Tokat Otobüs Bileti

Tokat

Tokat

Tokat Hakkında

Karadeniz bölgesi ile Anadolu’nun iç bölgeleri arasında geçiş noktası oluşturan Tokat, bölgeler arasında ulaşım açısından önemli bir kavşak konumundadır. Yeşilırmak tarafından ikiye ayrılan şehir merkezi çok sayıda köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Şehrin ortasından geçen Vali Zekai Gümüşdiş Bulvarı / Gültekin Topçam Bulvarı da Yeşilırmak’a paralel olarak ilerlemektedir. Engebeli bir coğrafyaya sahip olan şehrin iklimi Karadeniz ve İç-Doğu Anadolu iklimleri arasında geçiş özellikleri taşımaktadır. Şehir içinde birden fazla şehir ormanı şehirde yaşayanların doğa ile olan bağlarını korumalarına yardımcı olmaktadır. Geçmişte güneyde, Behzat Bulvarı üzerinde kalan şehir merkezi zaman içerisinde şehrin büyümesiyle kuzeye doğru kaymıştır.

Sıcaklık özellikle kış aylarında sürekli olarak sıfırın altındadır. Bu durum bölgede kış sporları için çok uygun bir ortam yaratmaktadır. Başçiftlik’te bulunan kayak merkezini ziyaret edenlerin sayısı her yıl düzenli olarak artmaktadır.

Tokat halkının, bölge doğal güzelliklerini korumayı başarması sayesinde; Tokat’a otobüs otogarı vasıtasıyla birçok turist gelmektedir. Şehri ziyarete gelenlerin sevdiklerine hediye olarak almayı en çok tercih ettiği ürünler; Tokat yazması olarak da bilinen yastık kılıfı, elbise, masa ve yatak örtüleridir. Tamamı elle hazırlanan Tokat yazmalarının bunlar dışında birçok çeşidi bulunmaktadır. Çok büyük el emeği ile altından üretilen Tokat bilezikleri de maddi ve manevi olarak çok büyük değer taşımaktadırlar.

Şehrin en önemli ekonomik faaliyetleri tarım, hayvancılık ve ticarettir. Tarım ve hayvancılığa bağlı sanayi henüz gelişme aşamasındadır. Bölgenin yer altı kaynaklarına yönelik sanayisi ise daha olgun bir yapıdadır ve yurt içine olduğu gibi yurt dışına da satışlar gerçekleştirilmektedir. Bu durum şehre gelen ziyaretçi sayısıyla beraber Tokat bilet satışlarının da artmasını sağlamaktadır. Şehirde bulunan hastanelerde, çevre illerde yaşayanların Tokat otobüs seferleri için gösterdikleri ilgiyi arttırmaktadır.

Tokat’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Togayıtlar tarafından kurulduğuna inanılan Tokat; tarih boyunca Hitit, Asur, Hurri, Kimmer, Makedon, Pontus, Roma-Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlıların idaresi altına girmiştir. Tarih boyunca birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bölgede birçok tarihi eser niteliğinde yapı ve anıt bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüleri Maşathöyük çivi yazıları, Komana Pontika Antik Kenti, Sulusaray Sebastopolis Antik Kenti, Tokat Ulu Camii, Yağıbasan Medresesi ve Pazar Kervansarayı. Zile, Turhal ve Niksar Kaleleri de ziyaretçi çeken önemli duraklardır.

Kaz Gölü Tokat’ın en çok dikkat çeken doğal güzelliklerinden. Bölgede hayatlarını sürdüren birçok kuş olmasının yanı sıra mevsimsel olarak veya göçler sırasında göle uğrayan birçok kuş türü de bulunmaktadır. Yıl içinde ortalama 108 kuş türüne ev sahipliği yapan Kaz Gölünde çevreden farklı bir ekosistem oluşmuştur. Bu yönüyle bilimsel araştırmalar içinde önem arz eden Kaz Gölünü kuş ve fotoğraf tutkunları da sıklıkla ziyaret etmektedir. Kaz Gölünde bir adet ziyaretçi evi ve iki adet kuş gözetlemesi kulesi hizmet vermektedir.

Pazar ilçesinin Ballıca Köyü'nde yer alan Ballıca Mağarası, kalsitten oluşan damla taşları barındırmaktadır. Yaklaşık olarak 3.4 milyon yaşında olduğu düşünülen mağara ve oluşumlar hem turistler hem de bilim insanları tarafından hayranlıkla izlenmektedir. Şehir merkezine 26km mesafede bulunan mağaranın yalnızca 8 salonu ziyarete açılmıştır. Yarasalı Salon olarak anılan bölümde cüce yarasalar yaşamaktadır. Bu bölüme yalnızca ip kullanarak ulaşılabilir. Mağaranın önemli kısmında haritalandırma ve bilimsel çalışmalar devam etmekte, bunlar tamamlandıkça mağaranın diğer kısımları da ziyarete açılacaktır.

Reşadiye ilçesi kırsalı üzerinde bulunan Zinav Kanyonu ve kanyonun döküldüğü göl milli park olarak koruma altına alınmıştır. Sazan ve yayın balığı avlanabilen göl amatör balıkçılara açıktır ve derinliği 10 ila 15 arasında değişmektedir. Bilim insanları üzerinde 7 adet çağlayan bulunduran kanyonun Kuzey Anadolu Fay Hattının tam üzerinde olduğunu düşünmektedirler. Kanyonun geneli yürünebilecek kadar sığdır. Kanyon ve çevresinde adrenalin odaklı çeşitli sporları yapmak da mümkündür ve bu yurtdışından gelen turist sayısını olumlu olarak etkilemektedir. Kelkit Çayı, Reşadiye Kaplıcaları şehrin doğa güzellikleri arasındadır.

Bunun yanında milli mücadele sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı Latifoğlu Konağı’nda müze olarak ziyarete açıktır. Tokat Saat Kulesi, Mevlevihaneler ve Tokat Etnografya Müzesi şehrin diğer dikkat çeken yapılarıdır. Tüm bu nitelikleriyle Tokat hem farklı disiplinlerde bilim insanlarının hem de farklı arayışlar içinde bulunan yerli ve yabancı turistlerin gittikçe daha fazla ilgi gösterdiği bir şehir haline gelmiştir.

Tokat’ta Konaklama İmkanları

Niksar, Erbaa, Turhal ve şehir merkezinde bulunan oteller şehri ziyaret edenlere farklı hizmet seviyelerinde hizmet sunmaktadır. Almus Baraj gölü çevresinde de doğa ile baş başa kalmak isteyenler için kiralık evler, kamp alanları ve oteller bulunmaktadır. Bu noktada ayrıca karavan otoparkı da hizmet vermektedir.

Şehir merkezinde hem uygun bütçeli hem de lüks oteller hizmet vermektedir. Otellerin birçoğu şehrin güneyinde yer alsa da merkez ve kuzey kısmında da oteller müşterilerine hizmet vermektedir. Şehirde Öğretmen ve Polis Evlerinin yanında birçok devlet dairesinin misafirhanesi hizmet vermektedir.

Tokat’ta Yeme İçme İmkanları

Şehrin en önemli yerel lezzeti özel mangal kullanılarak pişirilen Tokat kebabıdır. Bunun yanında bölgenin keşkek, salçası da lezzetiyle diğer yörelerde üretilenlerden ayrılmaktadır. Zile pekmezi de bölgenin en önemli lezzetleri arasında yer almakta ve ülkenin tamamında tüketilmektedir. Özellikle şehir merkezi, Erbaa, Niksar gibi nüfusu kalabalık olan ilçeler ile turistik noktalarda yöresel lezzetlerin tecrübe edilebileceği birçok restoran hizmet vermektedir. Bunun dışında fast food çeşitlerinin tüketilebileceği birçok restoran ve cafe şehrin farklı yerlerinde hizmet vermektedir.

Restoranlar şehir merkezinde dağılmış durumdalardır. Ziyaretçiler şehrin hemen her noktasında yiyecek kaliteli gıdalara ulaşabilmektedirler. Özellikle lüks otellerin restoranları dışarıdan gelen müşterilere de açıktır.

Tokat Otogarı'na Ulaşım

Şehirde otobüsle ulaşımı belediye tarafından denetlenen kooperatif tarafından gerçekleştirilmektedir. Kooperatif işletmesi tarafından hazırlanan uygulama ile Android telefon kullanan yolcular otobüsleri takip edebilmekte, güzergahları görüntüleyebilmektedir. Otobüslerde Tok-Kart isminde ön ödemeli kart sistemi kullanılmakta, bu kart doldurma merkezlerinden temin edilebilmektedir. Merkez ilçe belediyesi dışında kalan belediyelerin kendi ulaşım hizmetleri merkez ilçe ve komşu ilçelerle ulaşım ağırlıklıdır.

Otobüs

Gültekin Topçam Bulvarı üzerinde bulunan Tokat Otogarı, İl Özel İdaresi, Tokat Devlet Hastanesi ve Gazi Osman Paşa Stadyumuna yürüme mesafesindedir. 14 hatta sefer yapan otobüsler, Tokat şehir merkezinin her noktasına rahatça ulaşım sağlamaktadır. Güzergâh ve hafta gününe göre değişmekle beraber seferler 06.00 – 23.35 saatleri arasında hareket etmektedir. Sefer sıklıkları ise 9 ila 50 dakika arasında değişmektedir. Tokat bilet fiyatları ve seferlerini öğrenmek ve bilet almak isteyenler bilet.net sitesini ziyaret ederek hizmet veren bütün otobüs firmalarını inceleyebilir ve istedikleri seferde istedikleri koltukta biletlerini evlerinin konforunda satın alabilirler.

Taksi

Otogarın girişinde 24 saat kesintisiz hizmet veren taksi durağı hizmet vermektedir. Şehir genelinde birçok taksi durağı 7/24 hizmet vermektedir.

Minibüs

Merkez ilçeden bütün ilçelere minibüs ile ulaşmak mümkündür. Minibüs hareket saatleri 06.30 – 21.00 olarak değişmekle beraber, mevsimsel olarak değişebilmektedir.

Yolcu Servisi

Bazı otobüs firmaları Tokat otobüs bileti ile gelen yolcularına merkez ilçe otogarından çeşitli noktalara servis hizmeti sunmaktadır. Bu servislerle ilgili detaylı bilgi bilet.net sitesinden ve müşteri hizmetlerinden edinilebilir.

Tokat Otogarları

Tokat Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Tokat otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Tokat Hakkında
Nüfus:602.567
Telefon Kodu:0356
Plaka Kodu:60
Prş
8,02°
Cum
9,56°
Cmt
13,67°
Tokat
19 May Paz, Yağmurlu
13,77°
Pzt
12,19°
Sal
14,87°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery