Ağrı Otobüs Bileti

Ağrı

Ağrı

Ağrı Hakkında

İsmini 5165 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağından alan şehir ülkemizin en doğusunda yer alan şehirlerdendir. Şehir hem İran hem de Ermenistan ile sınır paylaşmaktadır. Gürbulak’ta bulunan Gürbulak Sınır Kapısı üzerinden İran ile ticaret yapılmaktadır. Akyaka Sınır Kapısı ve Ermenistan tarafındaki Ahuryan Sınır Kapısı iki ülke arasındaki ticaretin gerçekleştirilmesi için inşa edilmiştir. Politik sebeplerle kapatılan sınır kapısının tekrar açılması için gereken koşullar oluşmadığı için 1993 yılından beri Ermenistan’la karşılıklı geçişler durmuştur.

Bu yönüyle ülkemizin İran, Afganistan ve Pakistan ile gerçekleştirdiği kara ticareti üzerinde önemli bir yeri olan Ağrı lojistik açısından önemli bir kavşakta bulunmaktadır. Bu yönüne rağmen Ağrı’da en önemli ekonomik faaliyet tarım ve hayvancılıktır. Şeker pancarı, arpa ve buğday şehirde en fazla ekilen ürünlerdir. Murat Nehri çevresi ve yatağında oluşan bataklık kısımlarda pamuk, pirinç, mısır, kendir ve çavdar yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde kamış sayısı da çok yüksektir.

Geniş mera ve otlaklara sahip olan bölgede küçük ve büyük baş hayvancılık yaygındır. Dış ilçelerde ve kırsal kesimde göçebe hayvancılık yaygındır. Ortala rakımı yüksek olan bölgenin çevresinin dağlarla çevrili olması Ağrı’ya ulaşımı zorlaştıran etmenlerden biridir. Trabzon – Erzurum yolu şehre varmak için en kullanışlı yoldur. Iğdır – Kars – Doğu Beyazıd ve Ağrı – Patnos-Van ve Muş yolları kışın kar dolayısıyla kapanabilmektedir. Kışın çok fazla kar yağışı alan bölgede vahşi yaşam oldukça yaygındır. Boz ve beyaz ayı, tilki, sansar, kurt gibi yırtıcılar özellikle dağlarda çok fazladır. Ağrı ve Söke Dağları civarında aralarında zehirli engerek yılanı dahil olmak üzere çok sayıda yılan türü bulunmaktadır.

Sanayisi yeni yeni gelişmekte olan şehirde hayvan yemi fabrikaları, un fabrikaları, Et ve Balık Kurumuna ait et kesim ve işleme kombinası, tuğla fabrikası bulunmaktadır. Bunun yanında halı, kilim ve benzeri ürünleri üreten birçok ufak atölye bulunmaktadır. Bu atölyelerde tiftikten imal edilen atkı, başlık ve eldivenler bölgede yoğun olarak satılmakta ve kullanılmaktadır.

İl sınırları içinde Pomza, asbest ve perlit rezervlerine rastlanmıştır. Diyadin ve Tutak çevresinde jeotermal enerji kaynakları da mevcuttur. Diyadin’de bulunan kaynak aktif olarak kullanılmaktadır. Eleşkirt’te 85.000 ton olduğu düşünülen linyit kömürü rezervi bulunmuştur. Ancak bu rezerv işletilebilir bulunmamıştır.

Araştırmacı ve dağcılar tarafından dikkatle takip edilen Ağrı Dağı ile beraber bölgenin tarihi güzellikleri her yıl çok sayıda kişinin şehri ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bölgenin hızlı ekonomik gelişimi ve bu gelişimin ülke ekonomisindeki önemi sebebiyle Ağrı otobüs seferleri sayısı bakımından hızlı bir artış içindedir.

Ağrı’da Gezilmesi Gereken Yerler

Ağrı Dağı bölgedeki en yüksek dağlardan biri olduğu için birçok hikaye ve efsaneye konu olmuştur. Bunlardan en çok bilineni Büyük Tufan (Nuh Tufanı) sonrasında Hz. Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’na yanaşmış olduğudur. Telçeker ve Üzengili köyleri arasında yer alan ve gemi biçiminde oluşum bu inanışı destekleyen en önemli kanıt kabul edilmektedir. Farklı dini kitaplara başvuran birçok araştırmacı hala bunu araştırmak için çalışmalarına devam etmektedirler. Bir diğer efsane yaratılan ilk insanlar Âdem ve Havva’nın cennetten kovulduktan sonra dünyada Ağrı Dağı eteklerinde bulunan bir bahçeye inmiş olmalarıdır. Kültürümüzde önemli yeri olan Aslı ile Kerem’in aşkı da Ağrı’da geçmektedir. Kara Diken Siyabent Efsanesi ve İki Bacı Efsanesi diğer önemli efsanelerdir. Yaşar Kemal’in yazdığı Ağrı Dağı Efsanesi romanında yaşananlarda kurgudan ziyade tarihte farklı dönemlerde yaşanan olaylardan esinlenmedir. Ağrı ve çevre ilçeleri birçok halk ozanı yetiştirmiş ve bu gelenek günümüzde de devam etmektedir.

Gürbulak Sınır Kapısının kuzey doğusunda yer alan ve dünyada açık alanda bulunan ve alet kullanmadan tespit edilebilen en büyük ikinci meteor çukuru olan çukur da meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ne zaman oluştuğu tespit edilemeyen meteorun açtığı çukuru toprak kaymalarından korumak için gerekli çalışmalar devam etmektedir.

Şehirdeki en önemli yapılardan biri İshak Paşa Sarayıdır. Doğubayazıt’ta bulunan saray Osmanlı döneminde inşa edilmiş olmasına rağmen Selçuklu mimarisi çizgileri taşımaktadır. Birçok kısmı zamanın etkilerine yenik düşen sarayın camii kısmı sağlamdır. Sarayın kalanı ve camii kısmı için restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Avrupa tipi şato mimarisinin ülkemizdeki tek örneği olan sarayın barok detayları, duvarlarda merkezi ısınma için bırakılan boşlukları ve zengin motifleri hayret uyandırmaya devam etmektedir.

Balıklı Göl ve Ahmed-i Hani türbesi şehir sınırları içinde yer alan en önemli turistik noktalardır. Bu noktaları görmek isteyenler sayesinde Ağrı otobüs bileti ile şehre ziyarete gelen çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Ağrı’da Konaklama İmkanları

Şehir merkezi ile İran- Türkiye arasındaki sınır kapısı olan Gürbulak Sınır Kapısı ile Ağrı Dağının arasında kalan Doğubayazıt ilçelerinde farklı bütçe ve ihtiyaçlara uygun çok sayıda otel bulunmaktadır. Bunun yanında şehir merkezinden sonra en fazla yerleşimin olduğu Patnos’ta da kısıtlı konaklama imkanları bulunmaktadır. Kamu kuruluşlarına ait misafirhaneler yalnızca Ağrı merkezde bulunmaktadır. Özellikle milli park ve turistik nokta civarlarında doğa severlerin kamp yapabilecekleri alanlar da bulunmaktadır.

Diyadin’de bulunan termal kaplıca tesisi de aynı zamanda otel olarak hizmet sunmaktadır.

Ağrı’da Yeme İçme İmkanları

Ağrı bilet satışlarının artmasındaki en önemli sebeplerden biri de bölge mutfağının ününün yaygınlaşmasıdır. Kendine has birçok lezzeti bünyesinde barındıran Ağrı ve çevresi özellikle bölgeye ilk kez gelen turistler için farklı ve olağan üstü deneyimler sunmaktadır. Abdigor köftesi, gösteberg et, hengel, haşıl gibi yemeklerin yanında hasude tatlısı en fazla dikkat çekenleridir. Halise ismi verilen tavşan eti ile hazırlana bir diğer yemek özellikle batılı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Şehir merkezi, Patnos ve Doğubayazıt’ta bölgeye özel lezzetlerin tadılabileceği birçok işletme hizmet vermektedir.

Ağrı Otogarı'na Ulaşım

2013 yılında inşası tamamlanarak hizmete giren yeni otogar şehir merkezinden yaklaşık olarak 5km uzakta bulunmaktadır. Şehir merkezinin batısında, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısında bulunan otogara çevre yolu üzerinden rahatlıkla ulaşılabilir konumdadır. Ağrı bilet fiyatları ve sefer detaylarını öğrenmek için bulunduğunuz mekânın konforundan uzaklaşmadan bilet.net sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ağrı otogarında müşterilerine hizmet veren firmaların rota ve seferlerini inceleyebilir, istediğiniz araçta istediğiniz koltuk için hızlı bir biçimde bilet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Üniversite – Çevre Yolu – Yeni Van Caddesi – Kağızman Caddesi – Esentepe istikametinde çalışan kırmızı hat otobüsleri ile Otogar ve şehir merkezi veya üniversite arasında ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Otobüslerde ödemeler AğrıKart ile gerçekleştirilmektedir ve aktarmalarda indirim imkânı bulunmamaktadır. Otobüs sefer saatleri 06.30 – 23.00 arasında gerçekleşmektedir.

Taksi

Ağrı Otogarı merkezli taksiler günün her saati yolculara hizmet vermektedir. Şehir içindeki taksiler mevsime göre gün boyu hizmet vermeyebilmektedirler. Bundan dolayı çok erken veya çok geç yapılacak taksi yolculuklarının önceden planlanması tavsiye edilmektedir.

Minibüs

Şehir içinde çalışan dolmuş hatlarından iki tanesi Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve otogarda durmaktadır. Hatlardan biri çevre yolu üzerinden, diğeri ise Erzurum Bulvarı üzerinden seyahat etmektedir. Diğer ilçelere yapılan minibüs seferlerine şehir otogarından binilebilmektedir. 

Ağrı Otogarları

Ağrı Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Ağrı otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Ağrı Hakkında
Nüfus:524.644
Telefon Kodu:0472
Plaka Kodu:04
Paz
18,64°
Pzt
15,57°
Ağrı
18 Haz Sal, Yağmurlu
15,64°
Çrş
14,33°
Prş
14,29°
Cum
14,9°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery