Artvin Otobüs Bileti

Artvin

Artvin

Artvin Hakkında

Türkiye’nin en çok yağış alan ve dolayısı ile büyük bir yeşil alan ve doğal güzellikleri barındıran küçük illerinden biridir. Artvin, doğaya düşkün insanların seyahat rotalarına sıklıkla eklediği iller arasında yer almaktadır. Yeşil rengin her bir tonunu bulabileceğiz kentte yemyeşil dağlar, şelaleler ve görülesi manzaralar bulunmaktadır. Şehre gelen yerli ve yabancı turistler genellikle doğa kampları ve etkinliklerine katılmakta ya da milli parklara yürüyüşleri tercih etmektedirler. Toplamda şehrin güzelliklerini iki veya üç gün gibi kısa bir sürede gezebilme şansınız vardır. Konumu itibariyle Gürcistan’a geçiş yolu üzerindedir. Şehre gelmek isteyen yolcular çoğunlukla otogarı kullanmaktadır. Otogar,  yolcu potansiyeline yetecek kapasitede yapılmış olup önemli Artvin otobüs firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Otogarı kullanarak güzide şehri görmek adına Artvin otobüs bileti satın almak için bilet.net hızlı bir aracıdır. Bilet.net benzersiz yeşil alanlar ile bezeli bu şehre ulaşım için tüm firmaların otobüs firmalarını analiz etmekte ve yolculara sadece seçim etabını bırakmaktadır. Bilet.net’in kullandığı arayüz sayesinde yapacağınız bilet aramalarında yolculuğunuza ve bütçenize en uygun bileti kısa bir süre içinde satın alabilirsiniz.

Artvin’de Gezilmesi Gereken Yerler

Kente ulaşım sağladıktan sonra kente yakın mesafede bulunan doğal alanları gezmek gezginlere zaman kazandırmaktadır. Hatila Vadisi, Sahara – Karagöl ve Maçahel – Gorgit Milli Parkları; kente yaklaşık on kilometre uzaklıktadır. Su sporlarının yapıldığı nehirler arasında bulunan parklar doğa harikası renkleri ile görülmeye değer noktalardır. Ayrıca Efeler Tabiat Alanı da gezmek isteyenlerin güzargahındaki konumlardandır.

Yayla havası ve tatilini seven gezginlerin; Kaçkar Turizm Merkezi’ni, Kafkasör Turizm Merkezi’ni, Mersivan Yaylası’nı, Borçka-Karagöl, Şavşat – Karagöl, Sahara Yaylası’nı, Bilbilan Yaylası’nı ve Arsiyan Yaylası’nı göremeden yolculuklarını bitirmemesi gerekir. Fakat yüksek rakımdaki bu yaylara rehberler eşliğinde gezilere katılarak yolculuk etmek güvenlik açısından önemlidir.

Deniz tatilini seven yolcuların Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Kopmuş Plajları’nı değerlendirmeleri önerilmektedir. Adrenalini yüksek su sporu tutkunları için rafting imkanı bulunmaktadır. Ayrıca trekking ve doğa yürüyüşleri turistlerin kentin vazgeçilmez aktiviteleri arasındadır.

Artvin’in mimari yapıları arasında; İşhan Manastır Kilisesi, Dört Kilise, Barhal Kilisesi, Potra Manastır Kilisesi, Tibeti Kilisesi, Yeni Rabat Kilisesi, Köprülü Kilise, İbriga Şapeli, Demirkent Camii, Esenköy Camii, Kocabey Camii, İskender Paşa Camii ve Türbeleri bulunmaktadır. Kentin çok kültürlü yapısı tarihi binalarından da anlaşılmakta ve gezenler için unutulmaz görseller sunmaktadır. Şavşat, Ardanuç ve Artvin Kaleleri ile; Ortacalar Çifte ve Berta Köprüleri kentin zor coğrafi yapısı içinde inanılmaz strüktür örnekleri olarak akıllarda kalmaktadır.

Artvin’de Konaklama İmkanları

Kent merkezinde konaklayıp araçla çevre konumlara ulaşmak isteyen kişiler için Mart Otel, Villa de Apart Butik Otel ve Sadıkoğlu Otel seçenekler dahilindedir. Birçok noktaya yürüme mesafesinde bulunan bu oteller yürüyüşü gezilerinde tercih eden kullanıcılar için uygundur.

Bunların dışında yolcular tarafından sıklıkla tercih edilen konaklama konumları ise sahip oldukları doğal güzellikler sebebiyle Kaçkar ve Kafkas dağlarındaki yerler olmaktadır. Kentin yaklaşık 70-80 kilometre uzaklığında yer alan bu noktalar coğrafi ve iklimsel olarak şahane manzaralara sahiptir. Lamazi Pansiyon, Flash Hotel Hopa, Tuğra Butik Otel, Laşet Hotel ve Arhavi Pınar Kır Evi gibi konaklama birimleri spa ve trekking gibi birçok faaliyete yer vermektedir. Bu bölgelerde kamp alanları da yer almaktadır.

Artvin’de Yeme İçme İmkanları

Artvin, Karadeniz’in balık mutfağını deneyimleyebileceğiniz kentlerden biridir. Bölgeye özgü balık türleri ve bu balıklardan elde edilen her tür yöresel yiyeceğe rastlamanız şehirde mümkündür. Mısır ekmeği, muhlama, pazı kavurması, pazı dolması, karalahana çorbası, karalahana sarması, hinkal, su böreği, gaviçi, garşo, çimur, kete, kada, hamsili ekmek, pileki ekmek, Artvin pidesi, katmer, silor ve bişi pek çok restoranda bulunan benzersiz lezzetlerden bazılarıdır. Ek olarak; kaymaklı börek, cevizli ve fındıklı börek de kentte farklı tarz ve sunumlar ile yapılmaktadır. Eşsiz bu tatları denemek için restoranları tercih edebileceğiniz gibi butik işletmelerde seçenekleriniz arasında olmalıdır. Şalşat Evi ve Zelzele Aydın Evi bu tatları nefes kesen manzara eşliğinde deneyimleyebileceğiniz restoranlardan bir kısmıdır.

Artvin Otogarı'na Ulaşım

Halk Otobüsleri

Belediye otobüslerinin güzergahında Artvin Otogarı olmadığı için halk otobüsleri otogarı kullanan yolcular tarafından kullanılmaktadır. Halk otobüslerinde kentin ulaşım kartı geçerlidir. Karta ait Artvin bilet fiyatları öğrenci ya da sivil kişi kullanımına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Halk otobüslerinin otogarda ve kentteki hemen her mahallede durakları bulunduğu için kullanımı pratik ve hızlıdır. Otogardaki alanda mahallelere her 15 dakikada bir giden otobüsleri ya da her saat başı Hopa, Murgul ve Arhavi’ye hareket eden otobüslere ulaşabilirsiniz. Halk dolmuşları ile kent içinde ulaşım yoğun trafik olmadığı için kısa sürelerde sağlanmaktadır. Yolculuk için hafif taşıma çantalarına sahipseniz otogardan kente ulaşımda halk otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Taksi

Otogarda yer alan taksi durağından kente taksi ile ulaşım konforlu ve güvenli olmaktadır. Taksiler sabit fiyat tarifesine göre hizmet vermektedir. Bu sebeple taksi ile yolculuğunuz öncesinde tahmini taksi ücretini şoför ile konuşmanız önerilmektedir. Kent içi ulaşım için uygun olan taksiler ilçelere ulaşımda ücretin yüksek olmasından dolayı 3. Seçenek olarak daha az tercih edilmektedir. Ancak kent merkezi ulaşımında oldukça yoğun talep görmektedir. İlçelerin otogara olan mesafesine göre ücretler farklı rakamlar içermektedir. Ticari taksiler otogardan herhangi bir noktaya kısa mesafe uygulaması bulundurmamaktadır. Ancak taksiyi farklı yolcular ile paylaşmanız halinde uygun bir ücretle keyifli bir yolculuk yapma şansınız vardır.

Minibüs

Minibüsler kente varmada en çok seçilen 2. ulaşım alternatifidir. Halk otobüslerine kıyasla daha fazla seferi olan minibüslere otogarın hemen önündeki duraktan binmek olasıdır. Araçlar için ücreti ise Artvin bilet yerine geçen şehir kartları ile ya da nakit olarak vasıta içinde ödeme imkanınız vardır. Ödemede kullandığınız şehir kartları ayrıca büyük şehirlerde de geçerli olmaktadır. Otogardan harekete başlayan minibüsler Hopa istikametinde; Çiftepınar, Çİfteköprü, Demirciler ve Borçka’ya uğramaktadır. Borçka’ya giden araçlar ise; Koyuncular, Çavuşlu, Yoldere, Arhavi ve Demirciler’e yolculuk etmektedir.  Minibüsler için tam olarak belirlenmiş bekleme süreleri olmayıp vasıta dolunca hareket edecek şekilde çalışmaktadır. Ayrıca her yarım saatte bir değinilen ilçelere seyahat eden araçlar otogarda bulunmaktadır.

Yolcu Servisi

Artvin otobüs seferleri kapsamında belediye araçlarının henüz hizmet vermediği otogara ulaşım için otellerin ya da otobüs firmalarının servisleri bulunmaktadır. Gece kalmayı düşündüğünüz ya da rezervasyon yaptığınız otelinizin otogara servisi olup olmadığını otel ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde otogarda belirli otobüs şirketlerinin yolcu servisleri vardır. Bu servislerin saatleri ve sayıları otobüs seferlerine göre düzenlenmektedir. Yolculuk saatleri değiştiğinde yolcu servisi saatleri de değişiklik gösterebilmektedir. Yolcu servisleri sadece Artvin merkezindeki önceden tanımlanmış konumlara yolcuları taşımaktadır.

Artvin Otogarları

Artvin Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Artvin otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Artvin Hakkında
Nüfus:169.543
Telefon Kodu:0466
Plaka Kodu:08
Artvin
19 May Paz, Yağmurlu
13,36°
Pzt
8,68°
Sal
10,28°
Çrş
14,64°
Prş
14,94°
Cum
15,43°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery