Karabük Otobüs Bileti

Karabük

Karabük Merkezli Otobüs Firmaları Tüm firmalar
Karabük

Karabük Hakkında

Karabük, Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesi’nde konumlanan ve birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan şehirlerden biridir. Toplam 704 km2’lik yüzölçümüne sahip kentin 2020 yılı nüfus sayısı 131.186’dır. Nüfusun çoğunluğu kent merkezinde yaşamakla birlikte kırsal nüfus oldukça azdır. Oldukça dağlık bir kent olan Karabük’te hem Karadeniz iklimi hem de kırsal iklim görülmektedir. Kuzey Anadolu Dağları’nın bir kısmını da barındıran kent yaklaşık %70’lik orman alanı ile Türkiye’de ilk sırada bulunmaktadır. El değmemiş tabiat güzellikleri ile bilinen kent, yayları, kanyonları, dağları ve akarsuyu ile bir çok ziyaretçi için cazip bir bölge haline gelmektedir. Kentin en ilgi gören ilçelerinden biri şüphesiz Safranbolu’dur. Geleneksel osmanlı kent mimarisinin günümüze kadar korunabilmiş başarılı örneklerini temsil eden Safranbolu Geleneksel Evleri, ilçeyi turistik bir ilçe haline getirmektedir. Tarihi kent dokusuna ilgi duyan, doğa sporları ile uğraşan ya da tabiat güzelliklerini deneyimlemek isteyen kişiler rotalarına özellikle Karabük’ü eklemektedir. Karabük’e şehirlerarası ulaşımda sıklıkla tercih edilen ulaşım aracı otobüstür. Karabük otobüs bileti için en fiyat alternatifleri bilet.net’te yolcuların hizmetine sunulmaktadır. Bilet.net’te Karabük bilet araması yapmak oldukça kolaydır. Yolcular seyahat planlarına dair bilgilerini girdikten sonra bilet.net kente sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarına dair uygunluk ve fiyat bilgisini tek bir sayfada sunmaktadır. Böylece yolcu, en uygun otobüs biletine zahmetsiz ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

Karabük’te Gezilmesi Gereken Yerler

Karabük’te görülmesi gereken yerlerin başında şüphesiz UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu gelmektedir. Safranbolu özellikle tarihi kent dokusuna ve fotoğraf sanatına ilgi duyan misafirler tarafından ziyaret edilmektedir. Safranbolu Karabük kent merkezinin ortalama 9 km kuzeyinde konumlanmaktadır ve araç ile 15 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Muhteşem Safranbolu evlerini ziyaret etmek ve ardından yöresel lezzetlerin tadına varmak isteyen misafirler için tavsiye edilen seyahat süresi ortalama 1 gündür. Safranbolu’nun tarihi dokusuna ek olarak keşfedilmeyi bekleyen diğer güzergahlar, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Yörük Köyü, Yenice Ormanları, Eğriova Göleti, Tokatlı Kanyonu, Hadrianapolis Antik Kenti ve Kent Tarihi Müzesi’dir. Köprülü Mehmet Paşa Camii 17. yy Osmanlı mimarisine aittir ve Safranbolu’da konumlanmaktadır. Cami özellikle güneş saati ve kubbesi ile dikkat çekmektedir. Yörük köyü, Safranbolu’ya 11 km uzaklıkta konumlanmaktadır ve yüzyıllık konaklara ev sahipliği yapmaktadır. Yenice ormanları, yeşilin birçok tonunu içinde barındıran ve Karabük kent merkezine 6 km uzaklıkta olan bir tabiat güzelliğidir. Misafirler ormanda yürüyüş yapabilmekte, kam atabilmekte, temiz havanın tadını çıkarabilmekte ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilmektedir. Eğriova Göleti, bir km uzunlukta ve yedi metre derinlikte olan suni bir gölettir. Tokatlı kanyonu, Karabük’ün en bilinen kanyonlarından biridir ve 9 km’lik bir yürüyüş yoluna sahiptir. Kanyonun sonunda bulunan cam teras, misafirlerine eşsiz bir seyir keyfi sunmaktadır. Hadrianapolis Antik Kenti, MÖ. 1. yy’da yerleşim olduğu düşünülen antik kent Eskipazar ilçesinin 3 km mesafesinde yer almaktadır. Kent Tarihi Müzesi ise Safranbolu’da bulunan ve geleneksel mimarisi ile misafirlerini ağırlayan, yaklaşık 120 yıllık bir binadır. Elektronik rehber sistemi bulunan müzede, Karabük kent tarihine ve sosyokültürel yaşama dair yöresel kıyafetler ve günlük eşyalar sergilenmektedir.

Karabük’te Konaklama İmkanları

Karabük kent merkezinde ve ilçelerinde konaklama imkanları oldukça fazladır. Özellikle tarihi kent dokusuna sahip bir konaklama merkezi tercih etmek isteyen misafirler çoğunlukla Safranbolu bölgesinde konaklamaktadır. Deneyimleyenler tarafından tavsiye edilen Safranbolu konaklama merkezleri şöyledir; Hilton Garden Inn Safranbolu, Demirkapı Konak, Yorgancıoğlu Konak Otel, Zalifre Otel, Muhsin Bey Konağı Safranbolu ve Bağlar Saray Otel’dir. Konaklama merkezlerinin Karabük merkezine uzaklıkları ise şöyledir; Hilton Garden Inn Safranbolu 10,4 km, Demirkapı Konak 9,1 km, Yorgancıoğlu Konak Otel 8,6 km, Zalifre Otel 8,4 km, Muhsin Bey Konağı Safranbolu 8,5 km ve Bağlar Saray Otel 9,4 km’dir.

Karabük’te Yeme İçme İmkanları

Karabük, mutfak kültürü açısından bir çok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Yörenin en bilinen ve geleneksel lezzetleri arasında peruhi, bütün et, mısır çorbası, karamancar, çullu börek, Safranbolu bükmesi ve zerde gelmektedir.  Peruhi, geleneksel mantı hamurunun iç kısmına yoğurt eklenmesi ile yapılır. Bütün et, etin parçalanmadan tereyağı ile özel pişirilmesidir. Mısır çorbası, mısır ve fasulyenin lezzetli uyumu ile ortaya çıkan sağlıklı bir öğündür. Karamancar, bölgenin en önemli lezzetlerinden biri olup, karalahana, pırasa, mısır ve kabaktan oluşur. Çullu börek, özel bakır tepsi içinde istenilen iç malzeme ile hazırlanılır. Safranbolu bükmesi, pideyi anımsatan, kıyma, soğan ve ıspanak iç harcından oluşan özel bir lezzettir. Zerde ise Osmanlı mutfak kültürünün bir parçası olan ve safran, pirinç ve şekerin uyumu ile ortaya çıkan yöresel bir yemektir. Karabük merkezinde sıklıkla önerilen restoranların başında Güven Köşk, Safranbolu merkezinde ise Hacı Erol 1967, Aydın Pide & Kebap Salonu, Konyalı Muhammed Usta ve Urfa Sofrası Safranbolu gelmektedir.

Karabük Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Karabük; Zonguldak, Bartın, Bolu, Çankırı ve Kastamonu’ya komşudur. Dolayısıyla Karabük otobüs seferleri en çok yakın iller tarafından düzenlenmektedir. Yakın illerden günde birkaç kez düzenlenen seferlere ek olarak Ankara, İzmir, Kocaeli ve İstanbul’a da günlük otobüs seferleri bulunmaktadır. Karabük otogarı kent merkezinin tam ortasındadır ve ulaşım oldukça kolaydır. Kent merkezinde aktif yolcu taşımacılığı yapan 31 şehir içi otobüs hattı bulunmaktadır ve hatların çoğu Karabük Otogarı’na bağlantı sağlamaktadır. Otobüsler ortalama 30 dakikalık aralarla sefer düzenlemektedir. Tüm otobüs güzergah bilgileri Karabük Belediyesi sayfasında paylaşılmaktadır. Karabük Otogarı kullanımı sonrası otobüs durakları otogarın hemen yakınında konumlanmaktadır. Şehir içi otobüs hatlarında kartlı okuma sistemi kullanılmaktadır. Kent içi ulaşım kartı bulunmayan yolcuların rahat bir ulaşım sağlayabilmesi için kart edinmesi önerilmektedir. Kartlar kent merkezindeki büfelerde ve otogara yakın satış ofisinde bulunmaktadır.

Taksi

Yüzölçümü olarak fazla geniş bir alan kaplamayan Karabük kent merkezinde taksiler yerine çoğunlukla toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. Toplu taşımaya göre pahalı bir ulaşım aracı olan taksilere kent merkezinde ya da otogara yakın noktalarda kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Karabük otogarı kent merkezine sadece 950 m uzaklıktadır bu sebeple taksi kullanımı çoğunlukla çevre ilçelere gidecek yolcular tarafından kullanılmaktadır. Safranbolu’ya taksi ile ulaşım süresi ortalama 10 dakikadır.

Minibüs

Minibüs ile taşımacılık en çok ilçeler ve yakın köyler arasında sağlanmaktadır. Karabük otogarına ulaştıktan sonra Safranbolu’ya ulaşmak isteyen yolcular minibüs hizmetini sıklıkla tercih edebilmektedir. İlçeler ile Karabük bilet fiyatları güzergah özelinde çeşitlilik gösterebilmektedir. Hızlı bir ulaşım aracı olan minibüsler özellikle çok fazla yükü olmayan yolcular için kolay bir ulaşım yöntemi olabilmektedir. Minibüs seferleri çoğunlukla yarım saatte ya da saatte bir düzenlenebilmektedir.

Yolcu Servisi

Karabük Otogarı ile kent merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan yolcu servisi bulunmamaktadır. Ancak özel yolcu servisi firmaları ve konaklama merkezleri misafirleri ücretli ya da ücretsiz taşımacılık hizmeti sağlayabilmektedir. İlgili hizmete dair daha fazla bilgiye erişmek isteyen yolcuların seyahat planlamalarını yapmadan konaklama merkezleri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir. 

Karabük Otogarları

Karabük Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Karabük otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Karabük Hakkında
Nüfus:249.287
Telefon Kodu:0370
Plaka Kodu:78
Pzt
18,49°
Sal
10,61°
Çrş
12,01°
Prş
11,81°
Cum
12,13°
Karabük
13 Nis Cmt, Bulutlu
12,87°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery