Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır

Diyarbakır

Türkiye’nin tarihsel açıdan en önemli şehirlerinin başında gelen Diyarbakır, yaklaşık olarak 9 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu geçmişi sebebiyle birçok tarihi olay tanıklık eden kent, tarihi mekan ve yapılarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Her yıl özellikle Avrupa ülkelerinden birçok turistin geldiği kent, arkeolojik anlamda birçok kült sunmaktadır. Fiziki olarak da ülkenin en büyük kentleri arasında yer alan şehir, 2,5 milyon nüfusa sahiptir. Ayrıca bu nüfus her yıl giderek artış göstermeye devam etmektedir. Tarihsel birçok önemli olayın yaşandığı şehir, Yontma taş ve mezolitik devirlerden kalma mağaraları ile büyük ilgi çekmektedir. Bu mağaralar her yıl sayısız yerli – yabancı turist tarafından da ziyaret edilmektedir.

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, tarım açısından en önemli şehirlerden biridir. Ülkenin ekonomik altyapısını tarımsal açıdan oluşturan kent, sanayi anlamında da önemli bir konumdadır. Kentin ekonomik döngüsü tarıma ve sanayiye bağlı olsa da turizm açısından da ciddi bir ekonomik getirisi mevcuttur. Her yıl bir milyona yakın turistin ziyaret ettiği şehirde çok sayıda sanatsal ve kültürel faaliyet yapılmaktadır. Bu faaliyetler festival ve etkinlikler kapsamında değerlendirilebilir. Bu festival ve etkinliklere hem çevre illerden hem de Türkiye’nin diğer illerinden de katılımlar sağlanmaktadır. İlkbahar aylarında oldukça yoğun olan kente sizlerde ziyaret düzenlemek istiyorsanız bilet.net üzerinden biletiniz alabilirsiniz. Bilet.net aracılığıyla hızlıca Diyarbakır uçak seferlerini sorgulayabilir ve diğer tüm detaylara kolayca ulaşabilirsiniz. Diyarbakır uçak bileti fiyatları araştırmasını da buradan yaparak sizin için en uygun bileti satın alabilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diyarbakır 9 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu geçmiş insanlık tarihinin en uzun dönemlerine denk gelmektedir. İnsan yaşamında yerleşik hayatın başladığı topraklara yakın olması sebebiyle bu bölgeler arkeolojik anlamda önemli bilgiler barındırmaktadır. Kentin ilk yerleşik dönemleri Dicle Nehri kıyısına kurulmuştur. Bu bağlamda kent hala Dicle Nehri’ne göre konumlanmıştır ve merkezi de Dicle Nehri’ne yakındır. Mevsimsel anlamda oldukça zor bir iklime sahip olan Diyarbakır, kış aylarında sert soğuklar ile yağışlara maruz kalmaktadır. Yaz aylarında ise kuru ve oldukça sıcak bir iklime sahip olan kent, mevsim açısından ilkbahar aylarında daha çok ziyaret edilmektedir.

Kent merkezi yıllar içerisinde kaymaya başlamış ve 1980’lerden itibaren kentin merkezi noktaları değişimlere uğramıştır. Ancak eski merkezi yerler hala yoğun olmakta ve buralarda birçok tarihi yapı mevcuttur. Bu nedenle eski merkezi yerler turizm açısından çok daha fazla ilgi görmektedir.

Diyarbakır'da Konaklama İmkanları

Diyarbakır’da konaklama açısından oldukça fazla seçenek mevcuttur. Kent merkezinde farklı ve ilçelerde farklı seçeneklerin bulabildiği şehirde otel, pansiyon, motel, kiralık ev ve kamp gibi konaklama seçeneklerinden biri tercih edilebilmektedir. Bu bağlamda konaklamaya dair tercihler ve detayları ise şöyledir;

 • Otel: Kentin merkezinde konaklama için en önemli seçeneklerden biri otellerdir. Birçok farklı otelin bulunduğu kent merkezinin her yerinde konaklama şansı mevcuttur. Farklı kategorilerde hizmet veren bu oteller içerisinde bütçenize uygun olanı seçerek rezervasyon işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca kente gitmeden önce konaklama rezervasyonunuzu tamamlamanız gerekmektedir.
 • Motel – Pansiyon: En ucuz Diyarbakır uçak bileti araştırmasından sonra yapacağınız konaklama araştırması da son derece önemlidir. Bu bağlamda konaklama seçeneklerinden biri de motel ve pansiyon seçeneğidir. Motel ve pansiyonlar kent merkezinde olduğu gibi ilçelerde de bulunabilmektedir.
 • Kiralık Ev: Kentin konaklamaya dair önemli bir diğer seçeneği ise kiralık ev seçeneğidir. Kiralık ev açısından günlük, haftalık ve aylık kiralama seçenekleri mevcuttur. Kalabalık gruplar veya aileler için son derece uygun olan kiralık ev seçeneği hem kent merkezinde hem de ilçelerde tercih edilebilir.
 • Kamp – Çadır: Kentte konaklamaya dair bir diğer seçenek ise kamp seçeneğidir. Kamp için kent merkezi değil daha çok ilçe ve ilçe yolları üzeri tercih edilebilmektedir. Özellikle ilkbahar aylarında tercih edilen çadır konaklaması için birkaç farklı kamp alanı mevcuttur. Bu kamp alanlarında kiralık çadırlar ile hizmet verilmektedir. Bunun yanında isteyen kişiler kendi çadırlarını da kurarak kamp yapabilmektedirler.

Diyarbakır'ın Yöresel Yemekleri

Diyarbakır’da yeme – içme imkanları son derece gelişmiştir. Birçok farklı yeme – içme seçeneğinin bulunduğu kentte farklı mekanlar ile yeme – içme ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Bu bağlamda yöresel tatlar, Türkiye mutfağı ve dünya mutfağından sayısız örnek bulunabilmektedir. Yeme – içme mekanlarına dair detaylar ise şöyledir;

 • Kent içerisinde yöresel lezzetlere dair birçok farklı mekan bulunur. Bu mekanlarda bölgeye ait tatlar ve lezzetler bulunur. Bu anlamda yeme ve içme mekanları tercih edilebilmektedir. Ayrıca bu mekanlar kentin her bölgesinde bulunduğundan kolayca ulaşılabilir olmaktadırlar.
 • Kent içerisinde bu bölgeye ait kebap, lahmacun vb. birçok tadın sergilendiği mekanlarda mevcuttur. Türkiye mutfağının da önemli bir noktasını oluşturan bu mekanlar farklı ekonomik bütçelere hitap edebilmekle birlikte, Diyarbakır’da yeme – içme ihtiyacı uygun bir şekilde çözülebilmektedir.
 • Dünya çapında markalar tarafından verilen yeme – içme ihtiyaçlarını tercih edenler için de Diyarbakır kent merkezinde mekanlar bulunur. Bu mekanlarda yemek ve içecek seçenekleri arasından tercihinizi yaparak dilediğiniz mekanda ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Diyarbakır’da yeme – içme anlamında önemli bir diğer mekan sektörü ise kafelerdir. Kent merkezinde ve ilçelerde çok sayıda kafe bulunur. Bu kafelerin menülerinde yemekler ve içecekler hizmete sunulmaktadır.
 • Diyarbakır’da açık alanda yeme kültürü de çokça tercih edilmektedir. Bu bağlamda özellikle tarihi mekanlarda yeme – içme stantları ve dışarıda konumlandırılmış masa – sandalyeler görmek mümkündür.

Diyarbakır'ın Turistik Yerleri

Tarihi açıdan Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Diyarbakır, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı halindedir. Özellikle kentin birçok bölgesinde yer alan tarihi yapılar mutlaka gezilmesi – görülmesi gerekenler arasındadır. Bu bağlamda en uygun Diyarbakır uçak bileti araştırması yaptıktan hemen sonra gezilecek yerlerin listesini yapmanız da fayda vardır. İşte Diyarbakır’da gezilecek yerler ve mekanlar;

 • Diyarbakır Surları: Dünyanın en yüksek ve uzunluk açısından ikinci en yüksek surları olan tarihi Diyarbakır Surları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Diyarbakır’ın eski merkezi yerleri olarak bilinen yerlerinde surlar ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple surları görmeden kentten çıkmak olanaksızdır. Ancak surları görmenin yanında surların üstüne çıkmak ve buraları gezmek gerekecektir.
 • Ulu Cami: Surlarla çevrili olan bölgede yer alan Ulu Cami’de görülmesi gereken tarihi mekanlar arasındadır. Günün geç saatlerine kadar açık olan ve birçok kişi tarafından ziyaret edilen Ulu Cami, mutlaka görülecek yerler arasındadır.
 • Sülüklü Han: Ulu Cami, surlar ve Hasan Paşa Hanı gibi birçok önemli yapı veya mekan birbirine oldukça yakın bölgededirler. Bu bağlamda birkaç saat içerisinde buralar gezilebilmektedir.
 • Hasan Paşa Hanı: Ulu Cami’nin karşısında bulunan Hasan Paşa Hanı, en önemli yerlerden biridir. Tarihsel açıdan önemli bir mekan olan Hasan Paşa Hanı, içerisinde birçok yeme – içme, kitap – dergi, anı, hediyelik eşya, giyim gibi mekanı da barındırmaktadır.
 • On Gözlü Köprü: Dicle Nehri’nin üzerinde bulunan On Gözlü Köprü, geniş kemer açıklığı ile ilgi çekici yerlerden biridir. Geçmiş yıllarda trafiğe açık olan bu köprü yakın zamanda trafiğe kapatılarak tamamen yaya ziyaretine açılmıştır.
 • Zerzevan Kalesi: Kentin en önemli yapılarından biri olan Zerzevan Kalesi’de mutlaka gezilmesi – görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihsel dokusunu koruyan bu yapı Diyarbakır – Mardin arasında kalmaktadır.
 • Meryem Ana Kilisesi: Diyarbakır’da görülecek yerlerin başında gelen Meryem Ana Kilisesi kent merkezinde yer aldığından kolayca gidilebilir bir yerdedir. Bu bağlamda tarihsel yapılara yakın olan bu mekana gitmek zaman almamaktadır.
 • Dört Ayaklı Minare: Kentte gezilecek yerlerin başında gelen Dört Ayaklı Minare, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihsel açıdan kentin sembollerinden biri olan bu yapı, kent için günümüzde de önemli bir sembol olmuştur.
 • Malabadi Köprüsü: Kemer genişliği açısından ülkenin en önemli köprülerinden biri olan Malabadi Köprüsü de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Silvan ilçesinde bulunan bu köprü her yıl sayısız kişinin uğrak mekanı halindedir.

Diyarbakır'da Ulaşım İmkanları

Diyarbakır, genel olarak kolay bir ulaşım ağına sahiptir. Kent merkezinde ulaşım seçenekleri oldukça fazladır ve kent trafiği zorlayıcı değildir. Havalimanının da kent merkezine uzak olmaması sebebiyle ulaşım açısından en kolay şekilde ulaşılabilir havalimanlarından biri Diyarbakır Havalimanı’dır. Limana ulaşım seçenekleri ve detayları ise şöyledir;

Otobüs

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan otobüs hatları ile havalimanı ulaşımı sağlanabilmektedir. Bu otobüsler kentin birçok farklı bölgesinden havalimanına gitmektedirler. Havalimanı içerisinde durakları bulunan otobüslere binmek için bu duraklara yürünmesi gerekmektedir.

Servis

Diyarbakır Havalimanı’nda servisler ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Belli ücretler karşılığında sağlanan bu servis hizmetleri ulaşımın daha konforlu bir şekilde sağlanmasına olanak verir. Bu servisler ile kentin uzak bölgeleri ile bazı ilçelere gidilebilmektedir.

Taksi

Kentin en önemli ulaşım araçlarından biri olan taksiler 7/24 aralıksız bir şekilde hizmet vermektedirler. Taksiler için havalimanı içerisinde bir adet peron ayrılmıştır. Bu peronda bulunan taksiler ile hem kent merkezine hem de ilçelere ulaşım sağlanabilmektedir.

Minibüs

Kentin en önemli ulaşım ağlarından biri olan minibüsler kentin ulaşımı açısından son derece önemlidir. Havalimanı ulaşımında da tercih edilebilir olan minibüsler ile kentin işlevsel yerlerinden gidişler sağlanabilmektedir.

Araç Kiralama

Havalimanı içerisinde araç kiralama firmaları tarafından hizmet verilmektedir. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama acenteleri sayesinde araç kiralama tercihinde bulunarak şehir içinde kolayca hareket etme fırsatına erişebilirsiniz.

Çrş
10,09°
Prş
13,64°
Cum
15,06°
Cmt
15,16°
Diyarbakır
19 May Paz, Güneşli
18,83°
Pzt
17,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery