Tokat Uçak Bileti

Tokat

Tokat

Karadeniz Bölgesinin güzide şehirlerinden biri olan Tokat, ülkenin kuzeyinde yer alan gelişmiş kentlerden birisidir. Şehrin ilçelerinden birkaçı İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. İki bölgenin kültürü arasında bir köprü vazifesi görmekte olan Tokat’ın geçmişe dayanan köklü bir tarihi de bulunmaktadır. Antik Bizans döneminde farklı bir isimle anılan bu kent, tarih içerisinde birçok medeniyetin yaşam sürdüğü bir yerleşkedir. Tarihi mekanları ve harika tabiatı ile her yıl yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmakta olan Tokat, 300 bine yakın turist ağırlamaktadır. Turistik geziler için en ideal mevsim yaz aylarıdır. Karadeniz’in yemyeşil doğasının içerisinde huzurla gezinizi yapabilir ve tarihi yapılarını gezerek kendinizi bir zaman tünelinde hissedebilirsiniz. Tokat’a ulaşımda birçok seçenekten yararlanabilirsiniz. Hava, kara ve tren yolu gibi ulaşım seçenekleri yer almaktadır. Ülkenin kuzey kısmında yer aldığından genel olarak hava yolu ile ulaşım tercih edilebilmektedir. Daha hızlı ve pratik bir yol olarak siz de uçak ile seyahat seçeneğini tercih edebilirsiniz. En ucuz Tokat uçak bileti için biletinizi tatil planınızdan bir iki ay öncesinde satın alabilirsiniz. Tokat uçak bileti fiyatları konusunda yapacağınız ufak bir araştırma ile uygun bir tatil planlayabilirsiniz. Satın alacağınız biletlerinizi güvenilir bir site olan bilet.net üzerinden pratik bir şekilde satın alabilirsiniz.

Tokat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşilırmak Havzası üzerinde konumlanmış olan Tokat, hayran bırakan tabiatı ile Karadeniz Bölgesi’nin önemli illeri arasında yer almaktadır. Huzur veren yaylaları, akar suları ve tarihi eserleri ile turizm konusunda tercih edilen kentler arasında yer almaktadır. Doğa sporları ile ilgilenenler için de oldukça elverişli bir coğrafyaya sahiptir. Tokat, İpek yolu üzerinde yer alan şehirler arasındadır. 7500 yıllık köklü tarihi ile değerli kentlerden olan Tokat’ta, önemli tarihi karakterin dikkat çeken olayları yaşanmıştır. Roma İmparatoru Jul Sezar’ın ‘geldim, gördüm, yendim’ dediği yer olarak kabul edilen Zile Kalesi Tokat’ta yer almaktadır. Ayrıca popüler tarih içerisinde önemli bir karakter olan Kazıklı Voyvoda’nın hapsedildiği kale de Tokat Kalesi’dir. Bu tarz önemli tarihi olayların yaşandığı Tokat, tarih severler tarafından da çok fazla ziyaret edilen şehirler arasında yer almaktadır.

Tokat'ta Konaklama İmkanları

Tokat merkezde konaklama için çok farklı seçenek yer almaktadır. Dilerseniz lüks otellerde dilerseniz daha samimi küçük otel ve pansiyonlarda konaklama imkânı bulabilirsiniz. Gelişmiş otellerden en çok tercih edilenleri Çavuşoğlu Tower Hotel, Green Erek Hotel ve Grand Ballica Hotel’dir. Yabancı turistler tarafından da çokça tercih edilen mekanlar arasında; RMS Atlas Otel, Dedeman Tokat Grand Alin Hotel, Tokat Royal Hotel yer almaktadır. Merkezde yer alan ve kaliteli hizmet anlayışı ile bilinen Tokay Büyük Hotel’i tercih edebilirsiniz. Tokat’ın sevilen ilçeleri arasında yer alan Niksar'da konaklama için tercih edilen kentler arasında yer almaktadır. Niksar ilçesinde yer alan Ayvaz Park Hotel’de konaklama hizmetlerinden memnun kalabilirsiniz. Erbaa ilçesinde konaklamak içinse Familya Hotel ve Önder Hotel’i tercih edebilirsiniz. Kent genelinde en popüler konaklama merkezi olan Çavuşoğlu Tower Hotel, sunduğu kapsamlı hizmetleri ile ziyaretçilerinden tam not almaktadır.

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat’ın köklü tarihi ve kültürü mutfağına da yansımıştır. Kentin meşhur gezi adreslerinden birisi olan Pirhan Restoran, meşhur Tokat keşkeği, bakla dolması ve Tokat pehlisi gibi yöresel yemekleri denemek için ideal noktalardan birisidir. Ünlü gurmeler tarafından da tam not alan bu mekânda deneyeceğiniz Tokat lezzetlerinden son derece memnun kalacağınızı söyleyebiliriz. Yemyeşil doğanın içerisinde huzurlu bir şekilde vakit geçirmek için İşeri Restoran’da vakit geçirebilirsiniz. Yerli halkın da sık sık ziyaret ettiği bu mekânda özellikle ‘Meşhur Osmanlı Kavurması’ dikkat çekmektedir. Ailenizle birlikte Tokat lezzetlerini deneyebilirsiniz.

“Ekmek Arası Tiyatro” sloganı ile meşhur olan mekanlardan Hacivat Köftecisi sayesinde hem sanata hem de yemeklere doyacaksınız. Mekânın kurucusu bir tiyatrocudur. Bu sebeple zaman zaman çeşitli oyunlar da sahnelenmektedir. Menüleri de ev yemeklerinden oluşan bu sıcak ve otantik mekânda unutulmaz anlar deneyimleyebilirsiniz.

Yöresel lezzetler denildiğinde akla gelen ilk mekanlardan birisi de Saklıbahçe Restoran’dır. Kentin gürültüsünden uzakta, Tokat’ın harika tabiatı ile iç içe olabileceğiniz bu mekânda harika lezzetler deneyebilirsiniz. Özellikle kahvaltı için tercih edilen bu mekânda, Tokat’ın gözleme ve yağlamasını kesinlikle denemelisiniz.

Çeşitli müşteri profiline yönelik olarak farklı lezzetler sunmakta olan Peri Konağı Kahvaltı Evi, baklalı dolması, çökelik sündürmesi gibi kentin geleneksel lezzetlerini sunmaktadır. Sadece Tokat yaprağı ve sarmaları denemek için bile bu mekâna uğramalısınız. 

Tokat’ın meşhur yemekleri arasına Tokat pidesini de ekleyebiliriz. Çamlıbel Pidecisi, malzeme olarak yöresel peynirlerden ve çökelekten pideler yapmaktadır.

Kentin köklü restoranları arasında yer alan Aykutoğlu Restoran, babadan oğula aktarılan gizli tarifleri ile müşterilerinden tam not almaktadır. Tokat gezinizde listenize eklemek isteyeceğiniz mekanlar arasında yer alabilir.

Tokat'ta Turistik Yerler

Kökü çok eskilere dayanan kentin çok fazla ilgi çekici tarihi eseri vardır. Sulusokak olarak isimlendirilen çevre, 900 yıllık geçmişi ile farklı bir dokuya sahiptir. Geçmişin izlerini çok net bir şekilde hissedebileceğiniz bu sokaklarda Tokat evlerine rastlayabilirsiniz. Roma, Selçuklu ve Osmanlıdan miras kalan birçok eserin bulunduğu Sulusokak civarı yerli yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir. Bu eserler arasında; cami, han, hamam, medrese, türbe gibi birçok mimari yapılar yer almaktadır.

Tokat’ın sembolleşen yerlerinden olan Tokat Saat Kulesi, 1902 yılında inşa edilmiştir. Kentin her noktasından görülebilen bu eser, 33 metre uzunluğundadır. Yarım ve tam saatlerde çalmakta olan saat, kente farklı bir atmosfer kazandırmaktadır.

Tokat, sağlık turizmi açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Sulusaray Kaplıcaları, özellikle civar kentlerden ve yerli halkından oldukça fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Tokat kaplıcaları birçok hastalığa iyi gelmektedir ve içerisinde sülfat, sodyum klorür ve bikarbonat bulunmaktadır. Romatizmadan cilt hastalıklarına çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan kaplıcalar, 1962 yılında konaklama noktalarının da artması ile yoğun bir şekilde çalışmaya başlamıştır.

Kültürel turizm noktasında geniş bir müze yelpazesine sahip kentte, Arastalı Bedesten ile gezinize başlayabilirsiniz. 1926 yılında farklı amaçlarla kullanılmakta olan medrese, 2012 yılında müze olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Müze bölümleri arasında arkeolojik eserlerin sergilendiği salondan Etnografya Müzesi’ne varıncaya kadar birçok salon bulunmaktadır. Müze içerisinde; Geç Katolik Dönem eserleri, Roma Dönemine ait eserler ve Hititlerden kalma çeşitli buluntular da sergilenmektedir.

Tokat'ta Ulaşım İmkanları

Gelişmiş bir kent içi ulaşıma sahip Tokat’ta dilediğiniz turistik destinasyona toplu taşıma kullanarak ya da özel araç vasıtasıyla kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Kent içerisinde özel kent kartları belediyenin toplu taşımalarında kullanarak pratik ve ekonomik bir ulaşım yapabilirsiniz.  Şehre ulaşımda ise otobüs ile yolculuklarınızda çok rahat bir şekilde kent merkezine hareket edebilirsiniz. Terminal, kent merkezine yakın bir noktada konumlanmaktadır. Kentin kendine ait Tokat Havalimanı olduğundan uçak ile yapacağınız yolcuklarınızda da rahat bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkündür. En uygun Tokat uçak bileti için biletinizi doğru zamanda satın almanız önemlidir.  

Paz
29,01°
Pzt
21,95°
Tokat
23 Tem Sal, Güneşli
21,14°
Çrş
20,3°
Prş
19,36°
Cum
18,56°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery