Muğla Uçak Bileti

Muğla

Muğla

Muğla, 1 milyon nüfusu ile ülkemizin 24. en kalabalık nüfusa sahip şehridir. Aydın ile Antalya arasında yer alan Muğla, aynı zamanda Ege Denizi ile Akdeniz’in de buluşma noktasında bulunmaktadır. Muğla ve ile bağlı 12 ilçe, ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin en yoğun olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Merkez ilçesi Menteşe’dir. Ortaca, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Milas, Köyceğiz gibi yalnızca ülkemizde değil yurtdışında da tanınan ve beğenilen birçok tatil bölgesi Muğla sınırları içinde yer almaktadır.

Dağların Akdeniz'e paralel, Ege Denizi'ne dik uzandığı Muğla’da yer şekillerinin engebeli olması ulaşım ve geniş çaplı tarım faaliyetlerini zorlaştırmış ve ilin gelişimini yavaşlatmıştır. Zaman içinde başta Bodrum ve Marmaris gibi merkezlerin olağan üstü güzellikle koyları, denizleri ile tanınmaya başlamasının ardından turizm, bölgede büyük bir değişim yaratmaya başlamıştır. Her yıl bu güzellikleri ziyaret etmek isteyen yüzbinlerce yerli ve yabancı turist, en ucuz Muğla uçak bileti için internette saatlerini harcamaktadır. Bilet.net bu noktada ziyaretçilerine en uygun Muğla uçak bileti fiyatları ve seferleri konusunda hızlı, anlaşılır ve güvenilir hizmet sunmaktadır. Muğla’yı ziyaret etmek isteyen herkes, bilet.net üzerinde birkaç dakikada en uygun fiyatlı biletleri bulup satın alabilmektedir.

Kıyı ilçelerde turizm ve tarım başlıca gelir kaynağı iken kıyıdan uzak ilçelerde zengin yer altı kaynakları ve tarım öne çıkmaktadır. Muğla, zengin linyit kömürü rezervlerine sahiptir. Bu rezervler ülke ekonomisine önemli katkı sağlamakla beraber, Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy’de bulunan termik santraller ile elektrik üretiminde de kullanılmaktadır. Fethiye civarında bulunan krom yatakları da aktif olarak işletilmektedir. Muğla sınırları içerisinde birçok mermer yatağı da bulunmaktadır. Bu yatakların işletilmesi de il ekonomisi ve istihdamı olumlu olarak etkilemektedir.

Tarım ürünü olarak kıyı bölgelerde narenciye çeşitleri yaygın olarak yetiştirilmektedir. İlde balıkçılık endüstri haline gelmemiştir ancak çok yaygın yürütülmektedir. İlin genel tüketim ihtiyacına göre balıkçılık yapılmaktadır. Kuzey Ege ve Marmara Denizi'nde olmayan birçok tür burada bulunabilmektedir.

Muğla Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dağlar ve deniz arasına sıkışan ve bundan dolayı Anadolu’nun diğer şehirlerinden izole kalan Muğla, tarihi ve doğal güzelliklerini korumayı başarmış şehirlerimiz arasında bulunmaktadır. Ege Denizi'ne paralel uzanan dağlar sayesinde oluşan koylar ve yumuşak iklim bölgenin tarihi dokusuyla birleşince ortaya bir tatil cenneti çıkmıştır.

Antik çağlardan beri Ege Denizi üzerindeki önemli ticaret rotalarının üzerinde olan Muğla, yoğun deniz trafiği sebebiyle kıyılarında birçok batık gemi barındırmaktadır. Bunun yanında jeolojik olarak aktif olan bölgenin yer şekillerinin de çok hızlı değişmesi, bir zamanlar toprak seviyesinde olan birçok yapı ve yerleşim biriminin sular altında kalmasına yol açmıştır. Günümüzde hala keşfedilen bu batık gemiler, binalar ve yerleşim birimleri, hem turistlerin hem de araştırmacıların ve tarihçilerin bölgeye olan ilgisini canlı tutmaktadır.

Su altı turizminin de çok geliştiği şehrin sularında birçok önemli batık ve resif bulunmaktadır. Muğla’ya bağlı birçok batık ve dalış noktası, uluslararası otoriteler tarafından “en iyi” ve “mutlaka gidilmeli” olarak tanımlanmaktadır.

Muğla'da Konaklama İmkanları

Son yıllarda turizm alanında önemli yol kat eden ilde 5 yıldızlı otellerden apartlara kadar çok geniş bir aralıkta konaklama olanakları bulunmaktadır. Otel ve apartlar, Ege Denizi kıyısında bulunan bölgelerde yoğunlaşmasına rağmen Menteşe ve Yatağan’da da oteller bulunmaktadır.

Dileyenler tatillerini yat veya gezi teknesi kiralayarak koylarda veya açık denizde de geçirebilirken, doğa sevenler için ayrılmış birçok kamp alanı da bulunmaktadır. Bunun yanında il içerisinde birçok noktada karavan park alanı olarak hizmet veren tesisler bulunmaktadır. Karavanları ile tatil yapanlar bu tesislerde elektrik ve kirli/temiz su imkanlarından faydalanabilmektedirler.

Muğla’nın Yöresel Yemekleri

Akdeniz mutfağının en zengin alt başlıklarından biri olan Muğla mutfağında da bitkiler ve zeytinyağının özel bir yeri vardır. Deniz ürünlerinin de yeri önemlidir. Ekşili balık veya balık celplemesi mercan, sokkan ve hanoz gibi diğer bölgelerde pek bilinmeyen ve tercih edilmeyen balıklardan yapılan yemeklerden biridir. Sarımsak, salça ve çeşitli sebzeler eklenerek pişirilen bu yemek farklı lezzetler arayanlar için bir vaha gibidir. Bir diğer balık yemeği olan kefal dolması farklı balıklarla da yapılabilmektedir. Seçilen balığın tadına göre hazırlanan pirinç, maydonoz, soğan gibi malzemelerle hazırlanan iç ile pişirilmesiyle hazırlanır.

Muğla köftesi veya Milas köftesi de olarak anılan köfte, iç yağı kullanılarak dana kıymasından hazırlanmaktadır. Bölgede yetiştirilen taze domates ve biberler ile servis edilen Muğla köftesinin özellikle Milas civarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Muğla’da çok yetişen ve sevilerek tüketilen börülceden yapılan börülce ekşimesi, farklı sebzelerle pişirilerek yapılmaktadır. Soğan, nar ekşisi veya koruk suyu, domates ve çeşitli soslarla tatlandırılan yemek bölgeye ait lezzetler arayanlara ilk tavsiye edilen yemeklerdendir.

Kaya koruğu veya deniz kerevizi olarak bilinen sebze ile yapılan kara koruğu salatası taze veya salamura edildikten sonra kullanılabiliyor. Toplanması zahmetli olan bu sebze sarımsak, limon, sirke ve elbette zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra servis edilmektedir.

Anadolu’nun birçok noktasında sevilen ve birçok yemekte kullanılan patlıcan ile yapılan yağlı patlıcan yemeği, patlıcanların soğan, sarımsak, domates ve biber ile pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Yapımında zeytinyağı kullanılan yemek hem hafif hem lezzetli hem de doyurucu olmasıyla bölgede en çok sevilen yemeklerden biridir.

Genellikle evlerde kahvaltılar için hazırlanan Arapsaçı kavurması, arapsaçı oturun kavrulmasıyla hazırlanmaktadır. İstenilen durumlarda içine yumurta ve başka sebzelerde eklenebilen bu yemek hafif ve doyurucu olmasıyla bilinmektedir. Çoğunlukla evlerde pişirilen Arapsaçı kavurmasının servisini yapan yer sayısı nispeten az sayıdadır.

Muğla'da Turistik Yerler

Muğla’nın en çok bilinen ilçesi ve tatil bölgesi Bodrum’dur. Hospitalier (veya Hastane) Şövalyeleri olarak da bilinen St.Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale, günümüz Bodrum’unun en dikkat çeken noktasıdır. Günümüzde Su Altı Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet gösteren kale, deniz altından çıkartılan birçok tarihi eseri barındırmaktadır. Hem müze hem de müzenin içinde bulunduğu bina ayrı ayrı ziyaret edilmesi yerler arasında gösterilmektedir.

Bodrum’un halk arasında en iyi bilinen yerlerinden biri de Halikarnas veya Halikarnasos’tur. Ünlü tarihçi Heredot’un (Heredotus) doğum yeridir. Şehir devletinin en bilinen hükümdarlarından biri olan Mausolos’un Mozolesi’de burada bulunmaktadır. Günümüze yalnızca kalıntıları kalan bu mozole, açık hava müzesi olarak ziyarete açıktır. Bodrum Kalesi'nde yapılan incelemelerde mozoleye ait taşların, kalenin de inşasında kullanıldığı anlaşılmıştır. 19.yy’da İngiliz bilim adamlarının bölgede yaptıkları kazılarda buldukları birçok eser günümüzde British Museum’da sergilenmektedir.

Yatağan’da bulunan Stratonikeia Antik Kenti, Muğla’daki bir diğer önemli tarihi bölgedir. Eski Hisar yolu üzerinde bulunan kalıntılar kentin yalnızca ufak bir kısmını yansıtmaktadır. Coğrafya biliminin atası olarak kabul edilen ünlü tarihçi Strabon’a göre şehir birçok güzel yapı ile taçlandırılmıştır. Kentin tamamının ortaya çıkartılması için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Milas’ta yer alan Heraklia Antik Kenti ilçe merkezinden 39 kilometre uzaktadır. Menderes Nehri tarafından taşınan toprak ve alüvyonla göle dönüşen ama eskiden körfez olan Latmos’ta kurulu olan şehir ismini ünlü kahraman Herkül’den almıştır. Şehrin yüksek kesimlerinde bulunan Athena Tapınağı, günümüze en iyi biçimde ulaşan yapılardan biridir. Bölgedeki kazı çalışmaları hala devam etmektedir.

Yine Milas’ta yer alan ve ilçe merkezine 28 kilometre uzakta bulunan İasos, bölgedeki bir diğer antik şehirdir. Kurulduğu zaman yarımada üzerinde kalan şehir günümüzde toprak hareketleri sebebiyle hala yarımadada bulunsa da kara içerisinde kalmıştır. Şehirle ilgili birçok hikâye de günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bulunduğu yarımada üzerinde akropolis ve liman girişini kontrol eden kule de bulunmaktadır.

Milas’ta yer alan en önemli antik kent kalıntıları Labranda’ya aittir. Uzun süre politik önemini korumuş olan şehir, aynı zamanda başta Halikarnas sakinleri olmak üzere bölgedeki birçok insan için dini öneme de sahiptir. Muğla ve çevresinde var olmuş birçok şehir gibi Pers – Makedon çekişmelerinden etkilenen ve bu çekişmelere yön veren şehirlerden biri olan Labranda, farklı kaynaklarda farklı isimlerle yer almaktadır. Labraunda, Lambraunda ve Labraynda isimleri de şehrin farklı dönemlerinde yapılan eserler üzerinde yer almaktadır. Milas ilçe merkezine 14 kilometre mesafede bulunan antik kent, bölgede tarihi en net biçimde belgelenmiş yerleşim birimlerinden biridir. Burada bulunan eserler Bodrum, Milas ve İzmir Müzelerinde sergilenmektedir.

Muğla’da bunlar dışında birçok antik kent ve anıt kalıntısı bulunmaktadır. Bölgenin doğal güzellikleri ise tarihi zenginliğinden aşağı kalır değildir. Fethiye’ye bağlı Göcek, masmavi denizi ve kendine hayran bırakan güzellikteki koylarıyla yat gezisi ve mavi yolculuk yapanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Göcek, dünyanın en zengin isimlerinin yatlarıyla tatil yapmak için tercih ettikleri yerlerinde başında gelmektedir. Koylara karadan ulaşımın zor olması ve coğrafyanın tatil için bu koyları seçenlerin mahremiyetlerini korumalarına yardımcı olması, bunda en önemli sebeplerdendir. Bu ilginin bedelini hızlı yapılaşma ile ödeyen Göcek, doğal dokusunu yitirmeden mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Aydın ile Muğla sınırında bulunan Bafa Gölü, daha önce körfez olan bölgenin Menderes Nehri tarafından getirdiği toprak ve alüvyon ile dolmasıyla göl haline gelmiştir. Göl içinde iki adet yarımada yer almakta, ayrıca levrek, yılan ve kefal balıkları yaşamaktadır. Göl çevresinde en ünlüleri Yediler Manastırı olmak üzere birçok antik kalıntı bulunmaktadır. Göl çevresinde yer alan restoranlarda şahane manzara eşliğinde taptaze balık yemekleri yiyebilirsiniz.

Dalyan’da bulunan İztuzu Sahili özellikle günü deniz kenarında geçirmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen sahillerden biridir. 4 kilometreden uzun olan plajın genişliği 100 ila 200 metre arasında değişmektedir ve nesli tehlike altında bulunan Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme bölgelerinden biridir. Bundan dolayı sahilin bazı kısımları zaman zaman kullanıma kapatılabilmektedir. Ayrıca özellikle şemsiye dikilmek istenilen durumlarda özel önlemlerle beraber çok dikkatli olunması gerekmektedir. Saat 08.00 ile 20.00 arasında halk kullanımına açık olan sahil kısmına, hava karardıktan sonra kimse alınmamaktadır. Bunun en önemli nedeni Caretta Caretta yavrularının genellikle hava karardıktan yumurtalarından çıkıyor olmalarıdır. İztuzu Sahilini özel kılan yalnızca çok geniş ve uzun olan plajı değil, plajın gerisinde kalan ufak adalardır. Yukarıdan bakıldığı zaman deniz üzerinde bir dalga kıran gibi duran sahil kısmı dünyada çok nadir görülen bir oluşumdur ve nefes kesici bir güzelliğe sahiptir.

Muğla'da Ulaşım İmkanları

Muğla il sınırları içerisinde iki havalimanı, yurtiçinden ve yurtdışından gelen ve gidecek yolculara hizmet vermektedir. İki havalimanı sayesinde tatillerini bölgede geçirmek isteyenler en uygun Muğla uçak bileti ile yola daha kısa, tatillerine daha uzun zaman ayırabilmektedir.

Bu havalimanlarından Milas-Bodrum Havalimanı, Muğla’nın en bilinen tatil yöresi olan Bodrum’a 36 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bölgenin engebeli yapısı sebebiyle bu yolun kat edilmesi 40 dakika kadar sürebilmektedir. Havalimanının Milas’a uzaklığı 18, Muğla’ya ise 75 kilometredir. 54 kilometre uzaktaki Turgutreis’e ulaşım ise 1 saat civarında sürmektedir. Havaş seferleri ile Bodrum merkeze yaklaşık olarak 40 dakikada ulaşılmaktadır. Havaş’ın kalkacak uçuşlardan 2 saat öncesinde Bodrum otogarından kalkan servisleriyle havalimanına ulaşmak mümkündür.

Havalimanının yıl içinde 120.000’den fazla sivil uçağın iniş ve kalkış yapabilecek kapasitesi bulunmaktadır. Havalimanından yıl boyunca Amsterdam’a, sezonluk olarak ise başta Londra olmak üzere, Viyana, Frankfurt, Paris, Brüksel gibi önemli Avrupa kentlerine karşılıklı uçuşlar düzenlenmektedir. Havalimanının bir kısmı hava kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

Dalaman Havalimanı, Muğla’da bulunan diğer havalimanıdır. Merkez ilçe Menteşe’ye 6 kilometre mesafede bulmakta ve uluslararası uçuşlara açıktır. Yeni yapılan dış hatlar terminali ile yıllık yolcu kapasitesi 10 milyona ulaşmıştır. Havalimanının bir kısmı 9. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlıdır. Havalimanına inen ve kalkan askeri uçaklar sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Muğla şehir merkezi olan Menteşe’ye 90 kilometre uzaklıkta olan havalimanından Dalaman, Marmaris ve Gökova’ya ulaşılabilmektedir. Minibüsler ile Menteşe ve Marmaris’e ulaşmak mümkündür. Havaş servisleri yalnızca Fethiye ve Marmaris’e bulunmaktadır.

Yıl boyunca sürekli olarak yalnızca İstanbul ve Londra ile karşılıklı uçuşların yapıldığı havalimanı; yaz sezonunda Viyana, Bakü, Münih, Stuttgart, Amsterdam, Brüksel, Köln gibi Avrupa şehirlerinin yanında Ankara ile de karşılıklı seferlere ev sahipliği yapmaktadır. Havalimanı özellikle Avrupa’dan yapılan birçok charter uçuşunda rotasında bulunmaktadır. Her iki havalimanın da kullanan seferlere ait biletleri bilet.net aracılığı ile hızlı ve güvenilir bir biçimde alabilirsiniz.

Belediyenin, havalimanından Menteşe ve diğer ilçelere sefer yapan araçları Muttaş adı altında hizmet vermektedir. Yaz sezonu boyunca 24 saat hizmet veren Muttaş araçlarının seferleri kış sezonunda azalmaktadır.

Muğla’da toplu taşımada “Muğla Kart” kullanılmaktadır. Belediyeye bağlı ve belediye tarafından denetlenen özel toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu kartlar ön ödemeli olarak kullanılmaktadır. Özellikle ilçelerde hizmet veren minibüslerde bu kartlar kullanılmamaktadır. Kartı olmayanlar araçları nakit para ödeyerek kullanabilmektedirler. Kart sahiplerine ulaşım ücretlerinde ufak bir indirim yapılmakla beraber ücretsiz aktarma hakkı sunulmamaktadır. Yetişkinler için kullanılan “tam” kartlar şehrin birçok noktasında yer alan yetkili işletmelerden ve belediye birimlerinden kolaylıkla temin edilebilmektedir. Öğrenci, engelli, gazi, yaşlı vb. almak isteyenlerin bu durumlarını kanıtlayan resmi evraklar ile belediyenin ilgili bölümlerine başvurması gerekmektedir.

Büyükşehir belediyesi tarafından geliştirilen ve hem IOS hem de Android platformunda çalışan Muğla KentKart uygulaması ile kullanıcılar gitmek istedikleri yere giden hatları görüntüleyebilmekte, Muğla Kart’larına yükleme yapabilmekte, bekledikleri aracın bulundukları durağa ne zaman geleceğini anlık olarak takip edebilmektedirler. Kullanımı çok kolay olan uygulama Apple Appstore ve Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Şehir içinde geniş bir ulaşım ağı burada yaşayanlara ve ziyarete gelenlere hizmet vermektedir. İlçeler arasında toplu taşım araçları ile seyahat etmek kolay, hızlı ve ekonomiktir. Ege kıyısında kalan bölgelerde coğrafi sebeplerden dolayı bazı noktalara ulaşmak zor olabilmektedir. Genel olarak toplu taşıma araçları 06.45 ile 22.45 arasında faaliyet gösterse de sezon ve hatta göre saatlerde farklılıklar olmaktadır. Örnek olarak Bodrum ve çevresindeki bazı bölgelere yapılan seferler 24 saat devam etmektedir.

Özellikle denize kıyısı olan ilçelerde hayatın yıl boyunca aktif olması sebebiyle taksiler de 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Diğer ilçelerde taksi durakları genellikle gece yarısından önce kapanmaktadırlar. Bundan dolayı bu bölgeleri seyahat edeceklerin gece çok geç veya sabah çok erken saatlerde taksiye ihtiyaç duyabilecekleri durumlarda önceden ayarlama yapmaları gerekmektedir.

Her iki havalimanında, tatil bölgelerinde ve Menteşe ilçesinde birçok araç kiralama şirketi hizmet sunmaktadır. Bölgeyi ziyaret edenler araç kiralayarak burada geçirecekleri zamanlarını daha verimli hale getirebilirler.

Prş
12,0°
Cum
20,42°
Cmt
21,96°
Muğla
19 May Paz, Bulutlu
21,42°
Pzt
22,38°
Sal
20,9°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery