Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir

Nevşehir

Ülkemizin en ilgi çekici noktalarından olan Kapadokya’ya ev sahipliği yapan Nevşehir, yılın her mevsimi ziyaretçi trafiğinin yoğun olduğu bir şehir olma özelliğini taşır. Dünyanın dört bir yanında insanlar, masal dünyasını andıran Kapadokya’yı yakından görmek için şehre akın ederler.

Nevşehir; İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden olmasının dışında, tüm dünyada bilinen bir yerdir. Turizmin son derece önemli olduğu kent, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirlere yakın bir konumda olması ile de dikkat çeker. Nevşehir’de; büyük bir tarihi mirasın üzerine kurulmuş, harika bir yerleşim alanı bulunmaktadır. Neredeyse her yanından tarih fışkıran şehirde, doğal güzellikler de görenleri büyüler.

Tipik bir karasal iklimin hüküm sürdüğü Nevşehir, yaz ve bahar aylarında en yoğun günlerini yaşamaktadır. Ama kışın da çok yakıştığı Nevşehir, yılın 365 günü turizmin başkenti olabilecek bir lokasyondur. Şehrin nüfusu çok yoğun olmasa da kentin ziyaretçileri sayesinde bölge her zaman canlı ve hareketli bir yapıya sahiptir. Kent insanının büyük bir kısmı turizmden gelir elde etmektedirler.

Nevşehir, sahip olduğu Nevşehir Kapadokya Havalimanıile kentin ulaşımının herkesçe kolay olmasını sağlıyor. Siz de Nevşehir’i ziyaret ederek, harika bir deneyim yaşamak istiyorsanız; en cazip fırsatlar ile Nevşehir uçak bileti fiyatları seçeneklerine hızla göz atmak için bilet.net’i inceleyebilir ve dilediğiniz tarih için uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Nevşehir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin en ilgi çekici turistik yerlerine ev sahipliği yapan Nevşehir, yılın belli zamanları oldukça kalabalık olmaktadır. Bu nedenle tatil tarihinizi belirlerken, yoğunluktan hoşlanmıyorsanız bu detaya dikkat etmelisiniz.

Nevşehir’de, görüp gezilmesi gereken çok fazla yer vardır. Bu mekanları gezerken, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, makinenizi yanınızdan ayırmamanız gerekecektir. Tüm dünyanın merak ile ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Bölgede balonlar ile uçarak, tüm manzarayı gökyüzünden de görebilirsiniz. Çok özel bu etkinlik, sabahın ilk ışıklarında başlar ve turistler tarafından büyük ilgi görür. Ayrıca bölgede uzun yürüyüşler yapacaksanız, ayakkabı ve giysi tercihinize dikkat etmelisiniz. Kapadokya bölgesi, engebeli bir arazi üzerine kurulu olduğu için rahat bir ayakkabı tercihi önemli olacaktır.

Nevşehir, hediyelik eşya satışının çok sık yapıldığı bir yer olma özelliğini taşır. Yerel ürünler ile hazırlanmış olan yöresel izler taşıyan eşyaları, şehirden ayrılmadan önce satın almak isteyebilirsiniz. Özellikle minyatür peribacaları en çok satılan hediyelik eşyalar arasında başı çekmektedir. Sevdikleriniz ve yakınlarınız için keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bölge oldukça zengin bir tarihe ve doğal güzelliklere sahip olduğu için tatil planınızı kısa tutmamanız gerekecektir. En uygun Nevşehir uçak bileti alımınız sırasında, şehirdeki konaklama sürenize de karar verebilirsiniz.

Nevşehir'de Konaklama İmkanları

Nevşehir; pek çok açıdan bölgenin en turist çeken, cazibe merkezi olması nedeni ile konaklama seçenekleri konusunda turistlere zengin seçenekler sunar. Kentte, çok sayıda konuğu ağırlamaya yetecek tesis bulunmaktadır.

Nevşehir şehir merkezinde, konaklama yapmayı planlıyorsanız farklı fiyat aralıklarına sahip otel seçenekleri bulmanız kolay olacaktır. Sundukları seçkin hizmetlere göre belirledikleri fiyatları ile her bütçe için uygun bir otel seçeneği bulunması mümkündür. Merkezde; lüks ve pahalı tesislerin yanı sıra 4 ve 3 yıldızlı, daha mütevazi oteller de hizmet vermektedirler.

Kent merkezi dışında, şehrin en önemli noktaları olan Kapadokya bölgesinde, merkeze oran ile daha fazla alternatif yer almaktadır. Ürgüp, Avanos ve Göreme gibi önemli gezi noktalarında, bölgenin harika dokusunu taşıyan tesisler bulunmaktadır. Lüks ve modern otellerin yanı sıra Kapadokya ruhunu yansıtan, taş oteller de büyük ilgi çekerler. Birçoğu butik otel formatında hizmet veren bu tesislerde konaklama oldukça keyifli olacaktır. Daha makul fiyatlı seçenekler için pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Nevşehir; her açıdan turistlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde çeşitlenen tesislerinde, her beklentiye hitap edecek farklı imkanlar sunmaktadır. Bölgede kamp severlerin ilgisini çekecek olan birden çok kamp alanları da doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Nevşehir’in Yöresel Yemekleri

Nevşehir, İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli kentlerinden olmasının yanı sıra sahip olduğu çok renkli kültürü ile de öne çıkar. Çevresinde yer alan çok sayıda büyük şehrin, mutfak çeşitliliğinden etkilenen Nevşehir, yöresel lezzetlerini yöreye ziyarete gelen turistlerin beğenisine sunmaktadır.

Nevşehir; kış aylarının soğuk geçtiği ve karasal iklimin etkisinde kalan bir şehir olduğu için çorba çeşitleri, yemek kültüründe büyük yer kaplar. Düğün çorbası, kayısı çorbası ve sütlü çorba yörenin en sevilen çorbaları arasında yer bulurlar. İçinizi ısıtacak olan bu çorbaları, kışın pek çok restoranın menüsünde bulabilirsiniz.

Et yemeklerinin de sevilerek, tüketildiği şehirde; testinin içinde pişen ve ağızda dağılan etin tadı ile unutulmayan bir lezzet olan testi kebabı ilk akla gelen yemektir. Testinin kırılması ile servis edilmesi de konukların ilgisini çeken bir unsur olmaktadır. Kapadokya bölgesindeki, pek çok otelin ve restoranın menüsünde bulunabilecek olan bu yöresel lezzeti mutlaka denemelisiniz.  Nohutlu yahni de et ile hazırlanan ve özellikle kış aylarında bolca tüketilen bir lezzet olarak, şehirde karşımıza çıkıyor. Tam bir protein deposu olan nohutlu yahni, sağlıklı ve lezzetli bir alternatif. Nevşehir tavası, sebzeler ve etin harika uyumu ile pek çok işletmenin en güvendiği yemekler arasında kendine yer buluyor.

Nevşehir’de tamamen yöreye özgü ilginç yemekler de bulunuyor. Ayva dolması, bu tatların başında gelen ve duyanların denemek istedikleri bir yemek. Dana eti, kuzu eti ve böbrek yağı ile yapılan sızgıt yemeği, hem ismi hem de lezzeti ile turistlerin denediği lezzetlerden.

Yumurta, un ve süt ile hazırlandıktan sonra üzerine bal ya da şeker dökülen dolaz, şehrin ilgi uyandıran tatları arasında farklı bir yere sahip. Derinkuyu ilçesindeki, Kaymaklı köyünün tescilli lezzeti olan kuru kaymak, sıra dışı hazırlanış şekli ile şehrin mutfağında önemli bir yer kaplıyor. Süt kaynağının kurutulması ile hazırlanan ve turistlerce çok sevilen kuru kaymak, Kaymaklı köyünün simgesi haline gelmiştir.

Nevşehir’de kalırken, tadabileceğiniz diğer lezzetler ise şu şekildedir:

•çömlek fasulyesi

•ağpakla

•dıvıl

•gendirme

Nevşehir'de Turistik Yerler

Tam bir cazibe şehri olan Nevşehir, sahip olduğu çok özel yerler nedeni ile gezi listelerinin daima tepesinde yer alır. Bölgenin sıra dışı coğrafi yapısı, bin yıllardır yerinde duran peri bacaları ve mağaralara ev sahipliği yapmasına neden olmuştur. Kapadokya adı ile bilinen bu bölge  tarih boyunca çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Mağara kiliseler ve yeraltı şehirleri, kentte çok sayıda yer alır ve bu neden ile dünyadaki tüm benzerlerinden ayrılır. Dünyada bir benzeri olmayan bu yerler, şehre gelen turistlerin büyük ilgisini çeker.

Volkanik kayaların yoğunlukta olduğu bölgede, rüzgar ve suyun etkisi ile aşınan kayaçlar, peribacalarını oluşturmuştur. Farklı formlardaki peribacaları, konik şeklindeki şapkalara sahiptirler. Adeta bir film platosunu andıran peri bacaları, Kapadokya’nın en tipik özelliğidir. Bin yıllarca süren bu oluşum ve bu bölgedeki köklü tarih, Nevşehir’i özel kılan etkenler arasındadır.

Kentteki yeraltı şehirleri ilginç atmosferleri ile görenleri oldukça şaşırtır. Hala gizemleri tam anlamıyla çözülememiş olan yeraltı şehirleri, çok katmanlı olarak inşa edilmiş ve insanların yaşam alanları olarak kullanılmışlardır. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu yeraltı şehirleri, uzmanlar tarafından defalarca incelenmişlerdir. Nevşehir bölgesinde ziyaret edebileceğiniz yeraltı şehirleri şunlardır:

•Kaymaklı Yeraltı Şehri

•Derinkuyu Yeraltı Şehri

•Özkonak Yeraltı Şehri

•Tatlarin ( Acıgöl ) Yeraltı Şehri

•Özlüce Yeraltı Şehri

•Sivasa Gökçetoprak Yeraltı Şehri

•Mazı Yeraltı Şehri

Nevşehir’de görülmesi gereken onlarca yer bulabilirsiniz. Her biri görenleri büyüleyen manzaralar sunarken, şehirdeki farklı alanlara sahip müzeleri de dikkat çekiyor. Nevşehir’de görmeden, ayrılmamanız gereken diğer yerler ise şu şekildedir:

•Asmalı Konak

•Göreme Açık Hava Müzesi

•Kızılçukur Vadisi

•Zelve Açık Hava Müzesi

•Devrent Vadi

•Güray Müze

•Uçhisar Kalesi

•Güvercinlik Vadisi

•Üç Güzeller

Nevşehir'de Ulaşım İmkanları

Nevşehir, küçük ama düzenli bir şehir olmasının avantajı olarak, ulaşım konusunda büyük kolaylık sunmaktadır. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin en kolay şekilde tatil yerlerine ulaşmaları ve konforlu bir aktarma yaşamaları için gerekli şartlar oluşturulmuştur.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 26 kilometre uzaklık bulunmaktadır. Gülşehir ilçesi, Tuzgöl mevkiinde hizmette olan havalimanı, Gülşehir ilçe merkezine ise 11 kilometre uzaklıktadır. Kent merkezine ulaşımınız yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Şehirde, havalimanı ile önemli noktalar arasındaki mesafe genellikle kısadır ve sakin trafik nedeni ile fazla zaman kaybı yaratmaz.

Ulaşım için birden fazla alternatife sahip olduğunuz şehirde, size en uygun ulaşım aracını kısa sürede belirleyebilirsiniz. Tercihinizi yaparken, ulaşım araçlarının avantajlarını ve ücretlerini değerlendirebilirsiniz.

En ucuz Nevşehir uçak bileti seçeneklerine göz attıktan sonra, uçak biletinizi kısa sürede alabilir ve havalimanından, kent merkezine ulaşımınız için yararlanabileceğiniz ulaşım yoluna da karar verebilirsiniz.

Nevşehir’de havalimanı ulaşımı sırasında seçebileceğiniz ulaşım seçenekleri ise şu şekildedir:

•özel servisler

•taksi

•transfer

•araç kiralama

Özel Servisler

Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile şehir merkezi arasında karşılıklı seferler yapan İpek Tur adlı özel servis araçları mevcuttur. Şehirdeki tek toplu taşıma alternatifi olan bu servisler, ekonomik olmaları ile dikkat çekerler. İpek Tur servisleri, alana yapılan iç hat uçuşlarının saatlerine göre belirledikleri sefer saatlerinde, yolcularını konforlu bir şekilde taşırlar. İç hat uçuşlarından yaklaşık 20 dakika sonra hareket eden İpek Tur servisleri ile kent merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

İpek Tur araçları ile şehir merkezine varmanız yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilen varış süresi, yolcuların memnuniyetini kazanmaktadır.

Nevşehir şehir merkezinin yanı sıra çevre iller olan Aksaray ve Kırşehir’e de İpek Tur servisleri ile yolculuk edebilirsiniz. Büyük bir kolaylık sunan bu ulaşım seçeneği, sıklık ile tercih edilmektedir.

Nevşehir’in en popüler noktaları olan; Avanos, Uçhisar, Ürgüp, Göreme ve Orta Hisar bölgelerine de seferler yapılmaktadır. Bu bölgelere ulaşım için tercih edebileceğiniz en tasarruflu yöntem olan servisler, nakit ücretler ile hizmet vermektedirler. Servisleri, alandaki terminal çıkışında kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Şehir merkezinden de Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na İpek Tur servisleri ile yolculuk edebilirsiniz. İç hat uçuşlarından yaklaşık 1.5 saat önce seferine başlayan servisler, konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti vermektedirler.

İpek Tur’un takip ettiği rota şu şekildedir; Üniversite, Gülbahçe, Tahta Büfeler, Forum Nevşehir ve Nevşehir Kapadokya Havalimanı. Bu durakların yakınlarında bulunan bir noktaya gidecekseniz, en ekonomik fiyatlar ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Taksi

Nevşehir Kapadokya Havalimanı yolcuları için günün her saati terminal çıkışında taksi bulmaları mümkün olacaktır. Taksiler 7 gün, 24 saat hizmet vermeleri nedeni ile havalimanından ayrılmanın en pratik yollarının başında gelirler.

Taksi ulaşımı, havalimanı yolcu taşımacılığında büyük öneme sahiptir. Hem hızlı, hem de kişiye özel olması nedeni ile taksiler sıklık ile tercih edilirler. Taksi ulaşımı için ödeyeceğiniz tutar, gideceğiniz noktaya göre değişiklik göstermektedir. Şehir merkezine yakın sayılabilecek bir noktada yer alan  Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan merkeze makul bir ücret ile ulaşabilirsiniz. Taksiler ile yalnızca kent merkezine değil, civardaki ilçelere ve beldelere de rahat bir ulaşım deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle Kapadokya bölgesine tatile gelen turistler de taksiler ile otellerine gidebilirler.

Taksi seçeneği, yolcularına keyifli ve kolay bir ulaşım sunar. Bagajlarınızı taşımak zorunda kalmadan, gideceğiniz yerin kapısına kadar gidebilirsiniz. Ayrıca adres aramanıza da gerek kalmadan, konaklama noktanıza varabilirsiniz. Taksiler, müşterilerine özel bir güzergah oluşturur ve olabilecek en dakik şekilde onları taşımaya özen gösterir. Tatil günlerinde yaşanan yolcu yoğunluğundan daha az etkilenmenin en pratik yollarındandır. Ayrıca gece saatlerinde de yolcu taşımacılığına devam etmeleri, pek çok yolcunun avantajlı bulduğu bir özelliktir. Dikkat etmeniz gereken tek detay ise gece saatlerinde, taksi ücret tarifelerinin gündüz saatlerine kıyas ile daha maliyetli olmasıdır. Ulaşım bütçeniz yeterli ise, taksi seçeneği ile şehrin her noktasına güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Transfer

Uçak yolculuğunuz sonrası lüks ve konforlu bir alternatif arıyorsanız, transfer hizmeti veren acentelerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yolcularını, uçaklarının alana iniş saatlerine uygun olarak özenli bir şekilde karşılayan ve gidecekleri lokasyona taşımak üzere hızlı bir şekilde havalimanından ayrılan transfer araçları, kaliteli hizmetleri ile öne çıkarlar.

Yolcuların, araç içinde ihtiyaç duyacakları pek çok ekipmanı bulunduran donanımlı filoları ile transfer araçlarında rahat bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. Güler yüzlü ve deneyimli sürücü kadrosu sayesinde gideceğiniz yere huzurlu bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

Transfer araçları; maliyetli bir ulaşım alternatifi olmak ile beraber, grup halinde kullanıldığında ekonomik bir seçenek olabilmektedir. Arkadaşlarınız ya da aileniz ile beraber yapacağız transferlerde, aktarma ücreti daha cazip olabilmektedir.

Araç Kiralama

Havalimanına iniş yapan pek çok yolcu için kent merkezine ulaşım için aranan ilk şart, konfor ve güvenlik olmaktadır. Araç kiralama seçeneği ile şehrin dilediğiniz noktasına konforlu bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca kendi kullandığınız araç ile güvenli bir deneyim de yaşamış olursunuz.

Araç kiralama firmaları, havalimanı içindeki kontuarları ile yolculara gün boyunca tedarik konusunda hizmet verirler. Büyük ölçekli ve global araç kiralama firmaları dışında yerel araç tedarik şirketleri de havalimanı içinde ve çevresinde kolayca bulunabilirler. Şehri gezmenin en iyi yolu olan araç kiralama seçeneği, müşterilerin beğenisini kazanan geniş araç filolarına sahip olan şirketler ile yürütülmektedir. Şehri yakından tanımanın ve özgürce gezmenin en eğlenceli yolunu, araç kiralayarak ile gerçekleştirebilirsiniz. Nevşehir, gezilecek onlarca yere sahip olduğu için toplu taşıma ya da taksi ile gezmek zor olabilir. Direksiyonunda sizin olduğunuz araç ile rahatça istediğiniz noktaya, istediğiniz saatte yolculuk edebilirsiniz. Her aileye ya da yolcuya uygun araçlar, tedarikçi firmalar tarafından temin edilmektedir. Esnek fiyatlı bir seçenek olan araç kiralama opsiyonu, bütçeniz uygun olduğu sürece son derece cazip bir ulaşım yolu olmaktadır.  

Araç kiralama firmalarında, her marka ve modele ait taşıtları bulabilirsiniz. Uzun süreli bir tatil planı yapıyorsanız, araç seçerken buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca kişi sayısı ve yükleriniz de kiralama kriterleri arasında yer almaktadır.

Paz
6,29°
Pzt
13,57°
Sal
14,31°
Nevşehir
24 Nis Çrş, Bulutlu
18,15°
Prş
20,37°
Cum
18,61°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery