Isparta Otobüs Bileti

Isparta

Isparta Merkezli Otobüs Firmaları Tüm firmalar
Isparta

Isparta Hakkında

Isparta, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan, hem doğal güzelliği ile hem de tarihi geçmişi ile dikkat çeken illerimizden biridir. Geçmişte Pisidia olarak adlandırılan kent, Üst Paleolitik dönemden günümüze kadar sürekli yerleşim görmüştür. Gül üretimi ile tanınırlığı bilinen şehir tarih boyunca günümüze kadar “Güller Bölgesi” olarak anılmıştır. Özellikle mayıs ayında gül hasadını görmek ya da temmuz ayında mis kokulu lavanta bahçelerini deneyimlemek için birçok yerli ve yabancı misafir kenti ziyaret etmektedir. Kente ulaşım havayolu ya da karayolu ile sağlanabilmektedir. Havayolu ile ulaşım için sınırlı sayıda sefer bulunması ya da aktarmasız uçuş sayısının az olmasından dolayı misafirler çoğunlukla karayolu ile ulaşımı tercih etmektedir. Yolcular otobüs bileti işlemlerini, tercih ettikleri otobüs firmasına ait ofisten ya da online kanallardan tamamlayabilmektedir. Çevrim içi Isparta otobüs bileti satışı için güvenli kanallardan biri bilet.net’tir. Bilet.net, kolay ara yüzü ile kullanıcılara zorluk çıkarmamakta ve işlemlerin kolaylıkla tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. İşlemleri tamamlamak için yolcuların güzergah, seyahat tarihi ve yolcu sayısı bilgilerini girmesi yeterlidir. Diğer tüm işlemler için bilet.net, yolcuları yönlendirmektedir.  

Isparta’da Gezilmesi Gereken Yerler

Isparta’da gezilecek yerler oldukça fazladır, çoğu doğal güzellikleri ve tarihi yapıları kapsamaktadır.  Isparta’nın komşu illeri Konya, Afyon, Burdur ve Antalya’dır. Kentin konumu, çevre illeri ziyaret eden yolcuların da Isparta’yı rotalarına eklemesine sebep olabilmektedir. Kent önemli tatil merkezlerinden biri olan Antalya’ya 2 saat, Fethiye’ye ise sadece 3 saat uzaklıktadır. Isparta’da gezilecek birçok rota mevcut iken özellikle önerilen ve görülmesi gereken güzergahların başında aşağıdakiler gelmektedir;

  • Kuyucak Köyü: köy özellikle lavanta bahçelerinden dolayı yılın temmuz ayında çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Hasat öncesi mor rengine bürünerek bir şölen havası yaratan bahçeler, fotoğrafçıların özellikle dikkatini çekmektedir. Kent merkezinden 110 km uzaklıkta bulunan köye ulaşım süresi araç ile 1 saat 30 dakikadır.
  • Yazılı Kanyon Milli Parkı: kanyon, Epiktetos imzalı bir şiir bulundurması sebebi ile yazılı kanyon olarak adlandırılmaktadır. Kanyon özellikle yürüyüş yapmak, doğanın ve temiz havanın tadını çıkarmak isteyen misafirler tarafından tercih edilmektedir. Kent merkezi ile arasında 67 km bulunan kanyona araç ile 1,5 saatte ulaşılmaktadır. 
  •  Üzüm Pazarı: yarım yüzyıllık tarihi çarşı adını geçmişte satılan üzümlerden almaktadır. Günümüzde çarşının içinde tekstilden aksesuara, kuru gıdadan küçük ev aletlerine kadar birçok ürün satılmaktadır.
  • Firdevs Bey Camii: Ünlü Camii, Mimar Sinan Camii olarak da anılmaktadır. Üzüm Pazarı’nın sonunda konumlanan cami, 16.yy’a ait değerli bir mimari eser olarak dikkat çekmektedir.
  • Eğirdir Gölü: bölgenin en çok misafir ağırlayan doğal güzelliklerinden biri olan göl, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölüdür. Misafirler gölde yüzebilir, göl yakınına kamp atabilir ya da nefes kesen manzara eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilir. Göl Isparta merkezine 48 km mesafede yer almaktadır ve araç ile 45 dakikada ulaşılmaktadır.

Isparta’da Konaklama İmkanları

Isparta’da konaklama imkanları merkez, göl kenarı ya da doğa içi olmak üzere farklı kategorilere ayrılabilmektedir. Farklı bütçelere uygun konaklama merkezlerine ek olarak misafirler seyahat süreleri boyunca kiralık ev tercihinden de faydalanabilmektedir. Deneyimleyenler tarafından olumlu değerlendirilen konaklama merkezlerinin başında Barida Hotels, Ramada by Wyndham Isparta, Hilton Garden Inn gelmektedir. Isparta merkezi ile oteller arasındaki mesafeler ise şöyledir: Barida Hotels merkeze 2,1 km, Ramada by Wyndham merkeze 1,5 km, Hilton Garden Inn ise merkeze sadece 2,8 km uzaklıktadır.

Isparta’da Yeme İçme İmkanları

Isparta, diğer illerimizde de olduğu gibi zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Güller Bölgesi olarak adlandırılan şehirde, gül ile hazırlanan özel yiyecek ve içeceklerin tadına bakılmadan kentten ayrılmaması önerilmektedir. Bu lezzetlerin başında gül şerbeti, gül lokumu ve gül çayı gelmektedir. Mutlaka denenmesi gereken diğer lezzetler ise yufka ekmeği, bakla borani, sazan dolması, Tatar mantısı, Yalvaç keşkeği, Yalvaç güllacı ve Isparta’ya özel kuzu tandırdır. Kent ziyaretçileri tarafından önerilen mekanlar ise şöyledir;

  • Ferah Kebap Salonu: kuzu tandırı için bilinen en ünlü restoranlardan birisidir.  Tarihi Üzüm Pazarı içinde konumlanan restoran, lezzetli kuzu tandır, kuşbaşılı pide ve peynirli pidesi ile bilinmektedir.
  • Etopia Ocakbaşı: mekan özellikle et yemekleri ve ızgara seven misafirlerin uğrak noktalarından biridir.
  • Yeşil Vadi: alabalık ve ızgara çeşitleri ile ünlenen restoran, özellikle hafta sonları oldukça yoğun olabilmektedir.
  • Kroisos Lake Resort Restaurant: restoran gerçek köy kahvaltısının tadına varmak isteyen misafirler için birbirinden farklı organik lezzetleri sunmaktadır.  

Isparta Otogarı'na Ulaşım

Otobüs

Isparta Otogarı'na en çok yolcu taşımacılığı çevre illerden yapılmaktadır. Ek olarak Ankara, İstanbul, Ankara ve Antalya’dan her gün Isparta otobüs seferleri düzenlenebilmektedir. Bulunduğu konum ve çevre illere olan yakınlığından dolayı Isparta otogarı fazla sayıda yolcuya hizmet etmektedir. Kent merkezi ile otogara ulaşım arasında en çok tercih edilen ulaşım araçlarının başında toplu taşıma otobüsleri gelmektedir. Isparta Otobüs Terminali, kent merkezine sadece 2,5 km mesafede konumlanmaktadır. Bu sebeple insanlar toplu taşıma araçları ile oldukça kolay ve hızlı bir şekilde otogara ulaşabilmektedir. 18 numaralı belediye otobüs hattının en yoğun güzergahlar ile Isparta Otobüs Terminali arasında seferler düzenlediği bilinmektedir. Otobüs seferleri yarım saatlik aralıklarla, şehirlerarası otobüs saatleri de göz önünde bulundurularak düzenlenmektedir. Şehir içi otobüs seferleri 06.00 ile 24.00 aralığında çalışmaktadır. Otobüslerde akıllı kart sistemi uygulanmaktadır. Kartı olmayan yolcular otobüs terminali yakınında bulunan büfe ya da gişelerden Isparta bilet ya da otobüs kartıtemin edebilmektedir.

Taksi

Şehrin içinde konumlanan mütevazı otogara ulaşım yöntemlerinden biri taksidir. Otobüs terminalinin konum avantajından dolayı çoğunlukla taksiler yerine şehir içi toplu taşıma otobüsleri tercih edilmektedir. Taksi ile ulaşım sağlamak isteyen yolcular kent merkezinden ya da otobüs terminali çıkışında bekleyen taksilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Taksilerde standart fiyat tarifesi uygulanmamaktadır. Bu sebeple, taksi kullanımından önce yolcuların fiyat bilgisi edinmesi ve ardından taksiyi tercih etmesi önerilmektedir. Kent merkezinden otobüs terminaline taksi ile ulaşım ortalama 7 dakika sürmektedir. Şehir içi trafiğe bağlı olarak belirtilen süre değişebilmektedir.

Minibüs

Isparta Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne minibüs ile ulaşım genellikle çevre ilçelerden ve yakın köylerden sağlanmaktadır. Tabiat parklarına, lavanta bahçelerine ya da Eğirdir Gölü’ne ziyaret düzenlemek isteyen misafirler için minibüsler fazlasıyla tercih edilmektedir. Gidilen güzergâha göre Isparta bilet fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Minibüsler yolcu kapasitesi ve depolama alanları kent içi otobüslerden daha az olan ulaşım alternatifleridir. Bu sebeple, fazla yükü olan yolcuların belirtilen güzergahlar için minibüs yerine araç kiralama ya da taksi gibi alternatifleri de düşünmesi önerilmektedir.

Yolcu Servisi

Isparta Şehirlerarası Otobüs Terminali ile kent merkezi arasında ulaşım sağlayan yolcu servisleri bulunmamaktadır. Ancak Barida Hotels, Ramada by Wyndham Isparta ve Hilton Garden Inn gibi yüksek konforlu konaklama merkezlerinin yolcu taşımacılığı hizmetinin olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, yolcuların konaklama merkezleri ile önceden iletişime geçmesi ve ilgili bilgiyi teyit ettirmesi önerilmektedir.

Isparta Otogarları

Isparta Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Isparta otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Isparta Hakkında
Nüfus:445.678
Telefon Kodu:0246
Plaka Kodu:32
Cum
10,99°
Cmt
20,97°
Isparta
19 May Paz, Bulutlu
20,37°
Pzt
20,07°
Sal
21,4°
Çrş
21,33°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery