uygun fiyatlı ve popüler yerler arasında Espina Hotel; plaja yakın oteller arasında Holiday Inn Antalya Lara; lüks otel severler için Venezia Palace Deluxe Resort Hotel ve Titanic Mardan Palace önerilmektedir.

Doğal güzelliklerle çevrili bir tatil için çam ormanları ve Aksu nehrinin Akdeniz’e döküldüğü Belek’te merkezden uzakta konforlu ve modern bir tatil yapabilirsiniz. Önerilen oteller arasında; Ceres Hotel, The Land of Legends Kingdom Rixos, Premium Belek Hotel yer almaktadır.

Daha çok eğlenceli ve hareketli bir tatil için Kemer’de en uygun oteller arasında Çekmen Hotel yer alır. Naturella Hotel & Apart, Agon Hotel ve Double Tree by Hilton Kemer önerilmekte olan otellerdendir.

Sakin ve huzurlu bir ortam için dağlarla çevrili Tekirova’da konaklamayı düşünebilirsiniz. Lüks ve fiyatları diğerlerine göre biraz daha uygun olan Amara Dolce Vita Luxury ile denize sıfır bir tatil geçirebilirsiniz. Dağ manzaralı ve uygun otellerden diğeri de Amore Hotel Tekirova’dır. Lüks otel müdavimleri için; Rixos Premium Tekirova ve Martı Myra harika seçeneklerdir.

Çıralı & Olimpos, Antalya’nın doğası ile baş başa kalabileceğiniz deniz ve ormanın buluştuğu değerli bölgelerdendir. Çıralı’da; Etenna Beach Bungalows, Lukkies Lodge Çıralı ve Merry Bungalow & Tent tercih edilebilir. Olimpos’ta ise; Kadir’s Top Tree Houses ve Bayram’s Tree Houses harika seçenekler arasındadır.

Tekne turları ile popüler olan ve kent merkezinden 95 km uzaklıkta bulunan Adrasan’da yeşilin ve mavinin tadını çıkarabilirsiniz. Tatil köyü ya da 5 yıldızlı otellere pek rastlayamayacağınız bu bölgede daha çok bungalov oteller, pansiyonlar ve ağaç evler hizmet vermektedir.

Antalya’da Yeme İçme İmkanları

En iyi kahvaltı seçeneği olarak Antalya’nın meşhur serpme böreğini; Börekçi Tevfik’te tadabilirsiniz. En iyi versiyonunu deneyebileceğiniz bu mekân sabahın erken saatlerinden öğlene kadar hizmet vermektedir.

Yanıksı dondurma Antalya gezinizi tamamlamadan denemeniz gereken en önemli tatlılardan. Yanık sütten yapılan bu ilginç dondurmayı Akdeniz Dondurma ’da deneyebilirsiniz.

Antalya usulü piyaz özgün yapım tarzı ile yöresel bir ürün haline gelmiştir. Kentte bu meşhur yemeği yiyebileceğiniz en bilindik yer Piyazcı Ahmet’tir. Özellikle piyazı ile öne çıkan bu mekânda kabak tatlısını da kesinlikle denemelisiniz.

Çok farklı tarzda ve konseptte piyaz mekanlarına rastlayacağınız Antalya’da en eski piyaz mekânı olan Piyazcı Sami’nin Yeri’nde tahinli sosla yapılan meşhur piyazı deneyebilirsiniz.

Döner ve kebap konusunda önerilebilecek iki köklü mekân bulunmaktadır: Dönerci Hakkı Baba ve Topçu Kebap. Uzun yıllardır lezzet geleneklerini sürdüren ve yerli halktan çokça rağbet gören bu iki lokantaya saat 16’ten önce uğramaya çalışmalısınız.

Akdeniz’in mutfak kültüründen beslenen 7 Mehmet Restoran kentin önemli lezzet duraklarından birisidir. Konyaaltı’nda eşsiz bir manzara eşliğinde Akdeniz’e özgü yemekler sunan Antalya’nın en ünlü ve şık restoranlarından birisidir.

Tercihiniz deniz ürünlerinden yana ise kentin en ünlü balık restoranı olan Urcan Balık’ta lezzetli yemekler tüketebilirsiniz. Özellikle yerli halkın Grida balığı olarak bildiği Lahoz balığını kesinlikle denemelisiniz.

Hem müziği hem de menüsü ile sizi memnun edecek bir mekân arıyorsanız Zaruri sizin için tasarlanmış bir mekân diyebiliriz. Caz müziği eşliğinde mercimek dondurması, turunçlu hibeş, muttebel farklı lezzetleri deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Eşsiz manzarası ve şık tasarımı ile Akra Barut Otel’in çatı katında yer alan Asmani Restoran çeşitli kutlamalar ve romantik görüşmeler için idealdir.

Et yemeklerinden oluşan menüsü ile Stella’s Manzara, sadece sahip olduğu manzarasını seyir amaçlı dahi ziyaret edilebilir. Dağ, deniz ve gökyüzü mavisinin birbirine karıştığı bu manzaraya karşı Stella’s Manzara’nın menülerini tatmalısınız.

Antalya Otogarı'na Ulaşım

İlçelerinde yer alan otogarlarıyla birlikte 8 adet otogara sahip olan Antalya’da merkez otogara ulaşım konusunda aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Otobüs

Antalya otogarına gitmek için belediye otobüsleri en uygun ulaşım yöntemlerinden birisidir. Antalya otobüs seferleri belirli saatlerde ve periyotlarda düzenli olarak yapılmaktadır. Otobüslerin numaraları ve hat isimlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

Hat 600: Otogar- Antalya Havalimanı

Hat TK92: Otogar- Liman Kavşağı

Hat TC93: Otogar- Doğu Garajı

Hat TL94: Otogar- Lara

Hat VF01: Varsak- Otogar- Erasta

Hat AC05: Aksu- Otogar

Hat DC15: Meydan- Otogar- Akdeniz Üniversitesi

Hat TC16: Otogar- Ermenek

Hat TK36: Otogar- Konyaaltı Plajları

Hat LC37: Otogar- Kundu

Hat TCP45: Otogar- Pınarlı

Hat TCS46: Otogar- Sinan Mahallesi

Hat TK51: Otogar- Akdamlar

Hat TK52: Sarısu- Otogar- Kepezaltı

Hat VF63: Varsak Aktarma- Otogar- Bayındır- Jandarma

Hat VF65: Varsak- Otogar- Minicity- Migros

Hat MC68: Kepezaltı- Otogar- Jandarma

Hat TB72: Otogar- Habibler

Hat LC73: Otogar- Kundu

Hat 503: Otogar- Aşağıkaraman

Hat 512: Otogar- Doyran

Hat 516: Otogar- Çağlarca

Taksi

Taksi ile ulaşım en konforlu ve hızlı ulaşım yollarından birisi olmasıyla birlikte bütçe açısından zorlayıcı olabilmektedir. Antalya’da taksi ile ulaşım ücretleri diğer şehirlere göre biraz daha fazla olduğu için önemli ve gerekli ulaşım durumlarında tercih edebilirsiniz. Kentin birçok noktasından kolaylıkla taksi çevirebilmenizin yanı sıra arayarak da taksi çağırabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Antalya Otogarı'nın kendine ait özel yolcu taşıma servisleri bulunmaktadır. Ücretsiz olarak hizmet vermekte olan bu servisler kullandığınız acente servisi ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Otobüs saatinize göre acentenizle iletişime geçerek servisin kalkacağı durağı ve sefer saatini öğrenebilirsiniz. Bagaj taşıma ve ücret konusunda en avantajlı ulaşım olarak yolcu servislerini tercih edebilirsiniz.

Tramvay

Antalya’da sık kullanılan ulaşım araçlarından birisi de tramvaydır. Antalya bilet konusunda toplu taşımalarda genel olarak kullanılmak üzere Antalyakart sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede kartınızı kullanarak otogara direk gitmekte olan T3 hattı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya Varış İstasyonları
Antalya Otogarları

Antalya Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Antalya otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Antalya Hakkında
Nüfus:2.619.832
Telefon Kodu:0242
Plaka Kodu:07
Cum
18,0°
Cmt
21,49°
Antalya
19 May Paz, Bulutlu
22,12°
Pzt
24,07°
Sal
23,56°
Çrş
23,63°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery