Uşak Otobüs Bileti

Uşak

Uşak Merkezli Otobüs Firmaları Tüm firmalar
Uşak

Uşak Hakkında

İzmir ile Ankara arasında yol üzerinde bulunan Uşak ekonomisi tarım, hayvancılık ve bu faaliyetler üzerine kurulu olan sanayiye sahiptir. Kilim ve halıları ile ünlü olan şehirde trikotaj, dokuma, tabakçılık sanayileri gelişmiştir. Toprak ürünleri konusunda da uzun bir geleneğe sahip olan şehir bu alanda birçok markanın üretim tesisini barındırmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun ardından şehirde kurulan halı üretim tesisleri ülkede kurulan ilk sanayi tesislerinden olmalarıyla tarihi öneme de sahiptir.

Tarımsal faaliyetler arpa, buğday, mısır, şekerpancarı ve fiğ ağırlıklı devam etmektedir. Meyvecilik alanında üzüm en fazla yatırım ürünlerden biri olsa da şarapçılık gelişmemiştir. Elma, kiraz, armut ve vişne en çok üretilen diğer meyve çeşitleridir.

Dağların önemli bir alan kapladığı şehrin ekonomisi için madencilik çok büyük potansiyele sahiptir. Maden Teknik Arama Enstitüsünün yaptığı çalışmalara göre Eşme’de 132 ton rezerve sahip altın yatağı bulunmaktadır. Güre’de bulunan 510 ton rezervli uranyum yatağının da şehir ve ülke ekonomisi açısından büyük önemi olacağı ön görülmektedir. Şehir önemli mermer yataklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kum ve çakıl açısından da işletilebilecek rezervlere sahiptir.

Uşak aynı zamanda belirli dallarda uzmanlaşmış meslek yüksek okul ve üniversitesi ile de dışarıdan öğrenci çeken bir yer haline gelmiştir. Üniversitede seramik, tekstil ve dericilik alanlarında eğitim gören gençler bu sektörlerde aranılan iş gücünü oluşturmaktadır. Şehrin gelişen ekonomisi, Uşak otobüs bileti ile Uşak otobüs seferleri için olan talebi arttırmaktadır.

Uşak yöresine ait halk türküleri ülke çapında meşhurdur. Bölgeye ait birçok türkü farklı sanatçılar tarafından birçok albüm ve konserde yorumlanmıştır. Şehir merkezindeki yeşil oranının çok yüksek olması, nüfusun çok yüksek olmamasıyla bir araya gelince Uşak ülkemizde en rahat yaşanılan şehirlerden biri haline gelmiştir.

Uşak’ta Gezilmesi Gereken Yerler

İç Ege Bölgesinde yer alan Uşak, Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasında ulaşım açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. Arkeolojik çalışmalarda MÖ 2000’li yıllardan kalıntılar bulunan bölge Hititler, Lidyalılar ve Frigyalıların kontrolü altında bulunmuştur. Daha sonra sırayla Pers, Makedon ve Roma topraklarına katılan bölge daha sonra Bizans, Selçuklu ve Germiyanoğulları tarafından ele geçirilmiştir. Millî mücadele sırasında önemli olaylara sahne olan şehirde günümüzde birçok tarihi eser de bulunmaktadır.

Banaz çayları boyunca bölgede yer alan ve birbirine bağlı birçok kanyondan oluşan Ulubey Kanyonu Uşak bileti satışlarını olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan inşa edilen cam teras, iyileştirme ve tanıtım çalışmaları sayesinde her yıl birçok insan dünyanın en büyük ikinci kanyonunu görmek için Uşak’a gelmeye başlamışlardır. Özellikle fotoğraf çekmeyi arasında çok rağbet eden bir yer haline gelen kanyon bölgesi yerel halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Halk arasında Sülümenli olarak bilinen Blaundus kenti şehir merkezinden 40km mesafede bulunmaktadır. Büyük İskender’in bölgeyi fethinden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulan kent derin vadilerle çevrilidir ve yarımada şeklindedir. Kaya mezarlar, stadyum, tiyatro, kale ve tapınaklara ait kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır.

Karun Hazinelerinin bulunduğu Tümülüsler de Uşak sınırları içinde, Güre’de bulunmaktadır. Tümülüslerden çıkartılan eserler günümüzde Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Bir diğer önemli müze ise milli mücadele sırasında karargâh olarak kullanılan binada yer alan Atatürk ve Etnografya Müzesidir.

Millî mücadelede özel bir yeri bulunan Uşak’ta işgal ve kurtuluş dönemlerine ait birçok anıt bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri General Trikopis’in esir alındığı Göğem Köyünde yer alan anıttır. Şehir merkezinde bulunan ve Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından tasarlanıp yapılan 17 metre yüksekliğindeki şehrin kurtuluşunu anlatan anıtta bir diğer önemli eserdir. Gediz Uluyolu, Hisarkapı Uluyolu ve Tirit sokaklarında bulunan 9 ev tarihi ve kültürel önemlerinden dolayı koruma altına alınmıştır.

Banaz ilçesine bağlı Bahadır Köyünde bulunan ve Anıt Ağaç olarak adlandırılan çam türü ağaç görenleri boyutlarıyla şaşkınlığa uğratmaktadır. Yüksekliği 11 metre olan ağacın çevresi ise 9.60 metredir. Ağacı dallarının kapladığı alan 380m2’dir. Çapı 3 metrenin biraz üzerinde bulunan ve yaşının 500-1000 arasında olduğu tahmin edilen ağacın gövdesine sarılabilmek için 7 kişinin el ele tutuşması gerekmektedir. Anıt Ağaç Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tecil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Geleneksel sporlarımızdan biri olan Cirit Uşak’ta hayatta tutulmaktadır. Özellikle dış ilçe ve köylerde yaygın olan spor gençler arasında da yaygındır ve düğün, nişan gibi sosyal olaylarla bağlantılı olarak da oynanmaktadır.

Uşak’ta Konaklama İmkanları

Büyük otel zincirlerinin de şubeleri dahil olmak üzere farklı konseptlerde birçok otel Uşak şehir merkezinde hizmet vermektedir. Sivaslı içerisinde, Evrenli Doğa Parkına yakın bir otel de müşterilerini beklemektedir. Bunlar dışında çeşitli yerlerde kamp alanları da doğa severlerin hizmetindedir. Uşak off-road, trekking, fotoğrafçılık gibi aktiviteler gerçekleştirmek için bir araya gelen grupların kamp yapmak için en çok tercih ettiği şehirlerden biridir. Şehir merkezi ve ilçelerinde polis ve öğretmen evleri olmak üzere birçok devlet kurumunun misafirhaneleri bulunmaktadır.

Uşak’ta Yeme İçme İmkanları

Uşak tarhanası şehrin tescillenmiş lezzetleri arasında yer almakta ve ülkemizin her köşesinde sevilerek tüketilmektedir. Çömlek, tas kapama, bükme, peksimet, tahin helva, alacatene şehrin diğer önemli lezzetleridir. Şehrin birçok noktasında, özellikle turistik yerler ve dinlenme tesislerinde yerel lezzetlerin tadılabileceği ve paketli olarak alınabileceği birçok işletme ve restoran bulunmaktadır. Özellikle şehri ikiye bölen İzmir – Uşak yolu çevresinde her türlü damak tadına hitap eden restoranlar bulunabilmektir. Şehirde farklı fast food zincirlerine ait birçok işletmede hizmet vermektedir.

Uşak Otogarı'na Ulaşım

Doğu yönünden Afyon – Uşak, batı yönünden İzmir – Uşak yolu olarak anılan, şehir içinde Atatürk ve Gazi Bulvarı olarak anılan ana yol üzerinde şehir merkezinde yer alan otogara ulaşım; şehrin her noktasından kolaylıkla gerçekleşmektedir. Şehir içerisinde servis yapan minibüsler 2012 yılında kaldırılmış, kartlı sistemle beraber yerlerine özel halk otobüsleri hizmet vermeye başlamıştır. Uşak bilet fiyatları ve yapılacak seferler ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler bilet.net sitesini ziyaret ederek, Uşak otobüs seferlerini ve bilet fiyatlarını inceleyebilir, istedikleri sefer biletlerini güvenli ve rahat bir biçimde alabilirler.

Otobüs

Uşak içerisinde belediye otobüsleri 11 hatta sefer yapmaktadır. Genel sefer saatleri 06.25 – 23.00 arasında olup, hatta, haftanın günü ve tatillere göre bu saatlerde değişiklikler olabilmektedir. Özel halk otobüsleri de bir kısmı farklı olan 11 hatta müşterilerine hizmet vermektedir. Uşak Otogarı'ndan belediye otobüsleri geçmemekte, yalnızca özel halk otobüsleri geçmektedir. Otobüslerin tamamında kartlı sistem kullanılmaktadır ancak isteyen yolcular özel halk otobüslerinde nakit ödeme yapabilmektedir.

Taksi

Taksiler özellikle şehir içinde hızlı ve rahat ulaşım için en uygun alternatiftir. 24 saat hizmet veren taksi durağı yolcuların otogara her saatte ulaşımını sağlamaktadır. Bunun dışında şehir genelinde birçok taksi durağı müşterilerine hizmet vermektedir.

Yolcu Servisi

Uşak Otogarı'ndan sefer düzenleyen otobüs şirketlerinden bazıları biletli yolcularına servis hizmeti vermektedir. Bu firmalar ve servis güzergahları ile detaylı bilgiyi bilet.net sitesini ziyaret ederek veya bilet.net müşteri hizmetleri üzerinden edinebilirsiniz.

Uşak Otogarları

Uşak Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Uşak otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Uşak Hakkında
Nüfus:373.183
Telefon Kodu:0276
Plaka Kodu:64
Pzt
25,32°
Uşak
23 Tem Sal, Bulutlu
25,33°
Çrş
26,4°
Prş
24,25°
Cum
21,68°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery