Sivas Otobüs Bileti

Sivas

Sivas

Sivas Hakkında

Üç vadi arasında kurulan şehir merkeziyle Sivas, çok farklı bölgelerden göçler alan bir kültür merkezi haline gelmiştir. Sert iklimiyle bilinen şehir tarihin farklı dönemlerinden önemli anıtlara ev sahipliği yapmasının yanında ülkemizde pek fazla örneği olmayan kültürel bölgeleri de içinde barındırmaktadır. Sivas özellikle halk müziği alanında çok değerli sanatçıların yetiştiği illerden biridir. Tarımsal üretimi ile dikkat çeken bölge özellikle cumhuriyetin ilanından sonra hızlı bir biçimde sanayileşmeye başlamıştır.

Sivas’ın ilçesi olan Kangal, burada yetişen özel köpek ırkı ile de ünlüdür. Kangal cinsi çoban köpeği olarak anılmakla beraber aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeği olarak da bilinmektedir. Kökeni Orta Asya’ya dayanan bu köpek türünün dünya çapında tanınması için çalışmalar devam ettirilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden köpek meraklıları ve araştırmacılar her yıl Kangal köpekleri ile ilgili meraklarını gidermek için şehri ziyaret etmektedirler.

Şehirde ve ilçelerinde her yıl halk ozanları, Kangal köpeği, Pir Sultan Abdal ve Aşık Veysel başta olmak üzere birçok tarım ürünü, kişi ve olay üzerine çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Sözlü kültürün yaşatılması açısından önemli olan bu etkinliklerle Sivas aynı zamanda önemli sayıda turistte çekmektedir.

Şehri ziyaret edenler hatıra olarak şehir ile özdeşleşen bıçak, yerel nefesli bir çalgı olan Sivas Kalemi, bölgede çok kullanılan kemik tarak ve ünlü Sivas halısı seçenekleri arasında seçim yapabilirler. Bölgeye ait birçok hikaye, efsane ve deyim de bulunmaktadır.

Günümüzde başta demiryolları olmak üzere ulaşım ve enerji sektörünün altyapısı için ihtiyaç duyulan birçok araç ve malzeme burada üretilmektedir. Bölge aynı zamanda turizm alanında da keşfedilmeyen bekleyen birçok güzelliği barındırmaktadır. Bölgenin tanınırlık ve bilinirliği arttıkça Sivas otobüs bileti satışları da artış göstermektedir.

Sivas’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Kangal, Yıldızeli ve Şarkışla ilçelerinde bulunan ve halk arasında Çermik olarak adlandırılan kaplıcalar özellikle sağlık turizmi için büyük potansiyel taşımaktadır. Dipsiz Göl ve şelalesi ile Hafik Gölü ilin önemli doğal güzelliklerinden olup, özellikle Hafik Gölü ev sahipliği yaptığı kuş çeşitliliği ile Sivas bilet satışlarının artmasında önemli bir yere sahiptir.

Sivas şehir merkezi Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapıların bir arada görülebildiği bir açık hava müzesi gibidir. 13. Yüzyıldan kalan Divriğ Ulu Camii ve milli mücadelede önemli yeri olan Sivas Kongresinin düzenlendiği binada kurulu olan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi de kentin dikkat çeken yapılarındandır. 1982’den itibaren müze olarak hizmet veren büyük halk ozanı Aşık Veysel’in Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyündeki evi de önemli yerler arasında sayılmaktadır. Bunun yanında Sivas’ın çeşitli yerlerinde farklı dönemlerden kalma birçok türbe de ziyarete açıktır.

Şehirde birçok tarihi medrese bulunmakta ve bunlar ziyarete açıktır. Bunlar Gök Medrese, Çift Minareli Medrese, Buruciye ve Şifaiye (Darruşifa) Medreseleridir. Farklı tarihlerde inşa edilen bu medreseler zaman içerisinde Sivas’ın önemli bir kültür ve eğitim kenti olmasında büyük rol oynamıştır. Şehirde geçmiş dönemlerden kalan birçok bina günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Hükümet Binası olarak adlandırılan Sivas Valilik binası bunlardan en önemlileridir. Bir diğer önemli yapı ise Jandarma Binası olarak bilinen yapıdır. Valilik binası gibi aktif olarak kullanılmasa da Jandarma Binası sosyal tesis olarak hizmet vermektedir. Kale Camii, Jandarma Binası ve Hükümet Binasının yer aldığı şehir meydanı turistlerin ve şehir halkının en çok rağbet ettiği yerlerden biridir. Zanaatkarlar Çarşısı ve burada bulunan müzede özellikle Osmanlı döneminde ticaret hayatı hakkında önemli eserler sergilenmektedir.

Sivas’ta yer alan diğer müzeler ise Sivas Arkeoloji Müzesi, Sivas Müzesi ve Sivas Şehir Müzesidir. Bu müzeleri ziyaret edenler Osmanlı, Selçuklu ve önceki dönemlere ait eserleri görme ve dönemler hakkında bilgi kazanma şansını yakalamaktadırlar.

Sivas içinde barındırdığı bu tarihi dokuyla her yıl şehir otogarını dolduran yüzlerce turisti ağırlamaktadır.

Sivas’ta Konaklama İmkanları

Sivas otobüs seferleri ile şehre gelen turist ve ziyaretçilere farklı konaklama olanakları sunmaktadır. Şehir merkezinin yanında Divriği, Karşıyaka ve Yıldızeli ilçelerinde çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Birçoğu iki ve üç yıldızlı olan bu oteller müşterilerine ihtiyaç duyabilecekleri genel hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca dünya çapında hizmet veren otel zincirlerinin de 4 yıldızlı otelleri şehirde bulunmaktadır.

Konaklama imkanlarının şehir merkezi ile büyük ilçelerde yoğunlaşmasına rağmen şehirde bulunan termal ve kaplıcaların kendi konaklama imkanlarının olması buraların da turistler tarafından tercih edilmesine yardımcı olmaktadır.

Sivas’ta Yeme İçme İmkanları

Sivas’a özgü bir mantı biçimi olan Hingel ve Divriği Pilavı şehrin en bilinen yöresel lezzetleri olmasına rağmen Sivas Köfte, görünüşü baklavayı andıran ancak yapımı ve içeriği farklı olan Kelle Tatlısı’da yöreyi ziyaret edenler arasında popülerdir. Sebzeli Sivas pilavı, pancar sarması, yine bir et yemeği olan pehli Sivas’ın diğer önemli lezzetleridir.

Şehrin hem merkezinde hem de ilçelerinde yerel lezzetlerin servisinin yapıldığı birçok restoran bulunmaktadır. Şehirde hizmet veren otellerin restoranları da yöresel tatların servisini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda geleneksel Türk lezzetleri ve dünya çapında sevilen hızlı tüketilen gıda ürünleri de satılmaktadır.

Sivas Otogarı'na Ulaşım

Sivas – Yozgat yolunun devamı olan Sultan Şehri Bulvarı üzerinde yer alan Sivas Otogarı, bu yolun hemen yanında bulunmaktadır ve Kayseri Caddesine veya Malatya – Sivas Yoluna dönüş yapılan otogar kavşağından rahatlıkla erişilebilmektedir. Şehir merkezinin güneyinde kalan otogar şehir merkezinden 2 km kadar mesafededir. Sivas Şehirlerarası Otogarı'ndan Sivas’ın ilçelerine giden araçlara binmek de mümkündür. Buradan tren garına veya havalimanına gitmek isteyenlerin toplu taşımayı veya taksi kullanmaları gerekmektedir.

Gelişmiş bir şehir olan Sivas’ta aynı zamanda birçok araç kiralama şirketi de hizmet vermektedir.

Sivas bilet fiyatları ve seferleri hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler bilet.net sitesinde aradıkları bütün bilgileri bulabilirler, dilerlerse müşteri hizmetleri ile görüşebilmektedirler.

Otobüs

Şehirde hem belediye tarafından işletilen hem de yalnızca denetlenen otobüsler toplu taşıma hizmeti vermektedir. Şehir merkezi ile çevre ilçelerin tamamını kapsayan otobüs ağı yolcuların şehri rahatça gezmelerine yardımcı olmaktadır. 332, 361, 433 ve 720 numaralı hatlar otogara uğramaktadır. Hafta içi 06.45 ile 23.15 saatleri arasında bulunduğunuz noktadan bu hatlarla otogara ulaşabilir veya otogardan gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Şehirde otobüslere binmek için Sivas Kart kullanılmaktadır. Bu kart, yüklemelerin yapıldığı yerlerden hızlı bir biçimde temin edilebilmektedir.

Taksi

Otogarda içerisinden hizmet veren taksi durağı müşterilerine kesintisiz servis sunmaktadır. Şehre en kolay ulaşım yöntemi otobüs ile ulaşacak yolcular ilerisi bir tarih için taksi durağından rezervasyon da gerçekleştirebilirler veya telefon ile ulaşarak bulundukları adrese araç isteyebilirler.

Minibüs

Minibüsler dış ilçeler ve turistik bölgelere gitmek için tercih edilmektedir. Otogardan kalkan minibüsler genellikle gece yarısına kadar hizmet vermektedirler. İlçelere bağlı minibüslerin hareket saat ve sefer sayıları birbirleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yolcu Servisi

Bazı otobüs yolcuları biletli yolcularına ücretsiz olarak servis hizmeti sunmaktadır. Bilet.net üzerinden biletinizi alırken, hangi otobüs firmalarının bu hizmeti verdiğini görüntüleyebilir veya müşteri hizmetlerini arayarak servis güzergahları da olmak üzere detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sivas Otogarları

Sivas Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Sivas otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Sivas Hakkında
Nüfus:636.121
Telefon Kodu:0346
Plaka Kodu:58
Çrş
22,92°
Prş
20,48°
Cum
17,19°
Sivas
15 Haz Cmt, Bulutlu
18,16°
Paz
13,82°
Pzt
12,95°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery