Kocaeli Otobüs Bileti

Kocaeli

Kocaeli

Kocaeli Hakkında

Türkiye'nin en önemli sanayi şehirlerinden biri olan Kocaeli, İstanbul'a yakın bir konumda olması nedeniyle de büyük bir avantaja sahiptir. Ülkenin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biri olan Kocaeli aynı zamanda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Sanat, sinema, müzik ve spor alanında çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Ayrıca sanayi ile yapılan üretim sayesinde diğer ülkelere oldukça fazla ihracat yapılmaktadır. Hem doğal güzelliği hem de tarihi yapıları ile dikkat çeken Kocaeli turistlerin ilgi odağı noktalardan biridir.

Kocaeli'ni ziyarete gelen turistler genellikle Kocaeli otobüs terminali ile ulaşımlarını sağlamaktadır. Kocaeli bileti aldıktan sonra şehir merkezinden gidebileceğiniz birçok turistik yer bulunmaktadır. Kocaeli sınırları içerisinde bulunan müze, tabiat parkı, hayvanat bahçesi gibi birçok alan her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yöresel lezzetleri de oldukça fazla olan şehirde yemeden dönmemeniz gereken birçok lezzet bulunmaktadır. İstanbul'a yakın olması nedeniyle kozmopolit ve gelişmiş bir nüfusa sahiptir. Tatilini Kocaeli’nde geçirmek isteyenler için birçok etkinlik ve imkân bir arada yer almaktadır.

Kocaeli'nde Gezilmesi Gereken Yerler

Marmara Bölgesi'nde yer alan Kocaeli hem gelişmiş bir sanayi kenti hem de sanayi, iş ve kalabalıktan sıkılanların kaçabileceği doğa güzelliklerine sahip bir şehirdir. Köklü tarihi ile dikkat çeken şehir yaz ve kış aylarına özel turistik etkinliklerle doludur. Yaz sezonunda dolup taşan sahiller ve kış tatili sevenlerin sıkça uğradığı Kartepe turistik bölgeler de cezbedicidir.

Maşukiye

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan Maşukiye ormanları ve tesisleri ile yerli ve yabancı birçok turist tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Özellikle havanın güzel olduğu günlerde günü birlik tatilcilerin sıkça uğradığı bu alanda alabalık tesisleri ve mesire alanları bulunmaktadır. Bu alanda doğa turu yapabilir, kiremitte alabalığın keyfini çıkartabilirsiniz.

Samanlı Dağları- Kartepe Kayak Merkezi

Doğasıyla herkesi büyüleyen Samanlı Dağları şehrin kalabalığından kaçmak isteyenler için harika bir alandır. Armutlu Yarımadası ile Düzce arasında bulunan bu bölgede göller, kanyonlar ve yaylalar bulunmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmezi olan kış sporları için Kartepe ülkenin dört bir yanından gelenleri her kış bünyesinde ağırlamaktadır. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu alan kış aylarında ziyaret edebileceğiniz alanlar arasında yer almalıdır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Kocaeli şehir merkezine 57 km uzaklıkta bulunan Darıca Hayvanat bahçesi, her çeşit hayvanı ve endemik bitki türlerini görebileceğiniz botanik bir parktır. Günübirlik gezilerinizde uğramanız gereken bu alan 7'den 70'e herkes tarafından ilgi çekmektedir.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Kocaeli şehir merkezine 52 kilometre mesafede bulunan Osman Hamdi Bey Müzesi, Osman Hamdi Bey'in kendi çizimiyle köşk olarak yapılmış önemli bir alandır. Ressamın hayatının geçtiği bu ev müze olarak kullanılmaktadır.

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, 1800'lü yılların sonunda kurulmuş bir yapıdır. Birçok Osmanlı padişahını ağırlayan bu saray zemin ve tavan süslemeleriyle son derece dikkat çekicidir. Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi'ne giriş ücreti 10 TL'dir.

Sapanca Gölü

İzmit'e yaklaşık 27 kilometre mesafede yer alan Sapanca gölü muhteşem doğası ve 80'e yakın kuş türü ile oldukça ideal bir doğal yaşam alanıdır. Sapanca Gölü kıyısında bulunan muhteşem tesislerde kahvaltı yapabilir enfes lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca göl etrafında kamp alanları da bulunmaktadır.

Değirmendere Yalı Evleri

Eski Yalı Mahallesi’nde yer alan evler, tarihi geçmişi en iyi hissedebileceğiniz evlerdir. Koruma altında olan 12 tarihi ev ve cami hizmete açılmıştır. Gölcük'te bulunan bu evler Seramik Müzesi, Ahşap Heykel Müzesi, kütüphane, kafeterya, restoran ve butik otel olarak faaliyet göstermektedir.

Derince Harikalar Sahili

Çocukların ve yetişkinlerin harika vakit geçirmeleri için tasarlanmış Harikalar Sahili, masallardan esinlenerek yapılmıştır. Bu büyülü sahilde; mantar, Nuh'un Gemisi, yel değirmeni ve korsan gemisi konseptinde restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca çocuklar için oyun alanları da bulunmaktadır.

Brisa Müzesi

Tekerleğin tarihinin anlatıldığı bu müzede lastik kullanımı ve tekerleklerle alakalı her şeyi bulabilirsiniz. Modern bir tasarıma sahip olan müze teknolojik bir alt yapıyla donatılmıştır. Müze binası tükettiği elektriğin %20 – %25’lik kısmını kendi üretirken, yağmur suları ile de araç yıkama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İzmit Saat Kulesi

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bulunan saat kulesi 1901 yılımda yapımı tamamlanan ve Sultan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılı olması şerefine yaptırılan önemli bir yapıdır. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Yazlık Ilıcası

İzmit ve Gölcük yolu üzerinde bulunan Yazlık Ilıcası, sağlık turizminin gerçekleştirildiği alanlardan biridir. 1 metre derinliğindeki havuzun sıcaklığı 40 derece kadardır. Ilıcaya giriş ücretlidir. Aynı zamanda çamur banyosu yapmak isteyenler için de özel alanlar bulunmaktadır.

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Paleolitik dönemden Osmanlı Dönemi'ne kadar geçen süreye ait eserlerin sergilendiği müzede birçok arkeolojik eser bulunmaktadır. Bunun yanı sıra müzede Kocaeli kültürüne ait eserler de sergilenmektedir.

Haftanın her günü hizmet veren müzeye giriş kişi başı 6 TL’dir.

Saatçi Ali Efendi Konağı

Kocaeli şehir merkezinde yer alan Saatçi Ali Efendi Konağı 1776 yılında I. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiştir. Oldukça dikkat çekici bir mimarisi vardır. Fotoğraf çekinmek isteyen kişiler için çok güzel bir mekandır.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Osmanlı Dönemi'nin en önemli mühendisi olan Serim Sırrı Paşa'nın çizimini kendi yaptığı konak 1892 yılında inşa edilmiştir.  2 katlı ahşap yapı, antik heykel ve mimari eserlerle süslüdür. Kendine has özellikleri ve mimarisi bulunan yapı turistlerin oldukça dikkatini çeken alanlardandır.

Kovanağzı Koyu

Kocaeli Kandıra ilçesinde bulunan Kovanağzı Koyu muhteşem denizi ve havasıyla tam bir tatil beldesidir. Mayıs ve Ekim ayları arasında oldukça güzel olan bu alan çocuklu ailelerin denize girmesi için de oldukça uygundur.

Kuzuyaylası Milli Parkı

İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü manzarasına tanıklık eden Kuzuyaylası Milli Parkı tabiat parkı statüsündedir. Doğa yürüyüşleri, manzara fotoğrafçılığı ve ziyaret amacıyla oldukça sık ziyaret edilmektedir. Kuzuyaylası Milli Parkı’na küçük araçla giriş ücreti 14 TL’dir.

Seka Park

İzmit'te yer alan Seka Park, dünya çapında kurulmuş en büyük kent parkları arasında yer almaktadır. 580 dönümlük bir araziye inşa edilen alanda Kent Müzesi, Kâğıt Müzesi, iskele ve çeşitli etkinlik alanları bulunmaktadır. Ayrıca birçok restoran ve kafe de hizmet vermektedir. Özel araçla girilebilen bu alana giriş ücreti 5 TL'dir.

Gölcük Deniz Müzesi

Şehir merkezine 20 km. uzaklıkta bulunan Gölcük Deniz Müzesi, Türk deniz tarihinin önemli anlarının sergilendiği bir müzedir. Müzenin bahçesinde Kıbrıs Barış Harekatı’nda ele geçirilen Rum hücum botu da sergilenen eserlerden biridir.

Seka Kâğıt Müzesi

Türkiye'deki kâğıt üretimin zirvesi olan SEKA kâğıt fabrikası, Atatürk’ün yerli kağıt üretimi istemesi üzerine açılmıştır. Başlamış oldu. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk sanayi kuruluşlarından olan Seka Fabrikası kurularak 1936 senesinde üretimlere başlayan müze daha sonrasında özelleşmiş ve en sonunda müzeye dönüştürülmüştür. Müzede kâğıdın yapım aşamaları kullanılan malzemeler ve geri dönüşüm heykeller bulunmaktadır.

Kefken Beldesi

Kocaeli'nin Karadeniz kıyısında yer alan Kandıra'da yer alan Kefken, sahili ve denizi ile turistik bir beldedir. Sahil kenarında birçok tesis ve plaj bulunmaktadır. Kocaeli ziyaretleriniz sırasında buraya gelerek tatilinizi keyifli hale getirebilirsiniz.

Kocaeli'nde Konaklama İmkanları

Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'a oldukça yakın olan Kocaeli hem sanayi hem ekonomi hem de turistik faaliyetleri ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehirde yapılabilecek etkinlikler tek gün ile sınırlı tutulamayacağı için konaklamaya gerek duyulabilir. Konaklama alanları oldukça gelişmiş olan şehirde otel, pansiyon, günü birlik evler gibi birçok hizmet bulunmaktadır.

Konaklamanızı bir otelde yapmak isterseniz şehir merkezine yakın birçok otel bulunmaktadır. Ayrıca ilçelerdeki turistik alanlarda da güzel oteller bulunmaktadır. Oteller her bütçeye uygundur. Kocaeli'de yer alan bazı oteller şöyle sıralanabilir; Tryp By Wyndham İzmit, Elite Darica Spa & Convention Center, Hotel Wellborn Luxury, Baltürk Otel, Ramada Otel, Ramada Encore Gebze, My Green Boutique Hotel, DoubleTree By Hilton Kocaeli, Hotel Workinn, Holiday Inn Gebze...

Şehirde başka bir konaklama imkânı arayanlar için apart ve günü birlik evler bulunmaktadır. Aileniz ya da arkadaş grubunuz ile yaptığınız tatillerde ucuz konaklama imkânı sağlamaktadır. Evler genellikle şehir merkezine yakın olmaktadır.

Kocaeli’ne bağlı Kartepe, Maşukiye ve Sapanca Gölü civarında konaklamak isterseniz birçok otel ve apart seçeneği bulunmaktadır. Doğa ile baş başa tatil yapmanıza olanak sağlayan bu alanlar oldukça gelişmiş ve güzeldir.

Şehir merkezinde konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise misafir evleridir. Birçok devlet kurumuna ait misafir evi bulunmaktadır. İnternet üzerinden telefon numaralarını bularak hemen yer ayırabilirsiniz.

Kocaeli'nde Yeme İçme İmkanları

Kocaeli mutfağında yer alan çoğu yemek Osmanlı mutfağının esintilerini taşımaktadır.  Tatlı, hamur işi ve et yemekleri ile birçok kişinin hem gözünü hem karnını doyuran yemeklerden yemek Kocaeli’ne geldiğiniz zaman yapmanız gerekenler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Pişmaniye

Neredeyse her şehirlerarası yolculukta karşımıza çıkan pişmaniyenin asıl memleketi Kocaeli'dir. 1600'lü yıllara dayanan tarihi ile Pişmaniye, keyifli anlar geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hindi Dolması

Yılbaşı akşamlarının vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan Hindi Dolması, en lezzetli Kocaeli'de yapılır. İç pilavına kestane, kuş üzümü ve hindi ciğeri katılarak fırına sürülen yemeğin tadı damağınızda kalacak. Bu enfes yemekten yemek isterseniz Geçit Restoran'ı ziyaret edebilirsiniz.

Cızlama

Türkiye'nin farklı yerlerinde akıtma ya da krep diye alınan Cızlama, diğerlerinden farklı olarak maya ile yapılmaktadır. Özel saclarda pişirilen bu lezzet sabah kahvaltısı başta olmak üzere tüm öğünlerde tüketilir. Şehir merkezinde bulunan restoranlarda farklı şekillerde servis edilmektedir.

Alabalık

Maşukiye ya da Kartepe ziyaretiniz sırasında yapmanız gereken ilk şey Alabalık yemektir. Doğal olarak ve taze taze yetişen alabalıklar doğanın içerisinde enfes bir tat sunmaktadır. Kartepe'de bulunan Pınar Alabalık Tesisi, en çok tercih edilen restoranlardan biridir.

Mancarlı Kandıra Pidesi

Kocaeli'ne has bir bitki olan mancar, hamur işlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Tadı ıspanağa benzeyen bu bitki pide içi olarak hazırlanarak taş fırınlara sürülür. Ayran ile servis edilen pide eşsiz bir lezzet sunmaktadır.  Mancarlı Kandıra Pidesi’ni şehir merkezinde yer alan Çadır Kandıra Sofrası’nda yiyebilirsiniz.

Umaç Çorbası

Kocaeli'ne has yemeklerden biri de Umaç Çorbasıdır. Çorba tereyağı toz biber ve tuzdan yapılmaktadır. Oldukça lezzetli bir çorba olan Umaç çorbasını yöresel yemek restoranlarında bulabilirsiniz.

Ciğceli Kavurma

Bulgur pilavının üzerine konulan kuşbaşı et ve süt kaymağı ile oluşan Ciğceli Kavurma oldukça lezzetli ve Kocaeli'ne has yemeklerden bir tanesidir. Ciğce adı süt kaymağından gelmektedir. Şehir merkezinde hizmet veren Meşhur Kavurmacı’da bu lezzeti tadabilmeniz mümkündür.

Köy Kahvaltısı

Kartepe'ye gittiğinizde organik olarak yetişen besinlerle dolu bir köy kahvaltısı oldukça doyurucu olacaktır. Üç çeşit yöresel peynir, günlük sağılmış süt, köy yumurtası, çiğ börek, domates, salatalık, yöresel reçeller kahvaltının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Ayrıca akıtma gibi yöresel lezzetler de sunulmaktadır.

Höşmerim

Kocaeli mutfağının en meşhur tatlısı olan Höşmerim taze peynir ve tereyağı ile yapılmaktadır. Muhallebi kıvamında olan bu harika lezzetin tadı damağınızda kalacak.

Kocaeli Otogarı'na Ulaşım

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Kocaeli’nde ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım için otobüs, servis, taksi, minibüs, tramvay, kiralık araçlar gibi birçok seçenek bulunmaktadır. İstanbul’a oldukça yakın olması nedeniyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmit Otogarı arasında da toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Ayrıca Marmaray ve İstanbul’da bulunan bazı toplu taşıma araçlarına da doğrudan toplu taşıma hizmeti bulunmaktadır. Kocaeli otobüs bileti almak için kullanabileceğiniz bilet.net sayesinde otobüs biletinizi hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Sıra beklemeden, bilet bayisine gitmeden hemen internet üzerinden alabileceğiniz biletler ile yolculuğu keyfini çıkartabilirsiniz. Kocaeli bileti almadan önce yolculuk yapmak istediğiniz günü, saati, firmayı ve koltuğunuzu seçebilirsiniz. Kocaeli bilet fiyatlarını kolayca görerek firmalar arasında karşılaştırma yapıp en uygun bileti satın alabilirsiniz.

Kocaeli’de ulaşımı sağlamak için kent kart edinmeniz gerekmektedir. Bu kartlar sayesinde ulaşım oldukça uygun bir fiyata gelecektir. Kent kartlar genellikle tramvay duraklarındaki yükleme alanlarında, şehir merkezinde ve otogarda bulunan bayilerde satılmaktadır.

Kocaeli otobüs seferleri, Türkiye’nin her şehrine düzenlenmektedir. İstanbul’a her 15 dakikada bir otobüs kolaylıkla bulabilirsiniz.

Otobüs

Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz otobüsler hem uygun fiyatlı hem de konforlu ulaşım seçenekleri arasında yer almaktadır. Otobüsler ile şehir merkezinden otogara hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı, Sakarya Üniversitesi ve Marmaray’dan da Kocaeli otogarına direkt halk otobüsleri bulunmaktadır.

  • 10 Otogar- Umuttepe (Kocaeli Üniversitesi)
  • 118 Öğretmenler- Derince- Otogar
  • 138 Yenikent- Otogar
  • 140 60 Evler- Otogar
  • 16 Erenler- İzmit Kent- Valilik- Yahya Kaptan- Otogar
  • 163 İlimtepe- 95 Evler- İzmit- Otogar
  • 250 Otogar- Sabiha Gökçen Havalimanı
  • 280 İzmit Otogar- Sakarya Üniversitesi
  • 400MR Otogar- Körfez- Gebze- Marmaray- Darıca

Servis

İzmit Otogarı’na ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı servislerdir. Genellikle Kocaeli ilçeleri, Sapanca, Sakarya Üniversitesi, Pendik, Kurtköy, Sabancı Üniversitesi, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Marmaray’dan direkt olarak servisler bulunmaktadır. Bu servisler her saat başı hareket ederek İzmit Otogarı’na ulaşım sağlamaktadır.

Taksi

Kocaeli şehir merkezinden otogara ulaşım sağlamak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir diğer ulaşım aracı taksilerdir. Taksiler hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlamaktadır. Taksimetre açılış ücreti 8 TL olan Kocaeli'nde kilometre başına 8,50 TL ücret alınırken indi bindi ücreti 25 TL'dir.

Minibüs

Kocaeli’nde hem şehir merkezi hem de ilçelere giderken kullanılabilecek toplu taşımalardan biri de dolmuş sistemidir. Dolmuş ücretleri şehir içi 5,50 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Şehir merkezinden otogara gelen dolmuşlar sayesinde hızlı ve güvenli bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Otobüs firmalarına ait yolcu servisleri şehir merkezindeki toplanma alanlarından ücretsiz olarak kendi müşterilerini otogara kadar taşımaktadır. Bilet aldığınız firmayı arayarak yolcu servisi olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tramvay

Kocaeli’nde bulunan hafif raylı tramvay sistemi İzmit Otogarı’na kadar hizmet vermektedir. T1 OTOGAR-PLAJYOLU hattına binerek kolay bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tramvaya kent kart ile binilmektedir ve kişi başı ücret 5,50 TL'dir.

Kocaeli Varış İstasyonları
Kocaeli Otogarları

Kocaeli Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Kocaeli otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Kocaeli Hakkında
Nüfus:2.033.441
Telefon Kodu:0262
Plaka Kodu:41
Kocaeli
15 Haz Cmt, Bulutlu
18,57°
Paz
17,37°
Pzt
17,8°
Sal
18,32°
Çrş
18,8°
Prş
19,03°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery