Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır

Diyarbakır

Diyarbakır Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden olan Diyarbakır, pek çok açıdan son derece gelişmiş ve ilgi çeken bir şehirdir. Bölgeye yapılan kültür turları sayesinde son yıllarda popülaritesi artan Diyarbakır, sahip olduğu köklü tarihi ile öne çıkmaktadır. Şehrin kültürel açıdan da merak uyandıran pek çok yönü mevcuttur. İster iş nedeniyle olsun, isterseniz de tatil amacı ile olsun şehirde unutulmaz günler geçirebilirsiniz.

Şehir, sahip olduğu zengin tarihinin yanı sıra lezzetli mutfağı ile de ziyaretçilerin ilgisini çeker. Şehirdeki doğu kültürüne ait yemekler, zengin kültürün bir yansıması olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca şehrin sembolü olan Diyarbakır Surları, ziyaret sırasında mutlaka uğramanız gereken ve şehrin harika dokusunu oluşturan en önemli unsurlardan olmaktadır. Ev sahipliği yaptığı birçok tarihi eser ve kalıntı dışında şehrin doğal güzellikleri ve mistik havası da Diyarbakır’ı, gezginler için de cazip kılmaktadır.

Diyarbakır, otobüs yolculuğu ile ülkemizin her köşesinden ulaşabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Bu konumu şehri, önemli pek çok kente de komşu yapmıştır. Bu sebep ile önemli bir geçiş noktası olan Diyarbakır Otogarı, şehre yolculuk için uğramanız gereken noktadır. Diyarbakır bilet fiyatları açısından en uygun ve bol seçeneği bilet.net’te bulabilir ve seyahatinizi makul ücretler ile organize edebilirsiniz. Ayrıca bilet.net, yüzlerce otobüs firmasına ait pek çok bileti bulup, en uygununu seçmenize olanak tanıyor. İstediğiniz gün ve saate uygun bilet alternatiflerini inceleyebilir ve biletinizi cazip fiyatlar ile kısa sürede satın alabilirsiniz.

Diyarbakır’da Gezilmesi Gereken Yerler

Bölgenin en önemli kentlerinin başında gelen ve oldukça büyük bir şehir olan Diyarbakır, sahip olduğu kültürel ve doğal zenginlikler ile her kesimden turistin ilgisini çekmektedir. Özellikle son dönemde artan bir ivme kazanan “Doğu Turları” ile adını sıkça duyduğumuz şehir, pek çok farklı kültürün mozaiğini de yansıtır.

Şehrin simge yapısı olan Diyarbakır Surları, büyüklüğü ve görkemi ile şehrin en çok ziyaret edilen noktalarının başında gelmektedir. Sur içi bölgesinde, görülmesi gereken farklı yerler bulmanız mümkün. Sülüklü Han ve Hasan Paşa Hanı'da şehrin en kalabalık ve ilgi çekici yerleri arasında sayılmaktadırlar.

Diyarbakır, inanç turizmi açısından da oldukça önemli mekanlara ev sahipliği yapan bir şehir olarak bölgede öne çıkmaktadır. Bu mekanlardan bazıları:

-Hz. Süleyman Türbesi,

- Meryem Ana Kilisesi,

- Saint George Kilisesi,

-Dört Ayaklı Minare,

- Ulu Cami şeklinde sıralanabilir.

Bu mekanlar, yılın her mevsimi ziyaret edilebilen yerler arasında bulunur.

Şehrin en bilinen noktaları arasında bulunan; On Gözlü Köprü ve Hasankeyf Köprüsü'de ziyaret edebileceğiniz önemli noktalardır.

Diyarbakır, sahip olduğu sayısız ilginç ve dikkat çekici mekan ile ziyaretleriniz boyunca keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bölgenin kendine özgü kültürünü oldukça iyi yansıtan bu mekanlar, konukların mutlaka görmesi gereken yerler listesinde yer almaktadırlar.

Diyarbakır'da Konaklama İmkanları

Büyük ve bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden olan Diyarbakır’da, konaklama imkanları herkese hitap edecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Şehir merkezinde ya da ilçelerde, ticaretin geliştiği noktalarda konaklamaya uygun otel ve tesis bulmak mümkün. Konaklama seçenekleri arasından tercih yaparken, yakın olmak istediğiniz noktayı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Şehri, iş nedeni ile ziyaret edecekseniz ve zamanınızı yolda geçirmek istemiyorsanız, otelinizi iş için gideceğiniz noktaya yakın konumda seçebilirsiniz. Şehir merkezi, toplu taşıma araçları açısından kolay olduğu için bu noktaları da tercih edebilirsiniz. Diyarbakır’ı gezmek ve daha yakından tanımak için ziyaret edecekseniz, görmeyi planladığınız noktaları belirleyerek, bu lokasyonlara yakın noktalarda yer alan tesisleri seçebilirsiniz. Kentin merkezi noktaları, bu konuda da ulaşım açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun dışında, Diyarbakır Otogarı yakınlarında da konaklama için uygun otel alternatifleri bulabilirsiniz. Şehirde uzun zaman kalmayacaksanız, otogara yakın bir noktada kalarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Şehir merkezinde, lüks ve konforlu otelleri zahmetsizce bulabilirsiniz. Bu otellerde, pek çok ayırt edici hizmeti bulmanız mümkündür. Bu oteller, size evinizin konforundan fazlasını sunarken, yemekleri ve güler yüzlü hizmet anlayışları ile de rahat etmenizi sağlayabilirler. Her otelin, hedef müşterisine göre belirlediği imkanları değerlendirerek, size uyacak bir seçenekte karar kılabilirsiniz. Diyarbakır bilet arayışınızdan sonra, konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz. Şehirde, her misafirin memnuniyet dolu bir konaklama deneyimi yaşayacağı otel seçenekleri mevcuttur. Özellikle ülkemizin her köşesinden Diyarbakır’a, kültür turizmi nedeni ile yerli turistler akın ettiği için konaklama seçenekleri her bütçe ve zevke özel şekillenmiştir.

Yılın 365 günü hizmette olan kent merkezindeki lüks otellerin yanı sıra, daha mütevazi ve uygun fiyatlı otelleri de merkezi noktalarda bulabilirsiniz. Bu oteller, daha temel ihtiyaçlara odaklanmış ve daha sade şekilde döşenmiş odalara sahip olabilirler. Kısıtlı bütçeler için cazip bir alternatif olan ucuz oteller, şehrin farklı yerlerine kolayca bulunabilir. Otel hizmetleri sizin için önemli değilse, ucuz otelleri tercih ederek tasarruf edebilirsiniz.

Diyarbakır’da Yeme İçme İmkanları

Şehirde, yemek kültürü oldukça geniş ve şehre yabancı olanlar için dikkat çekicidir. Pek çok yöresel yemek, şehrin adeta markası haline gelmişlerdir. Kentte; yeme – içme kültürü oldukça önem taşıdığı için pek çok restoran, menülerine en sevilen yöresel lezzetleri dahil etmiştir. Ayrıca oteller de deneyimli aşçılar eli ile yerel lezzetleri yaşatır ve misafirlerine sunar.

Et yemekleri, tüm bölgede olduğu gibi Diyarbakır’da da öne çıkıyor. Çeşitli baharatlar ile zenginleştirilmiş et yemekleri, sofraların vazgeçilmez parçası olmuş durumda. Özellikle kebap çeşitlerini, şehrin hemen her sokağında bulmanız mümkün. Yeme, içme alternatifleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında olduğu gibi kültürel bir mozaiği tamamlayan unsurlar arasında yer alıyor.

Diyarbakır’da her sokakta kolayca bulabileceğiniz kebap salonlarımda; cartlak kebabı, ciğer kebabı gibi lezzetli yemekleri ve acılı ezme gibi yöresel mezeleri tadabilirsiniz. Yanında pek çok salata ve yeşillik ile servis edilen kebap çeşitleri, tüm Güneydoğu bölgesinde olduğu gibi burada da en çok tercih edilen yemeklerdir. Kuzu kaburgasından elde edilen kaburga dolması da oldukça emekli, maliyetli ve popüler bir yemektir. Şehirdeki pek çok mekan, menülerinde kaburga dolmasına yer vermektedirler. Kuzu bağırsağının uzun saatler, çeşitli işlemler ile temizlenmesi ve doldurulması ile yapılan mumbar dolması da kentin simge yemeklerindendir. Zahmetli olmasının yanı sıra sevenleri tarafından çok rağbet gören mumbar dolması da Diyarbakır ziyaretinde denemeniz gereken tatlar arasında. Et yemeklerini yoğunlukta olduğu şehirde meftune de et ile hazırlanan ve bölgede kolayca bulabileceğiniz yerel yemekler arasında karşımıza çıkıyor. Köfte, pilav ve patatesin bir arada ahenkli bir birleşim yarattığı duvaklı pilav, şehrin sevilen yemekleri arasında sayılabilir.

Et yemekleri dışında hamur işi ürünler de kentin sokaklarında dolaşırken, tadabileceğiniz lezzetlerdendir. Gevre ve mahlepli Diyarbakır çöreği bu hamur işi çeşitlerinin en sık bilinenleri ve tercih edilenleri içinde yer alırlar. Nar, nohut ve maydanoz ile hazırlanan ve son derece sağlıklı bir öğün olarak deneyebileceğiniz nardanaşı, kentte yaşayan halkın sık sık yaptığı ge restoranlarda bulabileceğiniz yemek alternatiflerinin en ilginci olabilir.

Bu lezzetler dışında kentteki yerel mutfak kültürünü yansıtan ve seyahatiniz sırasında deneyimleyebileceğiniz diğer lezzetler ise şu şekilde sıralanabilir:

-Pıçık

-Ayvalı Kavurma

-Patlıcan Dizme

-Serbizer Çorbası

-Bostana Salatası

-Elma Dizmesi

Diyarbakır Otogarı’na Ulaşım

Bulunduğu bölgenin en büyük otogar komplekslerinden birine sahip olan Diyarbakır, bu yönü ile çevre illerden yolcuların uğrak noktası olmaktadır. Otogar alanı oldukça geniş ve ferah bir şekilde düzenlenmiştir. DİŞTİ olarak da bilinen Diyarbakır Otogarı, 40 bini aşkın metrekarelik alana kurulmuştur. Kayapınar’da bulunan otogar, şehir merkezine 8 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır. 2006 yılından bu yana şu anki yerinde hizmette olan Diyarbakır Otogarı, gelişmiş imkanları ve hizmetleri ile yolcuların tüm gereksinimlerine cevap vermektedir. Otogar kompleksi içinde yolcuların kullanımına açık pek çok alan vardır. Düzenli ve işlevsel bir şekilde dizayn edilmiş olan Diyarbakır Otogarı, yolcuların işini kolaylaştıracak imkanlara sahiptir. Şehrin en önemli yolculuk noktası olması nedeni ile yılın her günü, 24 saat yoğun bir alandır. Bölge için temel bir yolculuk noktası olması nedeni ile çevre illerin de geçiş güzergahı üzerinde yer alır ve yolcular için mola yeri olma özelliğini de taşır.  Bu yoğunluğa bağlı olarak gelişmiş ve yenilenmiştir.  Ayrıca Diyarbakır otobüs seferleri ile yolcular ülkemizin dört bir yanına yolculuk edebilirler.

Kent merkezine yakın sayılabilecek bir noktada bulunan otogar için ulaşımı kolay şekilde sağlayabilirsiniz. Kentin pek çok merkezi noktasına sefer yapan toplu taşıma araçları, otogar yolculuklarında yararlanabileceğiniz araçlar arasında yer alırlar. Şehir halkı tarafından da otobüs ve minibüsler sık sık kullanılırlar. Ayrıca Diyarbakır’ın büyük bir şehir olmasının avantajı olarak farklı güzergahlara hizmet veren pek çok toplu taşıma aracı mevcuttur. Bu araçlar ile şehrin önemli birçok lokasyonuna ekonomik ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolcu servisleri de diğer toplu taşıma araçları arasında bulunmaktadır. Firmaların sunduğu bu seçeneği de ulaşım için değerlendirebilirsiniz. Bu araçlar dışında, taksi seçeneği de Diyarbakır Otogarı için tercih edebileceğiniz diğer ulaşım aracıdır.

Otobüs

Diyarbakır Otogarı ulaşımında kullanabileceğiniz, ekonomik ve pratik bir ulaşım aracı olan otobüs alternatifi, şehir içinde farklı rotalara sahiptir. Yolcuların, gün içindeki otobüs seferleri için genellikle otobüs tercihinde bulunduğu söylenebilir. Sabah erken saatlerde başlayan seferler, gece saatlerine kadar devam etmektedirler. Bu neden ile yolculuk saatleriniz uygun ise otobüs alternatiflerini değerlendirmek size tasarruf sağlayabilir. Otobüs hatları, şehrin en yoğun ve kalabalık noktalarından geçerek, otogar ulaşımını sağlar. Diyarbakır’daki otogar ulaşımı için uygun olan otobüs hatları ve izledikleri güzergahlar şunlardır:

A Z: Üniversite – Diyarbakır Otogarı

Üniversite, Dağkapı, Adliye, Askerlik Şubesi, Ofis, Eğitim Köşesi, Ali Pınar, Sento Caddesi, Kuru Çeşme, Havaalanı, Yeniköy Mezarlığı, Zümrüt Kent, Nevruz Parkı, Araç Muayene, Gökkuşağı Evleri, Diyarbakır Otogarı   

F7 : Toplu Konutlar – Diyarbakır Otogarı

Fidel Sitesi, Toplu Konutlar, Seyran Tepe, Huzurevleri Cami, Dicle Kent, Medya Kavşağı, Kayapınar Caddesi, Çeşme Durağı, Yeni Hal, Urfa Yolu, 3. Sanayi Sitesi, Diyarbakır Otogarı

E1 : Araştırma Hastanesi – Diyarbakır Otogarı

Araştırma Hastanesi, TOKİ, Tekel, Dicle Kent, Kantar Kavşağı, Hal Kavşağı, Göletli Park, Zümrüt Kent, Nevruz Parkı, Araç Muayene, Villalar, Diyarbakır Otogarı

AY : Diyarbakır Otogar Kavşağı – Ziraat Fakültesi

Ziraat Fakültesi, Üniversite, Öğrenci Yurdu, Eski Köprü, Seyran Tepe, Kantar Kavşağı, Yeni Hal, Diyarbakır Otogarı, 500 Evler Kavşağı

Şehrin en işlek ve yoğun noktalarından geçerek, seferini tamamlayan belediye otobüsleri sabahın ilk saatlerinde hizmete başlarlar. Gece saatlerine kadar devam eden belediye otobüs seferleri, otogar yolculukları için cazip bir alternatif olabilir.

Taksi

Günün her anı kolayca bulunan ve yolcularına özel bir güzergah takip eden taksiler, otogar ulaşımları içinde en sık tercih edilen araçlardandır. Taksiler, otogar içinde de kolayca bulunabildiği gibi kent merkezinde, otogar çevresinde ve şehrin hemen her noktasında ulaşılabilir durumdadırlar. Tek telefon ile bulunduğunuz yere çağırabileceğiniz taksi; sizi kapınızdan alıp, gideceğiniz yere en çabuk ve hızlı şekilde ulaştırır. Otogara ulaşım için şehrin hemen her noktasında boş taksi bulabilirsiniz.

Taksinin avantajları yalnızca hız değildir, aynı zamanda yolcuya özel bir hizmet sunulduğu için toplu taşıma araçları gibi beklemek ve duraklarda inmek zorunda kalmazsınız. Üstelik sadece şehir merkezine değil, kentin pek çok ilçe ve beldesine de taksi ile gidebilirsiniz. Özellikle gece yolculuklarında daha çok tercih edilen taksilerin, gece tarifesi üzerinden daha farklı bir ücret uyguladığını unutmamalısınız.

Taksi aktarmalarında bagajlarınızı taşıma sorunu da yaşamazsınız. Diyarbakır Otogarı, şehrin pek çok merkezi noktasına yakın olduğu için ödeyeceğiniz taksi ücreti de oldukça makul olabilir. Aileniz ya da yakınlarınız ile yolculuk edecekseniz, taksi ücreti kişi sayısı değil yola göre değiştiği için ücret ödemesi çok daha uygun olacaktır. Dilerseniz yakınlarınız ile yol ücretini paylaşmayı da deneyebilirsiniz. Tüm bu yönleri ile taksi ulaşımı, acelesi olan yolcular için son derece cazip bir ulaşım aracı olmaktadır.

Minibüs

Diyarbakır Otogarı ulaşımı için toplu taşıma seçeneklerinden olan minibüsler, gün içinde oldukça sık tekrarlanan seferleri ile yolculara hizmet vermektedir. Otobüslere göre daha küçük ve hızlı olan minibüs seçeneği, oldukça farklı güzergahlara sahiptir. Özellikle Diyarbakır’ın en büyük ve merkezi cadde ve ana yollarında bulabileceğiniz minibüsler, ekonomik taşıma araçları olarak bilinir. Gece saatlerinde seferlerine ara veren ama sabahın erken saatlerinde hizmete başlayan minibüsleri, otogar çıkışlarında da kolayca bulabilirsiniz.

Minibüs seçeneği ile şehir merkezi dışında ilçe ve beldelere de ulaşım sağlanmaktadır. Otogar içinde bulabileceğiniz ilçe minibüsleri, belirli saat aralıkları ile yolcuları Diyarbakır ilçelerine uygun fiyatlar ile taşımaktadırlar. İlçelerden otogara ulaşım sağlarken de minibüsleri, ilçelerin merkezi caddeleri üzerinde bulabilirsiniz. İlçelerden bineceğiniz minibüsler, sizi otogarın girişine kadar bırakacaktır. Bu sayede rahat bir ulaşım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Otogar yolculuklarında en pratik ulaşım yollarının başında akla gelen yolcu servisleri, Diyarbakır Otogarı’nda da hizmet vermektedirler. Otogar bünyesinde yolculara şehirler arası yolcu taşımacılığı hizmeti veren onlarca farklı otobüs şirketi, bu imkanı sunmaktadırlar. Biletlerini kendi firmalarından satın alan yolcuları için özel olarak düzenlenen yolcu servisi hizmeti, güvenli olmaları ile öne çıkarlar. Servis saatleri, otobüsün kalkış ya da varış saatine göre organize edildiği için de oldukça dakik işleyen bir ulaşım yoludur.

Yolcu servisleri, bagajlarınızı da taşımanız oldukça uygunlardır. Üstelik yolcu servisleri ile şehirler arası yolculuğunuzu tamamlayacağınız araca en yakın noktada inebilir ve bagajlarınızı taşıma sorunu da yaşamazsınız. Bu servisler, firmaya ait bir araç olduğu için otobüsünüzü kaçırma endişesi de yaşamazsınız. Her firma, bu hizmeti sunmadığı için Diyarbakır otobüs bileti alışverişiniz öncesi, servis hizmeti veren firmalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca servislerin, güzergahları ve saatleri de dikkat etmeniz gereken diğer detaylar arasında yer almaktadır. Pek çok servis, genellikle şehir merkezinde yer alan yazıhanelerden hareket etmeye başlayıp, şehrin merkezi noktalarından geçerek, otogara varırlar. Otogardan hareket eden servisler de kent merkezinin bilindik yerlerine uğrayarak, yazıhaneleri son durak olarak kullanırlar.

Diyarbakır Otogarları

Diyarbakır Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Diyarbakır otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında
Nüfus:1.791.373
Telefon Kodu:0412
Plaka Kodu:21
Çrş
10,09°
Prş
13,64°
Cum
15,06°
Cmt
15,16°
Diyarbakır
19 May Paz, Güneşli
18,83°
Pzt
17,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery