Bayburt Otobüs Bileti

Bayburt

Bayburt

Bayburt Hakkında

Bayburt, yurdumuzun doğusunu Karadeniz’e bağlayan ve Doğu Karadeniz’de yer alan bir ilimizdir. Bulunduğu konum itibariyle Çoruh Nehri’nin doğal güzellikleri ve tarihte İpek Yolu üzerinde olması sebebiyle mimari mirası sayesinde gezginlerin uğrak lokasyonlarından biridir. Bayburt, hem su sporu tutkunları hem de kültür gezisi yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan diye nitelendirilen Anadolu şehirlerinden biridir. Komşu olduğu kentlere yakınlığı ve çok büyük olmaması sebebi ile yolcular için zaman kazandıran bir yapısı vardır. Yakınında bulunan diğer yerleşim merkezlerine yaklaşık 2-3 saatte gidebilme imkanı gezginlerin dikkati çekmektedir. Şehre ulaşım otogar aracılığı ile olmaktadır. Ek olarak otogar hemen hemen tüm otobüs şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Gezi rotanız kapsamında Şehre uğramak niyetinde iseniz Bayburt otobüs bileti işlemlerinizi bilet.net’te yaparak gerekli bileti satın alabilirsiniz. Bilet.net, somut bir satış birimine uğramanıza gerek kalmadan tüm biletleri görmenizi ve seçim yapmanızı sağlamaktadır. Ayrıca bilet.net ile analiz ettiğiniz biletler arasında tercih ettiğiniz bileti rezerve edebilir ya da satın alabilirsiniz. Herhangi bir durumda tüm bilet bilgilerinize sadece internet bağlantınızı kullanarak ulaşma şansınız vardır.

Bayburt’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Kent tarihte pek çok milletin tercih ettiği bir konumda kurulmuştur. Bu sebep ile çok kısa mesafeler dahilinde bile oldukça çok sayıda tarihi yapılar ile karşılaşma şansınız vardır. Vatanımızın çoğu şehrinde olduğu gibi merkezde yer alan kale binası yapıldığı zamanın izlerini taşımakta ve ruhunu korumaktadır. Bayburt Kalesi’nin haricinde masal denilince ilk akla gelen Dede Korkut’un anısına yapılan Dede Korkut Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Mimari yapılar ile yolculuğunuza devam etmek isterseniz Yakutiye Camii, Baskı Müzesi, Korgan Köprüsü ve Saat Kulesi rotanıza eklemeniz gereken yerlerdir.

Şehrin doğal yapısını merak eden yolcular için Sırakaya Şelaleri büyük önem arz etmektedir. Burada durup biraz nefes alabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ören yerlerinde vakit geçirmeyi seviyorsanız Aydınlıtepe Yeraltı Şehri gezininiz olmazsa olmaz noktası olacaktır. Çımağıl Mağarası, doğası ve oluşumu ile görülesi konumların başında gelmektedir. Ayrıca yerleşim yerinin simgesi haline gelmiş olan Kop Şehitliği şehirden ayrılmadan önce görebileceğiniz bir alandır.

Bayburt’ta Konaklama İmkanları

Şehir konumu ve coğrafi güzellikleri sebebiyle turlar içinde en çok tercih edilen ve konaklanan yerlerden biridir. Bayburt’a ulaştığınızda geceyi geçirmek ve biraz dinlenmek için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Düzenlediğiniz tatil ve güzargahınıza göre seçebileceğiniz farklı konumda birçok otel yer almaktadır. Küçük bir alanda bulunmasına ve az nüfusa sahip olması sebebiyle seçtiğiniz otel hangisi olursa olsun kısa sürede gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Büyük Bayburt Oteli kentin en yoğun caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde ve merkezi bir konumda olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Otel Dede ise merkez ilçe sınırları dahilinde konumlanmıştır. Diğer seçeneklere göre daha uygun ücretleri sayesinde uzun süre gezenler tarafından talep görmektedir. Otel Saraçoğlu ise Çoruh nehrine yakınlığı sebebi ile su sporu yapmak için kente gelmiş olanların ilk seçimi olmaktadır. Tüm bunların yanında farklı alternatifler olarak; Bayburt Otel, Hotel Adıbeş ve Çiçek Palas Otel yine kent merkezinde mevcuttur. Yolculuğunuza bağlı olarak sizin için en ideal olanını seçip kalabilirsiniz.

Bayburt’ta Yeme İçme İmkanları

Doğu Anadolu Bölgesi’ne de konum itibariyle yakın olan ilde çoğunlukla Anadolu ve Karadeniz mutfağı hakimdir. Hamur ile yapılan yemekler ile et yemekleri harmanlanarak tüketilmektedir. Galacoş, lor dolması, ekşi lahana, Bayburt köftesi, kefenli kebap, alabalık, balık çorbası, sütlü kaygana, ıspanak kayganası, papara, ciğerli bulgur pilavı, bulgur çorbası, kabak köftesi, yoğurtlu kesme mantısı, çiriş kavurması, çaşur köftesi ve süt böreği tamamen ile has olan özgü yemek çeşitleri arasındadır. Tel helvası ve tatlı çorba ise şekerli tüketmeyi seven yolcuların tercihleri olabilmektedir. Tüm bu töresel yemekleri deneyimleyebileceğiniz meşhur Bayburt Lokantası, kent merkezinde ve kolay ulaşılabilir bir noktada yer almaktadır. Ziyaret edenlerden yüksek puan alan restoranda yöresel tatların yanında kebap gibi genel lezzetleri de bulabilirsiniz. Ayrıca bunun duşunda; Zafer Lokantası, Dönerci Canbaba ve Çoruh Et Lokantası şehre gelenler tarafından bilinen ve sıklıkla tercih edilen yemek alanlarıdır.

Bayburt Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Bayburt Belediyesi’ne ait otobüsler vasıtası ile terminal binasına gitmek mümkündür. Bunun için otobüslerde ücret ödemenizi sağlayan Bayburt bilet, tek veya 2 kullanımlık ya da kişiye özel olarak çıkarılmaktadır. Bayburt otobüs seferleri ise belediye sitesinde de belirtildiği gibi yarım saat aralıklarla hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir. Şehrin merkezindeki Kurtuluş, Süleymaniye ve Cumhuriyet Caddeleri’nde bulunan duraklardan binerek terminale ulaşabilirsiniz. Otogarda ise yer alan duraktan hem kart temin edebilir hem de kalacağınız yere giden uygun otobüse binebilirsiniz. Otogar hattında çalışan otobüsler sabah 07.00- ile akşam 10.00 arasında sefer düzenlemektedir. Sefer aralıkları ise yarım saat olarak belirlenmiştir.  Yanınızda getirdiğiniz eşyalarınız az ise otobüs kullanımı hem ekonomik hem de pratik bir çözüm olacaktır. Yolculuk süresi ise ulaşmak istediğiniz noktaya göre değişmektedir.

Taksi

Terminal binasından kalacağınız yere ulaşımda ya da kent merkezinden otogara gitmek için taksiler alternatifler arasındadır. Otogarın sınırları içindeki Bayburt Otogar Taksi seçeneği ile valizleriniz ile yapabileceğiniz rahat bir yolculuğu tercih edebilirsiniz. Taksi ücretleri standart olarak taksimetre ile belirlenmektedir. Fakat gitmek istediğiniz konumu şoföre söyleyip olası ücret hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Diğer bir yol ise taksiyi diğer kişiler ile paylaşarak kullanmak olacaktır. Bu sayede daha uygun bir ücret ile sakin bir yolculuk yapabilirsiniz. Taksiler otogarda ve kent merkezinden günün her saatinde hizmet vermektedir.

Özel Halk Otobüsleri

Kent merkezinde toplu ulaşım yaygın olarak kullanılmaktadır. Minibüsler terminal binasının yanına kadar hizmet vermektedir. Halkın sıklıkla tercih ettiği minibüsler şehrin mahallelerini dolaşmakla birlikte terminale uğrayan Akkent Hattı her saat başı hareket etmektedir. Otogar içinde yine aynı zaman dilimleri ile sefer düzenleyen özel minibüsler için Bayburt bilet fiyatları otobüslere göre daha yüksektir. Ancak hala ticari taksilere kıyaslar uygun bir seçenek konumundadır. Minibüslerin hatlarına bağlı olarak seyahat süresi artmakta ya da azalmaktadır.

Yolcu Servisi

Bayburt Şehir Terminali, kentleşmenin dışında bir alanda olduğu için bazı otobüs firmalarının yolcu servisleri bulunmaktadır. Mevcut olan servisler otobüs saatlerinin otogarına varış zamanına göre hareket etmektedir. Servisler için belirli sayı olmayıp tamamen dolunca kente ulaşım sağlamaktadır. Kullanabileceğiniz yolcu servisleri için bir ücret talep edilmemektedir.

Bayburt Otogarları

Bayburt Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Bayburt otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Bayburt Hakkında
Nüfus:85.042
Telefon Kodu:0458
Plaka Kodu:69
Pzt
24,88°
Bayburt
23 Tem Sal, Güneşli
14,55°
Çrş
13,76°
Prş
12,72°
Cum
14,59°
Cmt
14,81°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery