Trabzon Havalimanı Uçak Bileti

Trabzon Havalimanı

Trabzon Kalkışlı Yurtiçi Uçuşlar

Trabzon Havalimanı Hakkında

Hizmete giriş yılı 1957 olan Trabzon Havalimanı, ‘TZX’ kodu ile çalışmaktadır. Havalimanı şehir merkezine 6 kilometre uzaklıktadır ve denize paralel olacak şekilde inşa edilmiştir.İç hatlar ve dış hatlarda seferler düzenlemekte olan sivil bir havalimanıdır. Yaklaşık 3.500.000 adet yolcu kapasitesine sahip olan havalimanı, 23.745 metrekarelik alanı ile bölgenin en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. 1998 yılında hizmete girmiş olan dış hat terminali 9590 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Dış hat terminali 12 check-in kontuara sahiptir ve yılda 1.500.000 yolcu kapasitesine ulaşmaktadır. 17.280 metrekare alan üzerine kurulmuş olan iç hatlar terminali, 2008 yılında hizmete girmiştir. Yılda 2.000.000 yolcu kapasitesine sahip iç hatlarda yolcuların kontrolünün yapıldığı 24 adet check-in hizmet vermektedir. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü önderliğinde yürütülen "Yeşil Havalimanı" projesine katılmıştır. Tüm proje gereklerini yerine getirdiği için 2015 yılında Yeşil Kuruluş unvanını almaya hak kazanmıştır. Engelli yolcuların rahat ve sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için çeşitli projeleri hayata geçirmiştir. Bu sebeple Engelsiz Havaalanı Kuruluşu unvanını hak etmiştir.

 

Trabzon Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Trabzon Havalimanı’nda THY CIP Lounge hizmeti verilmektedir. Bu lounge hizmeti, ikramları ve kaliteli hizmeti açısından çokça beğeni toplamaktadır. Açık büfe servisleri ile göz doyurmakta olan bu alanlardan yolcular oldukça memnun ayrılmaktadır.

 

Sağlık Hizmetleri

Dış hatlar geliş salonunda yolcuların sağlık durumları ile ilgili ani kötüleşmelerde çabucak müdahale edebilmek için Hudut Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda yine dış hatlar geliş salonunda DHMİ Sağlık Merkezi de hizmet vermektedir.

 

Bebek Bakım Odası

İç hatlarda; giden yolcu salonunda 2 adet, arındırılmış salonda 1 adet ve gelen yolcu salonunda 1 adet olmak üzere toplamda 4 adet bebek bakım odası bulunmaktadır. 

Dış hatlarda; giden yolcu salonunda, arındırılmış salonda ve gelen yolcu salonunda birer adet olmak üzere toplamda 3 adet bebek bakım odası mevcuttur.

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanında iç hatlar terminalinde İş Bankası’nın ATM’si bulunmaktadır. Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Finans Bank, ING Bank ATM’leri havalimanına bir kilometrenin altında mesafededirler. Ak Bank, Deniz Bank, HSCB Bank, Şekerbank, Finans Bank ATM’si ise yaklaşık iki kilometrelik bir uzaklıktadırlar.

 

Döviz

Havalimanı içerisinde yolculara özel olarak tahsis edilmiş döviz büroları bulunmaktadır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

İç hat ve dış hatların giden yolcu bölümlerinde bagaj kaplama hizmeti verilmektedir. Bu yöntem bagajlarının daha güvenli bir şekilde taşınmasına olanak sağlamak ve zarar görmesini engellemek isteyen yolcular tarafından tercih edilebilir.

İç hatlar giden yolcu bölümünde emanet eşyalar için ayrılmış özel bir kısım bulunmaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Duty Free alanları dış hatlarda bulunan arındırılmış salon ile gelen yolcu salonunda birer adet bulunmaktadır. Bu tarz Duty Free mağazalarında kaliteli markalardan parfüm, sigara, alkol, çikolata gibi farklı ürünleri çok daha ucuza satın almanız mümkündür.

 

İbadet Noktaları

Havalimanlarındaki ibadet alanlarında en önemli kısım da abdest alma bölümleridir. Havalimanındaki tuvaletlerde abdest alma alanları da bulunmaktadır. 

Mescit bulunan alanları şöyle sıralayabiliriz:

Dış Hatlarda;

 • Arındırılmış salon 
 • Giden yolcu salonu (bu alanda mescit haricinde ihram giyme bölmeleri de vardır.)

İç Hatlarda;

 • Arındırılmış salon
 • Giden yolcu salonu
 • Gelen yolcu salonu

 

Otopark

Otopark hizmeti 2008 yılında hizmete başlamıştır. 385 adet otopark kapasitesine sahip havalimanında 15 adet engelli otopark alanı mevcuttur.

 

Wi-Fi/Şarj

Trabzon Havalimanı Wi-Fi dağıtım ağı ile tüm yolcularına kaliteli bir internet erişimi sağlamaktadır.

Telefonlarınızı ve elektronik cihazlarınızı şarj edebileceğiniz prizler bekleme salonlarında bulunmaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Dış hatlar giden yolcu salonunda cafe ve restoranlar yer alırken, gelen yolcu salonunda da bir adet büfe yer almaktadır. İç hatlarda ise giden yolcu bölümünde Cafe Bar – Restoran ve bir büfe bulunmaktadır. Yine iç hatların gelen yolcu kısmında bir adet kafeterya mevcuttur. Bu restoranlarda Karadeniz Bölgesi’ne has yiyecek, içecek ve tatlıları deneme fırsatı bulabilirsiniz. Havalimanı içerisindeki restoranlara ek olarak yaklaşık 1 kilometre mesafede Ertuğrul Pide ve Kalamış Et Restoran yer almaktadır.

 

Yakın Oteller

Havalimanı yakınlarında çeşitli opsiyonlarda konaklayabileceğiniz yüksek kalitede oteller mevcuttur. Trabzon havalimanına iniş yaptıktan sonra Trabzon otelleri için rezervasyon yapmak ya da bilgi almak için otel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 • Yıldız Life Otel: Havalimanına beş dakikalık mesafede yer almaktadır.  
 • Küba Suit Homes: 1 kilometre kadar uzaklıktadır.
 • Trabzon Holiday Homes: Otele ulaşım özel araçla 37 dakika sürmektedir.
 • Villas
 • Novotel Trabzon
 • Hilton Garden Inn

 

Trabzon Havalimanı Ulaşım Rehberi

 

Metro/Tren

Havalimanından şehir merkezine tren ya da metro yolu ile ulaşım sağlayacak zemin mevcut değildir.

 

Otobüs

En ekonomik ulaşım yöntemlerinden birisi olan otobüs ya da dolmuş ile şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu belediye otobüslerini kullanabilmek için kent kart çıkarılması gerekmektedir. Havalimanı nizamiye çıkışındaki otobüs duraklarından 121, 122, 125, 139, 426 ve 501 numaralı otobüsleri kullanarak merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanından geçmekte olan Çimenli ve Yomra otobüslerinin güzergahları şu şekildedir.

 • Çimenli- Havaalanı, Değirmendere, Tanjant, Meydan.
 • Yomra- Değirmendere, Sahil Yolu, Tanjant, Meydan, Atapark, Şenol Güneş Caddesi, Sahil Yolu, Sahil Peronu.

Şehir merkezine 5-10 dakikada bir seferler düzenleyen dolmuşlar da Trabzon’da oldukça popülerdir. Bu yöntemle de ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Taksi

Taksiler iç ve dış hatların gelen yolcu salonlarının çıkış bölümünün ön kısmında konumlanmışlardır. Taksimetre başlangıç fiyatı ile birlikte kilometreye göre belirlenen taksi fiyatları 24 saat aynı tarife üzerinden ilerlemektedir.

 

Transfer

Havalimanından kalkış ile başlayacak olan transfer yolculuğunuzda VIP, ekonomik ya da grup transfer hizmetlerinden birini seçebilirsiniz. Plasfly transfer şirketinin sunduğu 3-4 kişilik Binek araçları, VİP araçlar, 16 kişilik sprinter, 27 kişilik minibüs ya da 46 kişilik otobüs hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

 

Shuttle 

HAVAŞ otobüsleri ile dilerseniz merkeze dilerseniz Rize ve Giresun kentinin merkezine de yolculuk yapabilirsiniz. 

Trabzon merkezine olan yolculuklar yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve güzergahı şu şekildedir;

Tanjant Yolu, Tanjant Erdoğdu Kavşağı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Uzunkum ve Beşirli

Rize şehrinin merkezine yapılan seyahatlerdeki güzergâh şu şekildedir;

Of, İyidere, Derepazarı, Rize, Çayeli, Pazar ve Ardeşen.

Giresun şehrine yapılan yolculukta izlenen duraklar şöyledir;

Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşidüzü, Eynesil, Çavuşlu, Görele, Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun ve Bulancak.

 

Araç Kiralama

Trabzon Havalimanı’ndan merkeze gidişinizde araç kiralama yolunu da seçebilirsiniz. Eğer şehri gezme planınız da varsa bu ulaşım yöntemi tam size göre olacaktır. Aşağıdaki araba kiralama şirketlerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

 • Enterprise
 • Alamo
 • Windycar
 • Cizgi Rent a Car
 • Greenmotion
 • Boycar Rent a Car
 • Avıs 
 • Surprice