Malatya Otobüs Bileti

Malatya

Malatya

Malatya Hakkında

Türkiye’nin doğu illerinden olan Malatya, tarihi dokusu ve yöresel lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Her yıl binlerce turistin yoğun ilgisine maruz kalan kentin kendine has yapısı, ülke genelinde dikkat çekicidir. Yılın her ayında sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yapan şehrin tarihsel yapısı birçok uygarlığın da iz bıraktığı kentlerdendir. Uygarlıkların bıraktığı tarihi miraslar ve kültür kalıntıları özellikle turistler tarafından ilgi görmektedir. Bu bağlamda her yılın bahar ayları kent genelinde turist yoğunluğuyla geçilmektedir. Tarihsel yapısının yanında sanatsal etkinliklerinin de yoğun bir şekilde düzenlendiği kentin birçok bölgesinde konser, tiyatro ve sergi alanları vardır. Her yıl düzenlenen geleneksel festivallerle de, kente hem yurtdışından hem de yurtiçinden çok sayıda kişi gelmektedir. Kente gelen kişiler 7/24 hizmet veren otobüs terminalini kullanmaktadırlar. Birçok firma tarafından verilen otobüs hizmetleri, buradan ülkenin her bölgesine yapılabilmektedir. Bu seferlerden birinde yer alabilmek adına Malatya otobüs bileti için bilet.net sayfası üzerinden işlem yapabilirsiniz. Buradan biletlere dair tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilir ve bütçenize uygun seferi tercih ederek seyahat planlamanızı oluşturabilirsiniz. Neredeyse Türkiye’nin her şehrine buradan otobüs bulabilir ve birkaç seçenek arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Malatya otobüs biletlerinin fiyatları bazı belli başlı durumlar nezdinde farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıkların sebepleri arasında; gidilecek mesafe, hareket saati ve firmanın fiyat politikası bulunmaktadır.

Malatya'da Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi yapısı ve doğası ile her yıl sayısız kişinin uğrak mekanlarından biri olan Malatya’da gezilip görülebilecek birçok yer vardır. Hem kent merkezinde hem de merkeze uzak ilçelerde gezilebilecek yerler olduğundan iki günlük bir planlama ile istediğiniz geziyi yapabilir ve dilerseniz bu geziyi daha fazla güne yayarak birkaç günlük tarihi ve doğa yolculuğu deneyiminde bulunabilirsiniz. Bu bağlamda kentte gezilip görülebilecek yerler şöyledir;

 • Malatya Atatürk Evi: Her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilir olan Atatürk Evi kent merkezinin uğrak mekanlarından biridir.
 • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan kentin tarihi yapısı ve kültürüne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde tanık olabilirsiniz. Yine Beşkonaklar Etnografya Müzesi’nde de yöresel halkın kültürel geçmişine yolculuk yapabilirsiniz.
 • Kent merkezinde ve ilçelerinde çok sayıda tarihi cami bulunur. Bu camiler de gezilip görülmesi gereken önemli yerler arasındadır.
 • Arslantepe Ören Yeri: Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Arslantepe Ören Yeri, kent merkezine yalnızca 7 kilometre uzaklıktadır. Burada tarihi doku ve yapıyı sonuna kadar teneffüs edebilme imkanı bulabileceksiniz.
 • Malatya Şehir Surları: 3 kilometre uzunluğuna sahip olan bu tarihi surlar, kentin dokusunu gözler önüne seren mekanlardan biridir. Bu mekan her yıl 10 binlerce yabancı turistin ilgisine maruz kalmaktadır.
 • Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Battalgazi Ulu Camii, Kanlı Kümbet, Levent Vadisi, Karakaya Baraj Gölü, Günpınar Şelalesi, Kudret Havuzu gibi birçok tarihi ve tabii mekan da gezilip görülmesi gereken mutlak yerler arasındadır.

Malatya'da Konaklama İmkanları

Malatya bilet fiyatları araştırmasından sonra akla gelen ihtiyaçlardan bir tanesi de konaklama ihtiyacıdır. Kentin sürekli ziyaret edilebilir olması nedeniyle konaklama sektörü de bu bağlamda ihtiyaçlara cevap verebilecek düzeydedir. Konaklamaya dair oluşabilir seçenekler ve detaylar ise şöyledir;

 • Otel: Kent merkezinde de merkeze uzak ilçelerde de konaklanabilir çok sayıda otel bulunmaktadır. Özellikle turistik gezi amacıyla gelenlerin en çok tercih ettiği seçenek olan otellere dair, kente gelmeden genel bir araştırma yapılması ve gerekirse rezervasyon yapılması önerilmektedir. Çünkü bazı dönemlerde festivaller ve doğa etkinlikleri ev sahipliği yapan Malatya’da konaklama alanları hızla rezerve edilmektedir.
 • Pansiyon – Motel: Otellere oranlar görece daha uygun fiyatlı olan seçeneklerden biri de pansiyon veya motellerdir. Özellikle kentin tarihi ve tabii alanlarında motel ya da pansiyon bulabilmek mümkündür.
 • Kiralık Ev: Kentin bahar ayları başta olmak üzere, her dönemi yoğun geçmektedir. Yerli – yabancı birçok turistin ilgisini çeken Malatya’da konaklama için günlük, haftalık veya aylık kiralık ev fırsatları da mevcuttur. Bu bağlamda her daim kiralık ev bulabilirsiniz.

Malatya'da Yeme İçme İmkanları

Mutfağı ile öne çıkan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin nadide kentlerinden biri olan Malatya, kendine has lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Tarihi yapılarla donanmış olan kent merkezinde sayısız yeme – içme mekanına rastlanabilir. Hem kentin tarihi dokusu hem de yemeklerin lezzeti eşsiz bir sunum sağlamaktadır.

Malatya’da günün geç saatlerine kadar yeme – içme mekanı bulunabilmektedir. Bu mekanlar içerisinde Türkiye’ye ait mutfaklar, dünya mutfağı ve Malatya’ya has yemekler görülebilmektedir. Kent merkezinin gelişmiş yapısı sayesinde kentin her yerinde hem dinlenilebilir hem de yeme – içme ihtiyaçları giderilebilmektedir. Bu bağlamda öne çıkan bazı yeme – içme mekanları şöyledir;

 • Geleneksel Mekanlar: Kentin tarihi dokusu içerisinde yeme – içme mekanları da geleneksel tarihi yapıyı hissettirmektedir. Bu bağlamda tarihi dokulara yakın yerlerde ve kentin birçok bölgesinde yerel lezzetleri sunan geleneksel mekanlar bulunabilmektedir.
 • Eğlence Mekanları: Kentin merkezinde hem eğlenip hem de yeme – içme ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu bağlamda kentin merkezi konumunda çok sayıda kafe vb. mekana rastlayabilirsiniz.
 • Kent merkezi ve ilçelerinde birçok yeme – içme sektörü markası da yine yeme – içme mekanları arasında yer almaktadır.

Malatya Şehirlerarası Otogarı'na Ulaşım

Malatya kent merkezi veya merkezden ayrı olan ilçelerden otogara ulaşım birçok seçenekle sağlanabilmektedir. Malatya otobüs seferleri açısından günün her saatinde hizmet verirken, otogara ulaşım açısından da günün her saatinde seçenek bulabilmek mümkündür. Bu bağlamda otogar ile kent merkezi ve ilçeler arasındaki ulaşıma dair detaylar aşağıda listelenmiştir.

Otobüs

MAŞTİ ile kent merkezi arasındaki mesafe uzak değildir. Bu sayede otogara ulaşım noktasında kolay bir tercih yapılabilmektedir. Bu bağlamda belediye tarafından birçok otobüs hattının otogara ulaşımı sağlanmıştır. Kentin merkezindeki tüm bölgelerin hemen hemen hepsinden tek otobüs ile otogara gidilebilmektedir. Belediye otobüslerinin verdiği bu hizmet günün erken saatlerinden başlayarak geç saatlere kadar devam etmektedir.

Kent merkezi dışında da belediye otobüsleri ile Malatya Otogarı'na varabilmek mümkündür. Kent merkezine uzak ilçelerden günü belli saatlerinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Bu otobüsler ile kent merkezine varılabilir ve merkezden ise otogara geçilebilmektedir. Ayrıca ilçeler arası çalışan otobüslerin otogara yakın olması sebebiyle birçok bölgeden direk olarak otogara geçebilme olanağı mevcuttur.

Servis

Malatya bilet işlemlerinde otobüs yolculuklarında servis hizmeti de sağlanmaktadır. Bazı firmalar tarafından yolcularına özel olarak verilen servis hizmetleri, otogar işletmesi tarafından belirlenen bölgelerden yapılmaktadır. Bu bağlamda kent merkezinde işlek bölgelerden servis araçlarına ulaşım sağlayarak konforlu ve kısa sürede otogara geçilebilmektedir. Servislere dair detaylara da bilet.net aracılığıyla erişebilmek mümkündür.

Taksi

Otogara ulaşım için en konforlu ve hızlı tercih taksidir. Günün her saatinde kullanılabilir tercihlerden biri olan taksi hizmetinden kentin her alanından faydalanabilmek mümkündür. Günün her saatinde aktif olarak çalışan taksi hizmeti ile ilçelerden de otogara gidilebilmektedir. Ayrıca otogar içerisinde 7/24 hizmet veren taksi durağı da bulunur. Taksi durağından taksiye binilerek istenilen adrese hızlıca varılabilmektedir.

Minibüs

MAŞTİ’ye ulaşım noktasında bir diğer seçenek ise minibüs seçeneğidir. Kent içerisinde aktif olarak kullanılan minibüsler sadece kent merkezi ile otogar arasında seferler yapmaktadır. Günün erken saatlerinden gece yarısına kadar çalışma yürüten minibüsler ile birçok kent merkezi bölgesinden otogara ulaşım sağlanabilmektedir. En ekonomik seçeneklerin başında gelen minibüs seçeneği, daha çok bagajı az olan yolcular tarafından tercih edilmektedir.

Malatya Otogarları

Malatya Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Malatya otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Malatya Hakkında
Nüfus:808.692
Telefon Kodu:0422
Plaka Kodu:44
Cmt
25,78°
Paz
25,55°
Pzt
27,58°
Malatya
23 Tem Sal, Güneşli
28,0°
Çrş
28,77°
Prş
26,28°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery