Ankara Uçak Bileti

Ankara

Ankara Varışlı Uçuşlar
Trabzon - Ankara Uçak Bileti
21 Haziran 2024
2047,99başlayan fiyatlar
İstanbul - Ankara Uçak Bileti
03 Temmuz 2024
3051,0699999999997başlayan fiyatlar
Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara, 5 milyonun üzerindeki nüfusu ile İstanbul’dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir. Başkent ilan edilmesi ile beraber; nüfus, ekonomi ve eğitim anlamında gelişim gösteren kentte ilk yıllarda tarım ve hayvancılık yaygınken, günümüzde ticaret ve sanayi kollarında gelişim görülmektedir. Kamu sektörünün de gelişimi ile kent, yıllar içerisinde ülke genelinden çok büyük miktarda göç almıştır. Bu sebeple günümüzde memur şehri olarak da anılmaktadır. Eğitim açısından da oldukça ileride olan Ankara, köklü üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Yakın tarihinin yanı sıra geçmişinde de çok fazla köklü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititlerden Perslere, Galatlardan Osmanlılara 10 bin yıl öncesinde dayanan tarihi ile birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Karasal iklimi ile soğuk kışların yaşandığı bir bölgedir. Tabiat güzellikleri, tarihi eserlerinin yanı sıra kendine özgü bitki, hayvan ve madenleri ile dünyaya açılmış bir kenttir. Kültürel mekanları ve sahip olduğu zenginlikleri dolayısı ile turistik geziler için ziyaret edilse de gezilerin büyük bir çoğunluğu da iş odaklı olmaktadır. Her anlamda gelişmiş olan başkente ulaşım konusunda da zorluk çekmezsiniz. Uçak ile yapacağınız yolculuklarda en uygun Ankara uçak bileti ile seyahat etme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli nokta, Ankara uçak bileti fiyatları hakkında küçük çaplı bir araştırma yapmak ve akabinde çeşitli kampanyaları takip ederek doğru zamanda uygun Ankara uçak bileti satın almaktır. Biletlerinizi satın alma aşamasında ise güvenli bir site olan bilet.net'i kullanabilirsiniz.

Ankara Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin başkenti olması sebebi ile siyasi ve stratejik önemi büyük bir kenttir. Kültürel ve bilimsel açıdan gelişmiş ve yeni gelişmelere imza atmaya devam eden şehirde birçok fuarlar, festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir. Anıtkabir gibi ülke için önemli yapılar yer almaktadır. İç Anadolu bölgesindeki en kalabalık ili olan Ankara’nın ismi Roma İmparatorluğu’ndan da eskilere dayanmaktadır. Yapılan araştırmalarda gemi çapası şeklinin yer aldığı bozuk paralar elde edilmiştir. Bu paraların Roma dönemine ait olduğu ortaya çıkmıştır. Frig dilinde de Ankara adının anlamı ‘gemi çapası’ demekti. İşte bu nedenle Ankara, batıda bir süre Angora ismi ile anılmıştır. Türkiye’ye gönderilen mektuplarda dahi Ankara yerine Angora ismi kullanılmaktaydı. Bunun üzerine Angora adresi ile gönderilen mektupların adreslerine ulaşmayacağını açıklayan Türkiye, bu şekilde dünya genelinde başkentin isminin kabul edilmesini sağlamıştır. 

Ankara'da Konaklama İmkanları

Uluslararası birçok misafire ev sahipliği yapmakta olan Ankara, konaklama imkanları açısından oldukça gelişmiştir. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi olan Ankara’da konaklama anlamında gelişmiş bir sektör oluşmuştur. Apart, otel, pansiyon, hotel, motel ve tatil köyleri gibi çok fazla alternatif bulabilirsiniz. Düşük bütçelere hitap edecek konaklama hizmetleri de sunulmaktadır.

Ulaşım ve mekanlara erişim açısından merkezi bir konaklama alanı seçebilirsiniz. Bunun için en uygun bölgeler Kızılay, Ulus Meydanı ve Çankaya gibi birçok imkana erişimin olduğu merkezi noktalardır. Radisson Blu Ankara ve Moevenpick Otel Ankara bu ihtiyaçlara karşılık verebilecek nitelikteki otellerdir.

İş gezilerinde veya kısa süreli bir konaklamalar için AŞTİ ya da YHT Garı civarında yer alan otel ve pansiyon imkanlarını kullanabilirsiniz. Yerli turistin popüler ziyaret adreslerinden olan Anıtkabir gezilerinde tercih edilen konaklama bölgeleri; Kızılırmak, Beştepe ve Emek gibi alanlardır. Burada uygun fiyatlı bir otel olması ile beraber kaliteli bir hizmet sunmakta olan; Inn 65 Budget ve Gezi Park Otel önerilen konaklama alanlarındandır. Daha lüks bir konaklama içinse; JW Marriott Hotel Ankara ve Moevenpick Otel Ankara tercihleriniz arasında yer alabilir.

Tarihi mekanlara yakın olmak ve kültürel bir gezi planlamak için en ideal konaklama merkezlerinden birisi Ulus’tur. Alışveriş merkezlerinden sevimli restoran ve kafelere, tarihi eserlerden müzelere varıncaya kadar birçok imkana aynı anda erişme fırsatı bulabilirsiniz. Standart fiyatları uygun aralıklarda seyreden bu bölgede, istek ve ihtiyaçlarınıza uygun oteller bulabilirsiniz. Düşük bütçeli bir tatil planı için Hotel Mithat Buğday ve Hotel Atalay Hotel size hitap edebilir. Daha kapsamlı bir hizmet performansı için Radisson Blu Ankara, ziyaretçileri tarafından beğenilen oteller arasında yer almaktadır.  

Eğlence ağırlıklı bir tatil planlıyorsanız Çankaya ilçesi erişeceğiniz imkanlar açısından en uygun otellerden birisidir. Mevcut olanaklara ve renkli eğlence hayatına olan yakınlığı ile Sonno Boutique Rooms & Suites’te konaklayabilirsiniz. Ayrıca modern restoran ve kafeleri ile ilginizi çekebilecek bu bölgede; Hotel Cinnah ve Seven Deep Hotel gibi farklı tarzdaki otellerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Ankara içerisinde otantik bir konaklama için ideal bölgelerden olan Hamamönü’nde, gezebileceğiniz değerli tarihi eserler, müzeler ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ankara’nın geleneksel evlerinden birinde konaklama imkânı bulabileceğiniz Murat Bey Konağı, otantik bir ortam içerisinde modern bir hizmet sunmaktadır. Daha lüks bir ortamda konaklamak için Angora House Hotel Divan veya Çukurhan Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Genel olarak korunmaya alınmış olan doğa alanları Ankara ilçelerinde oldukça fazladır. Şifalı suların ve ormanların bulunduğu Kızılcahamam’da sakin ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Kaplıca Termal ve Hotel Başak Termal Hotel, bölgenin en beğenilen otelleri arasında yer almaktadır. Termal sularda dinlendirici bir tatil için bu bölgede konaklamayı tercih edebilirsiniz. Harika bir manzara eşliğinde doğa ile iç içe olabileceğiniz Swiss International, kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Kentin meşhur Beypazarı evleri; yemyeşil tabiatı ve dinlendirici atmosferi ile özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen bölgelerdendir. Beypazarı içerisindeki çarşılarda eğlenceli vakit geçirebilir ve civarda yer alan tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz. İpekyolu Konağı, geleneksel motifler eşliğinde hizmet vermekte olan otellerdendir. Uygun fiyat aralığına sahip otel arayışında olanlar için en uygun seçeneklerden birisi de Kayıboyu Hotel’dir.

Ankara’nın Yöresel Yemekleri

Yöresel yemekleri ile Ankara mutfağı geniş bir yelpazeye sahiptir. Genel olarak belirli malzemenin ağırlıkta olmadığı Ankara mutfağı ile ilgili; et, sebze ve hamur işi ile yapılmakta olan yemeklerin eşit bir şekilde dağılım gösterdiğini söyleyebiliriz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentte mutfak kültürü de aynı doğrultuda evirilmiş ve gelişim göstermiştir. Kırgız ve Özbek Mutfaklarının örneklerini görebileceğiniz gibi Uzak doğu ve Hindistan mutfağına da rastlamanız mümkündür. Ankara evlerindeki kültüre göre ise geçmişte büyük tandır ocaklarının kurulu olduğu geniş mutfaklarda pişen yemeklerin yerini şimdilerde modern mutfaklar almış durumda. Ancak hala köy ve kasabalarda geleneklerini sürdüren insanlar yaşamaktadır. Ankara mutfağının başlıca yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz; Ankara tava, Beypazarı güveci, inceğiz çorbası, entekke böreği, yemlik cacığı, efelek sarması, bazlama kebabı. Sokak lezzetleri konusunda da Ankaralıların vazgeçilmez lezzeti olan Ankara simidi, has pekmeze batırılarak yapılmaktadır. Çok müdavimi olan bu simide kentin hemen her noktasında kolayca ulaşabilirsiniz.

Ankara’ya özel bir gelenek de Aspava’lardır. Yerli halk arasında popüler olan mekanlardandır.  ‘Allah Sağlık Para Afiyet Versin Âmin’ duasının kısaltması olan Aspava, çeşitli mezelerden meydana gelen harika bir ziyafet sunmaktadır. Aspava kebabının içerisinde döner dürümden çeşitli kebap ve pide seçeneklerine varıncaya kadar birçok çeşit servis edilmektedir. Ayrıca bu ana yemeklerin ve ara sıcakların yanında salata, cacık ve patates tava gibi çeşitli mezeler ve ikramlar da sunulmaktadır. Yıllardır hizmet vermekte olan Meşhur Özçelik Aspava, Ankara ziyaretinizde uğramak isteyeceğiniz adreslerden birisidir.

Kentin geleneksel yemeklerinden birisi de Ankara tavadır. Ankara’nın hemen her ilçesinde bulabileceğiniz restoranlarda bu meşhur yemeği tatma fırsatı bulabilirsiniz. En çok önerilen mekanlardan birisi de Ünlü Tavacı Recep Usta’dır. Recep Usta ‘Farklı bir tat, güzel bir yemek, iyi bir hizmet sunmuşsam dünyanın en mutlu insanı benim.’ sloganı ile hareket etmekte ve ziyaretçilerine samimi bir hizmet sunmaktadır.  

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Başkent’te de sakatat kültürü gelişmiştir. Birçok kokoreç mekanının çalıştığı Atatürk Orman Çiftliği, sakatat severlerin kesinlikle uğraması gereken yemek merkezlerinden birisidir.

Kentin özgün tatlıları arasında en çok sevilenlerinden birisi de Ankara tatlısıdır. Şerbetli bir tatlı olmasının yanı sıra tereyağı ve ceviz de yoğun olarak kullanılmaktadır. Baklava ve kaymaktan meydana gelen bu tatlı türü, Hatun Pastanesi’nde denenebilir. 1949 senesinde açılmış ve biriken tecrübesi ile çalışmakta olan Baklavacı Hacıbaba, kentin köklü tatlıcılarındandır. Tatlı tüketebileceğiniz mekanlardan bazıları da Dere Pastanesi ve Bonapple Cafe’lerdir.

Her köşesinde farklı bir kültürle karşılaşabileceğiniz kentte; Han Gang isimli Kore restoranında özel menüleri bulabilirsiniz. Cinnah caddesi üzerindeki restoranda kızarmış kimçili pilavdan jjajangmyeona kadar Kore mutfağına ait özel yemekleri deneme fırsatı bulabilirsiniz. Yine Dünya üzerinde büyük meraklıları olan Hindistan mutfağına ait restoranlara da rastlayabilirsiniz. Royal Deewan, otantik müziklerin sunulduğu modern bir ortamda hizmet vermektedir. Baharatın büyük bir öneme sahip olduğu Hindistan ve Pakistan mutfağına ait özel yemekleri tadabilirsiniz. Bir diğer ilginç durak da geleneksel Uygur mutfağının servis edildiği Urumçi Uygur Restoranı'dır. Ankaray ile çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bu mekânda Uygur’un yöresel yemekleri servis edilmektedir. Büyük porsiyonlu lezzetli yemeklerin sunulduğu bir restoran olarak bilinmektedir. Uygur mutfağına olan yakınlığı ile Bereke Kırgız restoranı Kırgızistan Mutfağının popüler yemeklerini sunmaktadır. Bulması zor bir mekân olmasının yanı sıra düşük bütçesi ile yüksek bir lezzet sunan restoranın müdavimleri çoktur. Anadolu kültürüne yakın olan mutfak kültüründen dolayı Kırgız yemekleri hoşunuza gidebilir. Ankara’da sağladığı imkanlardan dolayı Asya mutfağından yöresel Türk lezzetlerine varıncaya kadar dilediğiniz yemeği seçme şansınız vardır.

Restoran ve kafelerin yanı sıra eğlence hayatı da oldukça hareketli olan Ankara’da size hitap eden mekanlar bulabilirsiniz. Soul Pub gibi mekanlar yerli halk tarafından da beğenilen eğlence alanlarıdır.

Gelişmiş müzik kültürü ile Siyah Beyaz gibi köklü mekanlarda kaliteli jazz ve rock müziklerini dinlerken kaliteli içecekler tüketebilirsiniz. Zaman zaman sanat atölyelerinin de düzenlendiği mekân, belirli bir yaş gurubuna hitap ederken bütçe olarak da standardın üzerindedir.

Canlı müzik yapan 1912 Karlık, aynı zamanda incelikle hazırlanmış menüleri ile hizmet vermekte olan bir restorandır. Çankaya’da bulunan bu mekânda güzel müzikler eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ankara'da Turistik Mekanlar

Hititlerden bu yana onlarca uygarlığın yaşadığı Anadolu topraklarında, büyük bir kültürel miras yatmaktadır. Dini, tarihi, mimari ve daha birçok açıdan farklı eserleri ile kentte kapsamlı bir gezi yapmaya ihtiyacınız olabilir. Ülkenin en büyük illerinden olan Ankara’da çok fazla turistik alan bulunmaktadır.

Türk halkı tarafından çok sevilen Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Çankaya içerisinde yer alan bu alana girişler ücretsizdir.  Anıtkabir; Anıt bloku ve Barış parkı olarak ikiye ayrılmaktadır. Barış Parkı hemen her kıtadan toplanılmış çeşitli ağaçlardan ve bitkilerden meydana gelmektedir. Toplamda içerisinde 104 farklı türdeki 48.500 tane ağaç ve farklı bitki türlerinden oluşmaktadır. Dünya barışını simgeleyen bu park turistler tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. Anıt bloku; Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole bölümlerinden meydana gelmektedir. Bu bölümlerde çeşitli kuleler ve müzeler yer almaktadır. İstiklal kulesi, Hürriyet Kulesi, Kadın ve Erkek heykel grubu, Aslanlı yol, Tören Meydanı, Mehmetçik Kulesi, Atatürk ve Türk Devrimi Müzesi, İsmet İnönü Lahiti, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Bayrak Direği, Misak-ı Milli Kulesi, Anıtkabir Atatürk Müzesi Alagöz Karargâh Müzesi, Mezar Odası Şeref Holü, Müdafaa-İ Hukuk Kulesi, Sanat Galerisi ve Cumhuriyet Kulesi İnkılâp Kulesi gibi kısımlardan meydana gelen bir kapsamlı bir anıttır.  

Ankaralıların önemli eğlence adreslerinden birisi de Kızılay Meydanı'dır. Birçok alışveriş merkezinin hizmet verdiği meydanda, çeşitli tarihi eserler de bulunmaktadır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu Kızılay meydanı, farklı tarzlardaki yeme içme mekanları ile özellikle genç kesimin tercih ettiği mekanlardan birisidir.

Ankara evlerinin turuncu çatılarına bakan Ankara Kalesi, harika manzarası ile gezgincilerin dikkatini çeken alanlardan birisidir. MÖ 5. Yüzyıllardan günümüze kadar varlığını sürdürmekte olan kalenin, çeşitli savaşlardan ve doğal afetlerden sonra bazı kısımları tahrip olmuştur. Altındağ ilçesi sınırlarında yer alan kaleye gidiş yolunda çeşitli konseptlerde tasarlanmış otantik kafeler bulabilirsiniz.

Yine kaleye çıkış yolunda bulunan Hamamönü sokakları, cumbalı ahşap evlerle çevrelenmiştir. Osmanlı mimarisinin değerli örneklerini görebileceğiniz bu alanda harika kahvaltı mekanları keşfedebilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin ziyaret ettiği kahvaltı salonlarından olan Hanzade Konağı; geleneksel bir Ankara konağında geleneksel Türk kahvaltısının örneklerini sunmaktadır.

Kültürel turizmi ile öne çıkan kentlerden olan Ankara’da incelemeniz gereken yerlerden birisi de Rahmi Koç Müzesi’dir. Sanayi temalı bu müze içerisinde oyuncaklardan araçlara varıncaya kadar çeşitli sergiler görmeniz mümkündür. Müzenin bölümleri; Vehbi Koç Dükkânı, İsmail Amca Atölyesi ve Ali Rıza Eczanesi’nden oluşmaktadır. Rahmi Koç Müzesi’ni geziniz sonrasında yakın bir mesafede bulunan Etnografya ve Anadolu Medeniyetler Müzesine de uğrayabilirsiniz. Ankara’da yer alan en çarpıcı müzelerden birisi de Ulucanlar Cezaevi Müzesidir. Ulucanlar Cezaevi Müzesi, siyasi ve edebi açıdan önemli bir eserdir. Necip Fazıl’dan Nazım Hikmet’e kadar birçok önemli edebiyatçının ve siyasetçinin hapis ve kimilerinin idam edildiği bir cezaevidir. 1920 yılından 2006 yılına kadar cezaevi olarak kullanılan bu yer, günümüzde Türkiye’nin yakın tarihi hakkında çarpıcı gerçekleri ortaya koyan bir müzedir.

Kentin geniş manzarasını görebileceğiniz Atakule, Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir. Seyir terası ve döner zemin üzerindeki restoranı ile birçok turistin uğrak adreslerindendir. Harika panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz bu mekânı gezi sonrası dinlenme durağı olarak seçebilirsiniz.

Kış sporları için elverişli olan Ankara’da, Elmadağ Kayak Merkezi ideal noktalardan birisidir. Aralık ve nisan aylarında gitmeniz önerilen merkezde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Kent merkezinden yarım saatlik uzaklıkta yer alan bu merkezde ailenizle ve sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Tarih severler için ideal noktalardan olan Gordion Antik Kenti, MÖ 800 senesinde kurulmuştur. Antik kalıntıların yer aldığı bu yerleşkede, çok fazla Tümülüs bulunmaktadır. Anadolu ve Orta Asya’da yaygın olarak görülen Tümülüsler, içerisinde mezarlar bulunan anıtlardır. Ankara merkeze oldukça uzak bir noktada konumlanan Antik kent Polatlı ilçesinde yer almaktadır. Merkezden toplu taşıma araçları ile Polatlı’ya ardından da Yassıhöyük araçlarına binerek Antik kente kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İçerisinde kitabelerden lahitlere önemli tarihi eserlerin sergilendiği Roma Hamamı, bir açık hava müzesidir. Ulus’ta yer alan bu müze, oldukça kapsamlı bir sergi yapmaktadır. Geniş bir alanın kapladığı bu eserler içerisinde; mezar stelleri, yazıtlı bloklar, su künkleri, lahit ve aslan heykelleri yer almaktadır. Eserler Roma ve Bizans dönemine aittir.

Osmanlı mimarisinin etkisi altında tasarlanan Kocatepe Camii’nin inşasına 1967 yılında başlanılmıştır. Kentin en büyük camisi olma özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Yayıldığı geniş alanı ve tasarımı ile görülmeye değer eserler arasında yer almaktadır.

Tabiatı ile hayran bırakan Ankara’da gezebileceğiniz birçok göl ve tabiat parkı bulunmaktadır. Mogan Gölü, Kızılcahamam, Milli Parkı, Göksu Parkı, Kuğulu Park, Seğmenler Parkı ve Eymir Gölü gibi mekanlarda çeşitli doğa etkinliklerini planlayabilirsiniz.

Ankara'da Ulaşım İmkanları

Ulaşım açısından kapsamlı ve düzenli bir sisteme sahip olan başkentte uzak ilçe ve köylere dahi toplu taşıma ile kolayca ulaşım sağlamanız mümkündür. EGO ve özel halk otobüs hatları ile pratik bir şekilde şehir içi ulaşım sağlayabilirsiniz. Kent kart vasıtası ile çeşitli toplu taşıma araçları ile seyahat edebilirsiniz. Kent kartların geçerli olmadığı nakit ödeme ile çalışan minibüslerle de şehir içerisinde kolayca seyahat edebilirsiniz. Hemen her ilçede yer alan minibüslerin güzergâh sistemleri ve sefer sayıları belirli bir plan üzerinden ilerlememekle birlikte 15 dakikada bir yolcu almaktadırlar. Ankaray ve metro sistemleri ile de çeşitli noktalara hızlı ve ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz. Ankara’ya otobüs, tren ya da uçakla sağladığınız ulaşımlarda şehir içine gitme konusunda toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Otobüs ile seyahatlerde AŞTİ terminal içerisindeki Ankaray ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. En ucuz Ankara uçak bileti ile Esenboğa Havalimanı'ndan metro ve Ankaray aktarması ile kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Cum
18,7°
Cmt
18,98°
Paz
15,67°
Pzt
18,36°
Ankara
18 Haz Sal, Güneşli
18,81°
Çrş
20,92°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery