Iğdır Uçak Bileti

Iğdır

Iğdır

Türkiye’nin en doğusunda bulunan Iğdır’ın komşuları; Ermenistan, İran ve Azerbaycan’dır. 1992 yılında il statüsüne yükselmiş olan Iğdır, kültür açısından büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye genelinde üç ayrı ülkeye sınırı olan tek il olması nedeni ile dikkat çekmektedir. Iğdır kenti, Avrupa’daki en yüksek doruğa sahip Ağrı Dağı'na sahiptir. Sönmüş eski bir volkanik dağ olan Ağrı Dağı, zirvesinde örtü bir buzulla kaplıdır. Yerli ve yabancı dağ sporları ile ilgilenen insanların dikkatini çeken bu dağ, 5 bin metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahiptir. Farklı kültürlerin etkisi altında kalmış şehirde, çeşitli kervansaraylar, mezarlar ve birçok tarihi eserler yer almaktadır. Kentin kökeni Paleolitik Çağlara kadar dayanmakta olup Urartular, Asurlular tarafından yerleşke olarak kullanılmıştır. Ayrıca Kimmer ve İskit boylarının da yaşandığı kent yıllar sonra Arapların yönetimine alınmıştır. Ardından Osmanlı hakimiyetine de giren şehir, meşhur ipek yolunun geçiş noktalarından birisidir. Köklü tarihi ve tabiatı ile öne çıkan Iğdır, gezilmeye değer kentler arasında yer almaktadır. Çok gelişmiş bir turizm olmayan şehirde ekonomi, tarım ve hayvancılık üzerinden sağlanmaktadır. Verimli toprakları ile Iğdır Ovası; kayısı, şeftali, elma, armut kiraz gibi birçok ürün yetiştirmektedir. Güzel yaylaları ile hayvancılık için de elverişli olan Iğdır’da en çok koyun yetiştirilmektedir. 200 bine yakın nüfusu ile Iğdır, işlek bir otogara ve havalimanına da sahiptir. Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı sayesinde konforlu ve hızlı bir şekilde kente ulaşım sağlayabilirsiniz. Iğdır uçak bileti fiyatları genellikle belirli aralıklarda sabit olmakla birlikte, mevsimlere ve tatil zamanlarına bağlı olarak fiyat değişimleri yaşamaktadır. Bu sebeple En uygun Iğdır uçak bileti satın alabilmek için bilet.net üzerinden belirli tarihlerde biletinizi satın alabilirisiniz.

Iğdır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkede güneşin ilk doğduğu kent olan Iğdır, ismini oğuz boylarından Cengiz Alp’in en büyük oğlu olan Iğdır Beğ’den almaktadır. Paleolitik Çağa kadar dayandığı bilinen kentte 1 kilometre mesafede yer alan üzüm bağlarının Hz. Nuh Peygamber döneminden kaldığına inanılmaktadır. Kentte taşlaşmış dinozor fosillerinden ilgi çekici mağaralara varıncaya kadar gezilecek çok fazla detay vardır. Ayrıca Iğdır’da 1892 yılında Korhan yaylasına düşen göktaşı ile 35 metre derinliğe sahip bir çukur meydana gelmiştir. 60 metre çapındaki bu alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Doğa sporlarına elverişli tabiatı ile Iğdır, yüksek dağlarla çevirili olduğundan sert bir hava görülmemektedir. Bu sebeple Iğdır ovalarında Akdeniz meyvelerine rastlamanız mümkündür. Doğal sera olarak adlandırılan bu alanlar görülmeye değerdir.

Iğdır'da Konaklama İmkanları

Üç ülkeye sınır olması nedeni ile çokça geçişte köprü vazifesi görmekte olan Iğdır; tarihi geçmişi, ilginç oluşumları ile de yıl içerisinde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu sebeple konaklama konusunda gelişmekte olan şehirlerden birisidir. Merkezde ve birçok ilçede bütçenize ve zevklerinize uygun otellerde konaklama imkânı bulabilirsiniz. Kent içerisinde birçok imkana sahip olabileceğiniz konaklama alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Hotel Dedemin 1, Hotel Dedemin 2, Hotel Azer, Grand Derya Otel, Hotel Star Royal, Alkış Otel. Merkeze yakın bir alanda konumlanmış olan Hotel Dedemin 2’de konaklayarak birçok imkana rahatça erişim sağlayabilirsiniz. Hotel Dedemin 1 ise daha işlek bir mahallede yer almaktadır. Bütçe açısından daha uygun bir otel arayışında olanlar için en ideal konaklama alanlarından birisi de Hotel Azer’dir. Harika bir şehir manzarası karşısında konaklamak için Alkış Otel’i seçebilirsiniz. Uygun fiyatları ve kaliteli hizmet koşulları ile çokça tercih edilen otellerden birisidir. Kentin en merkezi noktasında yer alan ve uygun fiyatlı oteller arasındaki Olimpia Otel de iyi konaklama seçenekleri arasındadır.

Iğdır’ın Yöresel Yemekleri

Doğu mutfağının geleneksel yemeklerinde olduğu gibi Iğdır mutfağında da et ağırlıklı bir menünün hâkim olduğu görülmektedir. Tahıllar ve eriştelerin de çokça kullanıldığı mutfakta, çok özgün ve lezzetli yemekler bulunmaktadır. Kuzu eti ve nohuttan yapılmakta olan Bozbaş yemeği, özel bir yapıma ve maşrapa içerisinde özgün bir servis şekline sahiptir. Bu yemeği İranlılar Saray Lokantası’nda deneyebilirsiniz. Iğdır halkı tarafından çok sevilen lezzetlerden olan Hörre, üzerine yakılan tereyağı ile servis edilmektedir. Bu çorbaya merkezde ya da Iğdır’ın herhangi bir ilçesinde kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Kentin en meşhur yemekleri arasında yer alan Lepeli Ekşili Pilav, içerisine eklenen zerdeçal ile farklı bir aroma katmakta ve ziyaretçiler tarafından beğeni ile karşılanmaktadır. İranlılar Saray Lokantası’nda ekşili pilavın en iyi versiyonlarını tüketebilirsiniz. Taş Köfte ve Katlet Iğdır’a özgü köfte yemekleri arasında yer almaktadır. Kente özgü yöresel yemeklerin yapıldığı birçok mekânda bu yemekleri deneyimleyebilirsiniz. Iğdır’da görebileceğiniz özel tatlardan birisi de patlıcan reçelidir. Hediyelik olarak da alabileceğiniz bu reçelleri mutlaka denemelisiniz.

Iğdır'da Turistik Yerler

Tabiatı ile öne çıkmakta olan Iğdır’da Tuzluca Tuz Mağaraları, solunum yolları ile ilgili rahatsızlık çekenlere iyi geldiği için yerli yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. 55 dönümlük tuz kaplı alanı ile ülkenin 100 yıllık tuz ihtiyacını giderebilecek kapasitede olan Tuzluca Tuz Mağaraları, gizemli atmosferi ile de oldukça ilgi çekicidir.  Çok çeşitli mağaraları barındıran Iğdır’da önemli mağaralardan bir diğeri de Tarihi Babek Mağarası’dır. Merkeze 10 dakikalık mesafede yer alan mağaranın hikayesine göre 800’lü yıllarda Abbasiler ile Babek arasında yapılan 22 yıllık savaşta Babek yenilmiş ve bir süre bu mağarada saklanmıştır. Kent merkezine 5 dakikalık mesafede yer alan Şahmeran Tepesi, Iğdır gezinizde görmeniz gereken önemli gezi alanlardan birisidir. Bulakbaşı Karasu ve Tuzluca Mesire Alanları akarsularla ve mağaralarla çevrili dinlendirici piknik alanlarıdır. Bulakbaşı Karasu çeşitli hayvan ve bitki türleri ile dikkat çekmekte olan bir mesire alanıdır. Burada su maymunu gibi nadir görülen çeşitli hayvanları gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Tuzluca mesire alanlarında ise çeşitli doğal güzellikler, tarihi kalıntılar ve yabani hayvan türleri ile çok yönlü bir gezi imkânı sunmaktadır. Iğdır, kamp ve piknik için çok fazla mekâna sahiptir. Bu alanlardan bazıları; Hamurkesen Kelekli, Çiçekli, Üçkaya Gaziler Demirsıkan, Tekaltı Dağı, Setterhan Tepesi’dir. Türkiye’nin en yüksek rakımlı gölleri arasında yer alan Balık Gölü alabalıkları meşhurdur. Harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu alanı, özellikle gün batımında ziyaret etmeniz önerilmektedir. Ülkenin en yüksek volkanik oluşumlu dağı olan Ağrı Dağı, dağ sporları ile ilgili olanların sık sık ziyaret ettiği önemli destinasyonlar arasında yer almaktadır. Doğa sporları, yamaç paraşütü, avcılık, dağ bisikleti, motorkros, dağ rallisi gibi birçok etkinliği yapabileceğiniz bu bölge, büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Kentin ilginç tabiat harikalarından olan Gökkuşağı Tepeleri, renkli toprak yapısına sahip tepeciklerin birleşiminden meydana gelmektedir. Tuzluca Köyü'nde yer alan bu tabiat harikası Iğdır gezi listenizde mutlaka yer almalıdır.

Iğdır'da Ulaşım İmkanları

Iğdır’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle gerçekleştirilmektedir. Otobüs terminaline ve Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı'na ise çeşitli özel servislerle kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Genel olarak düzenli bir sefer saatine sahip olmayan otobüs ve minibüslerin yolcu alma saatlerini araç şoförlerinden öğrenebilirsiniz. Nakit ödeme sistemine sahip Iğdır şehir içi ulaşımında çok uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz. Konaklama ve ulaşım ücretlerinde makul bir aralıkta planlayabileceğiniz Iğdır tatilinizde uçak biletinizi de uygun fiyatlara alabilirsiniz. En ucuz Iğdır uçak bileti satın alabilmek için belirli zamanlarda düzenlenmekte olan kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Cmt
23,73°
Paz
21,02°
Pzt
24,07°
Iğdır
23 Tem Sal, Yağmurlu
25,2°
Çrş
25,84°
Prş
24,64°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery