Giresun Uçak Bileti

Giresun

Giresun

Karadeniz bölgesinin nadide illerinden olan Giresun, hayran bırakan tabiatı, serin yaylaları ve farklı özgün lezzetlerden oluşan mutfağı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İklimi ile paralel bir şekilde çeşitlilik gösteren bitki örtüsü, akarsuları, gölleri ve yaylaları ile doğa turizminde önde olan illerdendir.  Dünya pazarında da yerini almış olan fındık üretimi konusunda dikkate değer ilerlemeler kaydetmiştir. Genel olarak iklimi ile karakteristik bir kent yapısı olan Giresun’da hava, çoğu zaman yağışlı ve serindir. Yaz aylarında dahi sıcaklık bunaltıcı bir seviyeye çıkmamaktadır. Geçmişinde Pers, Osmanlı ve Roma imparatorluğunun egemenliği altında kalan ilde tarihi açıdan da çok çeşitli mimari eserler, ibadethaneler ve yazıtlar bulunmaktadır. Giresun; kıyı açıklarında bulunan Giresun Adası mitolojik efsanelerde yer alması ile tarih severler tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. 2021 verilerine göre 450 bin nüfusu olan Giresun, her yıl yerli halkın 2 katına yakın turist ağırlamaktadır. Bu özgün kültürün ve yemyeşil doğanın içinde bir tatil için Giresun uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve sizin için uygun tarihlere Giresun uçak biletinizi bilet.net üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Giresun Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giresun, Karadeniz’in harika doğası içerisinde yer alan ve denize kıyısı olan bir şehirdir. Erzincan, Ordu, Sivas, Trabzon ve Gümüşhane’ye komşu olan Giresun; Perslerden Romalılara kadar birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Kıyının kuzey ve güney kısımlarını yağış alma miktarı değişim göstermektedir. Bu sebeple farklı noktalarda bitki örtüsü çeşitlilik gösterir. Dünyaca ünlü fındık üretiminden dolayı Giresun, ‘fındığın başkenti’ olarak anılmaktadır. Sarp kayaları, hırçın denizi ve yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz doğası ile Giresun, farklı bir atmosfere ve dolayısı ile özgün bir halka sahiptir. Keskin mizahı, enerjileri ve fevrilikleri ile bilinen Karadenizlilerle, genelde mayıs aylarında düzenlenen festivallere katılarak çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Böylece Karadeniz insanını daha yakından tanıyabilir ve geleneksel horon danslarında gösterdikleri şölene tanıklık edebilirsiniz. Antik çağda savaşçı bir topluluk olan Kaşkalılardan Osmanlı beyliklerine kadar çokça farklı topluluktan etkilenmiş olan Giresun; yerel halk oyunları ve tarihi eserlerinin eşsiz olmasının yanı sıra mutfak kültürü de çok lezzetli özgün yemeklerden meydana gelmektedir. Ağırlıkla deniz mahsulleri, sebze ve etli yemeklerden oluşan Giresun mutfağı, sağlıklı ve ekonomik oluşu ile turistler tarafından çokça tercih edilmektedir. Yoğun taleple birlikte Giresun uçak fiyatlarında artışlar olabilmektedir. En uygun Giresun uçak biletinisatın alabilmek için seyahatinizin bir iki ay öncesinde biletinizi satın alabilirsiniz.

Giresun'da Konaklama İmkanları

Her sene yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin uğrak adreslerinden birisi olan Giresun, konaklama hizmetleri açısından oldukça gelişmiştir. Çeşitli bütçelere uygun olarak sunulabilecek konaklama imkanları ile turistler için ideal gezi destinasyonları arasındadır. Genel olarak göz alıcı manzarası ile sahil kesimlerinde ya da tarihi eserlere ve sosyal alanlara yakınlığı ile kent merkezinde yer alan otel ve pansiyonlar tercih edilmektedir. Kentte farklı gezginci profillerine yönelik konaklama hizmeti sağlanmaktadır. Modern, lüks oteller, dağ evleri, orman evleri ve daha fazlası arasından size hitap edeni seçerek harika bir tatil geçirebilirsiniz. Konforu ve çeşitli hizmetleri ile lüks oteller yabancı turistler tarafından çok daha fazla ilgi görmektedir. Merkez ve kıyı kesimlerinde olmak üzere Giresun’da en çok tercih edilen ve kalite standartları açısından beğenilen otelleri aşağıdaki gibidir: Birun Kümbet Dağ Evi, Hotel New Jasmin, Zifin Hotel, Hebo Marina Hotel, Amazon Aretias Hotel ve Giresun Sedef Otel.

Giresun’un Yöresel Yemekleri

Bol yağış alan Giresun’da zengin bitki örtüsü, oldukça zengin bir mutfak meydana getirmiştir. Daha çok otlu, bitki, sebze ve mantar ağırlıklı Giresun mutfağı sağlıklı öğün dağılımına sahip mutfaklar arasındadır. Balık tüketiminin de oldukça fazla olduğu kentte özellikle kış aylarında genellikle taze ot yemekleri, konserveler ve et tüketilmektedir. Yaz ve kış aylarında da fazla yemek çeşitliliğine sahiptir. Daha çok yöresel beslenmenin yaygın olduğu kentte en sevilen balık türleri; palamut, istavrit, barbun, sargan ve kötektir. Ot yemeklerinden ise en çok tüketilenler; karalahana çorbası, ısırgan otu, pezik gibi yemeklerdir. Hamur işleri, tahıllı ve bakliyat yemekleri de oldukça yaygın tüketilmektedir. Ve yine soğuk mevsimlerde pekmez ve reçel tüketimi artmaktadır. Et yemeklerinden ise; kavurma ve tavaları çok meşhurdur. Özellikle Pazar günlerinin klasikleşen lezzetlerinden az kızarmış susamsız Giresun simidini en iyi versiyonunu merkezde yer alan Kumyalı Simit Fırını’nda deneyebilirsiniz. Ülkede en çok duyulan Karadeniz lezzetleri arasında ise hamsi tava, kuymak ve kaygana yer almaktadır. Şoray Balık Lokantası’nda hamsi tava ve yanında Giresun yöresine özel ot yemeklerini tüketebilirsiniz. Tirebolu 42 Kahvaltı Evi & Restaurant’ta kuymağın da yer aldığı harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bir diğer meşhur yöresel lezzet olan Giresun pidelerini Kukul Pide’de deneyebilirsiniz. Fındığın başkenti Giresun’da Fındık Evi’nde satılan çeşitli fındık ürünlerinden sevdiklerinize hediyelik ürünler satın alabilirsiniz.

Giresun'da Turistik Yerler

Özellikle yeşil ve huzurlu yaylaları ile dikkat çeken Giresun’da; Kümbet, Paşakonağı, Gölyanı, Sisdağı, Bektaş ve Kulakkaya yaylaları yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen yaylalardır. En ideal yayla ziyaretleri bahar ve yaz aylarında yapılmaktadır. Harika manzaralarla çevrili bu kentte birçok tarihi mekân da bulunmaktadır. Bir tarafı deniz bir tarafı şehir manzarası ile kaplı Giresun Kalesi görülmeye değer yerler arasındadır. Giresun tarihi ve kentin kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olabileceğiz eserler sergileyen Giresun Müzesi, kiliseden devşirme bir binanın içerisinde yer almaktadır. Özellikle yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilen Meryem Ana Kaya Tapınağı 4. yüzyıldan kalma etkileyici eserlerden birisidir. Giresun Adası, bitki örtüsü ve 14. yüzyıldan kalma eserlerin varlığı ile ilgi çekmektedir. Hayvan çeşitliliğiyle de öne çıkan bu adaya doğayla iç içe olmak ve adanın geçmişten gelen mistik atmosferinde vakit geçirmek için ziyaret edebilirisiniz. Sakin ve huzurlu bir tatil planlıyorsanız Kök evler, doğa içerisinde deşarj olmak için ideal noktalardır. Ahşaptan yapılmış, sade tasarımlı evlerde orman ve su sesi eşliğinde dingin bir mola verebilirsiniz. Uzun sahili ve tarihi evleri ile Tirebolu ilçesi, ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardandır. Genel olarak Giresun’a yolunuz düştüğünde uğramak isteyeceğiniz diğer tarihi, kültürel ve sanat duraklarını şu şekilde sıralayabiliriz; Andoz Kalesi, Gelin Kayası, Karagöl, Seyyid Vakkas Türbesi, Espiye Yel Değirmenleri, Şebinkarahisar Atatürk Evi Müzesi.

Giresun'da Ulaşım İmkanları

Çok gelişmiş bir ulaşım sistemi bulunmayan kentte, şehir içi ulaşımda nakit ödeme kullanılmaktadır. Belediye otobüsleri, minibüsler ve taksilerle şehir içinde rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Genel olarak otobüs ya da dolmuşlarla ulaşım tercih edilse de kalabalık grup gezilerinde minibüs ve araç kiralama yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Ordu'nun Gülyalı ilçesi ile Giresun'un Piraziz ilçeleri arasında yer alan Ordu-Giresun Havalimanı'na, Giresun HAVAŞ servisleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Giresun merkeze de servis, taksi ya da araç kiralama yöntemleri ile dönüş sağlayabilirsiniz. En ucuz Giresun uçak bileti için seyahatinizi yoğunluğun az olduğu zamanlarda tercih edebilirsiniz. Bu sayede seyahatinizi daha uygun fiyatlarda yapabilirisiniz.

Prş
26,16°
Cum
24,65°
Cmt
25,22°
Paz
24,19°
Pzt
25,07°
Giresun
23 Tem Sal, Güneşli
25,13°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery