Elazığ Uçak Bileti

Elazığ

Elazığ Yurtdışı Kalkışlı Uçuşlar
Elazığ

Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olan Elazığ, Keban Barajı'nın yapımı ile büyük önem kazanmıştır. Baraj ile beraber kentin sert karasal iklimi yerini daha yumuşak bir iklime bırakmıştır.  400 bini aşkın nüfusu ile Elazığ, doğal güzelliklerden tarihi eserlere varıncaya kadar gezilecek çok çeşitli noktalar barındırmaktadır. 4 bin yıllık geçmişe sahip olan kente ‘Peygamberler Şehri’ de denmektedir. 13 farklı medeniyetin yönetiminden geçmiş olan kent, çok çeşitli kültürlerin etkisi altında kalmıştır. 4 bin yıldan kalma eserlerle yerli yabancı turistin ilgisini çeken Elazığ, yılda 400 binin üzerinde turist ağırlamaktadır. Tarihi eserlerinin yanı sıra kayak severler için de elverişli olan kayak merkezleri ile her mevsim ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Köklü tarihi ve tabiatı ile Elazığ kentini ziyaret etmek istediğinizde kara yolunu ya da hava yolunu kullanabilirsiniz. Otobüsle kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz kente, tren yolu ile gelebilmek için Van Gölü Ekspresi veya Fırat Ekspresi tercih edebilirsiniz. Şehre 12 kilometre uzaklıktaki Elazığ Havalimanı ile pratik bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkündür. Yurt içi ve yurt dışı seferlerin düzenlendiği havalimanında Elazığ uçak bileti fiyatları konusunda uygun fiyatlarda biletler satın alabilmek için aralıklı olarak bilet fiyatlarını kontrol edebilirisiniz. En uygun Elazığ uçak bileti satın almak içinbelirli zamanlarda düşen bilet fiyatlarından yararlanarak, bilet.net sitesi üzerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

Elazığ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elazığ, Yukarı Fırat bölümünde konumlanmaktadır. Konumu itibari ile yeşilin ve mavinin buluştuğu önemli bir noktada bulunmaktadır. Türkiye’nin gelişen turizm destinasyonları arasında yer alan Elazığ; gölleri, dağları, doğası ve önemli tarihi eserleri ile de dikkat çeken şehirler arasında yer almaktadır. Özellikle Hazar Gölü kesinlikle görülmesi gereken tabiat harikaları arasındadır. Kayak severlerin çokça ziyaret etmekte olduğu Hazarbaba Dağı, kış sporları ve çeşitli tırmanış aktiviteleri için oldukça elverişlidir. Köklü tarihi ile de öne çıkan kent, önceleri Harput ismi ile tanınmaktaydı. Romalılardan Araplara kadar çeşitli toplulukların egemenliği altında kalan şehir, içerisinde çeşitli mimari eserleri barındırmaktadır. Bu tarihi eserlere rastlayabileceğiniz ilçeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Elazığ Merkez, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice. Tarihi ve doğasının yanı sıra müziği ile de kendine hayran bırakan Elazığ, düzenlemiş olduğu Harput Musikisi ile Türkiye’nin özgün eserlerini yansıtmaktadır. Saray müziği ile Türk Halk Müziği’ni harmanlayan bu musiki, Elazığ’ın karmaşık kültürünü anlamanızda yardımcı olacak harika bir çalışmadır. Elazığ gezinizde katılmanız gereken gecelerden birisi de Kürsübaşı gecesidir. Bu gecelerde önceleri; küsler barıştırılmakta, ihtiyacı olanlara yardım edilmekte, önemli konularda kararlar alınmakta ve Harput musikisinin icra edildiği eğlenceler düzenlenmekteydi. 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’ne girmiş olan bu geceler, geleneksel mekanlarda hala sürdürülmektedir.

Elazığ'da Konaklama İmkanları

Göl ve dağ manzaralı, huzur içinde sakin bir tatil için ideal seçeneklerden birisi olan Elazığ’da her zaman konaklama imkânı bulabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında Hazar Gölü’ne sıfır otellerde konaklamak turistler tarafından çok fazla tercih edilen seçeneklerden birisidir. Hazar Gölü Plajı’nda günübirlik konaklamalar yerli halk arasında da oldukça popülerdir. Kış aylarında ise çeşitli kış sporlarına merakı olan ziyaretçiler genel olarak kayak merkezine yakın noktalarda konaklamayı tercih etmektedirler. Otel, apart ve pansiyon seçenekleri ile Elazığ, konaklama konusunda farklı bütçelere ve zevklere yönelik seçenekler sunmaktadır. Merkezi, plaj ve havuz seçenekli, tarihi mekanlara ulaşımın kolay olduğu, doğa manzaralı ya da iş seyahatlerine yönelik kullanışlı konaklama imkanlarından size uygun olanı seçerek Elazığ’da güzel bir tatil planlayabilirsiniz. Kentte ziyaretçiler tarafından beğenilen otelleri şu şekilde sıralayabiliriz: Park Dedeman Elazığ, Double Tree By Hilton Elazığ, Ramada Elazığ Hotel, Akgün Elazığ Hotel, Pansiyon 23, İlbey Otel. Kent merkezinde yer alan Park Dedeman Elazığ, iş seyahatlerinde tercih edilen oteller arasında yer almaktadır. Aileler tarafından da beğenilen otel, oldukça kapsamlı bir hizmet sunmaktadır. Hazar Gölü Plajı’na yarım saatlik mesafede bulunan Double Tree By Hilton Elazığ, Harput Buzluk Mağarası, Harput Kalesi ve Kapalı Çarşı gibi önemli turistik alanlara sadece 5-10 dakikalık mesafede yer almaktadır. Aileler ile konaklama için elverişli olan bu otel, genellikle turistik mekanlara olan yakınlığı sebebi ile tercih edilmektedir. Uygun fiyatlı konaklama için en uygun alanlardan birisi de Pansiyon 23’tür. Piknik alanı gibi çeşitli hizmetleri ve tarihi alanlara olan yakınlığı ile ideal konaklama alanlarından birisidir.

Elazığ’ın Yöresel Yemekleri

200’e yakın özgün yemek çeşidi ile göz doyuran Elâzığ mutfağı, içerisinde Türk mutfağının önemli yemeklerini de barındırmaktadır. Küçükbaş hayvancılığın ve meracılığın yapıldığı kentte, Esar Lokantası’nda yiyeceğiniz sade bir et yemeğinden inanılmaz bir tat almanız mümkündür. Harput köftesi, Balakgazi böreği, küncülü, işgene gibi birbirinden özgün yöresel yemekleri denemek için Balakgazi Tesisleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Elâzığ harici şehirlerde rastlayamayacağınız lezzetler arasında yer alan tatlı peynirli ekmeği, Karaban’da deneyebilirsiniz. Klasikleşmiş mekanlardan olan Amca’nın Yeri’nde meşhur sokak lezzetlerinden olan Elâzığ usulü köfte ekmeği, diğer köfte ekmeklerden yapılışı ve içeriği itibarı ile ayrılmaktadır. Bu köfte, yeni sokak lezzetleri keşfetmek isteyenlerin denemesi gereken lezzetler arasındadır.

Elâzığ'da Turistik Yerler

Yukarı Fırat’ta konumlanmakta olan Elâzığ, 4 bin yıllık geçmişi ve gastronomisi ile öne çıkan, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş kentleri arasında yer almaktadır. Özellikle Osmanlı ve Anadolu Selçukludan miras kalan mimari eserleri ile ziyaretçilerine harika manzaralar sunmaktadır. Kent tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, kentte yapılan kazı çalışmalarındaki eserleri sergilemektedir. Şehrin simgesi diyebileceğimiz Harput Kalesi, Anadolu’da yer alan en eski kiliselerden biri olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi görülmeye değer yerler arasındadır. Doğa alanları ile de öne çıkmakta olan kentte; Keban Barajı Gölü, Çırçır şelalesi ve Buzluk Mağarası da gezilecekler listesine alınması gereken yerlerdendir. Sağlık turizmi açısından önemli bir katkı sağlamakta olan Golan Kaplıcaları, her yıl yüzlerce misafiri ağırlamaktadır. Kış sporları ile ilgilenenler için de önemli bir adres olan Elazığ’da Hazarbaba Kayak merkezi, yamaç paraşütünden trekkinge, doğa yürüyüşlerinden kayak aktivitelerine birçok eğlencenin düzenlendiği bir merkezdir. Harput Ulu Cami, Mansur Baba Türbesi, Kurşunlu Camii, Palu Surp Lusavoric Kilisesi, İzzet Paşa Camii ve Palu Alacalı Mescit gibi onlarca gezilecek tarihi ve dini eserler bulunmaktadır.

 Elâzığ'da Ulaşım İmkanları

Gelişmiş bir şehir içi ulaşıma sahip Elazığ’da en çok tercih edilen toplu taşımalar; özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüslerdir. Türkiye genelinde hâkim olan kent kart sistemi kullanılmaktadır. El-Kart’ladan temin ederek şehir içindeki seyahatlerinizde belediye otobüsleri ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşitli turistik alanlara yapılan gezilerde taksi ile ulaşım da tercih edilmektedir. Ve civar kentlere ulaşım konusunda Keban baraj gölü üzerinden feribot seferleri düzenlenmektedir. Kara ve hava yolu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Elazığ Havalimanı'na HAVAŞ servisleri ile kolayca gidebilirsiniz. Kente seyahatlerinizde en ucuz Elazığ uçak bileti satın alabilmek için belirli zaman aralıklarında bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Elazığ
15 Haz Cmt, Güneşli
26,99°
Paz
22,16°
Pzt
25,46°
Sal
21,61°
Çrş
26,27°
Prş
28,11°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery