Ardahan Otobüs Bileti

Ardahan

Ardahan

Ardahan Hakkında

Ardahan, ülkemizin tam kuzeydoğunda yer alan ve Gürcistan ile sınırı bulunan şehirlerimizden biridir. Şehir, Karadeniz’in doğal güzellerini ve doğu bölgelerinin tarihi mirasını bir arada barındıran bir yapıya sahiptir. Bu noktada bünyesinde bulunan tarihi yapılar ve doğal yürüyüş alanları ile doğa ve kültür turizminin öne çıktığı yerler arasındadır. Henüz çok genç olan bu kente ulaşım genel olarak otobüs aracılığıyla sağlanmaktadır. Kente en yakın mesafedeki havalimanı Kars ilinde bulunmaktadır ve araç kiralanarak kente aktarma yapmak ulaşım alternatifleri içinde görülmektedir. Şehir otogarı ise pek çok yerli ve ulusal firma tarafından günlük olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Kenti gezi rotanıza eklemek istiyorsanız Ardahan otobüs bileti için gerekli tüm bilgiyi kısa süre içinde bilet.net ile bulabilirsiniz. Bilet.net içinde yolculuk tarihlerinizi kapsayan biletlerinizi, kullanabileceğiniz arama filtreleri ile hızlı bir şekilde görüntüleyip satın alabilirsiniz. Kente otobüs ile yolculuk etmek için direkt seferlerin yanında yakın illerden aktarma yapan otobüs firmaları da mevcuttur. Tüm otobüs firmalarını ve ihtiyacınız olan aktarmaları sitenin ayrıcalıkları ile analiz edip keşfedebilirsiniz.

Ardahan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Ardahan, mimari dönemleri yansıtan yapıları ve doğası ile ikliminin verdiği ayrıcalıkları bütünüyle gezginlerin yolculuk güzargahlarına ekledikleri şehirlerimizden biridir. Kente yapacağınız seyahatinizde simge haline gelen kaleleri ve görülmeden asla dönülmemesi gereken gölleri gezi rutininize eklemeniz iyi olacaktır.

Eğer kısa bir süre için gezi imkanınız varsa kent merkezindeki Merkez Mevlit Efendi Camii, Posof Merkez Camii ve Derviş Bey Camii mimari kimlikleri ile sizi büyüleyecektir. Camilerin cephe ve çatı detayları ile tarihi mirası daha iyi anlayabilir ve kültürel bilginizi arttırabilirsiniz. Şehrin diğer simge yapıları ise pek çok farklı konumda ve sayıda olan kale binalarıdır. Bunlardan ilki olan Ardahan Kalesi; kuzeyde yer alır ve Selçuklu Dönemi’nin nadide eserlerindendir. Ayrıca bunun dışında kentte konumlanmış olan Savaşır Kalesi, Kinzi, Sevimli, Kelecik, Kurtkale Şeytan, Kazan, Altaş ve Kırnav Kaleleri tamamen inşa edildikleri dönemleri bir ayna gibi yansıtan önemli sanatsal ve çağ tanığı mimari yapılardır.

Şehrin doğal güzelliklerini görmek isten yolculardan iseniz en önemli doğal alan olan Çıldır Gölü ve çevresini ziyaret etmelisiniz. Yakınında yer alan Taşköprü Kitabeleri ile tarihe tanıklık edebilirsiniz. Özellikle kış turizmi için çok fazla tercih edilen bu gölün yanı sıra Aktaş Gölü ve Kura Nehri de doğaya ve yaşama olan özleminizi gidermek için iyi bir seçenektir. Yayla havasını seven bireyler için Bülbülan, Göle Okçuoğlu ve Yalnızçam Yaylaları sahip oldukları temiz hava alanlarıyla ilginizi çekebilir.

Ardahan’da Konaklama İmkanları

Ardahan, konaklama açısından yapacağınız tatil tipine göre farklı yerler tercih edebileceğiniz bir yerdir. Eğer şehir merkezinde kalmak ve gezinizi yakın çevrede gerçekleştirme isteğiniz varsa Kuzey Yıldızı Otel’i tercih edebilirsiniz. Kente 3 kilometre uzaklıkta yer alan otelde her türlü ihtiyacınızı giderebilir ve hızlı bir şekilde kenti gezmeye başlayabilirsiniz.

Kış ve kayak turizmi için şehre geldiyseniz göz atabileceğiniz alternatifler arasında Kafkas Arı Otel, Anatolia Otel ve Ardahan İpekyolu Otel bulunmalıdır. Bu oteller konumları itibari ile kayak yapılan alanlara ya da göllere daha yakın uzaklıkta bulunmaktadır. Doğa ile iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için kent merkezine uzak olan bu oteller kış mevsiminin tüm olanaklarını size sunmaktadır.

Ardahan’da Yeme İçme İmkanları

Kent, yakın çevresindeki illerle ortak bir kültüre sahip olduğu için bölgede sıklıkla tüketilen kaz eti ve bu etten yapılan yemekler çok yaygındır. Özellikle kaz mantısı denenmesi gereken yöreye has bir lezzettir. Standart kahvaltınıza renk katabilecek kete, bölgenin özgün tatlarından bir diğeri olarak bilinmektedir. Akçakale’de çok meşhur olan tereyağında balık akşam yemeği için doyurucu ve sağlıklı bir seçenektir. Bunların dışında bilinen yiyecekleri arasında; kesme aşı, etli hengel, tandır kebap, dolma kebap, kaçguç, kayıtma ve katmer seyahat etmeyi ve yeni tatlar denemeyi seven herkesin ilgisini fazlasıyla çekmektedir.

Şehrin önemli bir tanıtım yiyeceği olan kaşar peyniri ve balı yalnızca Ardahan’da değil tüm yurtta meşhur olmuş gıdalardır. Bu yiyeceklerden yanınıza alıp sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Elma dolması, pişi, bozbaş, kuymak, evelik aşı, ekmek aşı ve helvası ise şehrin ilçelerine özgü yemekler olup ev yemekleri yapan butik mekanlarda tadılması önerilmektedir.

Ardahan Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Var olan küçük otogara ulaşım için Ardahan otobüs seferleri genellikle tercih edilmektedir. Ardahan Otogarı'nın hemen yanında bulunan otobüs durağına ulaşım otogardan yürüyerek yapılabilmektedir. Belediye otobüsleri sabah otogar durağından 06.00 saatleri ile akşam 24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Otogar kentin merkezi bir konumunda bulunduğu için otobüsle istediğiniz noktaya ulaşım süresi 10-15 dakika arasında sürmektedir. Otobüsler kentin her noktasına ulaşım imkanı vermektedir. Ancak otobüs seferi sayısı az olduğu için sefer süreleri arasında beklemek gerekmektedir. Eğer valiniz çok ağır değilse gideceğiniz nokta için yakınlıktan dolayı yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Belediye otobüslerini kullanabilmek için kent kart sistemi yürütülmektedir. Ardahan bilet dolum noktalarından biri ise otogardaki durakta yer almaktadır. Ardahan Caddesi ile Koca Mustafa Paşa Caddesi rotasına ulaşım veren belediye otobüsleri yaklaşık yarım saatte bir otogara uğramaktadır

Taksi

Ardahan otogarında hizmet vermekte olan otogar taksileri şehir merkezinde gideceğiniz noktaya hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşma şansınız vardır. Taksiler yolcular tarafından trafik yoğunluğunun az olması ya da ilçelere geçişte aktarma sebebiyle genellikle tercih edilmektedir. Taksi tarifeleri ise kısa mesafelerde standart bir miktar olarak belirlenmiştir. Uzun mesafelerde taksi şoförü ile gitmek istediğiniz noktayı konuşarak pazarlık yapmanız tavsiye edilmektedir. Otogar taksileri kullanmak istemezseniz şehirde hizmet veren yaklaşık 15 farklı taksi durağı ile iletişime geçerek sizin için uygun olanı ile yolculuk edebilirsiniz.

Minibüs

Şehir merkezinde yer alan otobüs terminalinden kentin tüm konumlarına ve ilçelerine hizmet veren çeşitli dolmuşlar bulunmaktadır. Şehir içinde faaliyet gösteren minibüsler otogardaki duraktan hareket etmektedir. Her onbeş dakikada bir hizmet veren minibüsler yolcular için ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih sebebidir. Sarmaşık Sokak, Bostan Sokak ve Polat Sokak güzargahına kullanıcı taşıyan dolmuşlar otogara on dakika aralıklarla gelmektedir. İlçelere ve bağlı köylere yolcu taşıyan minibüsler ise nakit ücretle çalışmaktadır. Seyahat edilmek istenen konuma göre minibüslere ait Ardahan bilet fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Hafif bagajlar ise seyahat eden yolcuların aktarma kısmında sıklıkla minibüsleri tercih ettiği bilinmektedir.

Yolcu Servisi

Ardahan Otogarı'ndan merkezi konumlara hizmet vermekte olan bir yolcu servisi bulunmamaktadır. Ancak geziniz boyunca kalmayı düşündüğünüz otellerin servisleri konumların dolayı kullanıcılarına bu imkanı verebilmektedir. Konaklamanızı gerçekleştireceğiniz oteli arayıp servis ve saatleri hakkında bilgi almanız seyahatinizi daha pratikleştirecektir

Ardahan Otogarları

Ardahan Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Ardahan otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Ardahan Hakkında
Nüfus:94.932
Telefon Kodu:0478
Plaka Kodu:75
Cmt
2,73°
Ardahan
19 May Paz, Bulutlu
2,16°
Pzt
3,29°
Sal
5,6°
Çrş
4,98°
Prş
7,62°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery