Hatay Uçak Bileti

Hatay

Hatay Varışlı Uçuşlar
İstanbul - Hatay Uçak Bileti
27 Temmuz 2024
7166,26başlayan fiyatlar
Hatay

Ülkenin en güney ucunda bulunan Hatay, geçmişteki siyasi durumlardan ve tarihi öneminden dolayı önemli şehirlerden birisidir. 1,490,000 nüfusu ile her yıl yerli turist ağırlıklı olmak üzere çokça yabancı turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Son verilere göre toplamda 500 bine yakın turist girişi olmuştur. İskenderun Limanı ve Hatay Havalimanı, bu turist sayılarının yükselmesinde önemli faktörlerdir. Kara ve demir yolu vasıtaları ile yerli turistlerin de kolayca seyahat etmesinin yolu açılmaktadır. Akdeniz’in sıcak kentlerinden olan Hatay, kış mevsimlerinde genel olarak yağış görülmektedir. Geçmişten günümüze birçok medeniyeti bünyesinde barındıran Hatay, günümüzde hala birçok kültürün bir arada yaşadığı nadir şehirlerden birisidir. Harika doğası, tarihi mekanları ve dünyaya yayılmış gastronomisi ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakan bir şehirdir. Bu güzel şehri ziyaret etmek için en pratik ve konforlu yol olan uçak ile seyahati tercih edebilirsiniz.  En ucuz Hatay uçak bileti için yılın belirli zamanlarında uçak bileti fiyatlarını kontrol edebilirisiniz. Kendinize en uygun Hatay uçak bileti satın alırken bilet.net sitesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hatay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hatay kentinin doğusunda Suriye ve Orta Doğu, batısında ise Akdeniz yer almaktadır. I. Dünya Savaşı’nda yaşanan Fransız işgalinin ardından Hatay, bağımsızlığını kazanarak bir süre devlet olmuştur. 1939 yılında ise Türkiye’ye bağlı bir il haline gelen Hatay, Türkiye’nin değerli illerinden birisidir. Tarihi milattan öncelere kadar dayanmakta olan Antakya, Hatay’ın merkez ilçesidir. 1940’lı yıllara kadar toprağa bağlı bir ekonomi modeli sürdürülürken, 1940’tan sonrasında gıda ve sanayiye dayalı bir ekonomi modeli benimsenmiştir. Kentin en önemli tarım ürünleri arasında turunçgiller, üzüm, Trabzon hurması, incir ve erik gelmektedir. Ayrıca kente ait liman, Türkiye’nin 3. büyük limanıdır ve Hatay’ın da en önemli sanayi kuruluşlarındandır. Demir ve çelik fabrikaları ile ve 8 organize sanayi ile beraber çeşitli üretimler yapılmaktadır. UNESCO tarafından ‘barış kenti’ olarak seçilmiş olan Antakya, Türkiye’nin ilk camisinin yer aldığı Hatay’da birçok kilise ve sinagog da bulunmaktadır. Zengin mutfağı ile ülke çapında önemli bir yere sahip olan Hatay, Dünya’da da dikkat çeken lezzetlere sahiptir. Portakal ve limon kokuları ile kaplı Hatay sokaklarında harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Hatay'da Konaklama İmkanları  

Akdeniz bölgesinde konumlanan Hatay, binlerce yıllık tarihi geçmişi, birbirine kaynaşmış kültürleri ve gelişmiş harika mutfağı ile güzel bir tatil için ideal konaklama alanlarındandır. Farklı ilçelerinde her bütçeye hitap edecek konaklama fırsatları ile Hatay, ziyaretçilerine çeşitli hizmetler sunmaktadır. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya ise konaklama için en uygun alanlar arasında yer almaktadır. Tarihi eserlere yakın olabileceğiniz bu destinasyonda en çok tercih edilmekte olan oteller; Waxwing Hotel, Savon Hotel – Special Class, Luwi Antakya Boutique Hotel, Hotel Divan, Zeyn Hotel ve Grand Mina Hotel’dir. Waxwing Hotel, merkezde gezilecek birçok müze ve parka yakın bir noktada konumlanmaktadır. Savon Hotel- Special Class ise lüks otel tercih edenler için harika bir seçenek olabilir. Daha düşük bütçeli otelleri tercih edenler için en ideal seçenekler Hotel Divan ve Zeyn Hotel’dir. Antakya’dan sonra en çok tercih edilen konaklama noktalarından birisi de İskenderun’dur. Konforu ve çeşitli hizmetleri bir arada bulabileceğiniz bu ilçede, lüks otellere de uygun fiyatlı otellere de kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında seyahat ediyorsanız harika denizi ve sahilleri ile İskenderun’u tercih edebilirsiniz. Ramada İskenderun Harbour deniz manzarası, güzel yüzlü hizmeti ile konaklayabileceğiniz merkezlerden birisidir. 115 yıllık geçmişi olan bir tarihi eserin restore edilerek hayat bulması ile La Perla otel meydana gelmiştir. La Perla Boutique Hotel, kaliteli hizmet anlayışı ile Hatay’ın önemli butik oteller arasında yer almaktadır. Uygun fiyatlı otel arayışında olan gezginciler için en ideal konaklama alanlarından birisi de Antakya Öğretmenevidir. Otogara ve havalimanına yakın noktalarda konumlanmakta olan öğretmenevinde kaldığınız süre boyunca ulaşım konusunda sorun yaşamazsınız. Sivillerin de faydalanabileceği bu mekânda konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bir diğer uygun konaklama alanı ise Hatay Polis Evi’dir. Genel olarak bölgeler hakkında fiyat durumunu özetlemek gerekirse; merkezdeki oteller popülerlik açısında ilçelerde yer alan otellere göre daha pahalıdır. Doğa ile iç içe bir tatil planlayanlar için ideal yürüyüş ve kamp alanları mevcuttur. Arsuz ilçesi, tabiatı ile öne çıkan ilçelerden birisidir. Ve bu ilçeye 9 kilometre uzaklıkta yer almakta olan Orient Camping alanında özel çadırınızla konaklama yapabilirsiniz. Bu tesislerde konaklayarak günlük bungalov kiralayabileceğiniz gibi istediğiniz çeşitli doğa sporlarını da yapabilirsiniz. Şifalı suları ve termal tesisleri ile dikkat çeken Hatay’da sağlık turizmi de öne çıkmaktadır. Termal otellerde dinlenebilir ve şifalı sularında vakit geçirebilirsiniz. Termal otellerde bütçenize uygun ya da çeşitli hizmetleri ile göz doyuran lüks oteller bulunmaktadır. Size uygun olan otelleri tercih edebilir ve Hatay’da eğlenceden tarih ve kültüre, termallerden huzurlu doğa tatillerine varıncaya kadar çeşitli tatil planı yapabilirsiniz.

Hatay’ın Yöresel Yemekleri

Hatay mutfağına ait birçok yemek, Türkiye’de en sevilen yemekler arasında yer almaktadır. Dünya’ya da yayılmış olan Hatay mutfağı; künefesi, kebabı ve çok farklı kahvaltılıkları ile harika bir lezzet sunmaktadır. Hatay’ın meşhur tatlılarından olan künefeyi bilinen iyi mekânlardan Çınaraltı Künefe’de tadabilirsiniz. Meşhur kebapları arasında yer alan kâğıt kebabı ve tepsi kebabı denemeniz gereken lezzetlerden. Aralarında çok büyük fark olmayan bu iki kebabı PÖÇ Kasabında deneyebilirsiniz. Humusçu İbrahim Usta, Hatay’a gittiğinizde uğramanız gereken mekanlar arasında yer almaktadır. Birçok medeniyetten farklı miraslar edinmiş olan Hatay’a Lübnan Mutfağından miras kalan humusu kahvaltılarda ya da yemeklerin yanında meze olarak tüketebilirsiniz. İçecek kültürü konusunda gelişmiş olan Hatay’da Türkiye’de içebileceğiniz en lezzetli kahveleri içebilirsiniz. Hatay’ın harika lezzetleri arasında yer alan haytalı tatlısı nişasta ve gül suyu aroması ile Affan Kahvesi’nde tüketebileceğiniz lezzetli tatlılardan birisidir. Hatay’da çok gelişmiş ve farklı çeşitlerle çevrili olan öğünlerden birisi de kahvaltıdır. Özgün mezeleri ve karışımları ile Türkiye’de göremeyeceğiniz lezzetleri tüketebileceğiniz Hatay Kahvaltısını, Antakya Kahvaltı Evi’nde deneyebilirsiniz. Hatay kahvaltısı; tuzlu yoğurt, kırma zeytin, humus, zahter, bakla, biber salatası, biber ezmesi, sürk, gibi özel kahvaltılıkları içeren özgün ve çeşitli bir kahvaltıdır. Yöresel yemeklerden olan oruk, kaytaz böreği gibi birçok yemeği tüketebileceğiniz UNESCO Hatay Gastronomi Evi, Hatay mutfak kültürünü daha yakından tanımanıza yardımcı olacaktır. Vedat Milor’un tam puan verdiği humusu tatmak için Leban Restaurant’ı gezileriniz arasına ekleyebilirsiniz. Türkiye’nin birçok yerinde önemli fastfoodlardan birisi haline gelen Dönerci Tacettin Usta, Hatay’da deneyimleyebileceğiniz en lezzetli Hatay dönerini yapmaktadır.  Hatay’ın özel lezzetleri arasında yer alan kömbe kurabiyesini Hatay’ın ilk pastanesi olan Petek Pastanesi’nde deneyebilirsiniz. Hatay’da meşhur kasaplardan bir diğeri de Aydın Kasap’tır. Tepsi kebabından salçasız olması ile ayrılan kâğıt kebabını yiyebileceğiniz en iyi adres Aydın Kasap’tır. Hatay gezisinden mezeleri denemeden dönmek olmaz. Konak Restaurant’ta zahter salatası, biber yoğurtlama, sarma içi, oruk, felafel gibi birçok lezzeti deneme şansı bulabilirsiniz. Belen Tava kuzu ekmek yiyebileceğiniz ideal mekanlardan birisi de Kurtoğlu Restoran’dır. Halep mutfağı ile Antakya mutfağının birlikteliğini görebileceğiniz Sveyka Restoran’da özellikle Halep kebabı, denemeniz gereken lezzetlerden birisidir. Hatay’ın meşhur tatlılarından olan kireçte balkabağı tatlısını Kerem Tatlıcısında yiyebilirsiniz.

Hatay'da Turistik Yerler

Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ola Hatay, birden fazla kültürden etkilenerek çok kültürlü bir şehir haline gelmiştir. Özellikle mutfağı ile öne çıkan Hatay kenti, içerisinde barındırdığı yüzlerce tarihi eseri ve harika doğası ile yerli yabancı turistlerin dikkatini çeken önemli bir destinasyondur. Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya’da bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi’nde 3500 yıllık devasa mozaikleri sergilenmektedir. Kapladıkları alan itibari ile dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji müzesi, gezilerinizde yer alması gereken önemli yerlerden birisidir.

Tarihi ve doğal yapısı ile öne çıkmakta olan Vakıflı Köyü, Samandağ ilçesinde yer almaktadır. Ermenice, Arapça ve Türkçe dillerinin konuşulduğu bu köyde, organik tarım ürünleri ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Üç kültürün iç içe yaşandığı Vakıflı Köyü’nde bu birlikteliğe tanıklık etmek, Hatay kültürü hakkında size fikir verebilir. Hatay’ın hayran bırakan tabiatının en güzel örneklerinden birisi olan Harbiye Şelaleleri, merkezden 4 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Yapılan çalışmalara göre Harbiye Şelaleleri M.Ö. 4000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Yemyeşil bir tabiatın içerisindeki şelaleyi ziyaret ederek huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz. Hristiyanlık tarihinin ilk kilisesi olma özelliğini gösteren St. Pierre Kilisesi, aslında bir mağara içinde yer almaktadır. Merkezde bulunan mağaraya, toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hatay’ın önemli ilçelerinden birisi de İskenderun’dur. İskenderun’da bulunan Deniz Müzesi, ülkedeki nadir müzelerden birisidir. Çeşitli gemi maketleri, eski silah ve tabloların sergilendiği müze, 2 katlı bir binadan oluşmaktadır. Hediyelik eşyalara da rastlayabileceğiniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Merkezde yer alan Uzun Çarşı, tarihi sokaklar arasında konumlanmıştır. İçerisinde çok fazla han ve hamam bulunmaktadır. Buradan çeşitli yöresel ürünlere ve doğal eşyalara ulaşabilirsiniz. Tarihi mekân meraklıları için harika bir eser olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, 1574 yıllarından kalma bir eserdir. Külliye Mimar Sinan’ın eseri olup, içerisinde kervansaray, medrese ve cami bulunmaktadır. Payas ilçesinde yer alan Cin Kulesi, zamanında Payas limanının güvenliğini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Cenevizlilerin yaptığına inanılan bu eser, 1577 yılında tekrar inşa edilmiştir. Harika manzarası ile ziyaret etmek isteyeceğiniz alanlardan birisidir. Yine Payas ilçesinde görebileceğiniz tarihi eserler arasında yer alan Payas Kalesi, Cin Kulesi ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne olan ziyaretlerinizde uğrayabileceğiniz noktalardandır. M.Ö. 6. yüzyıla dayanan Saint Simeon Manastırı, Samandağ ilçesinde yer almaktadır. Ve günümüze Hristiyanlar tarafından hac görevini yerine getirmek için kullanılmaktadır. Manastır, sahip olduğu manzarası ile de çok fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Asi nehri, Lübnan’dan Antakya’ya kadar uzanmaktadır.  98 kilometre uzunluğundaki bu nehir, görmek isteyeceğiniz tabiat güzelliklerinden birisidir. Titus Tüneli ve Beşikli Mağara, kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan bu tarihi eserlerdir. Dünya üzerindeki en uzun tünellerden birisi olan Titus Tüneli, Roma mezarlarının yer aldığı Beşikli Mağara ile yan yanadırlar. Samandağ ilçesindeki bu yapılara otobüslerle ulaşabilirsiniz. Payas ilçesinde yer alan bir başka mağara da Damlataş Mağarası’dır. 120 milyon yıldır ayakta duran bu doğal yapı, 540 metre yüksekliğindedir. Selçuklulardan miras kalan Hatay Ulu Camii, 16. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Hatay’ın önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Meryem Ana Havuzu, merkeze 90 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kayalık ve yeşilliklerin arasında yer alan eser harika manzarası ile ziyaretçilerin beğenisini toplamaktadır. Kentin en kuzeyinde yer alan önemli tarih eserlerinden birisi de İssos Antik Kenti’dir. M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanmakta olan antik kent, 7 metre yüksekliğinde su kemerlerinin bulunduğu bir yerleşkedir. Roma döneminden kalma bu antik kentin içerisinde amfi tiyatro, müzik odası, hamam ve tapınak kalıntıları bulunmaktadır. Hatay Arkeoloji müzesinde sergilenen mozaiklerin çoğu buradan çıkarılmıştır.  Anadolu’da yapılmış ilk cami özelliğini gösteren Habib – i Neccar Camii, Antakya’da bulunmaktadır. Tarihsel öneme sahip eser, yıllar içerisinde defalarca restorasyona uğramıştır. Samandağ ilçesinde yer alan 2000 yıllık geçmişi ile dikkat çeken Musa Ağacı, 20 metre uzunluğundadır ve günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir. 270 yıldır ayakta duran Antakya Sinagogu, Hatay’ın kültürel ve dini eserleri konusundaki çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Helenistik dönemden kalma önemli eserlerden birisi de Koz Kalesi’dir. Çok yıpranmış olan bu tarihi eser, kalan parçaları ile görülmeye değer eserler arasında yer almaktadır. 1551 yılında inşa edilmiş olan Kanuni Sultan Süleyman Camii, zamanında Belen Geçidi’ni daha iyi kullanmak için yapılmıştır. Günümüzde orijinal halini yitirmiş olan eser, buna rağmen varlığı ile görülmeye değer mimariler arasında yer almaktadır. Erzin İçmeleri ve Kaplıcaları, merkeze 110 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şifalı olduğu düşünülen bu sular, özellikle civar illerden çokça ziyaretçi kabul etmektedir. Belen ilçesinin doğal güzelliklerinden olan Belen Geçidi Tabiat Parkı, eski zamanlardan bu yana Amanos Dağları’ndaki tek geçiş noktası olarak bilinmektedir. Şahin, kerkenez, turna ve tepeli toygar gibi kuşların yaşam alanı olan park, önceleri orduların kullandığı stratejik öneme sahip bir geçiş yolu olarak kullanılmıştır. Amanos Dağaları’nın eteklerinde yer alan Soğukoluk Yaylası, İskenderun ilçesinin hayran bırakan manzarasını seyretmek ve doğa yürüyüşleri yapmak için çokça ziyaret edilen alanlardan birisidir.

Hatay'da Ulaşım İmkanları

Hatay’da şehir içi ulaşımda genel olarak otobüs, minibüs ya da taksi kullanılmaktadır. Dilerseniz araç kiralayarak da rahat bir şekilde seyahatinizi yapabilirsiniz. Birçok tarihi eser birbirine çok yakın bir şekilde konumlanmaktadır. Dolayısı ile geziniz sırasında, özellikle merkezde yürüyerek dolaşabilirsiniz. Eski şehir kısmında çoğu sokaklar dar ve çıkmazlarla doludur ve hatta arabaların dahi geçemeyeceği kısımlar bulunmaktadır. Bu sebeple bazı turistik alanları yürüyerek dolaşmanız gerekebilir. Hatay’da otogara ulaşımda ağır bagaj ile seyahat ediyorsanız taksi ya da acente servisleri mantıklı bir seçenek olabilir. Ve tabi ki otobüs ve minibüslerle de kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Hatay Havalimanı'na gidişte ise uçakların sefer planlarına paralel şekilde hareket eden HAVAŞ servislerinden faydalanabilirsiniz. Hatay’a uçakla olan seyahatlerinizde, seyahatinizi daha uyguna planlayabilmek için Hatay uçak bileti fiyatları konusunda ufak araştırmalar yapabilir ve biletlerinizi erken tarihlerde satın alabilirisiniz.

Paz
25,91°
Pzt
26,56°
Hatay
23 Tem Sal, Güneşli
26,81°
Çrş
26,68°
Prş
26,82°
Cum
26,05°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery