Bolu Otobüs Bileti

Bolu

Bolu

Bolu Hakkında

Bolu hem muhteşem doğası hem alanda yapılan spor çeşitliliği hem de yemek kültürü ve mutfağı ile karşımıza çıkan çok yönlü bir kentimizdir. Karadeniz Bölgesi’nde turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerleşim yedir. Kış ve yaz aylarında farklı sayılarda olmak üzere şehre çok fazla sayıda turist akın etmektedir. Ayrıca kent İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere 2-3 saatlik yol mesafesindedir. Bu sebeple büyük şehirlerde yaşayan yerli halk tarafından da hafta sonu tatili için çoğunlukla tercih edilmektedir. Kente ulaşım havalimanı olmadığı için kara taşımacılığı ile sürdürülmektedir. Gittiğiniz zaman hem kış hem yaz hem de doğa tatili yapabileceğiniz aynı zamanda yemek kültürünüzün de genişlediği bir tatil yapmak istiyorsanız Bolu’yu en yakın zamanda ziyaret etmelisiniz. Hafta sonu ya da bulduğunuz ilk fırsatta şehri ziyaret etmeye karar verdiğinizde Bolu otobüs bileti bulmanız çok kolay olacaktır. Çünkü yoğun sirkülasyondan dolayı çok her otobüs firmasının ile seferi bulunmaktadır. Bilet almaya karar verdiğinizde bilet.net’te bilet rezerve edip ya da satın alabilirsiniz. Bilet.net içinde aradığınız destinasyonda ve tarihteki biletleri tek bir sayfa içinde saniyeler içinde görüntülenmektedir.

Bolu’da Gezilmesi Gereken Yerler

Bolu şehri ve gezilebilecek yerler denilince ilk akla gelen doğal güzellikleri ile Abant olmaktadır. Bu bölge kış ve bahar aylarında daha çok tercih edilmektedir. Alandaki yürüyüş yerleri ve benzersiz doğa manzarası ile bu bölge aklınızdan çıkmayacaktır. Mevsim elverdiği ölçüde aynı yerde yamaç paraşütü yapma şansınız da bulunmaktadır. Aynı şekilde doğa tutkunlarının en uğrak noktası olan Yedi Göller Milli Parkı da trekking açısından oldukça elverişlidir. Çevresinde konuklama imkanı sunan bu alan da daha çok fotoğraf severler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kış sporları ve tatilini daha çok seviyorsanız Kartalkaya Kayak Merkezi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir tesisidir. Burada kayak yapabilir ya da sağlığınız için mevcut olan Karacasu Kaplıcaları’nı deneyimleme imkanı bulabilirsiniz.

Eğer tarihi yerler görmek ve bu alandaki bilgilerinizi yenilemekten hoşlanıyorsanız kentsel sit alanı içindeki Mudurnu evlerini görmek isteyebilirsiniz. Mimarı detayları ve dönemin ruhunu yansıtan yapısı ile hafızanızda yer edinecektir. Kentsel SİT alanı olarak belirlenen Mudurnu evlerini görebilirsiniz. Buna ek olarak; Yıldırım Beyazid Camii, Kiliseli Han, Asar Kalesi, Bolu Müzesi, Keçi Kalesi Kalıntıları ve Akkayalar Travertenleri kentin sınırları içinde kalan diğer tarihi ve önemli yapılardır.

Bolu’da Konaklama İmkanları

Şehirde yapılan tatillerin çeşitliliğinden ötürü pek çok tipte ve tarzda konaklama yeri bulma şansınız mevcuttur. Termal otellerden kamplara kadar birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. Kentin merkezinde; Hampton By Kilton Bolu, Hıtel Highway, Köroğlu Otel ve City Otel bütçenize ve standartlarınıza göre seçim yapabileceğiniz konaklama birimleridir. Abant ve Yedigöller civarında ise; Gazelle Resort Spa, Bolu Termal, Sarot Termal Vadi Otel, Karpalas City Hotal & Spa ve Bahçeli Köşk ise zevkinize uygun olabilecek otellerdir. Yedigöller Tabiat Parkı içinde kamp alanı mevcuttur. Burada dönemsel düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz.

Bolu’da Yeme İçme İmkanları

Kendine has mutfak kültürünü tüm dünyaya tanıtmış kentlerden biridir. Özellikle Mengen ilçesinde her yıl belirli aralıklar ile yapılan yemek festivalleri şehrin gastronomi turizmine katkı sağmaktadır. Mutfak kültünün bu kadar bilinmesinin sebebi kaynağının saray mutfağına kadar dayanmasıdır. Ayrıca Mengen, pek çok ünlü aşçı ve şefi yetiştirmesi ile meşhurudur. Bu sayede bölgede damak tadınıza hitap eden yemekleri deneyimleyebilirsiniz.

İlk olarak özgün çorbalarından Mengen, Patates ve Kızılcık Tarhanası’nı tatmanız tavsiye edilmektedir. Bu tatları Mengen’deki tüm restoranlarda kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Abant Gölü yakınlarında barbekü çeşitleri yapan restoranlara şans verebilirsiniz. Gökdere bölgesinde alabalık turistlerin yemeden dönmedikleri lezzetlerdendir. Kentin diğer yemekleri arasında Mengen pilavı, paşa pilavı, kabaklı gözleme yer almaktadır. Tatlıları seven yolcular için şehre özgü Bolu Beyi Tatlısı, Saray Helvası kesinlikle yenmesi gerekenlerdendir. Tüm bu yiyecekleri şehrin methini duyarak gelenlerin en çok gittiği Mengen Aşçızade, Müdür ve Göynük Lalezar Restoran’larında yiyebilirsiniz.

Bolu Otogarı'na Ulaşım

Özel Halk Otobüsü

Bolu Otogarı'na kentten ulaşım için kullanılan belediye araçları, özel halk otobüsleridir. Belediyeye bağlı bütün vasıtalarda olduğu gibi halk otobüslerinde de Bolukart geçerlidir. Bu kart araçlar içindeki manyetik okuma sistemine yaklaştırıldığında ücret otomatik bir şekilde kesilmektedir. Kullanılan kartın çeşitleri bulunmaktadır. Tek kullanım için özel yapılmış kartlar işlemden sonra atılabilir ya da uzun süreli kullanım için şahsi kartınızı çıkarabilirsiniz. Bu araçlara ait Bolu otobüs seferleri ise hafta içi sık aralıklar ile yapılmaktadır. Hafta sonu özel halk otobüslerinin terminale giden bir hattı bulunmamaktadır. Otogardan ildeki merkezi noktalara ya da tersi istikamette hareket eden otobüs hattı 5C’dir. Bu hat hafta içi sabah terminaldeki durakta 7.45’te ilk seferine başlamaktadır. Şehir içinden ilk seferi ise Dominos durağında olup saat 06.00 olarak belirlenmiştir. 

Taksi

Taksiler otogar durağında çok hızlı olarak ulaşılabilen bir taşıma aracıdır. Terminalde her daim ve her saatte araç bulma imkanınız vardır. Bolu bilet fiyatları, gitmek istediğiniz noktaya göre belirlenmekte iken, taksilerin sabit bir açılış fiyatı mevcuttur. Bu fiyatın üzerine hesaplanan ücret ise yolculuk sürenize göre değişiklik göstermektedir. Taksiler işe şehirdeki önemli noktalara seyahat edebileceğiniz gibi ilçelere de gidebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz konumun uzaklığı arttıkça ücret de paralel olarak artacaktır. Ancak araçları tek kişi yerine başka gezginler ile kullanılırsanız hem rahat hem de daha uygun bir ücret ile yolculuk etme şansı bulabilirsiniz.

Minibüs

Bolukart olarak bilenen ulaşım kartınız ile minibüsler ile yolculuk edebilirsiniz.  Ayrıca araçlar içinde satın alabileceğiniz tek kullanımlık Bolu bilet mevcuttur. Ek olarak bu ulaşım seçeneğinde nakit ücret ödeme imkanınızda vardır. Minibüsler özellikle ilçelere girmek için yolcular tarafından tercih edilmektedir. Otogar önünde inşa edilmiş durakta, her yirmi dakika da bir geçen ve şehrin çeşitli konumlarına giden araçları bulabilirsiniz. Merkezden terminale gelmek de aynı kolaylıkta olmaktadır ve her 15-20 dakika içinde yakındaki durakta araçlar hazır olarak beklemektedir.

Yolcu Servisi

Yolcu servisleri kentte yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım vasıtasıdır. Çoğunlukla otobüs şirketlerin ve otellerin servisleri yolcuları terminalde otobüsten almak için hazır beklemektedir. Servis için özellikle bir bilet almanıza gerek yoktur. Çünkü tamamen yolcuların konforu ve seyahat güvenliği gözetildiğinden dolayı ücret alınmamaktadır. Servis saatleri otobüsünüzün otogara varış ya da terminalden kalkış saatine göre ayarlanmaktadır. Bu sebeple firmalar saatlerde değişiklik yapabilmektedir. 

Bolu Otogarları

Bolu Otobüs Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Bolu otobüs bileti hakkında aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Bolu Hakkında
Nüfus:320.014
Telefon Kodu:0374
Plaka Kodu:14
Cmt
9,68°
Paz
7,9°
Pzt
10,13°
Sal
11,92°
Bolu
24 Nis Çrş, Bulutlu
18,83°
Prş
17,09°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery