Batman Otobüs Bileti

Batman

Batman

Batman Hakkında

Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve tarihi açıdan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir şehrimizdir. Çok çeşitli sayıda milletin tarihte yaşadığı bir bölge olduğu için kültür ve mimari turizm açısından rağbet görmektedir. Bunun yanı sıra bulunduğu coğrafyada daha güneye ve doğuya gidebilmek için bir geçiş noktası oluşturmaktadır. Kışın soğuk, yazın ise çok sıcak ve kurak geçen iklimi sebebiyle yolcuların özellikle ilkbahar ve sonbaharda görmeyi tercih ettiği şehirlerdendir. Seyahat eden kişiler kente büyük bir çoğunlukla karayolu ile otogar üzerinden gelmektedir. Otobüsü tercih ederek çevre illerden şehre yaklaşık 2-3 saat içerisinde varmak mümkündür. Bilet.net şehre sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının yolculuk saati ve sürelerini kısa süre içinde kullanıcılara göstermektedir. Gezilerini hazırlayan kişilerin ulaşmak istedikleri tüm bilgileri yolcular yerine bilet.net analiz etmektedir. Batman otobüs bileti tercihiniz adına bilet.net hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kullanımı kolaylaştıran arayüzü ve arama filtreleri ile tam olarak almak istediğiniz biletleri sizin adınıza hızlı bir şekilde bulmaktadır. Gezmek isteyen bireylerin tek yapması gereken tarama sonucundaki biletler arasından seçim yapmak olacaktır.

Batman’da Gezilmesi Gereken Yerler

Tarih ve kültür turizmi tutkunları için şehir, yurdumuzda görülmesi gereken bir konumdadır. Kentin hemen hemen her noktasında karşınıza tarihi dokuları yansıtan yapılar çıkmaktadır.  Kentte yer alan Mor Kiryakus Manastırı’nın büyük bir bölümü yıkık durumdadır ve yer altına kadar uzanan eşsiz tünelleri ile görenleri cezp etmektedir. Kentin dışında konumlanmış olan Hasankeyf, Dicle Nehri’nin kalıntıları ikiye bölmesi ile bilinmektedir. Yerleşkede yer alan kagir evler ve mağaralar ile kentin simge alanlarından biridir. Malabadi Köprüsü, Silvan ilçesinde bulunmakta ve günümüzde hala ayakta durmaktadır. Yüz elli metre ölçüsündeki köprü alanındaki taş köprüler içinde en geniş açıklığa sahip olması ile ünlenmiştir. Komk Manastırı, şehrin uzak bir bölgesinde mevcut olmak ile birlikte milattan sonraki inşa edildiği 5. Ve 6. Yüzyılın izlerini en sade haliyle taşımakta ve ilgi görmektedir. 

Batman’da Konaklama İmkanları

Geçmişte oldukça fazla sayıda çeşitli milletin yaşadığı bu topraklarda günümüzde genellikle sayısı çok değişmeyen bir nüfus yer almaktadır. Küçük bir şehir olan Batman’da kalmak ve dinlenmek isterseniz birbirinden ayrı konumlarda bulunan belli sayıdaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Terminale en yakın mesafede bulunan Real Konak Otel butik yapısı kentle uyum içindedir ve şehrin merkezine yakın bir noktadadır. Aynı cadde üzerinde ve birbirine yakın olan Bozoğulları ve İzgi Turhan Otel ise tarihi yapılara çok yakın bir yerdedir. Şehrin en yoğun caddesi üzerinde olmalarının avantajları arasında kısa sürede istenilen konuma ulaşılması bulunmaktadır. Bunların dışında; The Anciant Mesepotamia Hotel, Batman Grand Hasankeyf Otel, Atlıhanpark Otel ve Mesa Otel uzun seyahat gününden sonra dinlenebileceğiniz konaklama seçenekleridir.

Batman’da Yeme İçme İmkanları

Güneydoğu Anadolu’ya özgü tatların çeşitli alternatiflerini bulunduran kentte yemeklerde özellikle yoğun et tüketimi görülmektedir. Bu muazzam ve unutulmayan lezzetler ile seyahatiniz daha anlamlı hale gelecektir. Kentin simgeselleşmiş yemekleri arasında içli köfteler ilk sıradadır. Çevre yörelerde de popüler olan bulgurun et ile yoğrulması ile  elde edilen köfte yolcuların şans verdiği yemeklerdendir. Sumaklı dolma ise klasik dolmadan farklı olarak fazla miktarda sumak eklenerek tüketilmektedir. Mumbar, sakatat seven gezginlerin kaçırmaması gereken bir lezzettir. Perde pilav ise yine et ve pirinçle yapılmaktadır ve ana yemek sayılmaktadır. Yoğurtlu Leben ve kaburga dolması kentin diğer geleneksel yiyeceklerindendir. Tüm bu özel yemekleri Goşto ya da Diyar Et Lokantası’nda denemeniz mümkündür. Ayrıca Ziyade ve Aşbaz Et Lokantası’nda ilin meşhur restoranlarında üst sıralarda yer almaktadır.

Batman Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Kentin büyüklüğü ve var olan araç sayısı baz alındığında ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Tüm mahallelere yolcu taşıma hizmeti veren belediye otobüsleri aynı zamanda otogara giden hatlara da sahiptir. Hat 20,21 ve 22 otogarı gezi rotasında bulunduran güzargahlardır. Sefer sayıları ise hafta içi ve hafta sonu değişiklik göstermektedir. Batman otobüs seferleri otogardan her saat başında hareket etmektedir. Şehir içinden terminal binasına gitmek için araç saatleri de aynı şekilde yaklaşık bir saat aralıklar ile hizmet vermektedir. Ek olarak terminal binası önündeki duraktan otogara ulaşır ulaşmaz, hızlı bir şekilde otobüslere aktarma yapabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile seyahat hem hızlı hem de daha ekonomik olmaktadır. Bu imkanlardan dolayı ili ziyarete gelen insanlardan tarafından daha çok kullanılmaktadır.

Taksi

Taksiler, Batman Otogarı'na giriş yaptıktan sonra kalacağınız yere ya da gezmek istediğiniz konuma gitmek için tercih edebileceğiniz en konforlu ve güvenli ulaşım seçenekleridir. Taksileri otogarın hemen çıkışındaki taksi durağından temin edebilirsiniz. Taşımakta zorlanacağınız valizler için en rahat yolculuk için taksileri seçebilirsiniz. Taksi içinde taksimetre ile ücretlendirme yapılmaktadır. Ancak gideceğiniz konumun uzaklığına göre taksiyi kullanmadan önce ücret hakkında tahmini bilgi almakta yarra vardır. Pazarlık yapma şansınızı unutmayın. Taksileri tek kişi olarak değil grup halinde kullanırsanız daha uygun bir ücrete ulaşmak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Kent içinden otogara ulaşımda ise daha çok sayıda taksi firması bulunmaktadır.

Minibüs

Minibüsler yerel halk tarafından en çok kullanılan ulaşım vasıtalarıdır. Minibüsler için Batman bilet fiyatları ise otobüs kartları ile ya da nakit olarak yapılmaktadır. Ulaşım kartının dolum noktası otogarda bulunmayıp kentte bazı noktalarda yer almaktadır. Minibüs ücretleri uygun olduğu için tatilseverler tarafından talep görmektedir. Otogarın önünde yer alan durakta minibüsler sabah 06.00 ile gece 12.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Otogardan kente gidebileceğiniz minibüsler mevcut olduğu gibi ilçelere de hızlı bir şekilde ulaşma olasılığınız vardır. Otogardan başlayarak;Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason mevkilerine daha uygun ücretler ile minibüsle yolculuk edebilirsiniz. İlçelere giden minibüslerin Batman bilet ücretleri ise ilçeye göre çeşitlilik içermektedir.

Yolcu Servisi

Otogardan kentte ve kentten otogara iki yönlü olmak üzere bazı firmaların yolcu servisleri çalışmaktadır. Kamil Koç ve Metro Turizm’in şehirdeki bilet satış ofislerinden otogara ulaşım hizmeti verilmektedir. Bu otobüs firmalarının yolcu servisleri yolculuk saatinden hemen 10 dakika önce yazıhane önünde hazır olmaktadır. Servisleri tercih etmek isteyen yolcuların bu saatlere dikkate etmesi gerekmektedir. Yolcu servisleri ücret talep etmemektedir ve otogardan yazıhaneye de yolcu taşımaktadır. Otogarda otobüsün terminale girmesinden 15 dakika sonra hareket etmektedir. Otobüs firmalarının servis hizmeti dışında kentteki bazı otellerin de servisleri olabilmektedir. Otele bağlı çalışan servisler için kalmak istediğin konaklama yerini arayıp net bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Batman Varış İstasyonları
Batman Otogarları

Batman Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Batman otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Batman Hakkında
Nüfus:626.319
Telefon Kodu:0488
Plaka Kodu:72
Batman
15 Haz Cmt, Güneşli
26,04°
Paz
29,01°
Pzt
28,18°
Sal
29,94°
Çrş
29,12°
Prş
29,87°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery