Rize Otobüs Bileti

Rize

Rize

Rize Hakkında

Rize, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve tarım açısından ülkenin son derece önemli kentlerinden bir tanesidir. Özellikle çay üretimi açısından ülkenin ekonomik getirisini ciddi şekilde dizayn eden bu kent, her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz doğası ve tabii havasını barındıran Rize’ye yerli – yabancı birçok kişi her mevsimde gitmektedir. Özellikle yaz aylarında doğa ile iç içe olmak isteyenler için vazgeçilmez bir şehir olan Rize, kış aylarında da birçok kişiyi ağırlamaktadır. Sizde Rize’ye herhangi bir sebepten ötürü gezi planlıyorsanız veya buraya gidecekseniz Rize otobüs bileti ile ilgili detaylara bilet.net aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bilet.net ile biletinizi kolayca ve güvenle alabilir, merak ettiğiniz tüm detaylara ise hızlıca ulaşabilirsiniz.

Rize otobüs biletlerinde birkaç farklı sebepten kaynaklı fiyat değişkenlikleri görünmektedir. Bu farklılığa neden olan sebeplerden bir tanesi Rize’ye hangi şehirden gelindiği olmaktadır. Ayrıca yoğun saatlerde alınan biletler de fiyat değişkenliğine neden olabilmektedir. Bunların yanında firma tarafından belirlenen fiyat politikası da bir diğer değişkenlik sebebi olarak ön plana çıkmaktadır.

Rize'de Gezilmesi Gereken Yerler

Rize, doğası ile öne çıkan kentlerimizden biri olmakla birlikte tarihi yapılarıyla da ilgi çekicidir. Rize bilet işlemleri sonrasında gidilecek yerlerin listesini planlayarak çıkarmanız ve bu yerler için birkaç gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Bu bağlamda Rize’de oldukça etkileyici bir gezi süreci yaşayarak tatilin tadını çıkarabilirsiniz. İşte Rize’de mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler;

 • Zilkale: Kentin en etkileyici mimari yapılarından biri olan Zilkale, eşsiz manzarası ile dikkat çekmektedir. Tarihi dokusu korunmaya devam eden kaleye günün belli saatlerinde gidilebilmektedir.
 • Rize Kalesi: Görece kent merkezi içerisinde kalan Rize Kalesi, özellikle yabancı turistler için odak noktalarından biridir. Arkeolojik anlamda da önemli bir yere sahip olan Rize Kalesi, birçok uygarlığın izini taşımaktadır.
 • Poyut Yaylası: Yaylaları ile meşhur kentlerimizden biri olan Rize’de öne çıkan Poyut Yaylası her mevsim gidilip görülebilecek bir yerdir. Doğa ile baş başa kalmak istediğinizde bu yayla sizin için oldukça ilgi uyandırıcı olacaktır.
 • Botanik Ziraat Çay Bahçesi: Çay üretiminde Türkiye’nin en önemli kenti olan Rize’de Botanik Çay Bahçesi’ni görmemek eksik kalır. Burada çaya dair tüm merak edilenleri görebilirsiniz.
 • Ayder Yaylası: İsmi efsanelere konu olmuş ve kentin en ilgi çekici yaylalarından biri de Ayder yaylasıdır.
 • Kız Kalesi: Tarihi yapılardan biri olan Kız Kalesi de mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biridir.
 • Yedi Göller: Rize’nin doğasının en etkileyici olduğu mekanlarının başında Yedi Göller gelmektedir.
 • Pileki Mağarası: Yerli – yabancı fark etmeksizin Rize’ye gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başından Pileki Mağarası gelmektedir.
 • Kurşunlu Camii: Tarihi yapısı ile dikkat çeken camilerden biri olan Kurşunlu Camisi de yine görülmesi gereken mekanlardan biridir.
 • Kent merkezine yakın ve uzakta birçok yayla bulunur. Bu yaylalara gidişler kent merkezinden otobüsler ile sağlanabilmektedir. Yaylaları hem gezmek hem de konaklama için tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda Rize’de sayısız gidilebilir yayla mevcuttur.

Rize'de Konaklama İmkanları

Rize bilet fiyatlarını araştıran seyahat severlerin bir sonraki araştırması ise konaklama ihtiyacı olmaktadır. Konaklama ihtiyacını kente varmadan önce çözmenizi tavsiye ederiz. Kent merkezinde ve ilçelerinde konaklamaya dair eksiklikler olmasa bile, bazı dönemlerde yapılan festival ve etkinlikler, konaklama kapasitelerinin dolmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple konaklama rezervasyon işlemlerini seyahatten önce tamamlamanız tavsiye edilmektedir. İşte konaklanabilecek bazı yerler ve detaylar;

 • Otel: Rize merkezde birçok otel imkanı bulunur. Bu otellerin bazıları lüks olmakla birlikte, görece daha uygun otellerde bulunabilmektedir. Ayrıca Rize kent merkezi dışındaki ilçelerde de otel imkanı bulunmaktadır.
 • Motel – Pansiyon: Otellerin haricinde Rize merkezinde ve ilçelerinde motel ya da pansiyon bulunmaktadır. Bu motel ve pansiyonlar otellere göre daha uygun fiyatlıdırlar. Daha çok doğa ile iç içe olmak isteyenler için bazı bölgelerde konuşlanmış motel ya da pansiyon bulunabilmektedir.
 • Kiralık Ev: Kent merkezinde ve ilçelerde konaklamaya dair bir diğer seçenek ise kiralık konuttur. Kiralık konut imkanı her noktada bulunabilmektedir. İstenildiği taktirde günlük veya haftalık kiralamalar yapılabilmektedir. Ayrıca aylık kiralama şansı da bulunur. Ev kiralama tercihi ise genellikle aile veya kalabalık gruplar tarafından tercih edilmektedir. Kalabalık gruplar için ev kiralama formülü daha uygun olabilmektedir.
 • Kamp – Çadır: Rize’de konaklamaya dair bir diğer seçenek ise kamptır. Kamp kurmak için Rize merkezine yakın ve ilçelerde kamp alanları bulunur. Kamp alanlarında dilediğiniz taktirde kendi çadırınızı kurabilir veya bu kamplarda bulunan çadırları kiralayabilirsiniz.

Rize'de Yeme İçme İmkanları

Rize’nin yeme – içme olanakları son derece yeterlidir. Birçok farklı lezzet isteğine uygun mekana sahip olan Rize’de her türlü isteğe göre yeme – içme alanları mevcuttur. Bu alan veya mekanlara dair detaylar ise şöyledir;

 • Rize’ye veya Karadeniz’e ait yöresel ya da bölgesel tatlar bulmanız mümkündür. Genellikle Karadeniz’in kendine has mutfağından örnekler veren bu mekanlar hem ilçelerde hem de kent merkezinde birçok farklı yerde karşınıza çıkabilir.
 • Rize’de en çok bulunan yeme – içme mekanları arasında balıkçılarda bulunur. Balıkçılığın bir hayli yapıldığı kentte özellikle sahil kenarı bölgelerde çok sayıda balıkçı görülebilmektedir.
 • Kente gelen kişiler için hızlı atıştırmalık, fast-food veya zincir kafe – restoran gibi mekanlar da ilgi çekicidir. Bu mekanlardan özellikle kent merkezinin işlevsel yerlerinde konumlanmıştır.
 • Diğer bir ilgi çekici yeme – içme mekanı ise teknelerdir. Deniz ürünleri mutfağını isteyen seven kişiler, balıkçı teknelerinde yeme – içme ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Rize Otogarı'na Ulaşım

Rize otobüs seferleri kentin ulaşım ağına göre planlanmaktadır. Birçok firma bu ulaşım ağına göre seferlerini düzenlemekle birlikte, otogar ile kent merkezi arasındaki ulaşım her zaman için aktif olarak farklı seçenekler ile sağlanabilmektedir. Görece birçok kente göre kolay bir ulaşım ağına sahip olan Rize’de farklı ulaşım seçenekleri ve bu seçeneklere dair detaylar ise şöyledir;

Otobüs

Rize’de belediye tarafından birçok otobüs seferi, Rize Otogarı güzergahına göre dizayn edilmiştir. Kent merkezinin birçok farklı bölgesinden geçen farklı otobüs hatları otogar ulaşımında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca hızlı ve ekonomik olması açısından da bu otobüsler en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri halindedir. Öte yandan bazı ilçelerden de direk olarak otogara gelen otobüs hatları bulunur.

Servis

Rize Otogarı’nda çalışma yapan bazı firmalar tarafından servis hizmeti verilir. Servis hizmetleri otobüs saatlerine göre yapılmakla birlikte kentin farklı bölgelerine servis seferleri yapılmaktadır. Bu servisler firma tarafından ücretsiz olarak yolcularına sunulan hizmetler arasındadır.

Taksi

Otogar ile kent merkezi veya ilçeler arasında en sık tercih edilen ulaşım seçeneklerinden biri de taksidir. Taksi hizmeti otogar içerisinden 7/24 yapılmakla birlikte; kent merkezinden de günün tüm saatlerinde otogara geçiş şeklinde de yapılmaktadır. Ayrıca otogar içerisinde taksiler için belirlenmiş olan bir peron alanı da mevcuttur.

Minibüs

Kent ile otogar arasındaki ulaşım seçeneklerinden bir diğer ise minibüs hizmetidir. Hızlı ve sık yapılması sebebiyle tercih edilen minibüs ulaşımı, ekonomik olarak da en cazip seçeneklerden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Rize Otogarları

Rize Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Rize otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Rize Hakkında
Nüfus:345.662
Telefon Kodu:0464
Plaka Kodu:53
Cmt
15,47°
Rize
19 May Paz, Bulutlu
13,16°
Pzt
12,09°
Sal
13,05°
Çrş
14,19°
Prş
17,08°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery