İzmir Otobüs Bileti

İzmir

İzmir

İzmir Hakkında

Ege Denizi üzerinden birçok ülke ile Anadolu arasında bağ kuran İzmir, geçmişten günümüze yaklaşık 8,500 yıldır varlığını sürdürmektedir. Farklı medeniyetlerin tarihi miraslarına sahip bu gelişmiş kent birçok açıdan zengin bir donanıma sahiptir. Ekonomik, kültürel ve sanatsal açıdan gelişmiş Ege şehri, her yıl festivallere, konserlere ve sanat atölyelerine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin 3. Büyük şehri olan İzmir aynı zamanda 176 binin üzerinde üniversite öğrencisi ile genç nüfusu yüksek, dinamik bir şehirdir. Tarihi eserleri, denizi, doğal güzellikleri ve insanı ile Türkiye’deki en gözde şehirlerden birisidir. Ve her yıl birçok gezginciyi ağırlamakta olan İzmir’de ulaşım çok geliştiği için oldukça kolay ve konforludur. İzmir’e seyahatlerde ise ülkenin en gelişmiş ve modern otogarlarından birisi olan İZOTAŞ İzmir Otogarı kullanılmaktadır. Özellikle civar kentlerden yaz aylarında çokça ziyaretçi alan İzmir Otogarı yoğun bir şekilde yolcu taşıma hizmet sunmaktadır. Bu sebeple İzmir otobüs seferleri çok sık aralıklarla yapılmaktadır ve hemen her şehre sefer düzenlenmektedir. Birçok firmanın İzmir’e sefer düzenlemesi İzmir otobüs bileti bulma konusunda çok büyük avantaj sağlamaktadır. Uygun fiyatlı otobüs biletlerini; sefer saatlerini, diğer acentelerin bilet fiyatlarını görebileceğiniz bilet.net uygulaması otobüs bileti üzerinden satın alabilirsiniz.

İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Alsancak sosyal hayatın hızlı aktığı gece hayatının ve alışverişin önemli adreslerinden olup İzmir’in merkezi noktalarından birisidir. Kültür Mahallesi İzmir’in Nişantaşı olarak bilinen, kafe, restoran ve çeşitli dükkanların bulunduğu yerli halkın vakit geçirmeyi tercih ettiği yerlerdendir. Alsancak’ta dikkat çeken noktalardan birisi de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Uygun atıştırmalıklar, fastfood ve sokak lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz bu caddede İzmir’in en meşhur boyozcusu da hizmet vermektedir. Alsancak Dostlar Fırın’ından boyozunuzu alıp, caddeye dik sokakları gezdikten sonra buradaki popüler barlarda vakit geçirebilirsiniz.

Kentin en güzel köşelerinden birisi de Kordon Boyu ’dur. Özellikle gün batımında İzmirlilerin akın ettiği merkez sahilinde yürüyüş yapabilir, arkadaşlarınızla vakit geçirebilir ya da sahildeki bisikletleri kiralayarak eğlenceli bir Kordon yolculuğu yapabilirsiniz.

Saat Kulesi, İzmir’in sembolleşen tarihi mirasıdır. 1901 yılından bu yana Konak Meydanı’na renk katan Saat Kulesi, Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kulenin yapımındaki taşlar Denizli’den getirilmiştir; saat ise 2. Wilhelm’in kente hediyesidir. Gece gündüz harika manzarası ile İzmirlilerin buluşma adresine kesinlikle uğramalısınız.

1890 yılında yapımına başlanılan Konak Pier, başlarda gümrük binası olarak anılmaktaydı. İnşa edildiği tarihten bu yana çeşitli isimlerde ve görevlerde kullanılan bu yapı, günümüzde geçirdiği restorasyonla bir alışveriş merkezi olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Batı mimarisini taşıyan modern ve tarihi yapıyı dışardan inceleyebilir, dilerseniz içeresindeki restoranlarda yemek yiyip, alışverişinizi yapabilirsiniz.

Angora’dan Tarihi Roma kısmına kadar ilerleyen İç Liman bölgesi Kemeraltı olarak isimlendirilmiştir. Burası özellikle İzmirlilerin özel gün ve kutlamaları için hazırlık yaparken alışveriş yaptıkları geleneksel bir çarşıdır. Yerli turistin ilgilisini çekmeyen bu gündelik ve çeyizlik eşyaların satıldığı çarşı, yabancı turistlerin uğrak adreslerinden birisidir. 1875’ten bu yana varlığını sürdüren bu tarihi çarşı eskiden 34 sinagog ile çevrili bir Yahudi mahallesi iken şimdilerde çevresinde yalnızca 8 adet sinagog bulunmaktadır. Çarşı içerisinde çok farlı aktiviteler yapılmaktadır. Atölye çalışmalarını izleyebilir, közde kahve içebilir ve çeşitli restoranlarda farklı yemek deneyimleri yaşayabilirsiniz. Hisar Camisi ve tarihi hamamlar ile Osmanlı eserlerini inceleyebilir, keşfedilmemiş sokaklarda ilginizi çekebilecek otantik mekanlara rastlayabilirsiniz.

Özellikle gurmelerin mutlaka uğradıkları mekanlar arasında yer alan Kemeraltı, babadan oğula nesillerdir aktarılan ünlü lokantalara ev sahipliği yapmaktadır. İnanılmaz lezzetleri çok uygun fiyatlara tadabileceğiniz Kemeraltı Lokantaları çok fazla rağbet gördüğünden dolayı öğleden sonra 2-3 gibi kapanmaktadır.

Dini yapıları ile bilinen Basmane, dikkat çeken tarihi bölgelerden birisidir. Türkiye’ye gelen göçmenlerin yerleştiği bir bölgedir. Çok tekin olmayan bir bölge olmasının yanı sıra Basmane Tren Garı, Aziz Vukolos Kilisesi, İzmir Kadın Müzesi, Konak Belediyesi Radyo gibi gezilebilecek birçok nokta vardır. Osmanlı konaklarından Yahudi kortejolarına, taş binalardan nostaljik otellere varıncaya kadar keşfedilmeye hazır çok fazla mimari eser yer almaktadır.

Symrna, zamanla İzmir’in asıl adını oluşturan ilk halidir. Önceleri Simiri, Zmirni, İzmirni olarak kullanılmış ve en sonunda da günümüzde de alışık olduğumuz hali olan İzmir’e dönüşmüştür. Bayraklı Höyüğü’nde kurulmuş olan Symrna Antik Kenti 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Helenistik dönemde kurulan kent, antik tiyatroyu da kapsayan geniş bir alana yayılmaktadır. Birçok deprem ve afet geçirerek ayakta kalmış olan yerleşke İzmir gezi listesinde yer alması gereken yerlerden birisidir.

1907 yılında Levi’nin yaptırdığı Tarihi Asansör yerli halk için çok büyük bir öneme sahiptir. Önceleri bir kısmı buharla çalışmakta olan asansör, restorasyon sonrası tamamı elektrik ile çalışır duruma getirilmiştir. Panoramik İzmir manzarası izlemenin klasikleştiği seyir terasında gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz restoran ve küçük bir kafe hizmet vermektedir.

Dario Moreno Sokağı ismini İzmir’de yaşamış olan İtalyan-Yahudi kökenli Türk bir sanatçıdan almaktadır. Rum evleri, sevimli kafeler ve hediyelik dükkanlarla çevrili keyifli vakit geçirebileceğiniz bu sokakta, geziniz için bir kahve molası vermek harika olabilir.

Her zaman renkli ve hareketli gece hayatı olan İzmir’in tarihi yapılarında farklı konsept ve tarzlarda barlar ve canlı müzik mekanları bulunmaktadır. Muzaffer İzgü ve Gazi Kadınlar Sokağı’nda size hitap eden mekanlarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İçerisinde Lunaparkı ve alabildiğine yeşil alanı ile Kültürpark yerli halkın tercih ettiği yerler arasındadır. 1936 yılından bu yana hizmet vermekte olan parkın içerisinde birçok kültür sanat aktivitesi yapılmaktadır. Günümüzde müzelere, galerilere ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapmakta olan kapsamlı bir parktır.

İzmir’de Konaklama İmkanları

İzmir’de konaklama için sunulan yelpaze oldukça geniştir. Farklı tarzda ve farklı bütçelerde çeşitli konaklama alanları bulabilirsiniz. 

Konak, özellikle gezilecek yerlerin yoğunlukta olduğu bir bölge olmasından dolayı turistler için en alternatif konaklama alanları arasında gösterilmektedir. Bu kadar tercih edilmesinin nedenleri arasında popüler ve hareketli bir yapıya sahip olması öne çıkmaktadır. Butik otel hayranları için Konak’ta önerilecek otellerde en önde gelen Dutlu Konak’tır.  Fiyat performans bir otel olarak Hotel 86 by Katipoğlu da çok tercih edilen konaklama yerlerindendir. Çankaya metrosuna yakın ve iyi hizmet kalitesine sahip bir otel olarak Park Inn by Radisson, konaklama için ideal lüks otellerdendir.

İzmir’de konaklamak ideal noktalardan birisi olan Alsancak, keyifli vakit geçirebileceğiniz nezih ve genç kesimin yer aldığı bölgelerden birisidir. Çeşitli restoran, bar ve kafeleri ile kordon boyunca renkli bir tatil geçirebilirsiniz. Bunun yanında tarihi eserler, kültürel etkinlik alanları ve müzelerle çevrili Alsancak’ta konakladığınız süre boyunca her şeye kolayca erişmeniz mümkün. Konforlu bir tatil için Alsancak’taki en uygun konaklama yerleri; Muzaffer İzgü Sokak, Can Yücel Sokak, Gazi Kadınlar Sokak, Gül Sokak gibi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Buralarda yer alan en çok tercih edilen butik otellerden birisi Viva La Vita Butik Otel’dir. Uygun fiyatlı ve kordonda yürüme mesafesindeki Deniz Pension de tercih edilen yerlerden birisidir. Tarihi bir otel olan İzmir Palas Hotel, 1927’den bu yana hizmet vermekte olan kenti simgeleyen parçalardan birisidir. Deniz manzaralı ve iş gezilerinde tercih edebileceğiniz lüks otellerin başında Swissotel Grand Efes gelmektedir.

Konak ilçesine bağlı merkezi yerlerden bir diğeri de Basmane’dir. Ancak geçmişinde pek de tekin olmayan yerleri ile dikkat çekmiş olan bu yerde konaklamak için kuytu köşede kalmış mekanları seçmemeniz önerilir. Ancak bu kötü şöhretin getirdiği büyük bir avantaj bulunmaktadır. İzmir’in diğer otellerine nazaran çok daha uygun fiyatlı otellerde konaklayabilirsiniz. Cadde üzerinde yer alan otellerde kalındığında, pek sorun yaşanmadığı bilinmektedir. Özellikle gezgincilerin çokça tercih ettiği konaklama mekânında kalabileceğiniz otelleri şöyle sıralayabiliriz: Life Corner Hotel, Oğlakçıoğlu Park Boutique Hotel, Lotus Garden Hostel, Emen’s Hotel.

İzmir’in nostaljik bölgesi olarak da bilinen Karataş, tarihi atmosferler içerisinde konaklamayı sevenler için harika bir seçenek. Özellikle alışveriş merkezleri de çokça beğenilen ve tercih edilen bu bölge restoran ve kafeler açısından zengin bir semttir. Tarihi asansöre de çok yakın olan Karataş’ta deniz manzarası ve çeşitli hizmetleri ile Büyük Konak İzmir tercih edilen oteller arasındadır. İlginç dekoru ile Sarı Konak Business Hotel; Beth – İsrael Sinagoga çok yakın ve uygun fiyatlı Pastor Pension The Gulf of İzmir; lüks hizmetleri ile Best Western Plus Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Özellikle öğrenci nüfusunun fazla olduğu Bornova’da dinamik bir atmosfer eşlinde isteklerinize uyum sağlayacak oteller bulabilirsiniz. Alsancak ve Bornova merkeze yakınlığı ile tercih edilen Mom Hotel’i seçebilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir seyahat planlayanlara en uygun otel Villa Levante diyebiliriz.

Kentin modern tarafı Karşıyaka’da merkezi ve dinamik atmosferi ile Bostanlı, Aksoy, Atakent, Donanmacı, Bahariye ve Nergiz konaklama için uygun noktalar arasında yer almaktadır. Sahile 2 kilometrelik mesafede yer alan popüler otellerden birisi de modern tarzı ile Elara Hotel’dir. Fiyat konusunda daha düşük bir alternatif arayanlar için İtimat Hotel Karşıyaka önerilebilir. İş seyahatlerinde oldukça tercih edilen oteller arasında yer alan Best Western Premier Karşıyaka, lüks hizmet görmeyi seven gezginciler için de idealdir.

İzmir’de Yeme İçme İmkanları

İzmir’in en sevilen sokak lezzetleri arasında yer alan kokoreç konusunda Türkiye’nin en iyi kokorecinin İzmir’de yapıldığı iddia edilmektedir. Sokak lezzetleri açısından oldukça gelişmiş olan İzmir’de; Midye, Kumru, Söğüş, Bomba, Lokma, Çöpçü gibi birçok lezzet yer almaktadır.

Ot yemekleri ve zeytinyağlılar İzmir mutfağına Girit ve Rumeli göçmenlerinden yadigâr kalmıştır. Ebegümeci, ısırgan, cibez, turpotu, kabak çiçeği dolması, şevketi bostan, radika, deniz börülcesi, hardal otu, kuzu kulağı, semizotu, kuşkonmaz, arapsaçı, pazı gibi yemekler kentin esnaf lokantasında, restoranında ve meyhanesindeki menülerde yer alan önemli yemeklerdir. Çeşit çeşit yapılan zeytinyağlı ot yemeklerinden her yemek molanızda yeni keşifler yaparak deneyebilirsiniz.

İzmir’de klasikleşmiş menülerden birisi de Rakı-balık ikilisidir. Kordon’da yapabileceğiniz Rakı-balık keyfini kentin hemen her yerinde isim yapmış balıkçılara rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte atmosferine hayran kalacağınız Urla, Çeşme ve Seferihisar’ın sahil kesimlerinde mezelerle donatılmış rakı-balık masalarından çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Balık Pişiricisi Veli Usta, Boğaziçi Restoran ve Sipari iyi servis yapan mekanlar arasında yer almaktadır. Bu mekanları deneyebilirsiniz.

Kentin en bilinen meşhur lezzetlerinden birisi de boyozdur. Yerli halkın kahvaltılarda tükettiği boyoz, 1600’lü yıllarda kente göç eden Yahudi ailelerin İspanya’dan getirdiği bir yemektir. Alsancak Dostlar Fırını, 25 Saat Gece Boyozcusu ve Dostlar Boyoz Fırını boyoz denemek için ideal mekanlar arasında yer almaktadır.

Sokak lezzetleri konusunda listenin başında yer alan bir diğer isim de Kumru’dur. Peynir, sosis ve çeşitli malzemelerle yapılmakta olan Kumru, şehrin hemen her köşesinde erişebileceğiniz bir lezzettir. Kumru konusunda isim yapmış en iyi mekanlardan birisi Karşıyaka’da yer alan Kumrucu Ömür’dür. Kumrucu Şevki, Kumrucu Apo ve Kardeşler Büfe de çokça tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır.

İzmir bombası, İzmirliler tarafından en çok sevilen ve ününün ülkeye de yayıldığı meşhur bir tatlıdır. Akışkan çikolatası ile bir hamur işi olan İzmir bombasına, İzmir’deki pastanelerde ve fırınlarda kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak İzmirliler tarafından da en çok tercih edilen mekân Çelebi Unlu Mamüller’dir.

Ana malzemesi koyun kellesi olan söğüş, İzmir’in meşhur sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Kentin birçok noktasında erişebileceğiniz bu sokak lezzeti özellikle; Söğüşçü Cimbom, Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü, Söğüşçü Aco ve Meşhur Söğüşçü Hüseyin Usta’da özenle sunulan göz doyurucu servisleri ile tercih edilmektedir.

Sokak lezzetleri arasında genel olarak tüm Türkiye’de yaygın olan kokoreç İzmir’de de çokça tercih edilmektedir. En meşhur mekân ise Baki ve Asım Usta’da Kokoreçtir.

İzmir’in meşhur tatlılarından bir diğeri de şambali tatlısıdır. Kentte hemen her sokak köşesinde yer alan seyyar satıcılardan temin edebileceğiniz bu tatlıyı yiyebileceğiniz en iyi mekân meşhur Hisarönü Şambalicisi’dir. En farklı ve iyi şambali çeşitlerine Kemeraltı Çarşısı’nda ulaşabilirsiniz.

Ege’nin incisi İzmir, en taze ve lezzetli balıkları çeşit çeşit mezeleri tüketebileceğiniz bir şehirdir. Genel olarak kordon boyunca hizmet vermekte olan balık restoranlarını deneyebilirsiniz.

İzmir Köftesi, İzmir’in meşhur yemeklerinden en öne çıkanlardan birisidir. Ayrıca tüm ülkeye de yayılmış olan bu köfteyi yiyebileceğiniz en iyi mekân 1960’lardan bu yana varlığı sürdüren Adil Müftüoğlu- Uğur Lokantası’dır.

Alaçatı’da popüler ve çok sevilen tatlılardan birisi Damla Sakızlı Kurabiyedir. Alaçatı’da rastgele gireceğiniz tüm kafe ve restoranlarda yer alan bu tatlının en iyi versiyonunu Alaçatı Kurabiyecisi ve Alaçatı Köy Kurabiyecisi ’den satın alabilirsiniz.

İzmir mutfağının meşhur yemekleri arasında yer alan şevketi bostan, adını Akdeniz’de yetişen bir bitkiden almaktadır. Sade ya da kuzu eti ile servis edilen çok lezzetli sulu bir yemektir. İzmir Girit Lokantası, Kısmet Lokantası ve İzmir Sakız Alsancak Restoran şevketi bostan yemek için ideal mekanlar olarak geçmektedir.

İzmir Otogarı'na Ulaşım

İzmir bilet sistemi Türkiye’de genel olarak alışık olduğumuz kentkart sistemi ile ilerlemektedir. İzmirim Kart olarak isimlendirilen bu kartı otobüs, metro, banliyö, vapur, tramvay, teleferik gibi toplu taşımalarda kullanarak İzmir bilet fiyatları konusunda rahat edebilirsiniz.

Otobüs

Çok sık kullanılan ESHOT belediye otobüsleri ile kentin birçok noktasına ulaşım sağlamanız mümkündür.

Kemer aktarma istasyonundan 54 numaralı; Bornova Merkez Metro istasyonundan 204 ve 505 numaralı otobüslerle otogara kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Buca Tınaztepe aktarma istasyonundan 277 ve Konak aktarma istasyonundan da 302 numaralı otobüsleri kullanarak terminale gidebilirsiniz.

İzmir Terminaline kent içi ulaşımda kullanabileceğiniz ve belediye otobüsleri ve sefer yaptıkları hat bilgileri aşağıdaki gibidir:

Hat No: 54- OTOGAR- KEMER AKTARMA MERKEZİ

Hat No: 204- BORNOVA METRO- HAVALİMANI

Hat No: 277- OTOGAR- TINAZTEPE

Hat No: 302- OTOGAR- KONAK

Hat No: 505- ÇAMKULE- BORNOVA METRO

Hat No: 555- OTOGAR- HALKAPINAR METRO

Taksi

İzmir’in birçok noktasından taksi ile otogara gitmek hem konforlu hem de daha hızlı bir ulaşım yoludur. Şehir merkezinden 15 kilometre uzaklıkta bulunan terminale çok çabuk ulaşabilirsiniz. Gaziemir’den 23 km, Buca2dan 13 km, Alsancak’tan 12 ve Karşıyaka’dan 19 km uzaklıkta bulunan otogara saat başına standart ücret tarifesi üzerinden uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Daha çok dolmuş ismi ile anılan minibüsler, İzmir’in hemen her noktasında ulaşımı sağlamaktadır. Yerli halk tarafından da çokça tercih edilen bu ulaşım araçları ile otogara ekonomik ücretleri ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bagaj ile seyahat ettiğiniz durumlarda dolmuşlar biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bölge ve semte göre minibüs durak ve sefer sıklıkları çok değişim göstermektedir. Bu sebeple dolmuş şoförlerinden alacağınız bilgiler doğrultusunda otogara gidiş rotanızı belirleyebilirsiniz.

Yolcu Servisi

İzmir’de çalışmakta olan otobüs acentelerinin çoğu kentin birçok ilçe ve semtine ücretsiz ulaşım hizmeti vermektedir. Genel olarak yarım saatte bir sefer yapmakta olan bu ücretsiz servisler, bagajınız ile seyahat ettiğiniz durumlarda çok rahat olabilmektedir.

Metro

İzmir Otogarı Bornova’da yer almaktadır. Metro ile ESHOT hatlarını kullanarak otogara ulaşmanız mümkündür. İzmir Metrosu’na bindikten sonra Bornova durağında inmelisiniz. Ardından 560, 564 ya da 64 numaralı ESHOT otobüslerine aktarma yaparak otogar yakınında inebilirsiniz.

İzmir Otogarları

İzmir Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

İzmir otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

İzmir Hakkında
Nüfus:4.425.789
Telefon Kodu:0232
Plaka Kodu:35
Paz
25,03°
Pzt
27,07°
İzmir
23 Tem Sal, Güneşli
28,56°
Çrş
28,42°
Prş
26,41°
Cum
25,69°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery