Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl

Bingöl

Bingöl Hakkında

Bingöl, yurdumuzun doğusunda tam ortada yer alan gelişmekte olan şehirlerimizden biridir. Çok kalabalık bir nüfus yoğunluğu olmamakla birlikte normal ölçekte küçük şehirlerimizdendir. Kenti genellikle doğu bölgelerine geçişlerde gezginlerin ziyaret ettiği görülmektedir. Komşu olduğu illerden ya da Türkiye’nin başka şehirlerinden yerleşim yerine gelen yolcular kara yolunu kullanmayı tercih etmektedir. Otobüs ağının hakim olduğu alanda çevre konumlara ulaşım coğrafyanın sert koşulları sebebiyle 2-3 saat sürebilmektedir. Tarihi ve sahip olduğu güzellikleri merak ederek ili ziyaret etmek isterseniz biletlerinizi bilet.net’ten satın alabilirsiniz. Bilet.net, otobüs seyahatinize tam olarak uyan bütün biletleri taramakta ve yolculara hızlı bir analiz çıkarmaktadır. Kentin otogarına çoğu ilimizden, otobüs firmaları düzenli aralıklar ile yolculuklar yapmaktadır. Bu sebeple Bingöl’e gelmeyi düşünen kişiler bilet ya da yolculuk tarihi konusunda bir sorunla karşılamamaktadır. Bingöl otobüs bileti saatleri ve fiyatlarını kontrol ettikten sonra bilet satın alıp gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Bingöl’de Gezilmesi Gereken Yerler

Bingöl kış turizmi yapanlar, tarihi gezi meraklıları ve doğal güzelleri seyretmeyi sevenler için görülmesi gereken birçok yeri bünyesinde barındırmaktadır. Kar ve kayak tutkunları için Yolçatı Kayak Merkezi tüm kış boyunca açıktır ve hizmet vermektedir. Kış aylarında kar kalınlığının metrelerle ifade edildiği alanda kayak ekipmanları ve kayak eğitmenleri ile yeni bir hobi edinebilir ve tatilinizi yapabilirsiniz. Aksakal Gölü’nde bulunan Yüzen Ada’yı görmeye gidebilirsiniz.

Tarihi alanlarda ve yapılarda gezerek o dönemin ruhunu tekrar hissetmek isterseniz Kral Kızı Kalesi, Buban Bacaları, Vank Kilisesi, Kığı Kalesi ve Sentarius Kalesi şehrin farklı noktalarında görülmeyi bekleyen binalardır. Kral Kızı Kalesi şehrin Genç ilçesinde yer almaktadır ve daha uzak bir konumdadır. Çir Şelalesi, Kübik Mağarası, Kalkanlı Köyü Mağaraları ve Zağ Mağaraları tabiat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken doğal oluşumlardır. Ayrıca farklı bir gezi alternatifi olarak Kös Kaplıcalarını da yolculuğunuza eklemeyi deneyebilirsiniz.

Bingöl’de Konaklama İmkanları

Şehir merkezinde veya yakınında her bütçeye uyacak otel bulma şansınız vardır. Seyahatinizde kayak yapma niyetindeyseniz kayak alanının yakınındaki otelleri değerlendirebilirsiniz. Kayak yapmaya giderseniz, kayak tesisinin oralarda bulunan otellerde kalabilirsiniz. Eğer Kös Kaplıcaları için şehre adım attıysanız daha çok seçeneği olan termal otellerde kalabilirsiniz. Binkap Termal Otel ve Grand Benti Otel kaplıcalara yakınlığı ile en çok talep gören konaklama alanları arasındadır. Ayrıca butik bir otel olan Bingöl Efe Otel’i de geceyi geçirmek için seçebilirsiniz. Bu otelin şehir merkezine uzaklığı 700 metre olup yolcular için oldukça iyi bir konumda yer almaktadır. Ek olarak Büyük Bingöl Oteli de dinlenme ve diğer ihtiyaçlarınızı giderebilecek bir konumdadır.

Bingöl’de Yeme İçme İmkanları

Yeme ve içme konusunda doğu bölgelerimizde çok sık görülen et ve hamur işi tüketimi Bingöl yemeklerine de öncülük etmektedir. Ancak bunun yanında sıklıkla tüketilen ekmek ve süt ürünleri de görmek mümkündür. Ev yapımı ekmekler bölgede çok fazla tüketilmekte ve bilinmektedir. Yine ev yapımı süt ve çökelek ürünleri turistler için satış yapılan yerlerde rağbet görmektedir.  Nun Kuryek isimli ekmek Bingöl ile tanınmakta ve bilinmektedir. Bu ekmek kahvaltılarda eşlik edebileceği gibi ana öğünlerde yemeklerin yanında da çok fazla yenilmektedir. Gömme, sırrın, tutmaç, keşkek, yoğurtlu köfte, içli köfte, kabak köftesi, bulgur pilavı, kuru köfte ve gıldırık köfte Bingöl’e özgü yiyecekler olup başka bir ilde denk gelemeyeceğiniz lezzetlerdir. Acı biber turşusu, lahana, fasulye ve domates turşusu bölgede farklı tekniklerle yapılan dolayı ile tadı da yöreye özgün olan yiyeceklerdir. Bu yemekleri ev yemekleri yapan yerlerde yiyebilir ya da satın alabilirsiniz. Silki baklava, burma kadayıf, zerde, revani, sütlaç, un helvası ve dolangel ise en meşhur tatlıları arasındadır. Tüm bu yiyecekleri denemek için Lezzet Durağı, Kavurmacı Aydın Usta, Maden Ocakbaşı ve Soğukçeşme Kavurma şans verebileceğiniz restoranlardır.

Bingöl Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Karayolunu kullanarak sahip olduğunuz Bingöl bilet aracılığıyla terminale ulaşmanız oldukça kolaydır. Bingöl Otogarı'ndan şehir içine veya kentten otogara gitmek ise tahmin edilenden daha kısa sürmektedir. Çünkü otogar kentin merkezi sayılabilecek bir noktada yer almaktadır. Ancak gezi için getirdiğiniz valizleriniz ağır ise belediye otobüsleri hem uygun hem konforlu bir yolculuk etmenizi sağlayabilir. Belediye otobüslerinin otogar önünde durağı yoktur ve en yakın durak ise 400 metre yürüme mesafesindendir. Belediye otobüsleri 08.00-22.00 saatleri aralığında hizmet vermektedir. Bingöl otobüs seferleri terminal binasını içinde günün her saatinde olmakla birlikte belediye otobüsleri her yarım saatte bir rotalarına başlamaktadır. Bu sebep ile kente ulaşım otobüsler aracılığı ile çok hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Taksi

Otogarda içinde bulunan Terminal Taksi ile otobüsten iner inmez aktarma yapma imkanınız vardır. Taksiler daha çok kabalık gruplar, civar ilçelere gitmek isteyen yolcular ya da bagaj sayısı fazla olan gezginler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü Bingöl otogarı Bingöl’ün merkezi noktalarından birinde inşa edilmiştir. Terminal Taksi haftanın yedi günü ve yirmi dört saat boyunca kullanıcıları istediği yere taşımaktadır. Kent merkezinden otogara gitmek için ise farklı taksi duraklarını tercih edebilirsiniz. Taksiler taksimetre aracı ile ücretlerini belirlemektedirler ve yolculuğa başlamadan sabit olarak sunulan bir açılış fiyatları mevcuttur. Gece ve gündüz farklı katsayılar ile ücretlendirme yapan taksileri kullanmadan önce gitmek istediğiniz yeri taksi şoförü ile konuşmanızda fayda vardır. Bu sayede varmak istediğiniz nokta için tahmini bir ücret bilgisi alabilirsiniz.

Minibüs

Özel halk otobüsü adıyla anılan minibüsler kentte en sık kullanılan ulaşım araçlarından bir tanesidir. Minibüsler belediye otobüslerine kıyaslar daha kısa bir zaman zarfı içinde tatilseverleri istedikleri noktaya ulaştırmaktadır. Bingöl Otogarı terminal binası önünden kent içinde hizmet veren minibüslere ulaşabilirsiniz. Bingöl ilçelerine giden minibüsler ise otogar yapısı içinde hizmet vermektedir. İlçelere ulaşım sağlayan minibüslerin ücretleri kent içi ulaşımı tedarik edenlere kıyasla daha yüksek kalmaktadır. Minibüs ücretinizi nakit olarak elden verebilirsiniz ve otogar içinde her yarım saatte bir kentin hemen her noktasına giden araçlara ulaşabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Terminal yapısının şehrin içinde kalmasından dolayı otobüs firmalarına ait servisler şehir içinde hizmet vermemektedir. Ancak kalacağınız konaklama yerinin özel yolcu servisleri olabilmektedir. Otobüs firmaları için Bingöl bilet fiyatları belirli bir ücret ile alınmaktayken genellikle yolcu servisleri ücretsiz çalışmaktadır.

Bingöl Otogarları

Bingöl Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Bingöl otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Bingöl Hakkında
Nüfus:283.112
Telefon Kodu:0426
Plaka Kodu:12
Cum
14,16°
Cmt
14,18°
Paz
13,39°
Pzt
12,34°
Sal
14,55°
Bingöl
24 Nis Çrş, Bulutlu
15,97°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery