Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir

Balıkesir

Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı olan Balıkesir, yerli ve yabancı turistlerin uğrak adreslerindendir. Erdek, Akçay, Altınoluk, Burhaniye gibi değerli tatil destinasyonu ile gelişmeye devam eden önemli merkezlerden birisidir. Ekonomi açısından tarım ve hayvancılık konusunda büyük bir gelir sağlamakta olan kent, Türkiye için de önemli tedarik noktalarından birisidir. Kaplıcadan kamp alanlarına kadar çeşitli olanak ve fırsatları ile öne çıkan kentlerden birisidir. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin etkisi altında kalan şehirde, karma ılıman ve karasal bir iklimin görülmesinin yanı sıra çeşitli bir bitki örtüsü de hakimdir. Balıkesir bir milyonun üzerinde nüfusu ile hızla gelişen ve büyüyen şehirler arasındadır. Ülkenin önemli turizm köşelerinden olan kentte Balıkesir Merkez Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı olmak üzere iki tane havalimanı hizmet vermektedir. 3 milyonun üzerinde turist ağırlamakta olan şehirde, en ucuz Balıkesir uçak bileti ile yapacağınız seyahatlerde; düşük bütçeli bir konaklama ve ekonomik şehir içi ulaşım sayesinde rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Balıkesir uçak bileti fiyatları havalimanına göre değişiklik gösterebilmektedir. En uygun Balıkesir uçak bileti için kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanız gerekebilir. Marmara bölgesinde yer alan bu turizm cennetinde kaliteli bir tatil için uçak biletlerinizi en pratik şekilde bilet.net üzerinden satın alabilirsiniz.

Balıkesir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Önemli ovaların yer aldığı kentte tarım ve hayvancılık büyük bir gelişim göstermiştir. Zeytincilik konusunda ülke içerisinde sivrilen şehirlerden birisidir. Tarıma dayalı endüstri gelişim gösteren alanlar arasında yer almaktadır. 2014 yılında büyükşehir olarak kabul edilen Balıkesir; iki havalimanı, gelişmiş merkez ve ilçe terminalleri ile Türkiye’nin kalabalıklaşan illeri arasındadır. Özellikle tabiatı ile öne çıkan kent; tarihi eserleri ve eğlenceli gece hayatı ile de dikkat çekmektedir. Her yıl çeşitli şenliklere ev sahipliği yapmakta olan kentte, yöresel ve uluslararası festivaller de düzenlenmektedir. Uluslararası Zeytinyağı Festivali, Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali ve Uluslararası Plaj Hentbolu bu etkinliklerden bazılarıdır.

Balıkesir'de Konaklama İmkanları

Balıkesir, Marmara’nın en sevilen tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Kıyı kesiminde yer alan Burhaniye ilçesi konaklamak için ideal noktalardan birisidir. Birçok farklı otel seçeneği ile yerli yabancı turistlerin uğrak merkezlerindendir. Ziyaretçiler denize yakın yerlerde konumlanmış otellerde lüks ve kapsamlı bir hizmet ile ağırlanmaktadırlar. Yüksek kapasiteli otelleri sayesinde Burhaniye otellerinde yer bulma konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Ücretler açısından da standart aralıklarda seyrettiği için Burhaniye ilçesini ekonomik bir konaklama için seçebilirsiniz.

Keskin Prestij Otel, merkeze 2 kilometre uzaklıkta özellikle yaz aylarında tercih edilen tesislerden birisidir. Özel plajı ile hizmet vermekte olan otel birçok turist tarafından tercih edilmektedir. Hamamından plajına özel hizmetleri ile öne çıkan otel, çocuklar ve ihtiyarlar için ayrıcalıklı fırsatlar sunmaktadır. Geniş kapasitesi ile konaklama konusunda problem yaşamayacağınız otellerdendir.

Merkeze olan yakınlığı ile Beyaz Yaşam Otel; eğlenceli aktiviteleri ve yaz aylarında düzenlediği etkinlikleri ile ziyaretçileri tarafından tam not alan konaklama merkezlerinden birisidir. SPA’dan saunaya kadar kapsamlı hizmeti ve 7/24 çalışan otel barındaki hareketli gece hayatı ile tercih edebileceğiniz otellerdendir.

İlçe merkezine 10 dakika mesafede konumlanmış olan Hotel Club Nina; Havuz, Aquapark hizmeti ve denize sıfır olması sebebi ile çoğunlukla turistler tarafından tercih edilmektedir. Restoran ve bar olanakları ile de konforlu bir tatil sunmaktadır.

Balıkesir’de sakin ve huzurlu bir tatil için en ideal seçenekler arasında Teomida Hotel yer almaktadır. Harika bir tabiat içerisinde konumlanmış olan bu merkez, ahşap mimarisi ile dikkat çekmektedir. Spor etkinliklerine ve iş gezilerine de elverişli olan bu otelde profesyonel personel hizmetinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sahile sıfır bir alanda bulunan Club Orient Ören’de lüks bir hizmetle ağırlanabilirsiniz. Ağaçlarla çevrili bu otel daha çok yabancı turistlerin ziyaret ettiği otellerdendir. Villa konsepti ile hizmet vermekte olan otelin mavi bayraklı plajlarından istifade edebilir dilerseniz denize atlayış alanlarını da deneyebilirsiniz.

Merkeze 600 metre mesafede konumlanmış olan Divas Hotel ile ekonomik açıdan uygun bir tatil planlayabilirsiniz. Merkezi olmasının yanı sıra sahil kesiminde yer alması ile de tercih edilen oteller arasındadır.

Balıkesir’in Yöresel Yemekleri

Marmara mutfağının etkisi ile geniş bir yelpazeye sahip kentte, çeşitli yöresel yemeklerin servis edildiği lokantalara rastlayabilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken Balıkesir mutfağı, lezzetli yemekleri ve harika sunumları ile göz doyurmaktadır.

Balıkesir’e özel yemekler saymakla bitmez ancak en meşhur olan yemeklerinden; peynirli patlıcan, sura, Balıkesir mantısı, tirit ve keşkek yemekleri öne çıkmaktadır.

Balıkesir mantısı, tavuk göğsü ile hazırlandıktan sonra ve nohut haşlaması ile sunulan ilginç bir mantı türüdür. Bilenen klasik Türk mantısından farklı olan bu mantıyı Şefo Mantı Taş Ev Restoran’ında deneyimleyebilirsiniz.

Orta Asya mutfağının değerli yemekleri arasında yer alan tirit, kentte çok sevilen yemeklerden birisidir. Ana yemek yanında sunulmaktadır. Et, pide ve tereyağının başrolde olduğu yemeği Balıkesir’deki en iyi restoranlardan olan Kanaat Lokantası’nda deneyebilirsiniz.

Düğün, bayram ve kutlama yemekleri arasında bulunan keşkek, sağlıklı bir yemek olmasıyla da yerli halk tarafından çokça tüketilmektedir. Kent merkezinde yer alan Tellioğlu Değirmen Cafe, meşhur mekanlardan birisidir. Özellikle keşkek yemeği ile ünlü olmuş bu mekânı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Kuzu gerdan etinden yapılmakta olan düğün çorbası, özellikle kış günlerinin popüler yemekleri arasında yerini almaktadır.

Peynir ve domates salçası ile hazırlanmakta olan Susurluk tostu, lezzeti dikkat çekmektedir. Susurluk ayranı ile tüketilmekte olan bu tost, Balıkesir’in önemli sokak lezzetleri arasında yer almaktadır.  

Türkiye’nin hemen her şehrinde yapılmakta olan Ayvalık tostu, yabancı turistler arasında popüler lezzetlerdendir. Balıkesir’in en yoğun turistik ilçelerinden olan Ayvalık’ta; birçok noktada bu tostu acı biber, turşu ve sosisle birlikte tadabilirsiniz.

Kentin en önemli lezzetlerinden olan Peynirli Patlıcan, sağlıklı bir yemek olması ile öne çıkmaktadır. Kent merkezinde konumlanmakta olan Mega Yıldız Aile Lokantası’nda bu yöresel lezzeti tatma şansı bulabilirsiniz.

Bigadiç güveç, Şevketi Bostan, höşmerim ve Yoğurtlu Köfte Balıkesir mutfağının önemli parçalarındandır. Merkezde yer alan birçok restorandan bu yemekleri deneyebilirsiniz.

Balıkesir'de Turistik Yerler

Kent merkezinde gezilecek yerler arasında sembolik eserlerden birisi olan Saat Kulesi, 1829 yılında inşa edilmiştir. Giritli Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu eser, 97 depremi ile büyük bir tahribe uğramıştır. 3 yıl sonra eserin günümüzdeki hali inşa edilmiştir. Her köşesinde bir saat bulunan kule, kare prizma şeklinde tasarlanmıştır. Kuvayı Milliye binası ve müzesi de merkezde yer almaktadır. Mücadele zamanlarında karargâh görevi görev görmüş olan bu merkez, silahlı mücadeleye kararın verildiği yerdir. İzmir’in işgalinin ardından aktif olarak kullanılmaya başlanılmıştır. İki katlı bina içerisinde; mücadele yılları ile ilgili eserler, arkeolojik ve etnografik eserleri de barındırmaktadır. Balıkesir’in geçmişinde büyük bir yer almış olan Zağnos Paşa, bir külliye yaptırmıştır. 1461 yılından kalma bu eserin yalnızca hamam ve cami kısımları ayakta kalmıştır.  

Balıkesir’in en önemli tatil destinasyonu olan Avyalık, ülke genelinde de önemli bir yere sahiptir. Rumlardan miras kalan bu harika bölge; sevimli butikleri, sokakları ve meyhaneleri ile yerli ve yabancı turistlerin çok fazla ziyaret ettiği bölgelerden birisidir.

Doğası ile hayran bırakan kentte, Adalar Tabiat Parkı en değerli köşelerden birisidir. Şehre bağlı 19 adadan meydana gelen parkta harika vakit geçirebilirsiniz. Bu park sayesinde Şeytan Sofrası da dahil birçok noktayı net bir şekilde görebilirsiniz. Panoramik görüntüsü ile seyir tepesinde güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Alibey Adası bilinen adı ile Cunda Adası, Girit Mutfağının harika örneklerinin sunulduğu, yeme içme kültürünün oldukça gelişmiş olduğu adalardan birisidir. Gastronomi cenneti diyebileceğimiz bu alanda meşhur lezzetlerinden; sakızlı dondurma, lor kurabiyesi ve lokmayı deneyebilirsiniz. Rakı-balık-meze yapabilir, plajda vakit geçirebilir ve özel taş kahvesinden içebilirsiniz.

Eski adı ile Yeniçahori, Rum nüfusun çoğunlukta olduğu yerleşkelerden birisiydi. Osmanlı döneminde yaşanan mübadelenin ardından Rumların terk etmek zorunda kaldığı köy, günümüzde Küçükköy ismi ile anılan bir sanat merkezine dönüşmüştür. Kendi enerji üretimini gerçekleştiren köyde teknoloji alanında da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Atmosferi ile ziyaret etmek isteyeceğiniz noktalardan birisidir.

Harika manzarası ile Edremit, kentin değerli ilçelerinden birisidir. Çanakkale sınırlarına kadar uzanmakta olan Kazdağları hem ülke genelinde hem de Balıkesir’de dikkat çeken turistik destinasyonlar arasında yer almaktadır. Şahindere Kanyonu üzerine inşa edilmiş cam teras üzerinden bu huzur verici dağ manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kazdağları’nın ön kısmında konumlanmış olan Altınoluk kasabası, civar illerdeki halkın sevdiği tatil beldelerinden birisidir. İsmini Kazdağları’ndan denize akan derelerden alan kasaba, huzurlu ortamı ve neşeli sakinleri ile gezilmeye değer kasabalardan birisidir. Eski adı ile Papazın Köyü’nde kilise rahibinin kullandığı 160 yıllık tarihi ile Abdullah Efendi Konağı’nı, tarihi evlerle çevrili sokaklarını ve müzelerini gezebilirsiniz.

Antandros Antik Kenti, Altınoluk’a 2 dakikalık uzaklıkta konumlanmış keşfedilmemiş antik kentlerdendir. MÖ 1260’lı yıllara kadar dayanmakta olan kent yerleşkesinde çeşitli araştırmalar yürütülmüştür. Yapılan kazılardaki eserlerin MÖ 7. yüzyıla kadar uzandığı tespit edilmiştir. Kent içerisinde MS inşa edildiği bilinen fresk ve mozaik desenli roma villası turistler tarafından dikkat çeken eserler arasında bulunmaktadır.

Çakıllı sahili ve mavi bayraklı denizi ile kentin güzel sahillerinden olan Altınoluk sahilini tarihi gezinizin ardından bir dinlenme durağı olarak kullanabilirsiniz.

Camambert etkisi ile ortaya çıkan İdamera, döngüsel tarımdan hareketle meydana getirilmiş bir çiftlik ve mera oluşumudur. Tamambert olarak adlandırdıkları peyniri, koyun ve inek sütünden taze olarak üretmektedirler. Ferit Uzunoğlu, Gudrun Wagner ve Şakir Kapankaya tarafından işletilmekte olan bu çiftliğin ürünlerinden kesinlikle denemelisiniz.

Ülkenin en eski kamp alanlarından olan Altınkamp, 1960’lardan beridir çeşitli kamp aktivitelerin vazgeçilmez noktalarından birisidir. Kentin sevimli kasabası Ören’de bulunan bu alan, denize sıfır konumlanmaktadır. Yeşil ve büyük ağaçlarla çevrili bölge, İstanbulluların da uğrak adreslerindendir.

Gömeç sahilinde mavi bayraklı plajların tadını çıkarırken, Hasır Adası’na yapılmakta olan tekne turlarına da katılabilirsiniz. Sular altında kalmış olan bu gizemli adayı Gömeçli kaptanlara sorabilirsiniz. Haricinde açık adresi bulunmayan mekanlardan birisidir.

Dağ eteklerine kurulmuş olan Ma’adra Vinyard, Ma’adra Şarap Bağları’ndan elde edilen üzümlerle harika şaraplar üretmektedir. 2014 yılında ödül almış olan Ma’adra Cuvée Spéciale, Gömeç’te konumlanmakta olan sadece bu mekâna özel bir şaraptır.

1912 yılında inşa edilen konak, Havran Kent Müzesi olarak hizmet vermektedir. Havran tarihi, sosyo-ekonomik yapısı ve kültürü hakkında bilgilenebileceğiniz bu müzede Havranlı Seyit Onbaşı hakkında da ayrıntılı bir tanıtım yapılmaktadır. Havran ilçesine yolunuz düştüğünde uğramanız gereken mekanlardan birisidir.

Doğal ve hayvanlarla iç içe olabileceğiniz alanları seviyorsanız Manyas Kuş Cenneti sizin için harika bir tatil noktası olabilir. 263 kuş türünün bulunduğu bu milli parkta 3 milyona yakın kuş hayatını sürdürmektedir. Manyas Gölü’nün habitatında yaşamlarını rahatlıkla sürdüren kuşları mart ve temmuz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Kuş müzesinin içerisinde kiralık dürbünler bulunmaktadır. Bu dürbünlerle birlikte kuşları rahatlıkla seyredebilirsiniz. Özellikle eylül ekim aylarında çok fazla ziyaretçi kabul etmektedir.

Bereketli Köyü’nde pelikanlarla birlikte bir tekne turu planlayabilirsiniz. Manyaslı balıkçıların elleri ile besledikleri pelikanların harika görüntülerine şahit olabilirsiniz. Birçok fotoğrafçının da ziyaret ettiği bu köyde harika kareler yakalayabilirsiniz.

Erdek’te bulunan Kapıdağ Yarımadası, doğa severlerin mutlaka uğraması gereken cevherlerden birisi. Marmara Denizi’nin ormanla buluştuğu bu yerlerde çeşitli doğa sporları ve kampa elverişli ortamlar bulabilirsiniz. Her mevsim harika manzarası ile hayran bırakan Kapıdağ Yarımadası’nı çiçekler basmışken görebilmek için bahar aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası tabiatıyla özellikle; araba, motosiklet ya da bisiklet yolculuğu yapmak için tercih edilen popüler noktalardan birisidir. Kapıdağ Yarımadası’ndaki yolculuğunuzda sert virajlarlı yollarda çiçeklerle kaplı tarlalardan heybetli dağlarına kadar çok zevkli bir roadtrip deneyimleyebilirsiniz.

Balıkesir gezinizde uğramak isteyeceğiniz en büyüleyici noktalardan birisi de Kirazlı Manastırı’dır. Ülke genelinde en mistik noktalardan birisi olan Manastır, doğa ile iç içe harika bir manzara sunar. Ağaç kökleri ile bütün olmuş bu tarihi eser gizemli görüntüsü ile ziyaretçilerinin oldukça dikkatini çekmektedir. Rumların inşa ettiği manastır 1895 yıllarına dayanmaktadır. Önceleri 99 odası ile heybetli bir manastır olarak hizmet verirken günümüzde ağaçlar arasında kaybolmuş büyülü bir manastıra dönüşmüştür. Manastıra olan gezinizi ülke genelinde çok bilinmeyen Kyzikos Antik kenti ile taçlandırabilirsiniz. MÖ 334 yıllarına dayanan bu kent, Helenistik dönemde sanatı ile yükselen şehirlerden birisidir. İşlemeli ve gelişmiş mimarisi ile dikkatinizi çekebilecek antik kentlerden birisidir.

Kampçıların çokça ziyaret ettiği noktalardan birisi olan Erdek Kamplar Bölgesi’dir. Bu kamp alanlarının içerisinde Ören’deki Altın Kamp, Kapıdağ Camping ve Göktur en favori kamp alanlarındandır.

Tekne turu severlerin mutlaka ziyaret etmek isteyeceği noktalardan birisi de Avşa Adası’dır.  Tekne turu sırasında güzel koylarda mola verebileceğiniz bu bölge 14 adadan oluşmaktadır. Bu adaların içerisindeki Marmara Adası, Avşa Adası, Paşalimanı Adası ve Ekinlik Adası’nda Osmanlılardan kalma tarihi eserleri gezebilir ve denizinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tatilinizin son demlerinde, Gönen kaplıcalarının şifalı sularında dinlenebilirsiniz. Gönen’de bulunan termal otellerde konaklama imkânı bulabilirsiniz. Bu tatiliniz boyunca eğlenceli bir aktivite olarak Gönen Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Civar köylerden özenle işledikleri el oyalarını sattıkları bu pazarda hatıralık eşyalar satın alabilirsiniz.

Balıkesir'de Ulaşım İmkanları

Deniz, demir, kara ve hava yolu ile ulaşım sağlayabileceğiniz kentte şehir içi ulaşım da oldukça çeşitlidir.  İstanbul’dan gelen ziyaretçiler, Bandırma-İstanbul arasındaki deniz otobüsünü ya da düzenli seferler yapan feribotları kullanabilirler. Demir yolunda ise ülke sınırları içerisinde iki güzergâh üzerinden kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Biri Edremit diğeri merkez ilçede olmak üzere iki havalimanı üzerinden de kente ulaşabilirsiniz. Şehre otobüsler ve özel araçlar aracılığı ile ulaşım genel olarak civar kentler tarafından tercih edilmektedir. Şehir içerisinde ise Balkartlar aracılığı ile kent içerisindeki toplu taşıma araçlarının çoğundan faydalanabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan minibüslerle de pratik bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak bu ulaşım yönteminde Balkatlar geçerli değildir. Bununla birlikte kent içerisinde taksi kullanımı da oldukça yaygındır. 

Paz
30,75°
Pzt
24,51°
Balıkesir
23 Tem Sal, Güneşli
25,67°
Çrş
24,52°
Prş
22,97°
Cum
22,26°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery