Siirt Uçak Bileti

Siirt

Siirt

Köklü tarihi geçmişi ve manevi atmosferiyle ziyaretçilerini büyüleyen Siirt, 333.445 nüfusa sahiptir. Doğu Anadolu bölgesinin gözde turizm şehri olan Siirt, kendine has yapısı ve coğrafi geçiş kapıları ile tanınmaktadır. Ulaşımının oldukça gelişmiş olması sebebiyle kolay gezilebilir özelliği sayesinde, ziyaretçilere kolaylıklar sağlayan bir şehirdir. Siirt ilinin tarihini keşfedip, muhteşem doğa manzaralarına şahit olmak için en ucuz Siirt uçak bileti tercihlerine bilet.net üzerinden ulaşarak, tatilinize uygun olan tarih aralıklarına göre Siirt uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Siirt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karasal iklime sahip olan Siirt, genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Siirt, tarihi ve turistik değerleri açısından Doğu Anadolu bölgesinde en çok ziyaret edilen illerin başında yer almaktadır. Yedi ayrı ilçeye sahip olan Siirt, Türkiye'nin kozmetik sektöründe en önemli üretim merkezleri arasındadır. Sağlık turizmi açısından bünyesinde barındırdığı şifalı su çeşmeleri, kaplıcaları ile bilinmektedir.

Siirt'te Konaklama İmkanları

Siirt’e iş toplantılarınız veya kültür gezisi için geldiğiniz zamanlarda konaklama yapabileceğiniz oteller, şehrin merkez noktasında yer almaktadır. Her bütçeye uygun uygun otel seçenekleri Siirt’te mevcut olup, otellerin kolay bir lokasyonda olması, ulaşımda sorun yaşamamanızı sağlamaktadır. Şehrin merkezinde yer alan konaklama noktaları şöyledir;

  • Çelebi Otel
  • Barden Hotel
  • Palmiyem Hotel

Bu otellerde konaklama yaparak, Siirt ilinin keşfedilmemiş noktalarını daha detaylı görmek için en uygun Siirt uçak bileti tercihleri arasından bütçeniz doğrultusunda seçim yaparak, uçak biletinizi oluşturabilirsiniz.

Siirt’in Yöresel Yemekleri

Doğu Anadolu bölgesinin eşsiz lezzetlerini kendi bereketli topraklarında yetişen ürünlerle harmanlayan Siirt'te, yapımı oldukça meşakkatli lezzetler yer almaktadır. Şehrin yemek kültürü, gelenekselliğini bozmadan günümüze kadar gelerek ziyaretçilerine muhteşem tatlar sunmaktadır.

Yöreye özgü lezzetler arasında; büryan kebabı, siirt kebabı, perde pilavı, kiftel leben, pırtike çorbası, ımçerket, rayoşu, meketip, gebole, istemet köfte, arap dolması, zerfet, mihr çorbası, aside tatlısı, varakkaak yer almaktadır.

Bu lezzetleri en çok tercih edilen bu restoranlarda tadabilirsiniz;

  • Ali Büryan Salonu
  • Hacı’nın Yeri
  • Ebu Talha Garden
  • Hünkâr Lokantası

Şehri ziyaret edip bu lezzetlerden tatmak için Siirt uçak bileti fiyatları arasından karşılaştırma yaparak, seçtiğiniz uçak biletini bilet.net aracılığıyla hızlıca satın alabilirsiniz.

Siirt'te Turistik Yerler

Küçük bir il olmasına rağmen barındırdığı güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Siirt ilinde, her noktada gezilip görülecek yerler bulunmaktadır. Şehrin tarihi dokusunu gözler önüne seren simgesel yapıtlar arasında; Siirt Saat Kulesi, Derzin Kalesi, Finik Kalesi, Kormas Kalesi, Botan Mağaraları, Rasıl Hasar (Delikli Taş), İrun Kalesi mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Siirt’in eşsiz şehir manzaralarını izleyebileceğiniz Tillo Kalesi, Tillo Cam Seyir Terası günün her saati ziyaretçilerine farklı görseller sunmaktadır.

Sağlarca Kanyonu, Botan Kanyonu, Veysel Karani Türbesi, Çemikari Yaylası, Erzen Ören Yeri de Siirt’e geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Mezopotamya’nın en önemli tarihi yerlerini barındıran bu mekanları gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Siirt'te Ulaşım İmkanları

Karayolu ulaşım ağının ana merkezinde yer alan Siirt'te gelişen teknolojiye ayak uyduran pek çok ulaşım aracı ulaşım hizmeti vermektedir. Şehrin birçok farklı destinasyon noktasından yolcu alımı yapan toplu taşıma araçları, özel taşımacılık yapan servis firmaları ve özel taksiler; Siirt Havalimanı'na ulaşım için en kolay ulaşım alternatiflerindendir. Çok kısa bir sürede ulaşım sağlayan bu araçlar oldukça makul oranlarda ücretlendirmeler ile ziyaretçilere ulaşım konusunda uygun fırsatlar sunmaktadır.

Otobüs

Havalimanına ulaşım için sıklıkla tercih edilen toplu taşıma araçlarından otobüsler, 14 kilometrelik mesafeyi trafik yoğunluğuna göre ortalama 30 dakikada gitmektedir. Otobüsler şehrin pek çok merkezi noktasından hareket edip, belirli saatlerde hizmet vermektedir. Hizmet veren otobüs hatları ve çalışma saatleri şöyledir;

  • B1 Bahçelievler Havalimanı otobüs hattı haftanın her günü 07:00  ile 19:30 saatleri arası 30 dakikada bir hareket ederek geçiş sağladığı noktalar; Cumhuriyet Caddesi, Sakıp Bey Caddesi, Muhammet Kıymaz Caddesi, Yeni Siirt, Siirt Devlet Hastanesi, Kooperatif  Mehmet Süer Caddesi, Saat Kulesi İlk Durak, Lütfü Kayra Caddesi, A.Raman Kavak Caddesi Mevki, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü, Selahattin Eyyubi Ortaokulu Sokağı, Eruh Şırnak Yolu Kavşağı, Kurtalan Yolu Caddesi, Green Park Site Durağı, Bitlis Siirt Yolu, 99 Evler Caddesi, Yağmur Tepe Cami Önü, Siirt İl Öz<el İdare Sosyal Tesisleri  Son Durak, Marmara Anadolu Lisesi Durağı, Siirt Dilek Tepe Yolu, Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi, Pınarca Kavşağı, Havalimanı.
  • C1 Barış-Havalimanı otobüs hattı haftanın her günü 06:45 ile 23:30 saatleri arasında 40 dakikada bir hareket ederek geçiş sağladığı noktalar; 1380. Sokak, 1389. Sokak, A. Raman Kavak Caddesi, Siirt Şırnak Yolu, Doğanlar Mevki Kavşağı, Lütfü Kayra Caddesi, Mithat Ötüken Caddesi, Siirt Hastanesi, Durağı, Şeyh El Hazin Caddesi, Siirt Öğretmenevi Önü, Emrullah Tren Caddesi, 219. Sokak, Siirt Çevre Yolu Durağı, Güres Caddesi, Siirt Eğitim Araştırma Hastanesi Son Durağı, 1743. Sokak, 1750. Sokak, Nihat Aykut Caddesi, 1926. Sokak, Kurtalan Yolu Caddesi, 1815. Sokak Son Durak, Siirt Çevre Yolu, Bitlis Siirt Yolu, 99 Evler Caddesi, Siirt Dilek Tepe Yolu, Pınarca Kavşağı, Havalimanı.
  • D1 Yeni Mahalle-Havalimanı otobüs hattı, haftanın her günü 07:20 ile 22:30 saatleri arasında 35 dakikada bir hareket ederek geçiş sağladığı noktalar; Şehitler Mezarlığı Durağı, Milli Egemenlik Lisesi Önü, 713. Sokak, Cengiz Topal Caddesi, Şeyh El Hazin Caddesi, Hatay Sokak, M. Nebil Oktay Caddesi, Siirt İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Durağı, Yeni Mahalle Cami Durağı, Ziraat Caddesi, Hastane Caddesi, Cengiz topal Caddesi, SGK Durağı, 1553. Sokak, Hakkı Akyüz Caddesi, Güres Caddesi, Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu Önü, Siirt Devlet Hastanesi Durağı, Nihat Aykut Caddesi, Kurtalan Yolu Caddesi, Havalimanı.

Servis

Siirt’te turizmin en canlı olduğu zamanlarda yani ilkbahar aylarında, yolcu yoğunluğuna göre hizmet veren servis araçları; özel turizm firmalarının bünyesinde bulunmaktadır. Servis araçları toplu taşıma araçlarına göre daha az yolcu sayısı ile konfor alanını üst noktada tutarak, yolcuları havalimanına götürmektedir. Servis araçları, ilkbahar aylarında haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere iki sefer halinde yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Taksi

Siirt Havalimanı'na ulaşım için pratik ulaşım araçları arasında yer alan taksiler, 20 dakikalık yolculuk süresinin ardından havalimanına ulaşmaktadır. Siirt’te havalimanına ulaşım sağlayan taksiler, gece ve gündüz aynı ücret tarifesi üzerinden ücret talep etmektedir.

Minibüs

Minibüsler, belediye otobüslerine göre daha az durak noktasından geçerek havalimanına gitmektedir. Şehir içi minibüslerinin havalimanı güzergahı; Cumhuriyet Caddesi, Siirt Öğretmenevi, Cengiz Topel Caddesi, Güres Caddesi, Abdullah Bağış Caddesi, Siirt Adliyesi, Siirt KYK, Siirt Valiliği, Çevre Yolu Caddesi noktalarından yolcuları almaktadır. Tillo, Pervan, Kurtalan, Baykan, Eruh, Şirvan ilçelerinden hareket eden minibüsler başka bir durak noktasından durmadan havalimanına gitmektedir.

Yolcu Servisi

Siirt’te yolcu servisi hizmeti veren HAVAŞ firması, haftanın her günü 06:45, 10:00, 13:00, 17:35 saatlerinde hareket ederek havalimanına ulaşım sağlamaktadır. HAVAŞ yolcu servisi Meydan, Siirt Park, Otogar noktalarından hareket etmektedir.

Paz
17,8°
Pzt
14,6°
Sal
17,03°
Siirt
24 Nis Çrş, Bulutlu
17,68°
Prş
19,53°
Cum
21,58°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery