Iğdır Otobüs Bileti

Iğdır

Iğdır

Iğdır Hakkında

Tarih öncesi dönemlerden beri toplumların uğrak noktası olan Iğdır, Türkiye’nin en doğu ucunda yer almaktadır. Sınır kapılarının ortak kesişim noktasında bulunan Iğdır, gelişmiş karayolu ulaşım ağları ile adından söz ettirmektedir. Sahip olduğu kültürü gereğince yapılan geleneksel yemek ve tarım festivallerine komşu ülkelerden ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinin Çukurova’sı olarak adlandırılan Iğdır ilinin tarihi yerinde dinleyerek, doğal güzellikleri görmek için Iğdır otobüs bileti satın alım tercihlerinizi bilet.net üzerinden hızlı işlem kolaylığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Iğdır’da Gezilmesi Gereken Yerler

Tarih öncesi dönemlerden beri toplumların uğrak noktası olan Iğdır'da, canlı ve bir o kadar renkli gezilecek mekanlar ziyaretçilere eşsiz anlar sunmaktadır. Şehrin merkezinde ve yakın noktalarında yer alan gezilmesi gereken mekanlar arasında;

 • Aslanlı Kalesi
 • Iğdır Kervansarayı
 • Kaakoyunlu Koçbaşlı Açık hava Müzesi
 • Aralık Ortaköy Tarihi Ev
 • Karakale Harabesi
 • Selçuklu Kervansarayı
 • Urartu Tepeleri
 • Tuzluca Tuz Mağaraları
 • Aras Nehri

Şahmeran Tepesi ve Şahmeran Mağarası, görülmeye değer bu eşsiz kalıntıları ziyaret etmek için Iğdır bilet alımlarınızı güvenilir bilet.net üzerinden yaparak,  Iğdır otobüs biletinizi oluşturabilirsiniz.

Iğdır’da Konaklama İmkanları

Misafirlerine en geniş konfor alanları içerisinde her türlü zevke uygun olarak dizayn hazırlanan konaklama otelleri Iğdır'da yer almaktadır. Konaklama otelleri bölgenin kendine has gelenekselliğini ve modern olanakları bir arada   sunmaktadır. Ulaşımda sorun yaşamadan konaklama oteli arayışında iseniz Iğdır kent merkezine yakın konumda yer alan ve şehir merkezi için olan otelleri tercih edebilirsiniz. Oteller;

 • Hotel Dedemin 1
 • Gold Yıldırım Otel
 • Hotel Azer
 • Olimpia otel
 • Shirak Otel
 • Hotel Diligence

Turistik amaçla geleceğiniz Iğdır'da ulaşım için Iğdır otobüs seferleri arasında seçim yapıp, biletinizi oluşturduktan sonra konaklama için tercihlerinize en uygun olan oteli belirleyerek odanızı rezerve ettirebilirsiniz.

Iğdır’da Yeme İçme İmkanları

Pek çok farklı tadı bünyesinde barındıran Iğdır mutfağında mutlaka tatmanız gereken, yemeden şehirden ayrılmamanız gereken lezzetler bulunmaktadır. Klasik yemeklerin yapılışları oldukça farklı olan bu bölgesel yemekler;

 • Katlet Köfte, Cılvır,
 • Fetir, Taş Köfte,
 • Nabat, Patlıcan Reçeli,
 • Lepeli Ekşili Pilav, Zipili,
 • Kavut, Tavuk Şorva,
 • Salmanca, Çizdik,

Omaç Helvası ve bundan farklı daha birçok lezzeti;

 • İranlılar Saray Lokantası
 • Çırağan Sofrası

Şelale Şark Sofrası mekânlarından deneyimlemek için Iğdır bilet fiyatları içinden uygun fiyatlı olanı bilet.net'te kolayca satın alarak, yolcuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Iğdır Otogarı'na Ulaşım

Her saat başı hareket eden büyük otobüsleri ile komşu ülkelerden ve diğer illerden yolcu akışı sağlayan Iğdır Otogarı, oldukça büyük bir alana sahiptir. Iğdır kent merkezinin tam kalbinde yer alan otogar alanına ulaşım için tercih edilebilir araçlar arasında minibüsler, otobüsler, ticari taksiler yer almaktadır.

Otobüs

Iğdır Otogarı'na giden direk bir otobüs hattı olmadığı için otobüsler arası aktarma yaparak otogara ulaşım sağlayabilirsiniz. Belediye otobüslerinde kent kart sistemi sayesinde aktarmalarda tek sefer ücreti alınmaktadır.

1 numaralı otobüs hattı ile Dörtyol Kavşağı mevkiine kadar gelip buradan, 7 numaralı otobüs hattına binerek; Eski Hastane Durağı, Gül Sokak, Iğdır Kız Öğrenci Yurdu, Orhan Gazi caddesi, Müjde Caddesi, Aydoğan caddesi, Rüzgârlı Sokak durağında inerek birkaç dakikalık yürüme mesafesinden sonra otogar noktasına ulaşabilirsiniz.

Servis

Iğdırlı Turizm firması, uygun fiyatlarla otogara yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Firma kendi bünyesinde hizmet veren servis araçları ile her yolcuya maksimum iki bagaj taşıma hakkı vermektedir. Servis araçlarında yoğunluk durumunu göz önüne alarak yerinizi önceden ayırtarak dilediğiniz koltukta oturma imkânı bulabilirsiniz.

Iğdırlı Turizm servis aracının yolcu alım noktaları; İrfan Caddesi, Valilik, Lojmanlar, Üniversite, İlahiyat Fakültesi, Iğdır Devlet Hastanesi, Iğdır Kültür Merkezi, Basın Sokak, Evren Paşa Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Müjde Caddesi, Hürriyet Caddesi, Fatih Ortaokulu, Liseler Durağı, Demet Sokak, Varol Sokak, Ulu Çınar Caddesi, Burcu Sokak, Sanayi Durağı.

Servis aracı hareket saatleri; 08:00, 10:30, 12:15, 13:50, 18:00, 20:00 ve 21:30.

Taksi

Otogarın şehir merkezine yakınlığı sayesinde, taksilere oldukça düşük ücretler ödeyerek rahat bir şekilde gitme imkânı bulabilirsiniz. Taksiyi ister arayarak ister duraklarda yer alan taksi çağırma butonlarına basarak da çağırabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarının kalabalık ve sınırlı yolcu haklarından dolayı tercih etmeyenlerin en çok tercih ettikleri ulaşım aracı olan taksiler, haftanın her günü yolcuların Iğdır otogar noktasına gitmelerine yardımcı olmaktadır. Toplu bir şekilde arkadaşlarınız ile taksi kullanmak istediğinizde kişi sayınızı taksiye bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, taksiler 5 kişiden fazla yolcuyu araçlara almamaktadır.

Minibüs

Iğdır’da belediye otobüslerinin sınırlı hat güzergâhlarına göre daha fazla cadde ve sokaktan geçerek yolcuları otogar noktasına götüren minibüsler 5 hat üzerinden yapılmaktadır.

Minibüs hatları sabah saat 07:00 ile 22:30 saatlerine kadar 30 dakika ara ile haftanın her günü Iğdır Otogarı'na yolcuları götürmektedir.

1 numaralı minibüs hattı geçiş yerleri; Av. İbrahim Bozyel Caddesi, Kars Caddesi, 187. Sokak, Topçular Caddesi, 192. Sokak, Azer Sokak, Dörtyol Kavşağı, Kamer Durağı, Evren Paşa Caddesi, Nilüfer Sokak, Tatlı Sokak, Hürriyet Caddesi, 407. Sokak, Kasımpaşa Caddesi, Açelya Sokak, Hanımeli Sokak, 403. Sokak, 404. Sokak, Ertuğrul Gazi Caddesi, 129. Sokak, Sürmeli Sokak, Eski Hastane Durağı, Gül Sokak, Iğdır Kız Öğrenci Yurdu Durağı, Orhan Gazi Caddesi, Müjde Caddesi, Aydoğan Caddesi, Rüzgarlı Sokak, Otogar.

2 numaralı minibüs hattı geçiş yerleri; Kampüs, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami, Iğdır Üniversitesi Bülent Yurtseven Kampüsü, Iğdır Doğu Beyazıt Yolu Caddesi, Iğdır Polis Merkezi Durağı, Eren Sokak, Iğdır Mezarlık Durağı, Basın Sokak, Evren Paşa Caddesi, Müjde Sokak, Aydoğan Caddesi, Otogar.

3 numaralı minibüs hattı geçiş yerleri; İrfan Caddesi, Valilik Son Durak, Vergi Dairesi Durağı, Şamil Caddesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ön Durak, Yavuz Sokak, Fevzi Çakmak Caddesi, Mevlâna Sokak, Atalar Caddesi, Rıza Yalçın Caddesi, Millet Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Evren Paşa Caddesi, Müjde Caddesi, Otogar.

4 numaralı minibüs hattı geçiş yerleri; İrfan Caddesi, Iğdır Anadolu Lisesi, Kavşağı, Iğdır Ortaokulu Durağı, Parlar Caddesi, Atatürk Caddesi, Güner Sokak, Varol Sokak, Kurtuluş Caddesi, Kafkas Caddesi, Demet Sokak, Dr. Sadık Ahmet Caddesi, Başak Sokak, Cem Sokak, 20. Sokak, Burcu Sokak, Ulu Çınar Caddesi, 549. Sokak, Ocak Yolu Sokağı, Vali Kavşağı Yolu, Orhan Gazi Caddesi, Müjde Caddesi, Otogar.

5 numaralı minibüs hattı geçiş yerleri; Parlar Caddesi, Atatürk Caddesi, Güner Sokak, Varol Sokak, Kurtuluş Caddesi, Kafkas Caddesi, Demet Sokak, Başak Sokak, Müjde Sokak, Otogar.

Yolcu Servisi

Otobüs firmalarından bazıları Iğdır Otogarı'na gelmek isteyen değerli yolcularına ücretsiz yolcu servisi imkânı sunmaktadır. Öz Diyarbakır, Iğdırlı Turizm, Has Diyarbakır, Doğuş Iğdır, Bizim Iğdır, Metro Turizm, Ben Turizm, Kâmil Koç, Best Van Turizm, Gül Aras, Lider Doğu Anadolu Turizm, Yeni Diyarbakır, Jet Turizm, Yeşil Artvin, Cesur Bingöl otobüs firmaları bu hizmeti vermekte olup, her biri farklı zaman dilimlerinde seferler düzenleyerek şehrin pek çok ortak noktasından yolcularını kısa süreli ve konforlu bir şekilde otogar noktasına ulaştırmaktadır.

Iğdır Varış İstasyonları
Iğdır Otogarları

Iğdır Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Iğdır otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Iğdır Hakkında
Nüfus:203.159
Telefon Kodu:0476
Plaka Kodu:76
Pzt
15,0°
Sal
16,5°
Çrş
19,47°
Prş
20,39°
Cum
20,93°
Iğdır
15 Haz Cmt, Yağmurlu
20,58°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery