SunExpress Uçak Bileti

SunExpress

Sun Express Popüler En Ucuz Uçuşlar
Adana - Paderborn-Lippstadt
16 Haziran 2024
5953,6'den başlayan
Trabzon - İzmir
12 Temmuz 2024
3933,98'den başlayan
SunExpress

Sunexpress Hakkında

Sunexpress 1990 yılında merkez olarak Antalya ve Türkiye üzerinden uçuşlar düzenlemekte olan bir havayolu şirketidir. Türkiye’de ilk kez Anadolu’dan Almanya’ya tarifeli direkt uçuşlar düzenleyen havayolu firmasıdır. İkinci merkezini İzmir’de, üçüncü merkezini 2008'de İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda açmış olan hava yolu şirketi, 2011 yılında ise Almanya merkezli bir şirket olan SunExpress Deutschland’ı kurmuştur. Türkiye’nin en sevilen tatil beldelerinden Avrupa’ya, Kuzey Afrika’dan Kanarya adalarına varıncaya kadar birçok farklı destinasyona charter ve tarifeli uçuşlar düzenlemekteydi.

2014 yılında 50 tane yeni Boeing-737 uçağı eklediği filosu ile Avrupa’nın en genç filosu haline gelen SunExpress, 18 adet Boeing 737-800 NG’yi de filosuna eklemiş ve 2024 yılı için 32 adet uçak siparişi daha vermiştir. Konforlu ve güvenli bir uçuş deneyimi yaşatan bu uçakların düşük emisyon özelliği de bulunmaktadır. Son olarak eklenen 7 adet Airbus A330-200 ile birlikte zenginleşen filosu ile birlikte 2018 yılında 73 uçaktan oluşan filosu ile %84 doluluk oranı ile 1 milyar 300 milyon euro ciro yapmıştır. Bir yıl sonrasında hızla büyümeye sevam eden hava yolu şirketi bünyesine aldığı ucalarla 84 uçaktan oluşan bir filo haline gelmiştir.

2019 yılında gelindiğinde İstanbul’daki merkez uçuşlarını durdurmuş ve aynı yıl içerisinde dördüncü merkezini Ankara Esenboğa’da kurmuştur. 2020 yılında ise Almanya’daki merkez uçuşlarını durdurmuş ve filosundaki yer alan bütün aktif uçakları Sunexpress’e devretmiştir.

30 ülkede yaklaşık 100 farklı noktada hizmet vermekte olan hava yolu yıllık 10 milyondan fazla yolcu kapasitesine sahiptir. Kaliteli ve güler yüzlü 4200’ün üzerinde çalışan kadrosu ile hizmet vermektedir.

Tatil beldelerine yaptığı uçuşlarla 2018 ve 2019 yıllarında Skytrax’te dünyanın en iyi beşinci tatil hava yolu şirketi olarak seçilmiştir. Türkiye’de ise en iyi tatil hava yolu kategorisinde birinci sırada yer almaktadır.

Sunexpress, 2018 yılında DHMİ tarafından düzenlene SAFA değerlendirmesinde en güvenli hava yolu olarak seçilmiştir.

Yine aynı yıl içerisinde Flightright verilerinin incelenmesi sonucunda Türkiye’nin en dakik hava yolu seçilmiştir.

190 büyük hava yolu şirketinin Atmosfair indeksinde 6. Sırada yer almaktadır.

Sunexpress Uçak Bileti Fiyatları

Güvenli ve dakik bir uçuş için Sunexpress uçak bileti satın almada bilet.net'ten faydalanabilirsiniz. En iyi tatil yolculuklarını en uygun fiyatlarla bilet.net üzerinden seçebileceğiniz Sunexpress online bilet hizmeti sayesinde, internet üzerinden tüm işlemlerinizi çok hızlı bir şekilde tamamlamanız mümkündür.

 

Sunexpress Uçak Bileti Satışı

Sunexpress bilet al seçeneği ile hizmetinizde olan bilet.net,  kolayca uçak bileti satın alabileceğiniz yüksek güvenlikli bir platformdur. Aldığınız biletlerinizle ilgili kafanızda oluşan soru işaretlerine bilet.net aracılığı ile Sunexpress bilet sorgulama hizmetine erişerek ihtiyacınız olan ayrıntılı bilet bilgilerine ulaşmanız mümkündür.

Sunexpress Hava Yolları Check-in

Sunexpress check-in yapmak için online check-in butonu üzerinden PNR kodu, ad ve soyadı girilerek kolayca yapılabilmektedir. Online check-in için uçuşa tam bir gün kala ya da son bir saate kadar yapmanız gerekmektedir. İç hatlarda yapacağınız check-inlerde ise 24 saat ile uçuşunuzdan önceki son 45 dakikaya kadar zaman tanınmaktadır. Ancak her havalimanı online check-in hizmeti sunmamaktadır. Online olarak check-in yapabileceğiniz havalimanları listesi şu şekildedir:

Türkiye içerisindeki seferlerde Londra’ya yapılan yolculukların haricindeki tüm seferlerde online check-in imkânı bulunmaktadır.

 • Almanya'daki hava alanları
 • Amsterdam havalimanı (AMS)
 • Basel Havalimanı (BSL)
 • Venedik Havalimanı (VCE)
 • Viyana havalimanı (VIE)
 • Zürih Havalimanı (ZRH)
 • Eindhoven havalimanı

Online check-in yapmasına müsaade edilmeyen yolcular bulunmaktadır. Bu yolcular; 2 yaşındaki bebek yolcular, tekerlekli sandalye kullanan hareket kısıtlı yolcular, refakatçi eşliğinde seyahat etmek zorunda olan yolculardır. Bu durumdaki yolcuların en az iki gün öncesinden durumlarını bildirmeleri gerekmektedir. Tüm bu check-in işlemlerini bilet.net üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde yapmanız mümkündür.

Sunexpress Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Check-in personeli ile yapacağınız koltuk işlemlerinde yalnızca müsait koltuklardan seçebileceğiniz için öncesinde rezervasyon yapmanız istediğiniz koltukları seçmenizde size yardımcı olacaktır. Koltuk seçimini biletinizi satın alırken yapabilirsiniz. Ya da bilet rezervasyonunuzun ardından iç hatlarda 3 saat dış hatlarda ise son 6 saate kadar koltuk seçimini yapmanız mümkündür.

Koltuk seçiminizi, uçak bileti satın alırken veya bilet rezervasyonunuzu yaptıktan sonra, yurt içi uçuşlarında kalkışa 3 saat ve yurt dışı uçuşlarında kalkışa 6 saat kalana kadar yapabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışında farklı fiyat tarifelerine göre seçimler yapılmaktadır. İleri derecede engelli bireyler, kendileri ve seyahat sırasında kendilerine eşlik edecek refakatçi için yapacakları koltuk seçimini müşteri hizmetleri ile görüşerek ücretsiz bir şekilde yapabilmektedirler. Hareket kısıtlı bireyler içinse acil çıkışlarda ve pencere kenarlarındaki koltuklar üzerinden seçim yapmaları mümkündür. Xleg koltuklar olarak isimlendirilen fazla diz mesafesi ve hızlı giriş çıkış yapmak isteyen bireylere özel olarak tasarlanmış bu koltuklardan, iç hatlarda 3 dış hatlarda ise son 6 saat kalana kadar bilet seçimi yapmaları mümkündür. Acil çıkış sıraları ya da ön sıralarda yer alan xleg koltuk seçimlerini yapabilmek için belirli özelliklere sahip olunması gerekmektedir.

Bireylerin 14 yaşından büyük olmaları, evcil hayvan ile uçmamaları, hamile olmamaları, fiziksel ve zihinsel olarak bir problemlerinin olamaması, kabin ekibinin destek olmadığı acil bir durumda sorumluluk alıp uçağın boşaltılmasına yardımcı olabilecek tarzda özelliklere sahip olan kişiler acil çıkış sıralarından koltuk alabilmektedirler.

Hareket kısıtlı bireylerin uçak saatinden en az 2 gün öncesinde müşteri hizmetlerine ihtiyaç duydukları araçlar hakkında talepte bulunmaları gerekmektedir.

Koltuk seçimlerinde iadeye izin verilmemesinin yanı sıra koltuk seçiminde ödenen ücretin iadesi de mümkün değildir.

Boş orta koltuk seçeneği ile yanınızdaki koltuğa herhangi bir yolcunun oturmasını engelleyerek rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmeniz mümkündür.

Sunexpress Bagaj Hakkı Ne Kadar?

Sunfare bilet tarifesine uygun bir şekilde dış hatlarda gerçekleştirilen seyahatlerde 20 ile 40 kg arasında Sunexpress bagaj hakkı sağlamaktadır. Yurt dışı uçuşları ve Antalya, Alanya/Gazipaşa, Bodrum, Dalaman uçuşlarında Suneco’ya göre 20 kilogram, Sunclassic’e göre 25 kilogram ve Sun premium’a göre 30 kilogram hak tanınmaktadır. Türkiye’deki tüm diğer varış noktaları, Irak ve Lübnan gibi noktalara yapılan uçuşlarda SunEco’da 30 kg SunClassic’de 35 kg SunPremium’da ise 40 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. 2 yaşından küçük bebekler için uygulanmakta olan bagaj hakkı toplamda 20 kilogramdır. Ebeveynlere büyük kolaylıklar sağlayan hava yolu şirketi bebek arabaları, çocuk seyahat yatakları ya da çocuk arabası koltukları gibi gerekli araçlar konusunda herhangi bir ücret talebi olmadan kargo kısmında taşınmasına müsaade edilmektedir. Aşılan bagaj hakları için destinasyona bağlı olarak her bir kilo için ücret alınmaktadır. Bir paket bagajın Avrupa seyahatlerinde en fazla 32 kilo olması; uzunluğu, genişliği ve yüksekliğini 158 cm olması kararlaştırılmıştır. Ölçülerin belirlenmiş standart ölçü limitlerini aşması durumunda ek ücret talep edilmektedir. İç hatlarda gerçekleştirilmekte olan seferlerde, bilet tipine bağlı olarak bagaj hakkının 15-25 kilogram arasında olmasında izin verilmektedir. SunFare bagaj hakkı tablosunda göre; Sun Eco 15 kg, Sun Classic 20 kg ve Sun Premium’un 25 kg olarak belirlenmiştir. Yurt içi uçuşlarda bebeklere tanınan bagaj hakları 15 kilogramdır. Bagaj ölçüleri ve fazladan ek bagaj ödemeleri aynı sistem üzerinden Türk Lirası para birimi ile gerçekleşmektedir.

Fazladan bagaj hakkına ihtiyacınız olduğunda müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek, uçuşunuzdan önceki 3 saat içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldığınız bagajlar konusunda iade ya da iptal söz konusu değildir. Bagaj kuralları gereği 2 yaşından küçük bebeklerin bagaj hakkı bulunmamaktadır. Sunexpress üzerinden yapmış olduğunuz bilet değişikliklerinde, ek bagaj haklarınız bir sonraki uçuşunuza aktarılmaktadır. Böylece yolcuların bagaj konusunda yaşayacakları mağduriyetlerin önüne geçilmektedir. Yolculuk sırasında kulanmış olduğunuz ek bagajların toplam bagaj hakkınızdan az olduğu durumlarda ödenen ücret iade edilmemektedir. Bu tarz durumlarda başka bir yolcuya bagaj transferine de izin verilmemektedir.

Sunexpress Yolcu Hakları

Uçuşlarda sunulmakta olan yiyecek ve içecekler iç ve dış hatlarda olmak üzere ücretli bir şekilde servis edilmektedir. Yolculuk sırasında dilediğiniz sıcak, soğuk içecekler çeşitli yemekler ve tatlılar sunulmaktadır. Dış hatlarda yapacağınız seyahatlerden önce Suncafe’den premium menüler seçerek keyifli bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Besin intoleransınıza uygun ya da size özel belirli bir yemek talebinde bulunmak istiyorsanız uçuşunuzdan 36 saat öncesinde ya da bilet rezervasyonunuz sırasında işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Sunexpress iletişim kanallarını kullanarak yolcuları ile kaliteli bağlar kurmakta ve yolcuların haklarını gözetmektedir.

Sunexpress Özel İhtiyaçlı Yolcu Hakları

Tek çocuk bekleyen hamile yolcuların 37. haftasından itibaren seyahat etmelerine izin verilmemektedir. İkiz çocuk bekleyen hamile yolcuların ise 32. haftadan sonra yolculuk etmelerine müsaade edilmemektedir.

Hareket kısıtlı yolcuların Sunexpress müşteri hizmetleri ileyapacakları görüşmelerde gerekli ekipman ve hizmet konusunda açıklama ve taleplerini ilettiklerinde gerekli ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu konuda yaptığınız görüşmelerde kişisel bilgilerin ve ekipman ağırlığı ile ölçülerinin yazılı olduğu bir sağlık sertifikasının yetkili personele ibrazı gerekmektedir. Uçuştan 48 saat önce çağrı merkezini arayarak koltuk rezervasyonunuz ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Rezervasyon onayı konusunda tekrar arama yapmanıza gerek kalmadan e-posta yolu ile onayınızı görüntüleyebilirsiniz.

Sunexpress Bilet İptali/İadesi Nasıl Yapılır?

Suneco bilet tarifesinde yapacağınız iptalleri uçuştan 6 saat ya da daha öncesinde yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde yaptığınız iptallerde belirli bir miktarda ücret kesimi oluşmaktadır. Uçuşa 6 saat kalmış biletlerde herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Değişim konusunda ise kalkıştan 2 saat önceki biletler üzerinde belirli bir ücret karşılığında değişim yapılabilmekteyken haricinde herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Dış hatlarda gerçekleştirilen uçuşlarda tam olarak 2 gün öncesinde harekete geçilmesi gerekmektedir. Haricindeki biletlerde değişiklik yapılamaması ile birlikte bir hafta öncesinde yapacağınız işlemlerde çok daha uygun fiyatlarda bilet iptali yapmanız mümkündür. Bilet.net müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmelerle işlemleriniz çok pratik bir şekilde halletmeniz mümkündür.

SunPriority Programı Nedir?

Sunexpress kampanya konusunda yolcularına belirli tarihler arasında birçok fırsat sunmaktadır. Bu kampanyalardan en çok zaman kazandıranı ise Sunpriority Paketi’dir. Bu paketle beraber seyahatlerinizde sıra beklemeden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Size özel olarak düzenlenen bu özel paketle; Check-in, uçağa biniş ve bagaj alımlarında ilk adımda seyahat etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

SunPriority Paketi’ni kullanabileceğiniz uçuşlar aşağıdaki gibidir:

Gidiş Havalimanı             

 • Ankara (ESB)
 • Antalya (AYT)
 • Diyarbakir (DIY)
 • İzmir (ADB)
 • Gaziantep (GZT) **Yeni**
 • Samsun (SZF) **Yeni**
 • Trabzon (TZX) **Yeni**

Varış Havalimanı

 • Berlin (BER)
 • Düsseldorf (DUS)
 • Frankfurt (FRA)
 • Hamburg (HAM)
 • Hannover (HAJ)
 • Münih (MUC)
 • Saarbrücken (SCN)
 • Stuttgart (STR)
 • Viyana (VIE)
 • Basel (BSL)
 • Zürih (ZRH)
 • Amsterdam (AMS)
Sun Express Hakkında
Merkez ofis:Antalya
Kuruluş yılı:1990
Uçak Sayısı:84
Uçuş Noktası Sayısı:66
Uçtuğu Ülke Sayısı:17