Aksaray Otobüs Bileti

Aksaray

Aksaray

Aksaray Hakkında

Anadolu’daki önemli kentleri birbirine bağlayan bir kavşak noktası olan Aksaray aynı zamanda hem bölgenin hem de ülkemizin en hızlı kalkınan şehirlerinden biridir. Tarıma dayalı sanayisinde yaşanan gelişmeler şehrin yer altı kaynaklarıyla bir araya gelerek sanayileşmeyi hızlandırmıştır. Özellikle Taşpınar Köyünde ufak atölyelerde dokunan halı ve kilimler hala büyük rağbet görmektedir. Bölgeye gelen turistlerin yakınlarına hediye olarak aldıkları yerel ürünlerde halı ve kilimler farklı bir yer tutmaktadır.

Tarımın temelini oluşturduğu sanayi zaman içerisinde açılan motor ve otobüs fabrikaları ile değişim geçirmiştir. Günümüzde ülkedeki en büyük otobüs ve kamyon fabrikalarından biri bu şehirde bulunmaktadır. Şehirde sanayileşme hizmete sokulan yeni organize sanayi bölgeleri ve teşviklerle desteklenmektedir. Otomotiv, metal, gıda, tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren birçok fabrika bu bölgelerde üretim gerçekleştirmektedir.

Hayvancılığında önemini koruduğu şehirde yem sanayi önemli bir yere sahiptir. Süt ve süt ürünleri satan şirketlerin fabrika ve depolama tesisleri de şehirde bulunmaktadır. Şehrin sahip olduğu stratejik konum lojistik operasyonların gerçekleştirilmesi için uygun bir ortam sunmaktadır. Bundan dolayı birçok lojistik şirketi, büyük market zincirinin Aksaray’da dağıtım merkezleri ve depolar kurmuşlardır.

Sürekli artan iş imkanları sebebiyle Aksaray otobüs bileti alarak kente göç edenlerin yanında bölgenin tarihi ve turistik güzelliklerini görmek için de birçok kişi kenti ziyaret etmektedir. Bunlar arasında birçok kişinin Kangal cinsi köpeklerle karıştırdığı Aksaray Malaklısı cinsi meraklıları da bulunmaktadır. Ağırlıkları 90kg’a kadar çıkabilen bu köpekler sürülerin korunması için kullanılmaktadır.

Aksaray’da Gezilmesi Gereken Yerler

Geçmişi çok çalkantılı olan bölge birçok kez farklı devlet ve imparatorluk tarafından işgal edilmiştir. Bundan dolayı özellikle Selçuklular öncesine ait çok fazla yapı bulunmamaktadır. Dış ilçelerde tarih öncesi döneme ait birçok yerleşim alanı ve eser bulunan bölgede milattan önce 3000’li yıllarda insan yerleşimi başlamıştır. Bu yerleşim alanlarından Acemhöyük ve çevresi şu ana döneme ait kadar Orta Anadolu’da keşfedilmiş en büyük yerleşim yeridir.

Gülağaç ilçesine bağlı Kızılağaç köyünde bulunan Aşıklı Höyük şu ana kadar Orta Anadolu’da tespit edilen en eski köydür. Orta Anadolu’da yerleşik yaşamın ilk başladığı yer olduğu düşünülen höyükte yaşayanların beyin ameliyatı yapabildiklerine dair bulgular bulunmuştur. Yaşayan halk esas olarak avcı toplayıcı bir yaşam tarzı sürdürmüş olsalar da tarımla uğraştıklarına dair bulgular vardır. Kesme, delme gibi işlemler için volkanik obsidyen taşını kullanan bu insanların günümüzden 10.000 yıl önce yaşadıkları düşünülmektedir. Bu alanda ve diğer alanlarda yapılan çalışmalardan elde edilen eserler Aksaray Müzesinde sergilenmektedir.

Ülkemizin en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın devamı niteliğindeki Ihlara Vadisi de Aksaray sınırları içerisinde yer almaktadır. Göz alıcı doğasının yanı sıra antik kiliseleri ile dikkat çekmektedir. Kanyon olarak da adlandırılan vadinin 18km’lik uzunluğu ve ortalama 150 metre derinliği dikkat çekmektedir. Genişliği ortalama 200 metre olan vadi, içinde insanların yaşamış olduğu dünya üzerindeki en büyük vadidir. Melendiz Nehri tarafından şekillendirilen vadi aynı zamanda burayı insanlar için yaşamaya uygun hale getirmiştir. Vadinin bitiş noktasında bulunan Selime Katedrali ve peri bacaları muhteşem vadi için harika bir son oluşturmaktadır. Ihlara Vadisi hem doğa hem tarih hem de fotoğraf çekmeyi sevenler için bir ziyafet sunmaktadır.

Tuz Gölü'nün güney kısmında çok sayıda flamingo konaklamaktadır. Bu bölge aynı zamanda flamingoların üreme ve yumurtlama noktalarında da biridir. Her yıl binlerce flamingo yavrusu burada yumurtalarından çıkarak sürülerine katılmaktadırlar. Bu eşsiz doğa olayı yalnızca turistler tarafından değil bu kuşlarla ilgili araştırma yapan bilim insanları tarafından da dikkatle takip edilmektedir.

Hasan Dağı doğa yürüyüşü, tırmanmayı sevenler kadar yamaç paraşütü yapmayı sevenler tarafından da çok sık ziyaret edilmektedir. Dağ eteklerinde bulunan Helvadere Göleti çevresinde bulunan balık lokantaları şahane manzara eşliğinde lezzetli yemek imkânı sunmaktadır. Nora Antik Kenti bölgedeki önemli kültür turizmi duraklarından biridir. Hasan Dağı donanımsız tırmanış için uygun bir yapıya sahiptir. “Dağ Evi Rotası” olarak adlandırılan ve genel kullanım için daha güvenli rotadan zirveye ulaşmak yaklaşık 6 saatlikle mümkün olmaktadır. Yol üzerinde yer alan Süt Kilisesi ile karşılaşılır. Dağın tepesine varıldığında ise Tuz Gölü, Ekecik Dağları ile Erciyes Dağı tüm görkemleri ile gözlemlenebilir. Sunduğu bu olağanüstü manzara sebebiyle Hasan Dağı fotoğraf sevenler tarafından da rağbet görmektedir. Hasan Dağının sunduğu bu güzellikler için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Aksaray otobüs seferleri ile şehre gelmektedir.

Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir diğer yer ise Sultanhanı Kervansarayı’dır. 13.yy’da Selçuklular tarafından inşa edilen kervansaray sahip olduğu detaylarla Selçuklu mimarisinin günümüze ulaşan en kudretli örneklerinden biridir. Kışlık ve yazlık bölüm olarak ikiye ayrılmış olan yapı sahip olduğu süslemelerle ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

Selime Sultan Türbesi, Aziz Mercurius Yeraltı Şehri, Demirci Evleri, Çanlı Kilise Aksaray’ın mutlaka görülmesi gereken diğer güzellikleridir.

Aksaray’da Konaklama İmkanları

Şehir merkezinde birçok konaklama imkânı bulunmaktadır. 2 ve 3 yıldızlı otellerin yanında 4 ve 5 yıldızlı otel zincirlerine ait otellerde müşterilerinin konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Öğretmen ve Polis evleri dışında diğer kurumların misafirhanesi bulunmamaktadır.

Ihlara Vadisine yakın olan Ihlara ve çevresi ile şehir merkezinde farklı ihtiyaçları karşılayacak birçok otel müşterilerine hizmet vermektedir. Bunun yanında bölgede termal otellerde bulunmaktadır. Hasan Dağının bulunduğu Helvadere’de konaklama imkanları bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli noktalarda doğa sevenlerin kamp yapabileceği özel bölgeler ayrılmıştır.

Aksaray’da Yeme İçme İmkanları

Papara, Aksaray tava, dolaz, çiğleme gibi yerel lezzetlere sahip olan şehrin en bilinen tatlısı ise bölgede katmer olarak da bilinen sarığı burmadır. Özellikle turist kesimlerde ve şehir merkezinde yerel lezzetlerin servisini yapan birçok restoran hizmet vermektedir. Helvadere Göleti’nde balık yetiştirilmesi sayesinde gölet çevresinde balık restoranları bulunmaktadır. Fast food ve restoran zincirleri Aksaray merkezde yoğunlaşmaktadır.

Bölgesel lezzetlerin hepsi taze tüketilmesi uygun olan yiyecekler olduğu için paketlenmiş halde satılmamaktadır.

Aksaray Otogarı'na Ulaşım

Konya Caddesi olarak da geçen Konya – Aksaray Yolu üzerinde şehrin batısında kalan otogara şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Şehir merkezine yaklaşık 5km mesafede olan otogara gitmeden Aksaray bilet fiyatları ve sefer detaylarını bilet.net sitesi üzerinden öğrenebilir, bütün bilet ve ödeme işlemlerinizi bulunduğunuz yerden kolaylıkla halledebilirsiniz.

Otobüs

Şehirde faaliyet gösteren otobüsler hatlarına ve haftanın gününe göre 06.25 – 23.00 saatleri arasında faaliyet gösterseler de seferleri daha erken sona eren hatlar da bulunmaktadır. 270(K-1), 260(G-1) hatları otogar ve şehir merkezi ile şehrin farklı noktalarını birbirlerine bağlamaktadır. Otobüslerde yalnızca ön ödemeli kartlarla ödeme yapılabilmektedir.

Taksi

Şehir merkezine yakın olan otogara taksi ile günün her saati ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir genelindeki taksiler kesintisiz olarak hizmet vermemektedir.

Minibüs

Şehirde yolcu taşımacılığı için belirlenen farklı dolmuş hatlarında çalışan araçlar otogarı şehrin farklı bölgelerine bağlamaktadır. Dolmuş seferleri otobüs seferleri ile birlikte başlamaktadır.

Yolcu Servisi

Seyahat firmalarından bir kısmı Aksaray bilet sahibi yolcularına servis hizmeti sunmaktadır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi bilet.net müşteri hizmetleri üzerinden alabilirsiniz.

Aksaray Varış İstasyonları
Aksaray Otogarları

Aksaray Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Aksaray otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Aksaray Hakkında
Nüfus:429.069
Telefon Kodu:0382
Plaka Kodu:68
Aksaray
19 May Paz, Bulutlu
24,32°
Pzt
19,51°
Sal
17,3°
Çrş
16,75°
Prş
17,71°
Cum
15,34°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery