Batman Uçak Bileti

Batman

Batman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanan Batman, bir ilçe olarak Siirt’e 33 yıl bağlı olduktan sonra 1990 yılında Türkiye’nin 72. ili olarak kabul edilmiştir.  Sınırlarında petrol kaynaklarının yer alması ve inşaat sektöründe talebin artması ile kentin ekonomisi gelişmeye başlamış ve nüfusu zamanla artmıştır. Günümüzde %85’inin şehirlerde yaşadığı kentin nüfusu 2021 nüfus sayımı verilerine göre 626.319’dur. Zengin bir tarihe sahip olan kent, kültürel çeşitliliği, tarihi ve doğal güzellikleri ile gün geçtikçe sayısı artan bir turist profiline sahiptir. Bu güzellikleri deneyimlemek ve kenti ziyaret etmek isteyen sizler için en hızlı ulaşım yöntemi havayoludur. Aktarmalı ve aktarmasız alternatifler ile Türkiye’nin her yerinden Batman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. En ucuz Batman uçak bileti için siz de bilet.net aracılığı ile maksimum hızda ve kolaylıkta Batman uçak bileti fiyatları için bilgi edinebilirsiniz. Karşılaştırmalı bilet fiyatlarına erişmeyi sağlayan bilet.net, en uygun Batman uçak bileti arayan misafirlerin seyahat planlamalarında vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Batman’a seyahat planı yapıyorsanız, en uygun seyahat aylarının ilkbahar ayları olduğunu da unutmamalısınız.

Batman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zengin tarihi çeşitliliği ile Batman, gerek antik kentleri, gerek mağaraları, gerekse doğal güzellikleri ile turistler için gittikçe artan bir cazibe merkezidir. Dicle’nin hayat sunduğu kent, değerli bir yeraltı zenginliği olan petrol rezervi ile gelişimini hızlandırmış ve göç almaya başlamıştır. Kentin tarihçesi Sümerlilere kadar uzanmakla birlikte, tarihsel süreçte bir bataklık üzerine kurulu olmasından dolayı şehrin zaman içinde toprak altına göçtüğü düşünülmektedir. Bu doğal oluşum ile birlikte kentin isminin de batmak kelimesinden esinlenilerek seçildiğine inanılmaktadır. Türkiye’nin 72. ili olan Batman, siz misafirlerine beklentilerinizin de üzerinde güzellikler vadetmektedir. Özellikle tarihe ve kültüre meraklıysanız Batman sizin için oldukça ilginç bir seyahat planı olacaktır. Çünkü kent, Med, Pers, Sümer, Lesepkos, Part, Roma, Sasani, Bizans, Artuklu, Moğol, İlhanlı, Celali, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı olmak üzere onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple kent, oldukça fazla tarihi kalıntılara ve kültürel değerlere sahiptir. Bulunduğu bölgenin en çok turist misafir eden illerinden biri olan Batman, çevre illeri ziyarete gelen misafirler tarafından da oldukça ziyaret edilmektedir. Eğer eşsiz güzelliklere sahip Güneydoğu illerimizden Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’i ziyaret edecek olursanız Batman’a uğramadan seyahatinizi tamamlamamanızı öneririz.

Batman’da Konaklama İmkanları

Batman’a seyahat planı yapacak olursanız, kentin tüm güzelliklerini keşfetmeniz için en 2 gün ayırmanız gerekmektedir. Eğer tek günlük bir gezi planınız yoksa konaklamak için kentte sizleri bekleyen çok sayıda konaklama merkezi ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz kent merkezinde dilerseniz yakın ilçelerde ya da doğaya konumlanan otellerde konaklayabilir ve seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Seyahat planınız doğrultusunda otelinizin konumuna karar vermeniz, sizlerin daha konforlu bir seyahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Farklı bütçelere uygun seçenekleri ile kullanıcılar tarafından önerilen bazı konaklama merkezleri şöyledir: Hotel Bozooğulları, Atlıhan Park Hotel, Grand Hasankeyf Otel, Mesa Otel, The Ancient Mesopotamia Hotel, Real Hotel Konak ve Grand White Hotel Batman’dır. Çoğunluğunun merkezde konumlandığı otellerin kent merkezine uzaklıklar ise şu şekildedir: Hotel Bozooğulları; kent merkezinde, Atlıhan Park Hotel; kent merkezinde, Grand Hasankeyf Otel; kent merkezinde, Mesa Otel; merkezden 1,1 km uzaklıkta, The Ancient Mesopotamia Hotel; kent merkezinde, Real Hotel Konak; merkezden 1,6 km uzaklıkta ve Grand White Hotel Batman; merkezden 1,3 km uzaklıktadır.

Batman’ın Yöresel Yemekleri

Güneydoğu Bölgesi mutfak kültürüne sahiptir ve Batman’da da tatmanız gereken geleneksel yemek sayısı oldukça fazladır. Kent geziniz sırasında medeniyetler ile birlikte gelişen yöresel mutfağı deneyimlemeden ayrılmamalısınız. Yerli ve yabancı her misafirin dikkatini ve ilgisini çeken yöresel yemekler, kent geziniz esnasında mola vermek için oldukça lezzetli bir bahanedir. Diğer Güneydoğu Bölgesi’nde olduğu gibi Batman’ın da mutfak lezzetlerinde başrol ettir. Birbirinden lezzetli et yemeklerine ek olarak çorbalar, hamur işleri ve tatlılar, Batman mutfağının zenginliğinin göstergesidir. Batman ziyaretiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken lezzetler şu şekilde sıralanabilir: ana yemekler; kaburga dolması, perde pilavı, mumbar dolması, Batman usulü kütülk (içli köfte), kışlık dolma ve tırşık, çorbalar;  yoğurtlu leben, yayla çorbası ve ayran çorbası, hamur işleri; şam böreği ve tandır ekmeği, tatlılar; havdel ve bayram tatlısıdır. Bir çok yörede kendine özgü geliştirilen kaburga dolması, et, pirinç ve baharatın eşsiz uyumu ile Batman’da denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Şam böreği, Batman sofralarının baş tacı kabul edilen lezzetlerden biridir. İçinde kıyma ve baharat bulunan börek, çoğunlukla ara sıcak olarak tüketilmektedir. Bağırsağın içine koyun eti ile hazırlanan iç harcın doldurulması ile hazırlanan mumbar dolması ise kentin bir çok noktasında kolaylıkla erişebileceğiniz lezzetler arasındadır. Perde pilavı, Osmanlı mutfağının bir parçası olarak günümüze kadar varlığını sürdürmüş, Batman mutfağının önemli bir ana yemeğidir. Dış tarafı hamur ile kapatılan pilav, pirinç, tavuk, kuş üzümü ve bademin lezzetli birlikteliğinden oluşmaktadır. Kentin bir diğer imza lezzetlerinden biri kahvaltıların vazgeçilmezi olan tandır ekmeğidir. Tandır ekmeği, özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde fırınlarda ya da bireysel tandırlarda yapılan bir ekmek çeşididir. Batman’ı ziyaret ettiğinizde standart ekmeklere göre daha hafif ve lezzetli olan bu ekmek çeşidini denemeden kentten ayrılmamalısınız. Batman’ın yöresel lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz çok sayıda restoran kent merkezinde ve ilçelerde sizleri beklemektedir. En çok önerilen yeme içme mekanlarından bazıları şöyledir: Ali Usta Et Lokantası, Çömçe Et Lokantası, Çırağan Kavurma Ve Lokantacılık, Cuma Usta, Mevlüt Usta ve Çorbacı Mehmet’dir.  

Batman’da Turistik Yerler

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Batman, çok sayışa tarihi güzelliklere ve doğal oluşumlara sahiptir. Batman’da tarihi kalıntıların ve diğer gezilecek yerlerin çoğunluğu kent ilçelerinde bulunmaktadır. Batman ziyaretiniz esnasında listenizin en başına eklemeniz gereken yerler arasında şüphesiz Hasankeyf gelmektedir. Batman’da görülmesi gereken yerler; Hasankeyf Ören Yeri, Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Yolgeçen Hanı, Memikan Köprüsü, Malabadi Köprüsü, Zeynel Bey Kümbeti, Batman Müzesi ve Yıldız Kebir Camii’dir. Hasankeyf Ören Yeri, Batman’ın herkes tarafından en çok bilinen ve ziyaret edilen rotalarından biridir. Ören yeri, kanyonlardan ve mağara evlerinden oluşmaktadır. Derin çukurlar ile çevrili ören yeri, gün doğumu ve batımında sizlere eşsiz bir manzara sunacaktır. Malabadi Köprüsü, tek kemerli bir köprüdür ve Mostar Köprüsü’nü anımsatmaktadır. Zeynel Bey Kümbeti, Akkoyunlu Beyliği’ne ait bir anıt mezardır. Mimari üslubu ile tekil bir örnek teşkil eden kümbeti mutlaka görmeniz tavsiye edilmektedir. Hasankeyf Ören Yeri, Yolgeçen Hanı ve Hasankeyf Mağaraları Batman kent merkezinden 36 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Gezilecek yerlerin birbirinden bağımsız noktalarda konumlanmasından dolayı, ziyaretiniz esnasında araç kiralamanız seyahatinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Batman’da Ulaşım İmkanları

Batman’da şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlanan ulaşım alternatiflere ek olarak, ilçeleri ve yakın köyleri ziyaret etmek isterseniz araç kiralamanız sizlere daha konforlu bir ulaşım sağlayacaktır. Eğer kent içinde toplu taşıma otobüslerini kullanmak istiyorsanız, Asis Akıllı Bilet uygulamasını indirebilir ve otobüs güzergahlarına ve saatlerine dair bilgileri edinebilirsiniz.

Pzt
36,04°
Batman
23 Tem Sal, Güneşli
32,29°
Çrş
32,31°
Prş
30,71°
Cum
31,18°
Cmt
31,12°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery