Şanlıurfa GAP Havalimanı Uçak Bileti

Şanlıurfa GAP Havalimanı

Şanlıurfa GAP Havalimanı Hakkında

Sivil havalimanı statüsünde hizmet vermekte olan Şanlıurfa GAP Havalimanı'nın inşası 10 yıl sürmüştür. 2007 yılında kurulmuş ve ‘GNY’ havalimanı kodu ile temmuz ayında hizmet vermeye başlamıştır. 4.000 kilometrelik pisti ile Türkiye’nin en uzun pistine sahip havalimanı unvanını taşımaktadır. İç ve dış hatlarda hizmet vermekte olan Şanlıurfa GAP Havalimanı, merkeze 36,5 km uzaklıktadır. Terminal binasının total büyüklüğü 12.000 metrekaredir. 2.020 metrekarelik alanda İç Hatlar Terminali 2.600 metrekarelik alanda ise Dış Hatlar Terminali bulunmaktadır. Yılda 2.000.000 yolcu sayısı ve 48.180 seferlik yolcu trafiği ile yoğun bir havalimanıdır. 

 

Şanlıurfa GAP Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Terminal içerisinde tüm hatlardaki yolculara hizmet vermek üzere 1 adet VIP Lounge alanı bulunmaktadır. VIP Lounge hizmeti içerisinde lezzetli yiyecek, içecek ikramı ve çeşitli eğlence araçlarını barındırmaktadır. Seyahatiniz sırasında uçağınızı beklerken keyifli vakit geçirebilmek adına bu bekleme alanındaki özel hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

 

Sağlık Hizmetleri

Hava ambulans merkezi ile çalışmakta olan Şanlıurfa GAP Havalimanı, tıbbi nakil hizmeti sunmaktadır. Havalimanı içerisinde doktor bulunmaktadır. Ayrıca acil bir durumda hazır bulunan helikopter ya da jet ile hasta nakli en kısa sürede yapılmaktadır. Ayrıca 22 km uzaklıktaki Hilvan Devlet Hastanesi’ne özel araç ile 18 dakikada ulaşılabilmektedir.

 

Bebek Bakım Odası

Tuvaletlerde kadınlar için ayrılan bölümlerin içerisinde bebek bakım üniteleri bulunmaktadır. Bu alanlarda bebeğinizi emzirebilir, bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Annelere özel olarak tasarlanmış bir alan bulunmamasına karşın bu hijyenik ünitelerde ihtiyacınız olan bebek bakımını yapabilirsiniz.

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde hizmet veren banka bulunmamaktadır. Ancak Havalimanına bir dakikalık yürüyüş mesafesinde ATM’ler hizmet vermektedir. ATM’lerin alanı Enterprise Rent A Car ile Garenta Şanlıurfa Araç Kiralama’nın hemen arasında yer almaktadır. Birçok bankanın ATM’sine ulaşabileceğiniz gibi ortak ATM’lerle de tüm para işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 

Döviz

Havalimanında döviz büroları bulunmamaktadır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Bagajlarınızı taşımanızda kullanabileceğiniz taşıma araçları bulunmaktadır. Kayıp eşya ofislerinde yolculara en iyi şekilde yardım edilmektedir. 

Kilitli emanet dolapları bulunmamaktadır.
 

Alışveriş Noktaları

Duty Free alışverişlerinde Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın geniş bir hizmet alanı bulunmaktadır. Çanta, saat, çikolata, kozmetik ürünler, ünlü markaların değerli tasarımları ve çok farklı çeşitte hediyelik eşya imkânı sunmaktadır. Duty free mağazaları sayesinde özgürce vergiden muaf alışveriş yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

 

İbadet Noktaları

Kadın ve erkek yolculara ayrı ayrı ibadet alanları bulunmaktadır. Mescitler tüm yolcuların huzurlu bir şekilde ibadet görevlerini yerine getirebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda abdest alma mekanları da hijyenik ve konforlu alanlardır.

 

Otopark

246 araç kapasitesi ile yolcuların araçlarını park etmeleri için uygun fiyatlara otopark seçenekleri sunulmaktadır. Otopark alanı İç Hatlar Terminali’nin hemen karşısında konumlandırılmıştır. Hareketi kısıtlı olan yolculara özel olarak otopark alanı tahsis edilmektedir.

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanında kesintisiz internet erişimi sağlayabileceğiniz wi-fi ağı bulunmaktadır.

Havalimanının birçok noktasında şarj kitleri bulunmaktadır. Mescitlerde, kafelerde, CIP salonlarında ve yolcuların kolayca erişebilecekleri birçok yerde prizler mevcuttur.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içerisinde yolcuların farklı damak zevklerine hitap edebilecek çeşitte menü sunabilecek kafe ve restoranlar hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra havalimanının hemen yakınlarında, geniş mutfağı ve geleneksel lezzetleri ile Şanlıurfa’yı temsil eden birkaç restoran konumlanmıştır. Mekanlardan bazılarının isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Üstüneller Baklava
 • Altın Lokantası
 • Sembol Ocakbaşı
 • Dedecan Ciğer Salonu
 • Şanlı Miroğlu Kadayıf
 • Billuriye

 

Yakın Oteller

Havalimanı içerisinde yolculara özel olarak tahsis edilmiş bir otel bulunmamaktadır. Ancak havalimanının yakın çevresinde oteller bulunmaktadır. Farklı fiyat ve hizmet çeşitliliğine sahip tarihi dokusu ile birbirinden keyifli otellerden faydalanabilirsiniz. Otel.com aracılığı ile Şanlıurfa otelleri hakkında detaylı bilgi alabilir, rezervasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu otellerin isimleri ve otele nasıl ulaşım sağlayacağınız ile ilgili bilgileri şöyle maddeleyebiliriz:

Nevali Otel: Havalimanına yarım saatlik mesafede bulunmaktadır.

Harran Otel: Taksi ile gidildiğinde 36 dakikada ulaşılabilmektedir.

Gülizar Konukevi: Araçla 40 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır.

Balıklıgöl Hotel- Ahranis Otel-Hilton Garden Inn Şanlıurfa: Bu üç otel de özel araçla 15 dakikalık mesafededir.

 

Şanlıurfa GAP Havalimanı Ulaşım Rehberi

Şanlıurfa merkeze ya da civar ilçelere ulaşabilmek için çeşitli yollardan sizin bütçenize ve ihtiyaçlarınıza hitap eden yöntemi seçebilirsiniz.

 

Metro/Tren

Şanlıurfa’da metro ya da tren hatları bulunmamaktadır.

 

Otobüs

Belediye otobüsleri Şanlıurfa’da en yaygın kullanılan ulaşım yollarından birisidir. Ekonomik bir ulaşım yolu arayışındaysanız sabit otobüs hattı üzerinden merkeze giden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

 

Taksi

Ekonomik açıdan bir engeliniz olmadığında en rahat ulaşım araçlarından birisi olan taksileri Şanlıurfa şehir merkezine ulaşmak için tercih edebilirsiniz. Havalimanının hemen çıkışında bulunan taksi duraklarından yararlanabilir gitmek istediğiniz yere en hızlı ve konforlu yoldan gidebilirsiniz. Havalimanı Taksi (İlhan Zorba)

 

Transfer

Şanlıurfa’da fazla bagaj ve küçük bir grup ile seyahat halinde iseniz transfer ulaşım yöntemini seçebilirsiniz. Havalimanındaki özel transfer şirketlerinin ofislerine uğrayabilir ya da internet üzerinden herhangi bir acenteye rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bazı özel transfer firmalarının isimlerini şöyle maddeleyebiliriz:

 • Eurocars Rental
 • ONT
 • Transfer
 • Carwingo
 • Wincar
 • Birsen Turizm
 • Urfa Oto Kiralama

 

Shuttle

Bütçe dostu ve bagajlar konusunda daha pratik bir ulaşım için Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın özel servisleri olan HAVAŞ servislerini tercih edebilirsiniz. HAVAŞ servisleri iç hat uçak seferlerine göre hareket etmektedir. HAVAŞ özel servis otobüsleri ile Şanlıurfa merkeze kolayca ulaşabilirsiniz. HAVAŞ servisleri tüm uçak seferlerinde, yolcuların alana inişiyle birlikte 25 dakikalık bekleme süresinden sonra merkeze gitmek üzere yol almaktadır. Servis durağı iç hatlar gelen yolcu salonunun hemen dışında bulunmaktadır. Yolculuk genelde 45 dakika sürmektedir ve bilet ücretleri araç içerisinde nakit olarak ödenmektedir.

HAVAŞ servis güzergahları şu şekildedir:

Havalimanı – Karaköprü VIP Düğün Salonu – Şenevler Durağı – Sabancı Kız Yurdu Durağı – Harran Üniversitesi Önü – Nevali Otel Yanı Belediye Otobüs Durağı

Yolcuların iniş yapabilecekleri duraklar:

Milli İrade Lisesi – Karaköprü VIP Düğün Salonu – Şenevler Durağı – Otogar Kavşağı – DSİ Durağı – Nevali Otel Yanı Belediye Otobüs Durağı

HAVAŞ servislerinin Hilvan ve Siverek ilçelerine de direk seferleri bulunmaktadır. Ancak seferleri merkeze olan seferler kadar sık değildir. Günlere göre seferlerin saatleriniz şöyle açıklayabiliriz:

Pazartesi: 08.00, 10.00, 13.30, 19.30 ve 21.40

Salı: 10.00, 13.30, 15.30 ve 21.40

Çarşamba: 08.00, 10.00, 13.30, 16.20 ve 19.30

Perşembe: 08.00, 10.00, 13.30, 19.30, 21.40

Cuma: 10.00, 15.00, 15.30 ve 22.00

Cumartesi: 08.00, 10.00, 13.30, 19.30 ve 21.40

Pazar: 09.00, 09.30, 14.30, 16.00 ve 22.10

Güzergahı ve yolcu indirme durakları aşağıdaki gibidir:

Havalimanı – Hilvan – Siverek

Hilvan 2. Üst Geçit – Siverek Yeni Otogar Yol Üzeri – Siverek Eski Otogarı – Üçgen Park

 

Araç Kiralama 

Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın hemen çıkışında bulunan araç kiralama ofislerinden yaralanabilirsiniz. Bu yöntemle Şanlıurfa kentine ulaşımınızı en konforlu ve hızlı şekilde sağlayabilirsiniz.

Acentalardan birkaçı şu şekildedir: 

 • Carwingo,
 • Avis,
 • Europcar,
 • Hertz,
 • Budget,
 • Ont Turizm,
 • New Car Rental,
 • Bude Car,
 • Wincar Rental’dır.