Şırnak Havalimanı Uçak Bileti

Şırnak Havalimanı

Şırnak Havalimanı Hakkında

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, Şehr-i Nuh olarak anılan ve ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şırnak ilinde bulunmaktadır. Şırnak il merkezine 59 kilometre, Silopi ilçe merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Cizre ilçe merkezine ise ortalama 10 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanı 2013 yılından beri yolcu kabulüne devam etmektedir. Havalimanının terminal binası toplam 4000m2’lik alan kaplamaktadır. Terminal binasına ek olarak 3320 m2’lik dış mekânda 87 araç için yeterli otopark alanı bulunmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’ne bağlı olan havalimanı sivil havalimanı statüsünde faaliyet göstermektedir. Karbonsuz havalimanı projesi kapsamında çevre dostu yaklaşımı havalimanının dikkat çeken özellikleri arasındadır. Özellikle çalışanlarının bilinçlendirilmesi ile doğal kaynak kullanımının azaltılması ve sürdürülebilir yaşam için iyileştirmeler yapılması hedeflenmektedir. AnadoluJet ile Ankara ve İstanbul Anadolu Yakasına,  Pegasus ile Adana ve Türk Hava Yolları İstanbul Avrupa Yakasına yurtiçi seferler gerçekleştirilmektedir. Havalimanı yıllık toplam 500.000 yolcu kabul edebilecek kapasitedir. 2013-2017 yılları arasında belirtilen güzergahlar arası iç hatlar yolcu terminalini toplam 1.149.153 kişi kullanmıştır. Havalimanını yolcu sayısı her yıl artış göstererek hizmetini sürdürmektedir. 

 

Şırnak Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Şırnak Havalimanı içerisinde günlük yolcu kapasitesini karşılayacak kadar bekleme salonu, bir adet VIP hizmet salonu bulunmakta fakat CIP salonu bulunmamaktadır.  

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında ihtiyaç anında hızlı ve pratik müdahale imkanı sağlayan Back-Up hizmeti bulunmaktadır. Ek olarak havalimanının konum avantajından dolayı araçla yaklaşık 10 dakika uzaklıkta çok sayıda sağlık kuruluşu vardır. Böylece havalimanı kullanımından önce veya sonra sağlık hizmetlerinden faydalanabilir ve kısa bir sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Bebek Bakım Odası

Terminal binasında bebek bakım odası bulunmamaktadır. Fakat hijyenik koşulların sağlandığı ıslak hacimler çocuklu ailelerin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedir. 

 

Bankacılık Hizmetleri

Şırnak Havalimanı içerisinde bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir bankaya ait bankamatik bulunmamaktadır. Bankacılık hizmetleriniz için merkezdeki çeşitli bankaların bankamatiklerinden veya ofislerinden faydalanabilir, işlemlerinizi manuel veya mobil bankacılık ile tamamlayabilirsiniz. 

 

Döviz

Havalimanı içerisinde yolcuların döviz alış veya satış işlemlerini yapabileceği ofisler bulunmamaktadır. İşlemleri gerçekleştirebilmek için havalimanına 12-15 dakika uzaklıkta bulunan döviz ofisleri kullanılmaktadır. 

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nda yolcuların kullanımı için bagaj ve kilitli dolap hizmeti verilmemektedir.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanının içerisinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bulunmamaktadır. Fakat şehir veya ilçe merkezinden dilediğiniz ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezleri şöyledir;

 • Şırnak Stil Park Alışveriş Merkezi: havalimanına 52 kilometre uzaklıktadır. 
 • Cizre İşmar Alışveriş Merkezi: havalimanına yaklaşık 14 kilometrelik mesafededir. 
 • Cizre Divan Süper Market: havalimanı ile arasında 13.5 kilometre vardır. 

 

İbadet Noktaları

Havalimanı içerisinde kullanıcıların ibadet ihtiyacı için mescitler bulunmaktadır. Hijyen koşulları göz önünde bulundurularak düzenli aralıklarla mescitlerin temizliği sağlanmaktadır. Bu sayede havalimanı kullanımınızda herhangi bir sorun yaşamadan ibadetinizi gerçekleştirebiliriz. 

 

Otopark

Toplam 3320 m2’lik alana sahip dış mekana sahip havalimanında otopark imkanları oldukça yeterlidir. Aynı anda 87 araç kullanımına olanak sunan otopark terminal binasına oldukça yakın mesafededir. Böylece, yolcular herhangi bir zaman sorunu yaşamadan terminal binasına kısa sürede ulaşabilir ve kullanımını gerçekleştirebilir.  

 

Wi-Fi/Şarj

Apple Store veya Play Store’dan ücretsiz indirebileceğiniz DHMI mobil uygulaması ile ücretsiz WI-FI hizmeti sağlanmaktadır. WI-FI hizmeti sınırsız olup, havalimanı kullanım sürecinizde işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve uçuş öncesi keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Elektronik cihazlarınızın şarj ihtiyacını karşılamak için şarj istasyonları bulunmamaktadır. Fakat terminal binasında bulunan kafe içerisinde kullanıma açık prizlerden faydalanabilirsiniz. 

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı kullanımı sürecinizde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız ve farklı havalimanlarındaki fiyatlara kıyasla daha uygun bütçeli bir kafe bulunmaktadır. Dış mekanda herhangi bir kafe ve restoran bulunmamaktadır. Şehir merkezinde yöresel Şırnak lezzetlerini deneyimleyeceğiniz çeşitli kafe ve restoranlardan bazıları ise şu şekildedir; 

 • Şırnak İnci Restoran
 • Şırnak Aspava Restoran
 • Şırnak Garden City Cafe
 • Cizre Xtanbul Coffee
 • Cizre Kasaba Coffee
 • Silopi Neşve Kafe Ve Restoran
 • İdil Cafe Dengi

 

Yakın Oteller

Şırnak Havalimanı içinde çalışanların konaklama ihtiyacını karşılamak için DHMI lojmanı yer almaktadır. Yolcuların konaklama ihtiyacı için havalimanı sınırları içinde otel yer almamasına rağmen kent merkezi içinde veya dışında çeşitli imkanlar sunulmaktadır. 5 yıldız, 4 yıldız, 3 yıldızlı otellerin yer aldığı merkezdeki otellerden bazıları ve havalimanına uzaklıkları aşağıdaki gibidir; 

 • Divan Cizre: Havalimanına 19 km uzaklıktadır.
 • Divan Otel: Havalimanına 14 km mesafededir.
 • Dicle Hotel: Havalimanı ile hotel arası uzaklık 13.1 km’dir.
 • Otel Medcezir: Havalimanına 13.7 km’lik uzaklıkta yer almaktadır.
 • Şehr-i Nuh Otel: Havalimanı ile arasında 53 km mesafe bulunmaktadır.
 • Hotel Grand Silopi: Havalimanına ile hotel arası mesafe 53.1 km’dir.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı kullanımı öncesi veya sonrasında konaklama ihtiyacınız olursa Şırnak otelleri için rezervasyonlarınızı otel.com internet sitesinden yaptırabilir ve aradığınız her bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

 

Şırnak Havalimanı Ulaşım Rehberi

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı en yakın merkeze 9 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımın kolaylıkla sağlandığı havalimanında kullanıcılar için çeşitli alternatifler yer almaktadır. 

 

Metro/Tren

Şırnak kent nüfusunun az olmasından dolayı kentte metro hizmeti sunulmamaktadır. Havalimanı ve kent merkezi arasında herhangi bir tren hattı da bulunmamaktadır.

 

Otobüs

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na belediye otobüsü seferleri olmamasına rağmen çeşitli özel firmalarla kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüslerin bekleme ve seyahat başlangıç noktası havalimanı terminal binasının çıkışında konumlanan toplu taşıma duraklarıdır. Seyahat süresi Şırnak kent merkezine ortalama 60 dakika, Cizre ilçe merkezine ise ortalama 20 dakikadır. Şırnak şehir merkezine otobüs bilet ücreti 20 TL, Cizre ilçe merkezine 15 TL, Silopi ilçe merkezine ise 25 TL’dir.  

 

Taksi

Havalimanı ve il/ilçe merkezi arası hizmet sunan taksi sayısı ihtiyacı karşılayacak kapasitedir. Geliş-gidiş seferlerinizi kolaylıkla sağlayabileceğiniz taksiler ile Cizre ilçe merkezine ortalama 20 dakikada, Şırnak il merkezine ise ortalama 60 dakikada ulaşılmaktadır. Taksi ücretleri değişkenlik gösterebilmektedir. Havalimanı-Cizre ilçe merkezi için ortalama 40 TL, Şırnak il merkezi için ortalama 100 TL ödenmektedir.

 

Transfer

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı – il/ilçe merkezleri arası yolcu taşımacılığı özel otobüs firmaları ile gerçekleştirilmektedir. Havalimanı ve Silopi merkez arası mesafe yaklaşık 79 kilometredir ve yolculuk süresi ortalama 60 dakikadır. Yolculuk rotası sırasıyla havalimanı, ardından Cizre, Silopi ve son olarak Habur Sınır Kapısı’dır. 

 

Shuttle

Havalimanında yolcu taşımacılığı için uçuş sonrası shuttle hizmeti sunulmamaktadır. 

 

Araç Kiralama

Havalimanı ve il/ilçe merkezleri arası tercih edilen ulaşım alternatiflerinden bir diğeri de araç kiralamadır. Havalimanı terminal binası içinde yolcuların ihtiyacını karşılayacak araç kiralama ofisi yer almamaktadır. Havalimanına en yakın araç kiralama ofisi 6.9 kilometre uzaklıkta bulunan Nur Tur Rent A Car’dır.  Yolculara haftanın her günü ulaşım kolaylığı sunan diğer araç kiralama ofisleri ise şöyledir; 

 • Mevlüt Oto Kiralama: havalimanına ortalama 15 kilometre uzaklıktadır.
 • 501 Rent A Car: havalimanı ile arasında 16.2 kilometre mesafe vardır. 
 • Alpkan Rent A Car: havalimanına 13.7 kilometre mesafededir. 
 • Umut Rent A Car: havalimanı ile arasında ortalama 14 kilometre mesafe vardır.
 • Cizre Oto Kiralama: havalimanı ile 15 kilometrelik mesafe vardır.