Samsun Çarşamba Havalimanı Uçak Bileti

Samsun Çarşamba Havalimanı

Samsun Çarşamba Havalimanı Hakkında

Samsun Çarşamba Havalimanı, Orta Karadeniz’de yer alan Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulmuştur. Havalimanı temelleri 1994 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller tarafından atılmıştır. Havalimanının yapımı biraz ağır ilerlese de 1998 tarihinde Süleyman Demirel tarafından resmi olarak açılmıştır. 1999 tarihinde tarifeli ve tarifesiz hava trafiğine tamamen açılmıştır. Samsun Çarşamba Havalimanı’nda apronun yetersizliği sebebiyle 2009 yılında apron genişletilme çalışmaları yapılmıştır. 2009 yılında ise A tipi kargo antreposu ve soğuk hava deposu kullanıma açılmıştır. Havalimanı iç hatlar ve dış hatlar hizmetini ortak terminal üzerinden vermektedir.

Ortak kullanım alanında toplam 18 adet banko bulunur ve buradan hizmet verilir. Dış hat terminalinde pasaport işlemlerinin yapılabilmesi için gidiş ve geliş salonlarında toplam 11 adet pasaport bankosu bulunur. Ayrıca giden yolcu salonlarında 2 adet gate-kapısı yer alır. Havalimanı iç hatlar yıllık 1,5 milyon, dış hatlar ise 500 bin yolcu ağırlama kapasitesine sahiptir.

Samsun Çarşamba Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme salonları

Havalimanı içerisinde yolcuların uçak saatini beklerken keyifli bir şekilde vakit geçirebilecekleri bekleme salonu bulunur. İç hat ve dış hat terminalinin ortak alana konumlandırılması sebebiyle bekleme salonu da ortak kullanılmaktadır. Samsun Çarşamba Havalimanında VİP salon yer almamaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde sağlık denetleme merkezi bulunmaktadır. Yolcuların sağlık sorunları oluşması durumunda 24 saat hizmet veren 1 doktor, yardımcı sağlık elemanı ve bir adet donanımlı ambulans bulundurulur.

Bebek Bakım Odası

Samsun Çarşamba Havalimanı binasında bebek ihtiyaçlarının giderilebileceği bebek bakım odaları yer almaktadır. Bu odaları kullanarak bebeklerinizin öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde bankacılık ihtiyaçlarınızı karşılamanız için ATM cihazları yer alır. Bu cihazlardan güvenli bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz

Samsun Havalimanı, uluslararası havalimanı statüsünde yer alır. Uluslararası havalimanı olması sebebiyle bina içerisinde döviz bürosu yer alır. Döviz bürosunu kullanarak döviz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı içerisinde gelen yolcuların bagajlarını alabilmeleri iç hatlar ve dış hatlarda toplam 2 adet bagaj konveyörü bulunur. Gelen yolcular, geliş salonunda yer alan bagaj bilgi monitörünü takip ederek bagajlarını alabilirler. Bina içerisinde emanet eşyanızı bırakabileceğiniz bölüm de yer almaktadır.

Alışveriş Noktaları

Samsun Çarşamba Havalimanı içerisinde uçuş saatine kadar keyifli vakit geçirebilmeniz için alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar bulunur. Havalimanında dış hat yolcularının kullanabileceği duty-free mağazası da yer almaktadır.

İbadet Noktaları

Havalimanı terminal binası içerisinde ibadethane bulunmaktadır. İbadethaneler hijyenik şartlar doğrultusunda düzenlenmiştir.

Otopark

Özel araçlarla gelen yolcular ve çalışanlar için terminal binasında otopark yer alır. Bu otoparkın araç kapasitesi 246 araçlıktır.

Wi-Fi/Şarj

Yolculuk saatinizi beklerken keyifli vakit geçirebilmeniz için WİFİ bulunur. Telefon veya bilgisayarınızı kullanarak kablosuz internet ağını kullanabilirsiniz. Elektronik aletlerinizin şarjını doldurabilmeniz için bina içerisinde prizler bulunur. Bunlar haricinde şarjmatikler dolum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanında kafe ve restoranlar fazla yer almasa da sayısı yeterlidir.  Bina içerisinde bulunan Venn restaurant çokça tercih edilir. Venn ise sadece THY yolcularına Vip hizmet sunar. Yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç tane büfe de bina içerisinde yer alır.

Yakın Oteller

Samsun Çarşamba Havalimanı çevresinde ve şehir merkezinde konaklayabileceğiniz oteller bulunur. Havalimanına yakın oteller şunlardır:

Samsun Airport Resort Hotel: Havalimanı ile arasında 9 kilometre bulunur.

Park Inn By Radisson Samsun: 9,7 kilometre uzaklıkta yer alır.

Hampton by Hilton Samsun: :Havalimanına 11 kilometre uzaklıkta yer alan otel 4 yıldız kalitesiyle hizmet sunar.

● Damla Panaroma Otel: 3 yıldızlı olan otel havalimanına 15 kilometre uzaklıktadır.

Samsun Çarşamba Havalimanı'na iniş yapmanızın ardından konaklayabileceğiniz birçok otel bulunur. Otellerin özelliklerini, konumunu ve fiyatlandırılması gibi birçok seçeneği otel.com üzerinden görebilirsiniz. Samsun otelleri arasından size en uygun oteli seçip rezervasyon işleminizi gerçekleştirmeniz yeterli olmaktadır.

 

Samsun Çarşamba Havalimanı Ulaşım Rehberi

Metro/Tren

Samsun Çarşamba Havalimanına giden metro veya tren hattı bulunmaz.

Otobüs

Samsun merkezden ve Samsun otogardan havalimanına hareket eden otobüsler bulunur. Havalimanına ulaşım sağlamak için şu seferleri tercih edebilirsiniz:

● H1 Çarşamba Havalimanı-Terme

● H2 Çarşamba Havalimanı-OMÜ

● H3 Çarşamba Havalimanı-Taflan-Ondokuzmayıs-Bafra-Alaçam-Yakakent

●  R43 Çınarlık - Costal

Taksi

Havalimanına yapacağınız yolculuklarınızın konforlu geçmesini istiyorsanız taksi kullanabilirsiniz. Şehir merkezinden veya başka ilçelerden taksi kullanarak havalimanına ulaşabilirsiniz. Havalimanı içerisinde 24 saat taksi hizmeti verilmektedir.

Transfer

Konakladığınız otel transfer hizmeti sunmuyorsa özel transfer hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Samsun’da bulunan transfer firmaları arasında en çok tercih edilenler:  Samsun Havalimanı Transfer, Şahkar Travel, Kadıoğlu Rent a Car bulunur.

Shuttle

HAVAŞ ile Samsun merkezine ve Ordu’ya kadar gidebilirsiniz. Uçakların iniş saatinden 20 dakika sonra servis noktalarından kalkış yapılır. HAVAŞ servis hizmetini kullanarak kısa sürede gideceğiniz yere ve havalimanına ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Samsun Çarşamba havalimanı içerisinde pek çok araç kiralama hizmeti mevcuttur. Bunlar; Avis, Budget, Sixt, Hertz, Fox gibi firmaların kiralama ofisleridir. Araç kiralama ile şehri doyasıya gezebilir, rahatça havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.