Sinop Havalimanı Uçak Bileti

Sinop Havalimanı

Sinop Havalimanı Hakkında 

Sinop Havalimanı, Karadeniz Bölgesinin en kuzeyinde yer alan Sinop ilinde bulunmaktadır. 1993 tarihinde inşa edilmeye başlanan yapı, 4 yıl süren çalışmalar neticesinde tamamlanmıştır. Havalimanının şehir merkezi ile arasındaki uzaklık yaklaşık 8 kilometredir. Merkeze yakın bir konumda bulunan havalimanı ulaşım açısından yolculara kolaylık sağlamaktadır. Havalimanının yıllık ortalama yolcu trafiği 150.000 civarındadır. 2000x45 metre pist uzunluğuna sahip havalimanının, zemini beton kaplamadır. Havacılık terminolojisine göre havalimanının kodu NOP olarak belirlenmiştir. 2012 yılından bu yana belirlenen bu kod kullanılmaktadır. Sinop ilinin en kuzey ucunda yer alan havalimanı terminal binası modern bir tesise sahiptir.1993 yılında gerçekleştirilen kapsamlı bir inşaat çalışmasından sonra ilk uçuşların yapıldığı havalimanı, bir süre sonra kapanmıştır. 2002 tarihinde tasarruf tedbirleri gerekçesi ile geçici bir süre için uçak seferlerine ara verilmiştir. 2008 tarihinde ise alınan yeni bir karar sonucunda Sinop Havalimanı tekrar faaliyete geçmiştir. 2015 yılında yenileme çalışmaları ile modern bir yapı haline dönüşen havalimanı, günümüzde gelen ve giden yolcu trafiğine açıktır.

 

Sinop Havalimanı  Genel Bilgiler
 

Bekleme Salonları

Havalimanında 1 adet VIP salonu bir adet de CIP salonu yer almaktadır. Yolcular bekleme salonlarında uçaklarının kalkış saatine kadar vakit geçirme imkanı bulmaktadır.

 

Sağlık Hizmetleri 

Havalimanında sağlık hizmetinin verildiği bir birim mevcut değildir. Ancak havalimanı, şehir  merkezine  çok yakın konumda olduğundan, en yakın hastane ile arasındaki mesafe 4 kilometredir. Acil durumlarda Sinop Merkez Devlet hastanesine ulaşmak 7 dakikalık bir zaman almaktadır.

 

Bebek Bakım Odası

Havalimanında bebeklerin bakımlarının yapılması için düzenlenen bir alan yer almamaktadır.

 

Bankacılık Hizmetleri 

Havalimanı binası içinde bankacılık işlemlerinin yapılabileceği bir bölüm bulunmamaktadır.
 

Döviz

Havalimanı terminal binası bünyesinde döviz alım ve satım işlemleri için ayrılmış bir alan bulunmamaktadır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanında yolcuların bagaj ve kişisel eşyalarını saklayabilecekleri kilitli dolaplar bulunmamaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Sinop Havalimanı içerisinde ticari mahal olarak faaliyet gösteren alışveriş yapılabilecek dükkanlar yer almamaktadır.

 

İbadet Noktaları

Havalimanında yolcuların ibadetlerini yapabilecekleri bir ibadethane yer almamaktadır.

 

Otopark

Havalimanı 216 araç kapasiteli bir otoparka sahiptir. 

 

Wi-Fi/Şarj

Wi-Fi: Havalimanında yolculara sunulan kesintisiz wi-fi internet hizmeti bulunmamaktadır.

Şarj: Havalimanı içerisinde yolcuların elektronik ve mobil cihazları için kullanabilecekleri şarj üniteleri bulunmamaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Sinop Havalimanı içerisinde kafe ve restoranlar yer almamaktadır. Bunun yerine havalimanında bir adet büfe bulunmaktadır. 

 

Yakın Oteller

Havalimanı merkeze sadece 8 kilometre uzaklıkta bulunduğundan çevresinde birçok otel yer almaktadır. Yolcular konaklama ihtiyaçları için bu otelleri tercih edebilir. Birden fazla seçenek sunan bu otellere havalimanından ulaşmak oldukça kolaydır. Konaklama ihtiyacı olan yolcular için birçok farklı otel imkanı bulunmaktadır. Bu otelleri sıralamak gerekirse;

  • Sinop Antik Otel: Havalimanına  4.8  kilometre uzaklığa sahip olan otele kısa zamanda ulaşmak mümkündür.
  • Zinos Otel: Havalimanına 10.1 kilometre mesafesi bulunan otel, konaklama yapmak isteyen misafirler için uygundur.
  • Vira Otel: Havalimanı ile 10.0 kilometre mesafesi bulunan otele ulaşmak oldukça kolaydır.
  • Otel 57: 6.9 kilometrelik uzaklıkta bulunan otel, havalimanına oldukça yakındır.
  • Yıldız Country Otel: Havalimanından  10.8 kilometre sonra bu otele ulaşmak mümkündür.
  • No57 Suits: Sinop Havalimanına yalnızca 4.3 kilometre uzaklığı bulunan otel, yolcuların konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 
  • Aydın Apart Pansiyon: Havalimanına 4.1 kilometre uzaklığı bulunan otel, oldukça yakın konumda yer almaktadır. 
  • Hotel Güleryüzler : Havalimanına yakın konumu ile dikkat çeken otel, 5.6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  
  • Nokta Pansiyon: Havalimanına 6.1 kilometrelik bir mesafede yer alan otel, Sinop’a gelen misafirlere hizmet vermektedir.
  • Dolunay Hotel: Otelin havalimanı terminali ile olan uzaklığı 6.7 kilometre olarak belirtilmektedir. 

Sinop Havalimanı'na gerçekleştirdiğiniz uçuştan sonra, burada konaklama yapmak isterseniz Sinop otelleri hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon taleplerinizi otel.com aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sinop Havalimanı Ulaşım Rehberi

Havalimanı şehir merkezinin hemen yakınında yer almaktadır. Bu nedenle havalimanından şehrin merkezine gitmek isteyen yolcular için birçok farklı alternatif bulunmaktadır.

 

Metro/Tren

Sinop şehrinde ulaşım amacı ile metro ya da tren hattı kullanılmamaktadır.

 

Otobüs 

Sinop’ta havalimanından şehir merkezine ulaşım otobüs ile sağlanmamaktadır. Bunun yerine yolcular dolmuşlar ile merkeze ulaşım sağlamaktadır. Bu dolmuşlar, TOKİ konutları, cezaevi, Otogar gibi noktalardan geçerek merkeze gitmektedir.

 

Taksi

Taksiler, uçakların havalimanına geliş saatlerine göre hazır olarak beklemektedir. Merkeze 8 kilometrelik mesafesi ile havalimanından sabit ücret ile hizmet vermektedir. 

 

Transfer

Sinop Havalimanında özel şirketlerin sunduğu transfer hizmeti bulunmamaktadır. 

 

Shuttle 

Havaalanında merkeze ulaşım için shuttle hizmeti kapsamında  havalimanı servisleri bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri şehir merkezine ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Bu servisler Otogar, cezaevi ve merkezde bulunan PTT güzergahında hizmet vermektedir.
 

Araç Kiralama 

Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofisi yolculara ulaşım konusunda hizmet vermektedir. Buradan kiralanan araç ile merkeze ulaşmak son derece kolay olmaktadır. Araç kiralayan yolcular merkeze ulaşmak için öncelikle Bostancılı Köyünden Fatih caddesine çıkmalıdır. Bu yol üzerinden merkezde bulunan Sakarya caddesine ulaşmak mümkündür.