Isparta Uçak Bileti

Isparta

Isparta

Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta, gül yetiştiriciliği ve el dokumacılığı ile öne çıkan bir şehirdir.  Antalya’ya sınır kentlerden olan Isparta, Toros dağları ile çevrili olduğu için ılıman karasal bir iklimin etkisi altında kalmaktadır. 400 binin üzerinde kişinin yaşamakta olduğu şehirde ekonomi; tarım ve tarıma dayalı sektörler üzerinden sağlanmaktadır. Özellikle gül yağı üretiminde Dünya’da 1. Sıraya oturmaktadır. Dünya üzerindeki Gül Yağı sektöründe ihtiyacın %65’ini karşılamaktadır. Göller yöresinde konumlanan ve dağlarla çevrelenmiş Isparta ilinde gezilecek birçok doğal eser bulunmaktadır. Kış mevsiminde gezmek isteyenler ve kış sporlarına merakı olanlar, Davrak Kayak merkezinde kaliteli vakit geçirebilirler. 1992 Yılından bu yana hizmet vermekte olan Süleyman Demirel Üniversitesi köklü bir devlet üniversitesidir. Kentin neredeyse 1/5’i öğrenci nüfusundan oluşmaktadır. Süleyman Demirel Havalimanı, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. En uygun Isparta uçak bileti satın alabilmek için fırsatları takip edebilir ve bilet.net aracılığıyla uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Isparta uçak bileti fiyatları çeşitli zaman dilimlerinde düşüş ya da artış gösterebilmektedir. Isparta bilet fiyatlarını yakından takip ederek indirimli zamanlardan yararlanabilirsiniz.

Isparta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açmaya başlayan sokakları ile Isparta, ziyaret etmeniz gereken harika şehirlerden birisidir. Ayrıca ülke genelinde her sene yapılmakta olan yaşam memnuniyeti anketinde ilk 10 şehir arasında yer almaktadır. Gül kokularının lavanta kokularına karıştığı Isparta tarlalarında eşsiz fotoğraflar çekilebilirsiniz. Çiçek gezileri için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak arkadaşlarınızla unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Paleolitik Çağ’a kadar dayanan tarihi ile Isparta, çeşitli uygarlıklara, medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yunanlar döneminde Sparta olarak anılan Isparta, Bizanslardan sonra Osmanlılar tarafından yönetilirken Anadolu’daki kritik ticaret şehirler arasında yer almaktaydı. Kış sporlarına ve dağ manzaralı konaklamalara merakı olanlar için Davraz Dağları harika bir seçenektir. Tabiat güzellikleri ile dikkat çeken kentte çok çeşitli mağaralar da yer almaktadır. Kent sınırlarında bulunan 28 mağaradan Ayı İni, Damlataş, İnönü ve Zindan mağaraları en popüler mağaralar arasındadır. Isparta merkez olmak üzere çeşitli kentlerde yapılan kazılarda antik kent kalıntıları, mezar ve tapınaklar bulunmuştur ve bu eserlerin parçaları kapsamlı bir müze olan Isparta Müzesi’nde sergilenmektedir. Gezgincilerin önemli duraklarından olan bu müzede yürüyüş alanları da bulunmaktadır. Meşhur Isparta halılarının da sergilendiği müzede ilginizi çekecek çok fazla parça bulabilirisiniz.

Isparta'da Konaklama İmkanları

Isparta’da neredeyse 100’e yakın konaklama tesislerinde çeşitli müşteri profillerine uygun konaklama imkânı sağlanmaktadır. Nisan, mayıs ve haziran aylarında Isparta konaklama için en ideal hava şartlarına sahiptir. Lüks bir otelde konaklamak isteyenler için Barita Hotel harika bir seçenek olacaktır. Butik bir otelde konaklamayı düşünenler içinse Basmacıoğlu Hotel önerilmektedir. Davraz dağına kış sporları yapmak için gelenler için Sirene Davran Otel en çok tercih edilen oteller arasındadır. Uygun fiyatlı tatil planlayanlar içinse çeşitli pansiyonlar ce Öğretmenevleri uygun alternatifler olacaktır. Pansiyonda kalmayı düşünenler için Alis Pansiyon ve Göl Pansiyon; apart otel tercih edenler için Bilge Apart Otel önerilebilir. Lavanta bahçelerinde konaklamak isteyen turistler için maalesef Kuyucak köyünde otel bulunmamaktadır. Yakın bir konaklama ihtiyacını karşılayabilmek için köy evlerinde kalabilirsiniz. Otelden vazgeçemeyenler için ise köyün dışında oteller bulunmaktadır. Lavanta ve gül hasadı zamanlarında turist ve gezgincilerin sayıları artmaktadır. Dolayısı ile çok çabuk tükenmekte olan konaklama alanlarına önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için faydalı olabilir.

Isparta’nın Yöresel Yemekleri

Yıllar içinde çeşitli medeniyetlerle yoğurulan Isparta, harika bir mutfak kültürüne sahiptir. Isparta’da denenmesi geren ilk yemek, Isparta’ya ait meşhur fırın kebabıdır. Fırın kebabı, yeşiller içerisindeki huzur veren manzarası ile Gökçay’daki restoranlarda deneyebilirsiniz. Isparta’nın harika tabiatında, Eğirdir Gölü karşısındaki balık restoranları özellikle levrek ve alabalık için ziyaret edilebilir. Isparta’nın meşhur yemeklerinden olan sazan dolması, Eğirdir’de yemeniz gereken önemli lezzetler arasında yer almaktadır. Lezzetli tatlılarıyla ün yapmış olan kentten; Yalvaç Güllacı, Isparta kabak tatlısı ve Isparta’ya özgü helva tatlısını denemeden ayrılmamalısınız. Alabalık yemek için meşhur adreslerden bir diğeri de Sütçüler Yazılı Kanyon’dur. Kanyonun ferahlatan temiz havasında fırında alabalık ziyafeti en sevilen menülerdendir. Isparta tarım yönünden gelişmiş bir kent olduğu için çok çeşitli bir mutfak yelpazesine sahiptir. Bu mutfağa ait popüler yemeklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; Sülüklü Çorba, İrmik Çorbası, Tandır Kebabı, Tirit, Uluborlu Banağı, Yumurta Mıhlaması, Balık Doldurması, Şalgam Aşı, Kuyruğu Sulu ve Tatar yemekleridir. Kebapçı Kadir, Ferah Kebap ve Kervansaray Lokantası Isparta’da tercih edilen popüler mekanlar arasındadır.

Isparta'da Turistik Yerler

Binlerce yıllık tarihi, uçsuz bucaksız lavanta ve gül tarlaları ile Isparta, yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken destinasyonlardandır. Isparta denildiğinde akla gelen ilk şey Kuyucak Köyü’nde yer alan lavanta tarlalarıdır. Her yıl temmuz ayında hasat öncesi ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan lavanta tarlaları essiz manzarası ve büyüleyici kokusu ile ziyaretçilerine harika bir atmosfer sunmaktadır. Kentin bir diğer tabiat harikası da Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’dır. Çam ağaçları ile çevrili kanyon ismini filozof Epiktetos’tan almaktadır. Ve kanyonun hemen ilerisinde Epiktetos’un yazdığı bir şiir sizi karşılamaktadır. Kanyon sonunda ise bir su birikintisine ulaşıyorsunuz.  Suyu da geçtiğinizde yolunuz, ülkenin en uzun ikinci yürüyüş yolu olan Aziz Paul Yolu ile devam etmektedir. Trekkingcilerin gezde mekanlarından olan bu alan aynı zamanda Hristiyanlar için de kutsal sayılmaktadır. Devamında yazılı kanyon içerisinden de geçmekte olan bu yol; Roma yolları, patikalar ve orman yollarını takip etmektedir. Isparta merkezde gezilecek alanlar sayılıdır. Ve 1-2 saat içerisinde geziniz rahatlıkla tamamlayacağınız, küçük mekanlardır. Eski Üzüm Pazarı, Firdevs Paşa Cami, Firdevs Bey Bedesteni, Etnografya Halı ve Kilim Müzesi ve Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi merkezde görmek isteyebileceğiniz turistik alanlardır. Isparta’nın doğal güzelliklerinden biri olan Kovada Gölü Milli Parkı, önceleri Eğirdir Gölü’nün bir parçası iken, ondan kopup ayrılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Yürüyüş ve piknik gibi çeşitli aktiviteler için tercih edebileceğiniz huzurlu bir ortamdır. Pisidia Antiokheia Antik Kenti, dini bir statüye sahip olan antik kentlerden birisidir. M.Ö. 275’li yıllarda temelinin atıldığı düşünülen kent, günümüzde Hristiyanların hac görevlerini tamamladığı son durak olarak kabul edilmektedir.

Isparta'da Ulaşım İmkanları

Çeşitli ulaşım yöntemleri ile Isparta’da size uygun bir seyahat planlayabilirsiniz. Isparta şehir içi ulaşımda halk tarafından tercih edilen en popüler ulaşım yöntemlerinden birisi de özel halk otobüsleridir. Bu otobüslerle çevre illere de rahatlıkla seyahat edebilirsiniz ancak sefer noktaları arasında yer almayan çoğu turistik destinasyonlara ulaşım sağlanamamaktadır. Dolayısı ile bu tarz geziler için araç kiralama yöntemi çok daha kullanışlı ve konforlu olabilir. Yine toplu taşıma araçlarından minibüs ve otobüslerle de şehir içerisinde belirli noktalarda kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta gezisinde tercih edilen seyahat yöntemlerden birisi de bisiklet kiralama yöntemidir. Belirli duraklara sabit tarifeli taksi seçenekleri sayesinde uygun ve belirli fiyatlar ile taksilerle seyahat etmeniz mümkündür. Isparta Otobüs Terminali'ne ve Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na özel servislerle ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanında iç hatlar ve dış hatlarda ulaşım sağlamanız mümkündür. En ucuz Isparta uçak bileti satın alabilmek için biletinizi erken tarihlerde satın alabilirsiniz.

Pzt
31,99°
Isparta
23 Tem Sal, Bulutlu
29,01°
Çrş
27,71°
Prş
25,45°
Cum
23,13°
Cmt
27,31°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery