Siirt Havalimanı Uçak Bileti

Siirt Havalimanı

Siirt Havalimanı Hakkında

1994 yılında hizmete giren Siirt Havalimanı, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirlerden biri olan Siirt’te bulunmaktadır. Havalimanı kent merkezinden 14 kilometre uzaklıktadır. Sivil havalimanı sadece iç hat uçuşları için kullanılmaktadır ve yılda ortalama 100.00 yolcuya hizmet verebilecek kapasitedir. Havalimanı toplam 1100 m2’lik bir adet modern terminal binasına sahiptir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kodu LTCL, Uluslararası Hava Taşımacılığı (IATA) kodu ise SXZ’dir. 2017 yılında uçuşların durdurulduğu havalimanında 2019 yılında uçuşlar tekrar başlamıştır. Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları ile Ankara ve İstanbul’a yolcu taşımacılığı yapılmaktadır ve yolcu sayısı her yıl artış göstermektedir. Yolcular, özellikle Türk-İslam kültürüne ait tarihi yapılar, yaylalar ve termal turizm için kenti ziyaret etmektedir. 

Siirt Havalimanı’na en yakın havalimanları Batman Havalimanı, Muş Havalimanı ve Van Ferit Melen Havalimanı’dır. Havalimanına en yakın otogarlar ise Siirt Otogarı, Kurtalan Otogarı, Tatvan Otogarı ve Şırnak Otogarı’dır. 

 

Siirt Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Havalimanı terminal binası dar bir alanda kurulduğu için bekleme salonu küçüktür ve birimler birbirine oldukça yakındır. Yolcu kapasitesini karşılayacak sayıda oturma elemanının yer aldığı bekleme salonu, yolcuların konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Üst düzey hizmet ve konforun sunulduğu bekleme alanlarından faydalanmak isteyen yolculara özel VIP veya CIP bekleme salonlarına dair bilgi bulunmamaktadır. 

 

Sağlık Hizmetleri

Siirt Havalimanı’nda acil tıbbi sorunlara hızlı müdahale edebilmek adına görevli sağlık personeli bulunmaktadır. Ciddi müdahale gerektiren olası durumlarda hastalar havalimanı ambulansı ile en yakın sağlık merkezlerine transfer edilmektedir. Havalimanına en yakın hastane, sağlık ocakları ve klinikler ortalama 15 kilometre uzaklıktadır ve araçla ulaşım süresi 15-20 dakikadır.

 

Bankacılık Hizmetleri

Bankacılık hizmetlerinin karşılanması için havalimanı terminal binası içinde çeşitli bankalara ait bankamatikler konumlanmaktadır. Yolcular debit kartları ile ya da online bankacılık işlemlerinden QR kodu ile nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Havalimanı kullanımı öncesi ya da sonrasında kent merkezinde işlem gerçekleştirmek isteyen yolcular kent merkezinde birçok bankaya ait şube bulabilmektedir. Havalimanı ve banka şubeleri arası ortalama mesafe 17 kilometredir ve araçla 20 dakika sürmektedir.

 

Döviz

Havalimanı terminal binası içinde yolcuların döviz ihtiyacını karşılayabilecekleri ofis ya da bankamatik bilgisi mevcut değildir. Bu sebeple, yolcuların döviz işlemlerini Siirt kent merkezinde gerçekleştirmesi önerilmektedir. Banka, kuyumcu ya da yerel döviz ofisleri aracılığı döviz işlemlerinin sağlandığı birimler havalimanına yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. 

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Bagaj arabaları sayesinde yolcular bagajlarını konforlu şekilde hava yolu şirketine teslim edebilmektedir. Kilitli dolaplar ile bagaj muhafaza hizmetinin verildiği havalimanında bilgi almak isteyen yolcuların ilgili bilgileri danışma ofisinden edinmesi gerekmektedir.

 

Alışveriş Noktaları

Siirt Havalimanı terminal binası içinde yer alan büfelerde küçük hediyelik eşyalar, magnetler ve aksesuar ürünleri bulabilirsiniz. Çeşitli markalara ait mağazalardan alışveriş yapmak isteyen yolcular kent merkezinde Andera Park Alışveriş Merkezi’nde ihtiyaçlarını karşılayabilir. Alışveriş merkezi ile havalimanı arasında 16,4 kilometre vardır ve ulaşım süresi araçla 22 dakikadır. 

 

İbadet Noktaları

Havalimanında ibadet noktalarına dair bilgi mevcut değildir. Siirt birçok dine ait ibadet yapılarının yer aldığı zengin bir bölgedir. Yolcular Ulu Cami gibi tarihi İslami ibadet edebilir ya da Hadervis Kilisesi, Aziz Yakup Manastırı’nı ziyaret edebilir. Havalimanı Ulu Cami arası 16 kilometredir. Hadervis Kilisesi, Aziz Yakup Manastırı havalimanına 204 kilometre uzaklıktadır.

 

Otopark

Siirt Havalimanı yolcu kapasitesini karşılayacak şekilde otopark hizmeti sağlamaktadır. Kısa süreli kullanımlarda ilk 10 dakika ücretsizdir. 10 dakikayı aşan sürelerde ücretlendirme yapılmaktadır. Ücretlendirme bilgisine otopark girişinde ya da terminal binası içindeki danışma ofisinden ulaşılabilmektedir.

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanı genelinde süre kısıtlamasız ve ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilmektedir. Wi-Fi kullanımı için yolcular öncelikle Apple Store ya da Play Store’dan DHMI mobil uygulamasını ücretsiz indirmelidir. Ardından havalimanına ait Wi-Fi ağını seçmeli ve kullanıcı bilgilerini eksiksiz doldurmalıdır. 

Terminal binası içinde hızlı şarj noktaları mevcut değildir. Fakat bekleme salonunda ya da kafede konumlandırılan prizler ile elektronik cihazlar şarj edilebilir durumdadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Yeme içme ihtiyacının karşılanması adına havalimanında büfe ve küçük bir kafe bulunmaktadır. Yolcuların uçuş öncesi bireysel ya da yakınları ile zaman geçirmesi için elverişli bir ortam sunan kafede yöresel lezzetlerin servisi yapılmamaktadır. 

Siirt mutfağına dair tadım yapmak isteyen yolcular kent merkezindeki restoranları tercih etmektedir.  Ziyaretçiler tarafından sıklıkla olumlu değerlendirilen havalimanına en yakın restoranlar şöyledir;

  • Siirt Üniversitesi Sosyal Tesisleri: havalimanına 3,4 kilometre uzaklıktadır.
  • Kervan Ocakbaşı: havalimanı ile arasında 3,4 kilometre mesafe vardır. 
  • İkram Tesisleri: havalimanına 8,3 kilometre mesafededir.

 

Yakın Oteller

Siirt Havalimanı bünyesinde konaklama imkanı bulunmamaktadır. Kenti ziyaret eden yolculara çeşitli kalite ve bütçelere uygun konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Otellere ek olarak kamu lojmanları, pansiyon ve misafirhaneleri de konaklama hizmeti vermektedir. Ziyaretçiler tarafından tavsiye edilen havalimanına en yakın otellerden bazıları ise şöyledir; 

  • Çelebi Otel: Havalimanına 2,8 kilometre uzaklıktadır.
  • Barden Otel: Havalimanına 11 kilometre mesafededir.
  • Erdef Otel: havalimanı ile arasında 13 kilometre mesafe vardır.
  • Palmiyem Otel: Havalimanı ile otel arası uzaklık 30 kilometredir.

Siirt Havalimanı ziyaretiniz esnasında konaklama ihtiyacınız olursa Siirt otelleri için rezervasyon bilgi ve işlemlerinizi otel.com internet sitesinden güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Siirt Havalimanı Ulaşım Rehberi

Hem Siirt hem de çevre illere hava ulaşımını sağlayan Siirt Havalimanı, şehir merkezine 14 kilometre uzaklıktadır. Siirt Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için farklı seçenekler bulunmaktadır.

 

Metro/Tren

Siirt kent merkezinin coğrafi ve topolojik koşulların uygunsuzluğu ve nüfus yoğunluğunun azlığından dolayı metro ve tren hattı bulunmamaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi ulaşımında çoğunlukla toplu taşıma araçları tercih edilmektedir.

 

Otobüs

Havalimanı ve şehir merkezi ulaşımında yolcuları terminal çıkışında bekleyen ve uçuş saatlerine göre sefer düzenleyen toplu taşıma otobüsleri mevcuttur. Şehir merkezine ulaşım için en ekonomik ulaşım yöntemidir. Ulaşım süresi ortalama 35 dakikadır ve ücretlendirme 2,5 Türk Lirasıdır. Otobüsler, Tilo Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Kurtalan Caddesi gibi ana güzergâhlar üzerinde ilerlemektedir. 

 

Taksi

Siirt Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için tercih edilen en hızlı ve konforlu ulaşım seçeneği taksidir. Kısa sürede kent merkezine ulaşımı sağlayan taksiler havalimanı terminali yolcu çıkış kapısının önünde bulunmaktadır. Taksi ile ulaşım ortalama 20 ile 25 dakika arasında, ücretlendirme ise 70 ile 100 Türk Lirası arasında değişmektedir.

 

Transfer

Şehirde Havaş servis hizmeti bulunmamaktadır. Bazı konaklama merkezleri havalimanı ve otel arasında transfer hizmeti sunabilmektedir. Bu sebeple, ziyaretçilerin konaklama merkezlerinden transfer hizmetine dair bilgi alması önerilmektedir.  

 

Araç Kiralama

Havalimanı içinde yerel araç kiralama firmaları yolculara konforlu ulaşım için destek olmaktadır. Firmalar farklı kapasite ve modelde araç seçenekleri sunmaktadır. Seçenekler arasından yolcular en uygun aracı kiralayarak şehir merkezine ya da komşu şehirlere kolayca gidebilmektedir. Ayrıca, kent merkezinde bulunan Budget Siirt, Hayat Rent A Car, İmza Oto Kiralama, My Club Rent A Car gibi firmalardan araç kiralama hizmeti alınabilmektedir.