Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa

Şanlıurfa Yurtdışı Kalkışlı Uçuşlar
Şanlıurfa

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli ve büyük şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, "peygamberler diyarı" olarak da bilinir. Tarihsel açıdan çok zengin bir geçmişe sahip olan bölge, binlerce yıllık köklü tarihinde, dikkat çeken pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğal güzellikleri ve harika konumu nedeni ile tercih edilen şehir, birçok farklı noktası ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yaptığı unutulmaz savunma nedeni ile "Şanlı" ünvanına layık görülen Şanlıurfa, bulunduğu bölge açısından da son derece dikkat çeken bir noktadadır. Büyük bir şehir olmasının yanı sıra yoğun bir nüfusa da sahiptir. Kültürel miras bakımından da zengin olan şehir, doğu turları denince ilk akla gelen yerlerin başında geliyor. Doğu kültürünün temel öğelerini barındıran şehir, her açıdan ilgi çekici çok sayıda özelliği barındırır.

Doğu kültürünü yakından tanımak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiş olan Şanlıurfa, son yıllarda popülaritesini daha da arttırmıştır. Özellikle Göbekli Tepe’nin keşfinden sonra şehirdeki turist trafiği yoğunluk göstermeye başlamıştır. Dünyanın dört bir yanından Göbekli Tepe’yi görmeye gelen uzmanlar ve tarih meraklıları, kente olan ilginin artmasına neden olmuşlardır.

Gelişmiş bir Doğu şehri olması nedeni ile Şanlıurfa, aranan hemen her hizmet ve olanağın bulunmasını kolaylaştıracak bir düzene hakimdir. Şehir, gelişmiş imkanları ile gelen ziyaretçilerini memnun etmektedir. Şanlıurfa GAP Havalimanı, şehre uçak yolculuğu yaparak gelmeyi seçen yerli ve yabancı turistlere yılın her günü hizmet vermektedir. 2007 yılından bu yana faaliyette olan havalimanı, ülkemizin en uzun pistine sahiptir. En cazip Şanlıurfa uçak bileti fiyatları için bilet.net’e göz atabilir ve dilediğiniz uçak biletini en kısa sürede güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Farklı havayolu firmalarına ait bilet fiyatlarını karşılaştırabilir ve istediğiniz tarih için en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Şanlıurfa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en avantajlı konumuna sahip olan şehirlerinin başında gelen Şanlıurfa, misafirperver bir kültüre sahip olması ile bilinir. Zengin yemek kültürü ise şehrin en öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Bulunduğu bölgenin tüm kültürel dokusuna hakim olan şehir, keyifli bir tatil rotasyonu olabilir.

Şanlıurfa, yaz aylarında oldukça sıcak bir şehir olması nedeni ile seyahat tarihleriniz bu zamanlara denk geliyorsa önleminizi almanız gerekebilir. Kış aylarında, kar yağışı da görülebilen şehirde en uygun ziyaret tarihleri bahar ayları olmaktadır.

Kültür turizmi severlerin yoğun ilgisini çeken Şanlıurfa, görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yaptığı için gezi rotanızı dikkatli hazırlamalısınız. Eğer şehirde kısa süre kalacaksınız, birbirine yakın noktalarda yer alan yerleri görmeniz kolay olacaktır. Şehrin kültürünü yansıtan pek çok detayı, gezdiğiniz hemen her yerde görebilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa, şehri yavaş yavaş gezmek size yeni keşifler sunacaktır.

Şehrin en popüler yanlarından olan yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Yöresel lezzetlerden, taşıyabilecek olduklarınızı yanınıza alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Yalnızca buraya özgü olan tekstil ürünleri de beğenilen hediyelik eşya alternatifleri arasında yer alırlar. En uygun Şanlıurfa uçak bileti seçeneklerinden biri ile şehre uçak yolculuğu yapabilir ve bu büyüleyici şehrin kültürünü yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

Şanlıurfa'da Konaklama İmkanları

Şanlıurfa, son yıllarda büyük bir ilgiye bağlı olarak turistler tarafından sıklık ile ziyaret edilmektedir. Tarihi binlerce yıl geriye dayanan eserleri, dinler tarihi açısından yer aldığı nokta ve yemek kültürü gibi pek çok etmen şehri bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Bu nedenler, Şanlıurfa’yı ziyaret eden turist sayısını arttırırken, konaklama imkanlarını da çeşitlendirmiştir.

Şanlıurfa‘da konaklama ihtiyacınıza cevap verecek olan pek çok farklı oteli kent merkezinde bulabilirsiniz. Bütçenize ve zevkinize uygun bir tesis için kent merkezinde çok sayıda alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Lüks ve konforlu otellerin büyük kısmı şehir merkezinde yer alırken, kent merkezi dışında da konaklama seçenekleri bulabilmeniz mümkün. Daha mütevazi ve uygun fiyatlı oteller de kent merkezinde yoğunluk göstermektedir.

Eğer şehir merkezinde kolay ve pratik bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz, ulaşım ve alışveriş gibi konularda avantajlı olabilirsiniz. Ayrıca şehrin imkanlarından da zorlanmadan faydalanabilirsiniz. Ama şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzakta, sakin bir konaklama hayali kuruyorsanız; turistlerin rağbet ettiği beldelerde ve çokça ziyaret edilen noktalarda pansiyon ya da konuk evi alternatiflerine ulaşabilirsiniz. Bu seçenekler, çoğu kez daha uygun fiyatlı ve samimi tercihler olacaktır. Evinizin konforunda bir tatil geçirebilir ve Şanlıurfa’nın yerel dokusunu tam anlamı ile yaşayabilirsiniz. Şanlıurfa’da hizmet veren otellerin büyük bir kısmı, yerel dokuları yansıtan mimari yapıları ile görenlerin ilgisini çeker. Eski konakların bir kısmı da konaklama tesisi olarak konuklarını ağırlamaya devam ederler.

Şanlıurfa’nın Yöresel Yemekleri

Şanlıurfa denince, zengin mutfağı ilk akla gelen şeylerin başında gelir. Şehre özgü pek çok lezzet, restoran ve otel menülerinin baş tacı olmuş durumdadırlar. Şehrin konumu nedeni ile çevre illerin yemekleri de Şanlıurfa mutfağının değişmez parçaları olmuşlardır. Acının ve etin çok sevildiği Şanlıurfa’da, yemek çeşitlerinde genellikle bu içerikler kullanılır.

Çiğ köfte ile özdeşleşen bir şehir olan Şanlıurfa, yılın her mevsimi tüketilen bu lezzet şöleni ile her turisti cezbetmeyi başarıyor. Etli ya da etsiz tercih edebileceğiniz çiğ köfte; uzun süreler yoğurulur ve harika lezzetini de bundan almaktadır. Çiğ köfte ile benzer şekilde hazırlanan ama yumurta eklenen yumurtalı çiğ köfte de çok sevilen bir tattır. Bulgur ile hazırlanan aya köftesi de şehirde deneyebileceğiniz farklı tariflerden bir diğeridir. Farklı köfte çeşitleri de Şanlıurfa mutfağının eşsiz tarifleri arasında öne çıkarlar. Şehirde görebileceğiniz diğer köfte çeşitleri ise şunlardır:

•yuvalak köfte

•içli köfte

Köz patlıcan ve kavrulmuş kıyma ikilisi ile hazırlanan patlıcan söğülme, özellikle yöresel yemek yapan Şanlıurfa restoranlarının en çok tercih edilen yemekleri arasındadır. Hem bir ana yemek hem de aperatif olarak tüketilebilen patlıcan söğülme, genellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilir.

Şanlıurfa, et yemeklerinin en sık tüketildiği şehirlerin başında gelir. Kebap çeşitleri, şehri ilk kez gelenlerin büyük ilgisini çekmektedir. Kebap çeşitlerinin en çok tercih edilenleri şu şekildedir:

•patlıcan ( balcan ) kebabı

•tepsi kebabı

•kazan kebabı

•Urfa kebabı

•ciğer kebabı

Kuzu bağırsağının doldurulması ile hazırlanan ve bilenlerin lezzetinden vazgeçemediği mumbar dolması, Şanlıurfa’nın yöresel yemek yapan restoranlarında tadabileceğiniz sıra dışı lezzetler arasındadır. Et yemeklerinden hoşlanmıyorsanız kuru dolma ilginizi çekecektir. Pek çok bölgede yapılan kuru dolma Urfa yöresinde daha baharatlı ve acılı yapılmaktadır.

Hamur işi tutkunlarını da memnun edecek alternatiflere sahip olan Şanlıurfa semsek tarifi ile tadanların damaklarını çatlatıyor. Pideye benzer şekilde hazırlanan ağzı açık da şehrin sembol lezzetleri arasında kendine yer bulmaktadır.  Konakladığınız süre boyunca lezzetlerine şahitlik edebileceğiniz diğer yemekler şu şekildedir:

•Urfa külünçesi

•borani

•lebeni

•mahluta

•kulak çorbası

•pıtpıt çorbası

•zingil tatlısı

•şıllık tatlısı

•katmer tatlısı

Şanlıurfa'da Turistik Yerler

İster tatil, isterseniz de iş için gideceğiniz Şanlıurfa’da, mutlaka görmeniz gereken çok sayıda önemli tarihi ve turistik nokta bulunmaktadır. Şehri yakından tanımak ve kültürünü incelemek için şehrin simge yerlerini gezmek, size çok farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Son yıllarda dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Göbeklitepe, tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bu yönü ile büyük ilgi çeken bölge, yılın her mevsimi meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir. Çok sayıda önemli tarihi kalıntının çıkarıldığı kaza alanı, olduğu şekliyle muhafaza edilmiş ve tarih severlerin beğenisine sunulmuştur. Adeta tarihin akışını değiştiren bu keşif Şanlıurfa’nın tüm dünya tarafından tanınmasına sebep olmuştur. Birçoğu bu bölgeden çıkarılan eserler Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedirler. Göbeklitepe’yi ziyaret ettikten sonra, müzeyi de gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Kentin köklü tarihi hakkında pek çok farklı eseri ve kalıntıyı burada görebilirsiniz.

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da, efsanelere konu olmuş olan Balıklı Göl de turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Yılın her mevsimi yoğun bir talep gören Balıklı Göl, şehrin merkezinde yer alır. Ayn-ı Zeliha Gölü ve Halil-ür Rahman Gölü ‘nün bulunduğu bu bölgede; Rizvaniye Cami ve Halil-ür Rahman Cami de yer almaktadır. Hz. İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan mağara da burada yer almaktadır.

Şanlıurfa ziyaretinizi tamamlamadan önce görmek isteyebileceğiniz diğer yerler şu şekildedir:

•Şanlıurfa Kalesi

•Karahan Tepe

•On İki Havari Kilisesi ( Fırfırlı Cami )

•Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi

•Gümrük Hanı

•Şuayip Şehri

•Soğmatar

•tarihi Hızmalı Köprüsü

•Müslüm Gürses Müzesi

Şanlıurfa'da Ulaşım İmkanları

Şanlıurfa, büyük bir kent olmanın getirdiği geniş imkanlar ile ulaşım konusunda da oldukça rahat bir akışa sahiptir. Şanlıurfa GAP Havalimanı, bölgenin en önemli uçuş merkezleri arasında yer alır ve yıl boyunca özellikle iç hat uçuşlarının sıklık ile yapıldığı bir noktadır. Suudi Arabistan’a yapılan hac seferleri de bu alanın hareketli olmasına neden olmuştur.

Şanlıurfa GAP Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 35 kilometre mesafe bulunmaktadır. Şehir merkezine ya da kentin diğer önemli noktalarına ulaşım için tercih edebileceğiniz birden fazla opsiyon arasından birini değerlendirebilirsiniz. Ulaşım alternatiflerini seçerken, araçların avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Toplu taşıma seçeneğinin de bulunduğu tercihler arasında, ulaşıma ayırdığınız bütçeyi göz önüne almayı ihmal etmemelisiniz. En ucuz Şanlıurfa uçak bileti seçeneklerine göz attıktan sonra, havalimanından şehir merkezine ulaşım alternatifleri hakkında da bilgi alarak, karar verebilirsiniz.

Şanlıurfa GAP Havalimanı ile şehir merkezi arasında aktarma yaparken, kullanabileceğiniz ulaşım araçları şunlardır:

•shuttle ( havaş )

•taksi

•transfer

•araç kiralama

Shuttle

Şanlıurfa GAP Havalimanı ile kentin önemli noktaları arasında yapacağınız aktarmalarda, HAVAŞ servislerinden faydalanabilirsiniz. Yalnızca havaalanı yolcularına özel hizmet veren bu araçlar, son derece güvenli ve pratik olarak kabul görürler. Ayrıca alan ile kent merkezi arasında hizmet veren tek toplu taşıma alternatifi olan havaş servisleri, ekonomik tercihler olabilir.

HAVAŞ servisleri, havalimanına iniş yapan her uçaktan, 25 dakika sonra alandan hareket eder. Uçak saatlerine göre ayarlanan bu seferler, her zaman dakiktir. Havaşlar ile kent merkezine ulaşımınız ise yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Havaşların takip ettiği rota şu şekildedir:

•Şanlıurfa GAP Havalimanı

•Tevhide Hatun Lisesi

•Kara Köprü İsmar

•Ali Baba Parkı

•Haliliye Belediyesi

•DSİ durağı

•Nevali Otel

Şanlıurfa GAP Havalimanı’na, şehir merkezinden ulaşım için uçuşlardan 2 saat önce, duraklardan havaşlara binebilirsiniz. Havaşların şehir merkezindeki ilk durakları, Abide Park Nevali Otel yanındaki otobüs durağıdır.

Taksi

Şanlıurfa GAP Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yolculuğunuz için tercih edebileceğiniz en konforlu taşıtlardan olan taksi, yılın her mevsimi ve günün her saati yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Havaalanında terminal çıkışında, kolay şekilde fark edeceğiniz taksiler ile kısa süre içinde havalimanından ayrılabilirsiniz.

Şehir içinde ve havalimanında kolayca bulabileceğiniz taksiler, gece – gündüz yolculuk yapmak için uygun araçlardır. Hava şartları ve saat, toplu taşıma için uygun değilse, taksi ile dilediğiniz her noktaya hızlı ve güvenli bir aktarma yapabilirsiniz. Şehrin hangi noktası olursa olsun, taksi sizi kapınıza kadar götürecektir. Yalnızca şehir merkezine değil, kentin ilçelerine ve beldelerine de taksi ile yolculuk yapabilirsiniz.

Taksi ulaşımı, yolcuların sıklık ile tercih ettiği ve konforlu bulduğu bir seçenek olarak öne çıkıyor. Kişiye özel hazırlanan güzergah ve yalnız yolculuk edebilme avantajlarına sahip olması nedeni ile taksi alternatifi cazip hale gelmektedir. Ağır bagajları olan pek çok yolcu, ilk tercih olarak taksiden faydalanmaktadır. Bagajlarınız ile toplu taşıma duraklarını bulmak zorunda kalmadan, rahat bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Taksiler, maliyetli gibi görünen ama sağladığı imkanlar nedeni ile oldukça kolaylık sunan bir alternatiftir. Ayrıca birden fazla yolcu taşıdığı takdirde, taksi ücreti daha makul olacaktır. Taksiler, gece saatlerinde daha yüksek bir tarife ile sefer yapmaktadır. Gece yolculuğu yapacaksanız, bu detayı da göz ardı etmemelisiniz.

Transfer

Havalimanından, kentin dilediğiniz her noktasına yolculuk edebilme imkanı bulabileceğiniz transfer araçları, yolcularını terminal çıkışlarında dakik bir şekilde karşılayan ayrıcalıklı bir ulaşım hizmetidir. Yolculuk öncesi rezervasyon yaptırdığınız takdirde, uçağınız piste indiği anda sizi alacak olan transfer aracı da terminalde hazır şekilde sizi bekliyor olacaktır. Eğer rezervasyon yaptırmadıysanız, havalimanı içindeki transfer aracı şirketleri ile irtibata geçebilirsiniz. Kısa sürede işlemleri gerçekleştirip, gideceğiniz yöne doğru yola çıkabilirsiniz.

Transfer araçları, lüksten taviz vermeyen yolcuların ilk tercihleri arasında yer alırlar. Şehri bilmenize ya da adres aramanıza gerek kalmadan, deneyimli sürücüler tarafından gideceğiniz yere ulaşımınız titizlik ile sağlanır. İşinde uzman sürücüler arasından seçilen transfer aracı şoförleri, her açıdan donanımlı bir hizmet anlayışı ile hareket ederler. Şehri iyi bilen ve yolculara karşı çözüm odaklı yaklaşan sürücüler, rahat bir yolculuk deneyimi yaşamanız için gereken hassasiyeti gösterirler. Yolculuğunuz ne kadar sürerse sürsün, araçta ihtiyaç duyacağınız her detayı bulabilirsiniz.

Taksilere benzer bir çalışma stili olan ama taksilere kıyas ile daha seçkin bir ulaşım seçeneği olan transfer araçları, bu neden ile daha maliyetli olabilmektedir. Ulaşım bütçeniz yeterli ise, transfer seçeneği cazip ve ideal olabilir.

Araç Kiralama

Şanlıurfa GAP Havalimanı, büyük ve gelişmiş bir uçuş kompleksi olduğu için araç kiralama firmalarına da yer verilmiştir. Çeşitli global ve yerel araç kiralama firması, alan içindeki kontuarlarında müşterilerini beklerler. Her biri rekabetçi fiyatlar ile hizmet verirken, bütçe ve beklentiler başka olmak üzere her kritere uygun araç seçeneği bulunabilir.

Kalabalık aileler ve gruplar için geniş araçlar filolarda yer bulurken, daha minimal binek araçlar da firmaların zengin filolarında bolca bulunur. Her marka ve modeli, kolaylık ile bulabilmeniz için gelişmiş arama özelliklerine sahip olan şirketler, kolay prosedürler ile hizmet verirler. Bu neden ile kısa sürede araç tedariğini sağlayıp, yola çıkabilirsiniz. Kiraladığınız araç ile Şanlıurfa şehir merkezi başta olmak üzere şehirdeki dilediğiniz her noktaya seyahat edebilirsiniz. Üstelik toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu yaşamanıza gerek kalmaz.

Pzt
26,41°
Sal
26,92°
Çrş
28,64°
Prş
30,62°
Cum
31,77°
Şanlıurfa
15 Haz Cmt, Güneşli
31,68°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery