Van Uçak Bileti

Van

Van

Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan önemli şehirlerden birisidir. 1.060.000 nüfusu olan kent, yüz ölçümü olarak oldukça geniş bir alan kaplamaktadır. Şehir, karasal iklimin hâkim olduğu bölgede yer almaktadır. Van Gölü, kent iklimin yumuşamasında etkin rol oynarken turistik açıdan da dikkat çekmektedir. Van özellikle kahvaltısı ve geleneksel yemekleri ile bilinmektedir. Doğu turizminde önemli bir yere sahip olan Van; Urartu uygarlığının başkenti olması sebebi ile çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. İran’ın sınırlarında yer alan bu tarihi kentte; kedisinden gölüne birçok dikkat çekici parça yer almaktadır. Ülke genelinde doğunun incisi olarak bilinen Van’da yıllık 300 bine yakın turist ağırlanmaktadır. Yerli yabancı birçok ziyaretçinin ilgi ile karşıladığı kentte siz de kendinizden bir parça bulabilirsiniz. Van, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmış olduğundan; şehirde ekonomik olarak herhangi bir problem yaşanmamıştır. Modern sokakları, işlek meydanları ile Van ziyaret etmek isteyeceğiniz kentlerden birisidir. Yurt dışından da çokça ziyaretçi kabul eden kente ulaşım oldukça pratik ve çeşitlidir. En ucuz Van uçak bileti satın almak için gezinizi yoğun bilet alım ve satımlarının olmadığı, daha erken bir tarihte planlayabilirsiniz. Böylece Van uçak bileti fiyatları konusundaki çeşitli avantajlardan yararlanma fırsatı edinebilirsiniz. Van uçak bileti fiyatları ve tarihleri üzerinde karara vardığınız biletlerinizi, bilet.net web sitesi üzerinden güvenli ve pratik bir şekilde satın alabilirsiniz.

Van Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Van, hakkında bilmeniz gereken kendine has özellikler bulunmaktadır. Bunlardan çoğu Van kentinin kendi ismi ile anılmaktadır. Türkiye’nin hemen her bölgesinde serpme kahvaltılar yaygın olmasına rağmen Van kahvaltısı, ülke genelinde farklı bir yere sahiptir. Bu açıdan yurt dışında da ünlü olan Van kahvaltısının içerisinde yaklaşık 40 çeşit kahvaltılık bulunmaktadır. Van Gölü canavarı ile efsaneleşen bu göl, yerli halk tarafından fazlaca kullanılmaktadır. Dünya’nın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde çeşitli aktivitelere katılabilir ya da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hayvanları da kendine has olan bu kentte, Van kedilerinin eşsiz güzelliklerini inceleyebilirsiniz. 1992 yılında oluşturulmuş olan Van Kedi Evi’ni ziyaret ederek göz renkleri birbirinden farklı olan bu sevimli canlılarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Van ile ilgili önemli detaylardan birisi de her yıl düzenli olarak planlanan festivalleridir. Toplamda beş adet festivalden oluşan bu festivallerin isimlerini şöyle sıralayabiliriz; Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür Sanat Festivali, Akdamar Adası Ayin Törenleri, Erçek Gölü Flamingo Göçü, Kanispi Bal Ceviz ve Doğa Festivali, Emrah Selvi Kültür Sanat Festivali. Bu tarz festivallere katılarak kent tarihi ve yerli halkın sahip olduğu kültür hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Van'da Konaklama İmkanları

Birçok konaklama bölgesine sahip olan kentte çeşitli konaklama fırsatlarından yararlanmanız mümkündür. Bu bölgelerden turistik ve en çok bilineni Erciş ilçesidir. Tarihi ve turistik noktaları açısından oldukça fazla kaynağa sahip olan Erciş’te konaklayarak çeşitli noktalara kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Tarihi mekanlarının yanı sıra eğlence mekanları ile de öne çıkan Erciş, turistlerin uğrak adresleri arasında yer almaktadır.  Konforlu otellerden ekonomi dostu konaklama merkezlerine varıncaya kadar geniş yelpazeye sahip olan ilçede size uygun bir konaklama seçebilirsiniz. Bu otellerden Maciter Otel, Neva Suite Hotel gibi lüks otelleri tercih edebilirsiniz. Merkeze yakın oluşu ve konforlu hizmetleri açısından Maciter Otel çokça tercih edilmektedir. Neva Suite Hotel ise Erciş merkezden sadece 7 dakikalık mesafede konumlanmaktadır. Ücretsiz otopark hizmeti de sunmakta olan otel birçok hizmet sunmaktadır. Uygun fiyatlı bir tatil yapmak için ise Dilman Apart Otel gibi çeşitli otellerde konaklayabilirsiniz. Lüks oteller arasında yer almakta olan Hotel Grand Arsisa merkeze 5 dakikalık mesafede konumlanmaktadır. Belediye araçları ya da özel araçlarla kolayca ulaşımı sağlanabilmektedir. Harika manzarası ile turistler tarafından çokça tercih edilen bu otelde konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Erciş şehir merkezine çok yakın bir noktada yer almakta olan Dilman Apart Otel ile ulaşımı kolay bir tatil geçirebilirsiniz. Rahat ve konforlu odaları ile hizmet vermekte olan Dilman Apart Otel ziyaretçilerinden tam not almaktadır. 24 saat boyunca resepsiyon çalışanlarından hizmet almanız mümkündür.

Van’ın Yöresel Yemekleri

Gastronomi konusunda gelişmiş bir şehir olan Van, kendine özgü yemek tarifleri ve ürünleri ile Dünya’ya açılmış mutfaklar arasında yer almaktadır. Doğu’nun kendine has lezzetleri ve gizli tarifleri ile çevrili bu kentte keşfedilmemiş lezzetler sunulmaktadır. Van’a özgü çeşitli lezzetlerin sunulduğu Atasoy Gümüş’te vakit geçirebilirsiniz. Van’a has yemeklerden olan ayran aşı çorbası, kentin mutfak kültürünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ana malzemesi buğday olan bu yemeği gezinize vereceğiniz bir arada ferahlamak için tercih edebilirsiniz. Soğuk ve sert kışların yaşandığı kentte kış mevsiminde yapılan özel yemekler ve çorbalar da oldukça fazladır. Bunlar arasında en çok popüler olanlarından birisi de kalem aşıdır. Yöresel yemek yapan birçok restoranda bu yemeklere ulaşabilirsiniz. Van gölünde yetişmekte olan inci kefali de yerli halkın severek tükettiği yemekler arasında yer almaktadır. Habitatı, Van gölünün tuzlu sodalı suları olan inci kefali, gölde yaşayabilen tek canlı olması ile de kentin sembolleri arasında kabul edilmektedir. Turistlerin de ilgisini çekmekte olan inci kefalini Van’da yer alan çoğu balık restoranında tüketebilirsiniz. Gelenekselden modern yemeklere varıncaya kadar geniş bir menüye sahip olan Mahall City Cafe & Restaurant’ı, Van gezinizde dinlenme duraklarınız arasında görmek isteyebilirsiniz. Şık dekoru ile dikkat çeken mekânda kente özgü lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Kahvaltı denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden olan Van’ın meşhur kahvaltısını denemeden gezinizi tamamlamamalısınız. Sadece Van’da bulabileceğiniz; otlu peynir, kavut, belirli ilçelerinde özel olarak yetiştirilen bal, murtuğa gibi birbirinden farklı lezzetler Van kahvaltısının kapsamında yer almaktadır. Bu kahvaltıyı denemek için en iyi seçeneklerden birisi olan Sütçü Edremit’i ziyaret edebilirsiniz.

Van’da Turistik Yerler

Tarihi dokusu ve doğası ile gezilecek çok fazla destinasyona sahip olan kentte ilk gezi adresiniz Van Kalesi olabilir. Şehrin sembolleşen noktalarından birisi olan Van Kalesi’nin tarihi M.Ö 800’lü yıllara dayanmaktadır. Urartu Kralı’nın yaptırmış olduğu kale, kent merkezine 5 dakikalık bir mesafede konumlanmaktadır. Önceleri ‘Tuşba’ adı ile anılan kent, uzun yıllar Urartu Devleti'nin başkenti olarak kullanılmıştır. Kale yakınlarında Analı Kız Açık Hava Tapınağı yer almaktadır.  Yine kale içerisinde sur duvarları ve Asur dilinde kitabeler bulunmaktadır. Urartu Devleti’nin önemli bir mirası olan Van Kalesi, göl manzarası ile görülmeye değer noktalardan birisidir. Kale’nin doğu taraflarına ilerledikçe Osmanlı Dönemi’nden kalma eserlere rastlayabilirsiniz. İranlı heykeltıraş Cafer Necibi tarafından yapılan Van Kedisi Heykeli, şehrin önemli eserlerinden bir tanesidir. Yaklaşık 6 metre civarında yapılmış olan bu heykel, Edremit ilçesinde yer almaktadır. Şehirde mimari dokusu ile dikkat çeken Tarihi Van Evleri Mahallesi, turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisidir. 1915 yılından sonra yapılmış olan bu mahalle geleneksel Türk mimarisinin örneklerini taşımaktadır.  

Van'da Ulaşım İmkanları

Doğu’nun gelişmiş şehirlerinden olan Van, pratik bir şehir içi ulaşıma sahiptir. Şehir içi ulaşımda ‘Belvan Kart’ ile kolayca erişim sağlamanız mümkündür. Belediye ve Özel Halk Otobüsleri’nde kullanabileceğiniz bu kartlar, ekonomik açıdan da büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Otobüs, tren ve uçak yolu ile kente ulaşım sağlayabilirsiniz. Tercihen uçak seyahatlerinde en uygun Van uçak bileti için doğru zaman aralıklarında biletinizi satın alabilirsiniz.

Cmt
22,98°
Paz
19,9°
Pzt
18,22°
Van
18 Haz Sal, Bulutlu
20,64°
Çrş
20,13°
Prş
21,01°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery