Karaman Otobüs Bileti

Karaman

Karaman Merkezli Otobüs Firmaları Tüm firmalar
Karaman

Karaman Hakkında

Karaman, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve 1989 yılında Konya’dan ayrılan bir ilimizdir. Tarih içerisinde Karamanoğulları Beyliği’ne ev sahipliği yapan ve Anadolu’da Türkçe’nin resmi dil olarak ilan edildiği önemli bir yerleşke merkezidir. Akdeniz Bölgesi’ne yakın olan konumundan dolayı hem Akdeniz, hem de Karasal iklim özellikleri görülmektedir. Komşu illeri Konya, Mersin ve Antalya’dır. Toplam 5 ilçesi bulunan kentin toplam nüfusu 2021 verilerine göre 258.838 kişidir. Özellikle tarih ve kültür gezisi düzenlemek isteyen misafirler için Karaman tercih edilen rotalardan bir tanesini temsil etmektedir. Karaman’da havalimanı bulunmamaktadır ve en yakın havalimanı Konya Havalimanı’dır. Bu sebeple kente ulaşım çoğunlukla kara yolu ile sağlanmaktadır. Karaman otobüs bileti satın almak için yolcuların incelemesi web sitelerinin başında bilet.net gelmektedir. Bilet.net’te yolcular, kente hizmet veren tüm Karaman otobüs firmalarına ait bilgilere tek bir sayfada ulaşabilmektedir. Böylece yolcu farklı sitelerde de arama yaparak zaman kaybetmeden, kısa sürede ve güvenli bir şekilde otobüs bileti satın alım işlemlerini tamamlayabilmektedir. Karaman bilet fiyatları, firmalar özelinde farklılaşabilmektedir. Ancak bilet.net’in tüm bilet alternatiflerini tek bir sayfada sunması ile yolcular kendi bütçeleri için uygun bilete kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Karaman’da Gezilmesi Gereken Yerler

Karaman, tarihsel süreç içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple kent özellikle tarihi yapılar bakımından zengindir. Kültürel gezilerin yanı sıra kent yeraltı şehirleri, mağaraları ve vadileri ile de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Karaman’da gezilmesi gereken yerleri coğrafya ve kültür başlıkları altında değerlendirilmektedir. Coğrafya, doğa güzellikleri olarak Zeyve Pazarı, Ermenek Vadisi, Taşkale, İncesu Mağarası, Gödet ve Barçın Yaylası karşımıza çıkmaktadır. Kültür güzellikleri olarak ise Aktekke Camii, Maden Şehri, Yunus Emre Camii ve Manazan Mağaraları dahil edilmektedir. Zeyve Pazarı, yarım yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Ermenek ilçesine 26 km mesafede konumlanan Zeyve, özellikle yaz aylarında doğa ile baş başa kalmak isteyen ya da doğada zaman geçirmek isteyenler için mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Ermenek Vadisi, Ermenek Çayı’nın oluşturduğu Orta Toros Dağları’nda bulunan eşsiz bir güzelliktir. Vadide endemik bitki türleri ve bölgeye özgül kuş türleri bulunmaktadır. Taşkale, Karaman merkezine 46 km uzaklıkta bulunan köy, dokusu ile çok fazla fotoğraf sanatçısını ve yerli yabancı turisti kendine hayran bırakmaktadır. İncesu Mağarası, Taşkale Köyü’ne bağlı mağara kireç taşlarının zaman içerisinde doğal yollar ile şekillenmesi sonucu oluşmuştur. Gödet, saklı cennet olarak adlandırılmaktadır ve özellikle doğa meraklılarının ilgisini çekmektedir. Barçın Yaylası ise özellikle yazın kurak kent sıcağından bunalan ve temiz havada zaman geçirmek isteyen misafirler için ziyaret edilen yerleşim bölgesinden biridir.

Karaman’da Konaklama İmkanları

Karaman’ın iklimsel özelliklerinden dolayı misafirlerin kenti ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmesi tavsiye edilmektedir. Kenti ziyaret eden misafirler, günlük kiralık dairelere ek olarak çeşitli bütçelere uygun otellerden de faydalanabilmektedir. Konaklama merkezlerin büyük çoğunluğu kent merkezi içindedir ve dolayısıyla ulaşım sorunu yaşanmamaktadır. Kent merkezinde bulunan ve daha önce deneyimleyenler tarafından tavsiye edilen konaklama merkezleri arasında şunlar gösterilmektedir; Demosan Spa & Otel, Aygün Hotel Karaman, Karaman Kent Otel, Nadir Business Hotel, Bayrakçı Otel ve New Karaman Otel’dir. konaklama merkezlerinin kent merkezlerine olan mesafesi ise şöyledir: Demosan Spa & Otel 1,2 km uzaklıkta, Aygün Hotel Karaman, Nadir Business Hotel ve Karaman Kent Otel 800 m uzaklıkta, Bayrakçı Otel 2 km mesafede ve New Karaman Otel ise 2,6 km uzaklıktadır. Konaklama merkezlerinin sağladığı konum avantajından dolayı Karaman Otogarı’nı kullanan misafirler kolaylıkla birimler arasındaki ulaşımı sağlayabilmektedir.

Karaman’da Yeme İçme İmkanları

Karaman’ın bir çok medeniyete ev sahipliği yapması, zengin bir mutfak kültürünün oluşmasına yardımcı olmuştur. Bölgenin yöresel lezzetleri arasında calla, çullama, çoban kavurma, töğmeken, domates dolması, kabak çiçeği dolması ve eğey dolması gelmektedir. Calla, Karaman’ın en önemli özgün lezzetlerinden biridir. Patlıcan, domates, biber ve etin uyumu ile oluşan calla, güveçte pişirilen oldukça lezzetli bir yemektir. Çullama, köfteye benzerdir ancak farklı olarak köfteye pirinç eklenmektedir ve pişirme aşaması önce haşlama sonra kızartılmasıdır. Çoban kavurma, özellikle et severler tarafından fazla beğeni toplayan bir lezzettir. Koyun etine çok sayıdaki sebzenin ve tereyağının eşlik etmesi oluşan bir ana yemektir. Töğmeken, semizotunun zeytinyağı ya da pirinç ile kavrularak servis edildiği bir sebze yemeğidir. Domates dolması, domatesin kıyma ile uyumundan oluşan tercihen fırında pişirilen bir yemektir. Kabak çiçeği dolması, kabak çiçeğinin içine pirinç ve kuş üzümü harcının eklenmesi ile oluşan ve denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Eğey dolması ise koyun ya da keçinin göğüs ya da karın boşluğuna pirinçten oluşan bir iç malzeme konulması ile oluşan ve oldukça beğeni toplayan bir ana yemektir. Karaman kent merkezinde kullanıcılar tarafından olumlu değerlendirilen yeme içme mekanları ise şöyledir; Halk Balık Sofrası, Uzun Etliekmek ve Lahmacun Salonu, Mim Lokantası ve Dadaşlar Kebap Çorba’dır.

Karaman Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Karaman otobüs seferleri özellikle Ankara, İstanbul, Konya, Mersin, Adana ve İzmir güzergahlarında düzenlenmektedir. Bununla birlikte diğer illerden de düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır. karaman transit bir geçiş noktası kabul edildiği için kara yolu ile çevre illerden de fazlasıyla misafir ağırlayabilmektedir. Karaman Otogarı'na şehir içi ulaşım ise çoğunlukla toplu taşıma otobüsleri ile sağlanmaktadır. Kentin şehir içi ulaşımı içi hizmet veren 10 hat bulunmaktadır. Her hat otogara sefer düzenlemekte ve yolcuların ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Görevli otobüs hatlarının çalışma süreleri hafta içi ve hafta sonu olarak değişmektedir. Otobüsler otogardan genellikle saatlik seferler düzenlemektedir. Hafta içi ulaşım saatleri 07.00 ile 21.00 arasında, hafta sonu ise 08.00 ile 21.00 arasındadır. 21.00’dan sonraki kent içi ulaşımda taksiler tercih edilmektedir.

Taksi

Şehir içi ulaşımda tercih edilen ulaşım yöntemlerinden bir diğeri taksilerdir. Otogar, kent merkezinde olduğu için taksilere kolaylıkla kısa sürede ulaşılabilmektedir. Taksi ücretleri taksi firmalarına göre farklılaşabilmektedir. Bu sebeple yolculuk öncesi misafirlerin fiyat anlaşması yapması tavsiye edilmektedir. Otogarın çıkış kapısına yakın durağı bulunan Otogar Taksi, güvenli hizmet sunan taksi firmalarından biridir. Otogar Taksi’ye ek olarak Yeni Karaman Taksi, Nilüfer Taksi ve Eski Garaj Taksi de kaliteli hizmet sağlayan firmaların başında gelmektedir.

Minibüs

Karaman kent merkezinden minibüsler ile ulaşım çoğunlukla yakın ilçelere, köy ve mahallelere düzenlenmektedir. Minibüs ile seyahat edecek olan yolcular için Karaman bilet fiyatları farklılaşabilmektedir. Şehir içi ulaşımında minibüslerde nakit para kabul edilmektedir. Çok fazla yükü olmayan yolculara minibüs kullanımı önerilirken fazla bagajı olan yolcuların şehir içi toplu taşıma otobüslerini tercih etmesi önerilmektedir. Minibüslerin güzergahlarından dolayı halk otobüslerine göre daha hızlı bir ulaşım aracı olarak kullanılabilmektedir.

Yolcu Servisi

Karaman Şehirlerarası Otobüs Terminali kent merkezinde bulunduğu için yolcu servisi hizmeti sağlanmamaktadır. Karaman kent merkezinde ulaşım oldukça kolaydır ve insanlar otogara ulaşımda çoğunlukla toplu taşıma otobüslerini tercih etmektedir. VIP yolcu servisi hizmetinden faydalanmak isteyen yolcuların, özel firmalar ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Karaman Otogarları

Karaman Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Karaman otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Karaman Hakkında
Nüfus:258.838
Telefon Kodu:0338
Plaka Kodu:70
Karaman
19 May Paz, Yağmurlu
21,05°
Pzt
18,66°
Sal
18,91°
Çrş
19,01°
Prş
17,94°
Cum
16,71°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery