Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat

Yozgat Merkezli Otobüs Firmaları Tüm firmalar
Yozgat

Yozgat Hakkında

Yozgat, ülkemizin orta konumunda kendine has kültürü ile bilinen küçük bir şehrimizdir. Bu şehir bölgede görülen karasal iklim etkisi altındadır. Bu sebep ile gezilmesi için en uygun dönemler bahar aylarıdır. Farklı tarihi çağların izlerini kentte ve yakın çevresinde görmek mümkündür. Genellikle gezi rotaları içinde bulunan bu şehri 1-2 gün içinde gezip güzergahınıza devam edebilirsiniz. Taşıdığı kültürel mirasın yanı sıra sağlığına katkı sağlayabilecek kaplıcaları ve milli parkı ile kısa bir tatilden beklentinizi karşılayabilecek yapısı vardır. Eğer gezmek ve görmek için farklı imkanlar sunan bu şehre şans vermek isteseniz, Yozgat otobüs bileti işlemlerinizi bilet.net’te yapabilirsiniz. Otobüs bileti ihtiyaçlarınız için geniş bir yelpaze sunan bilet.net, sizin kriterlerinize göre Yozgat otobüs seferlerini eleyerek en uygun bileti bulmanıza yardımcı olmaktadır. Size kalan ise seçilen biletler arasından tatil tarihlerinize uyanı satın almak olur. Böylece kente en kısa sürede ulaşıp daha fazla alan gezebilirsiniz. 

Yozgat’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Yozgat, birçok anadolu şehri gibi engebeli yeryüzü ve karasal iklim koşullarını barındırmaktadır. Her ne kadar düz ve taşlık bir bölge gibi görünse de kültür dağarcığınızı arttırabilecek yapılara ve alanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Şehre gelince ilk olarak gitmeniz gereken alanlar, arkeolojik kazı alanları olan harabeler ve höyüklerdir. Ankova Harabeleri, ve Çengeltepe Höyüğü bir çok kazının yapıldığı turistik alanlardır. Saat Kulesi, kentin merkezinde yer almak ile birlikte simge haline gelmiş bir yapıdır. Çapanoğlu Camii, Başçavuşoğlu Camii, Cevahir Ali Efendi Camii ve Ulu Camii çeşitli mimari üslup ve dönemleri bünyesinde bir arada barındıran nadir eserlerdir. Sadece bu mimari yapıları görerek bile bölgeye hayran kalabilirsiniz. Çeşka Kalesi ve Keçi Kalesi yine tarihi eserler arasında gezi planınıza eklenmesi gereken binalardır. Çayıralan Ormanları ve berrak suyu ile temiz havasıyla bölgede tanınan Çamlık’a gidebilirsiniz.  Bu bölgede koşu ya da yürüyüş yapabilir veya manzara ile iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca piknik seven inşalar için en güzel yer Karanlık Dere ile Akdağ Ormanları olarak bilinmektedir. Ayrıca Yozgat, birçok hastalığa iyi gelen kaplıcaları ile ünlüdür. Bunlar arsında, Sarıkaya, Karadikmen, Yerköy Kaplıcaları ile Yeşilova Ilıcası tercih listenizde olmalıdır.

Yozgat’ta Konaklama İmkanları

Konaklama için belli ve sayılı oteller mevcuttur. Eğer merkezde kalmak ve kısa mesafeler için gezebilmek istiyorsanız Misswak Hotel Sorgun, Grand Ser Otel, Yılmaz Hotel Yozgat ve Grand Surmely Hotel tercih edilebilir. Bu oteller çeşitli standartlarda hizmet vermektedir. Eğer gezinizde kaplıcayı tercih ettiyseniz Safa Sorgun Termal Hotel Wellness & Spa kaplıcayı odanıza getiren bir kalite anlayışıyla hizmet vermektedir. Bölgede başka termal otelleri de tercih listenize alabilirsiniz. Ek olarak Karanlık Dere ve çevresinde kamp ve kiralama alanları yer almaktadır.

Yozgat’ta Yeme İçme İmkanları

Anadolu kültürünün hakim olduğu topraklarda hamur işi ve et yemekleri oldukça yoğun olarak tüketilmektedir. Yöresel lezzetler denilince şehirde ilk akla gelen Testi Kebabı ve Yozgat Tandır Kebabı’dır. Hünkar İskender, merkezi lokasyonu ile turistlerin kebap yemek için sıklıkla ziyaret ettiği meşhur lokantalardandır. 66 Kebap Salonu, Konak Lahmacun Salonu, Çorba Hanı, Meşhur Desti Kebapçısı, Sürmeli Mangal Lokantası ve Yayla Lokantası, kebap yemekten hoşlanan kişiler için tavsiye edilmektedir. Diğer yöreye özgü yiyecekler arasında; Yozgat Böreği, madımak, bulgur pilavı, arabaşı, bezdirme ve pezzik cacığı yer almaktadır. Gezide yöresel mutfak olmazsa olmaz diyenlerdenseniz bu tatlar için Zafer Türk Mutfağı ve Yozgat Yöresel Ürün ve Kahvaltı Salonu’na uğramalısınız. Burada yemekleri tüketebileceğiniz gibi elde yapılan yöresel lezzetleri satın alma şansınız vardır.

 

Yozgat Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Yozgat bileti alarak gezi planınız kapsamında şehirlerarası terminale iniş yaptıktan sonra, kalacağınız otele ve gitmek istediğiniz yere geçmek için belediye otobüslerini seçme imkanınız vardır. Belediye otobüslerinin 2 farklı hattı Yozgat Otogarı'ndan başlayarak hareket etmektedir. İlk otobüs hattı, eski Toki hattlı olarak bilinen 4 numaralı otobüslerdir. Hafta içi otogardan 07.20'de kalkan otobüsler, hafta sonra on dakika daha geç çalışmaya başlamaktadır. Son seferleri ise hafta içi 20.00’da hafta sonu 19.30’da hareket etmektedir. Otobüs bileti için dolum işlemlerinizi otogardan yapabilirsiniz.  Otobüsler içinde geçerli olan Yozgat bilet fiyatları eğer öğrenci iseniz daha ekonomik olmaktadır. Kent içinden otogara ulaşım, hafta sonu ve hafta içi fark etmeksizin her iki hat içinde 07.30’da başlamaktadır. Yolculuğunuz kent merkezine en fazla 30 dakika kadar sürmektedir.

Taksi

Terminalde bulabileceğiniz taksiler ile kent merkezine ulaşım oldukça keyifli ve rahat olup, valiz taşıma konusunda da idealdir. Taksiler ile gitmek istediğiniz bölgeye daha ekonomik bir ulaşım için binmeden önce tahmini bir ücret için şoför ile konuşabilirsiniz. Bu sayede yolcuğunuzun bütçenize uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu araçları daha uygun bir şekilde kullanmanın diğer yolu ise aynı bölgeye gitmek isteyen diğer yolcular ile aracı paylaşmak olacaktır. Bu sayede çok daha az bir ücret ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksilerin içinde klima gibi günlük kullanıma uygun her türlü ihtiyacınızı edinebilirsiniz. Yozgat merkez bölgesinden terminale ulaşmak için daha çok sayıda taksi seçeneğiniz vardır. Dilediğiniz bir ile iletişime geçerek hızlı bir şekilde terminal alanına ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Minibüsler, hem mahallelere hem de şehrin merkez ilçesi başta olmak üzere diğer ilçelerine hizmet veren uygun taşıma araçlarıdır. Kent caddelerine giden minibüsler ile ilçe minibüsleri terminal önünde farklı alanlardan hareket etmektedir. Yozgat otobüs seferleri ile kıyaslandığında terminalden ulaşım sağlayan minibüs seferleri daha sık aralıklar ile gerçekleştirilmektedir. Minibüs sefer süreleri, tam olarak yetmiş dakika olmakla birlikte ücretleri otobüslere göre daha uygundur. Terminal binası önünde yolculuğa başlayan minibüsler, yirmi dakika aralıklar ile yolcu taşımaktadır. Kentin merkezinden ise hemen hemen her caddeden kısa süreler içinde minibüse binme şansınız vardır.

Yolcu Servisi

Terminalden yalnızca mahallere değil, bazı köylere de yolcu servisi bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak yolculuk etmek için terminale gelmek için seçtiğiniz otobüs firmasının servis saatlerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca kent içinden yazıhane önünden harekete başlayan otobüs şirketlerinin servisleri de yolcuları terminale taşımaktadır. Servis saatleri otobüsünüzün hareket saatine bağlı olarak ayarlanmaktadır. Servisler aracılığı ile ulaşım sağlamak isteyen yolculardan ücret alınmamaktadır. Ek olarak Yozgat içinde kaldığınız otelin de servisleri ulaşım hizmeti verebilmektedir. Otogara gelmeden önce oteliniz ile iletişime geçip servis saatleri ve süreleri hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Yozgat Otogarları

Yozgat Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Yozgat otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Yozgat Hakkında
Nüfus:418.500
Telefon Kodu:0354
Plaka Kodu:66
Pzt
10,85°
Sal
7,65°
Çrş
9,3°
Prş
8,22°
Cum
8,19°
Yozgat
13 Nis Cmt, Bulutlu
9,13°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery