Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman

Adıyaman

Adıyaman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Komşu illeri, Diyarbakır, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’dır. 2020 nüfus sayımlarına kentte 46.854’ü kırsal nüfus olmak üzere toplam 310.644 nüfus bulunmaktadır. Kent en çok doğal güzellikleri, dini merkezleri ve kültür turizmi ile dikkat çekmekte ve misafir ağırlamaktadır. Kentin adını duyuran kültür mirasının başında ise şüphesiz Nemrut Dağı gelmektedir. Siz de Nemrut Dağı’nın nefes kesen manzarası eşliğinde gün batımına ya da gün doğumuna şahit olmak istiyorsanız en ucuz Adıyaman uçak bileti için bilet.net’in avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bilet.net’te seyahat planlarınıza dair ilgili uçuş bilgilerini belirttikten sonra web sitesinde Adıyaman’a uçuş gerçekleştiren tüm havayollarına ait uçak bileti fiyatlarına erişebilirsiniz. Tek bir sayfada sunulan Adıyaman uçak bileti fiyatları aracılığı ile zamandan tasarruf ederek kısa sürede en uygun Adıyaman uçak bileti seçeneğine ulaşabililirsiniz. Ayrıca seyahat etmek istediğiniz günlere ek olarak, esnek uçuş tarihleri doğrultusunda ay boyunca sunulan uçak bileti fiyatlarını da görebilirsiniz. Sizlere karşılaştırma yapma imkanı sunan bilet.net’te güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirerek, bilet alım işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Seyahatinize dair herhangi bir sorunuz olması durumunda bilet.net müşteri hizmetleri ile kısa sürede sorunsuz bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. 

Adıyaman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adıyaman, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış değerli şehirlerimizden biridir. Şehir, farklı dönemlerde çeşitli isimlerle adlandırılmıştır: Ainsworth, Cholmodara, Carbanum, Pordoniom, Klevdiye ve Hısnımansur.  Şehir, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu, Memlüklü, Osmanlı Devleti ve daha birçok farklı millete ev sahipliği yaptığı için oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Orta Fırat bölümünde konumlanan kentte ilk yerleşimin MÖ 40.000 yılına uzandığı öngörülmektedir. 9 ilçesi ve 427 köyü ile şehir, tarihi dokusunu hemen hemen her bölgesinde hissettirebilmektedir. Şehirde farklı dinlere ait birçok ibadet noktası bulunduğu için şehir çok sayıda turist ağırlamaktadır. Adıyaman’a gezi planlamayı düşünüyorsanız kış aylarındaki olumsuz hava koşullarından dolayı şehri bahar aylarında ziyaret etmeniz önerilmektedir.

Adıyaman’da Konaklama İmkanları

Adıyaman’a ziyaretleri esnasında misafirler, çoğunlukla kent merkezinde ya da Nemrut Dağı yakınlarında konumlanan otelleri tercih etmektedir. Kentte farklı bütçeler için çeşitli konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Konforlu ve güleryüzlü hizmetleri ile daha önce konaklayanlar tarafından olumlu değerlendirilen otellerden bazıları şöyledir: Hotel Garden Inn Adıyaman, Park Dedeman Adıyaman, Ramada by Wyndham Adıyaman, Dedeoğlu Hotel, White Star Hotel, Otel Antiochos, İSİAS Hotel Adıyaman, Rabat Resort Hotel ve Buzdoğan Otel’dir. Belirtilen oteller konumlarından dolayı kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Konaklama merkezlerinin kent merkezleri ile ilişkileri ise şu şekildedir: Hotel Garden Inn Adıyaman 2,6 km, Dedeoğlu Hotel 5 km, Ramada by Wyndham Adıyaman 5,5 km, Dedeoğlu Hotel 5,2 km, Park Dedeman Adıyaman 3 km, White Star Hotel 2,9 km, Otel Antiochos 3 km, İSİAS Hotel Adıyaman kent merkezinde, Rabat Resort Hotel 18,8 km ve Buzdoğan Otel ise 1,9 km uzaklıktadır.

Adıyaman'ın Yöresel Yemekleri

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehir olarak Adıyaman, oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kentin mutfağı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni yansıtmakla birlikte kendi özgü yöresel lezzetleri de içermektedir. Yöresel yemekler çorbadan salataya, et yemeklerinden pilavlara kadar bir çok lezzeti içermektedir. Adıyaman mutfağında baharatların ve etin yeri oldukça belirgin ve önemlidir. Bir çok yemek baharat ve et özelinde şekillenmektedir. Özellikle kırsal yerleşim bölgelerinde nüfusun çoğunluğu ev yapımı salça ve baharat tercih etmekte ve doğal yollarla beslenen büyükbaş hayvan etleri ile son derece lezzetli yemekler yapmaktadır. Yerel halkın doğal ürünlere olan ilgisi, mutfak kültürünü şekillendiren bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kışa hazırlık için yazın kurutulan sebzeler, Adıyaman lezzetlerinin başrollerini paylaşmaktadır. Kurutulmuş dolmalık biber, kabak, patlıcan ve sarma yaprağı ile hazırlanan dolmalar, şüphesiz kentin imza lezzetlerinden biridir. Adıyaman’ın diğer yöresel yemeklerinden bazıları ise şöyledir: çiğ köfte, besni tavası, buhara pilavı, içli köfte, kavurmalı hıtap, yarpuzlu köfte, tevenk sarması, Adıyaman köftesi, dövmeç, tırşik, meyir çorbası, malhuta çorbası, burma tatlısı, şillik tatlısı, tene helvası, peynirli irmik helvası ve topak helvası gelmektedir. Çiğ köfte: en sevilen lezzetlerin başında gelen çiğ köfte denilince akla gelen şehirlerin başında Adıyaman gelmektedir. Kültür gecelerinin ya da sosyal aktivitelerin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çiğ köfte, isteğe göre çiğ et konularak veya etsiz yapılmaktadır. Et, bulgur, isot, salça, soğan, maydanoz ve farklı baharatların birleşimi ile oluşan lezzet, Adıyaman’da denenmesi gereken öncelikli lezzetler arasındadır. Besni tavası: soğan, patlıcan, biber, domates ve etin küçük parçalar halinde doğranması esas alınarak hazırlanan yemek, özellikle bir tepsiye dizildikten sonra kuyruk yağı eklenerek fırınlanır. Evde malzemeleri hazırlanan yemek, özellikle mahalle fırınlarında pişirilir. Buhara pilavı: Türki milletlerden geldiği bilinen pilav, kentin en bilinen ve rağbet gören lezzetlerinden biridir. Çeşitli baharatlar, pirinç, nohut, soğan, et suyu ve kuzu etinin birleşimi ile oluşan pilav, denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

Adıyaman’da Turistik Yerler

Adıyaman’da herkes tarafından bilinen ve görmeniz gereken yerlerin başında şüphesiz Nemrut Dağı gelmektedir. Nemrut Dağı Milli Parkı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girdikten sonra yabancı turistlerin de oldukça dikkatini çeken bir güzellik olmuştur. Nemrut Dağı, Helenistik Dönem Kommagene Krallığı’na ait devasa heykelleri, harabeleri ve yazıtları içermektedir. Özellikle gün doğumunda ya da batımında çok sayıda kişiyi ağırlayan Nemrut Dağı, ziyaretçilerine unutulması güç, keyifli anılar bırakmaktadır. Kahta’ya bağlı olan Nemrut Dağı, kent merkezinden 73 km uzaklıktadır ve ortalama 1 saat 10 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Adıyaman ile özdeşleşen bir diğer ilgi çekici durak Oturakçı Pazarı’dır. Pazar, şehir merkezinde bulunmaktadır ve yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Pazar çok sayıda ürün satışı ve küçük mağaza içermektedir. Adıyaman ziyaretiniz sonrasında hediyelik eşya almak istiyorsanız bu sevimli pazarı özellikle ziyaret etmeniz önerilmektedir. Çelikhan İçmesi, Çelikhan’a 23 km uzaklıkta konumlanan içme, sağlık turizmi ile her geçen gün daha fazla kişiyi ağırlamaktadır. Gümüşkaya Mağaraları, Adıyaman ile arasında 40 km mesafe bulunan mağaralar, oyma şeklinde birbirine bağlantılı birkaç mağaranın birleşimi ile oluşmaktadır. Adıyaman’dan ayrılmadan kesinlikle görmeniz gereken diğer kültürel ve doğal güzellikler şöyle sıralanabilir: Keleş Konağı, Adıyaman Müzesi, Palanlı Mağarası, Gerger Kanyonu, Bölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Değirmen Başı Mesire Yeri, Besni Sugözü, Karadağ Kent Ormanı, Çat Barajı, Perre Antik Kenti, Haydaran Kaya Mezarları, Arsemia Antik Kenti ve Beştepeler’dir.

Adıyaman’da Ulaşım İmkanları

Adıyaman'a diğer illerden ulaşım demir yolu, kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. En uygun Adıyaman uçak bileti ile kenti ziyaret etme imkanına ulaştıysanız sizin için kent içi ulaşım da oldukça uygun ve kolaydır. Şehir içinde kolaylıkla ulaşılan toplu taşıma otobüsleri ve minibüsler, kent içindeki, çevre ilçelerdeki ve yakın köylerdeki ulaşımı sağlamaktadır. Toplu taşıma otobüslerinde elektronik bilet kullanılmaktadır. Bu sebeple, kent merkezinde bulunan büfelerden otobüs kartı edinmeniz gerekmektedir.

Adıyaman
15 Haz Cmt, Bulutlu
29,11°
Paz
27,58°
Pzt
28,94°
Sal
28,11°
Çrş
29,19°
Prş
29,84°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery