Ordu Giresun Havalimanı Uçak Bileti

Ordu Giresun Havalimanı

Ordu Giresun Havalimanı Hakkında

Ordu Giresun Havalimanı iki şehrin ortak havalimanı olarak kurulmuştur. Ordu’nun Gülyalı ilçesi ve Giresun’un Piraziz ilçesi arasında orta noktada inşasına başlanmıştır. Sivil kategoride yer alan havalimanı, 22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılmıştır. Havalimanı 10 Şubat 2016 yılı itibariyle 24 saat uçuş hizmeti vermeye başlamıştır.  Deniz üzerinde yer alan havalimanları arasında dünyada üçüncü, Avrupa’da ve Türkiye’de ilk ve tek havalimanı olarak yer almaktadır. Deniz doldurularak yapılan havalimanı için 36 milyon ton taş kullanılmıştır ve bu taşları taşıyan kamyonlar 950 bin sefer yapmıştır. Havalimanı yılda 3 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Havalimanının iç hatlar ve dış hatlar terminali 20.250 metrekarelik bina içerisinde yer almaktadır. Ordu-Giresun Havalimanı Ordu şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer alırken, Giresun şehir merkezine ise 30 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ordu Giresun Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme salonları

Ordu - Giresun Havalimanı bekleme salonları yolcuların konforlu ve rahat zaman geçirebilmeleri için modern şekilde tasarlamıştır. İç hatlar ve dış hatlar terminalinin aynı binada yer almasından dolayı bekleme salonları da ortaktır. Havalimanında VİP salon yer alır ve salonun kullanım alanı 1343 metrekaredir. Temiz ve geniş bekleme salonunda uçuş saatinizi keyifli bir şekilde bekleyebilirsiniz.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde yardımcı sağlık personeli ve tam teşekküllü ambulans aracı sağlık hizmeti vermektedir. Uçuş saatleri içerisinde terminal binasında gerekli sağlık işlemlerini gerçekleştirmek için bulunurlar.

Bebek Bakım Odası

Havalimanı içerisinde bebeği olan yolcuların ihtiyaçlarının giderilmesi için hijyenik şartlara uygun olarak düzenlenmiş olan bebek bakım odaları yer alır. Bebek bakım odalarında bebeğinizin gerekli ihtiyaçlarını gönül rahatlığıyla karşılayabilirsiniz.

Bankacılık Hizmetleri

Ordu-Giresun Havalimanı terminal binası içerisinde bankacılık işlemlerinizi yapabileceğiniz birçok ATM bulunmaktadır.

Döviz

Uluslararası havalimanı statüsünde yer alan Ordu-Giresun Havalimanı içerisinde döviz büroları yer alır. Bürolar aracılığı ile döviz alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Yolcuların bavullarını alabilmeleri için iç hatlar ve dış hatlarda 2 adet bagaj alım konveyörü bulunur. Yolcular geliş salonunda yer alan bilgi monitöründen bagaj bilgilerini takip ederek bagajlarını alabilmektedir.

Alışveriş Noktaları

Havalimanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar yer alır. Fakat yerel vergiler ve ulusal vergilerden muaf olan Duty Free mağazaları bulunmaz.

İbadet Noktaları

Ordu- Giresun Havalimanı’nda ibadet etmeye uygun olarak hazırlanan 1 adet ibadethane bulunur.

Otopark

Havalimanında araçlarınızı park edebileceğiniz 60’ı açık 229’u kapalı alanda olmak üzere toplamda 289 araç kapasitesi bulunan otopark yer alır.

Wi-Fi/Şarj

Uçuş yolculuğunuzun gerçekleşmesini beklerken keyifli vakit geçirmeniz için terminal içerisinde wi-fi (kablosuz ağ) bulunur. Aynı zamanda telefon ve elektrikli aletlerinizi şarj edebileceğiniz prizler ve şarjmatik cihazı da kullanıma uygundur.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Ordu-Giresun Havalimanı içerisinde yeme-içme ihtiyacınızı giderebilmeniz için büfe, kafe ve restoranlar yer alır. Kafe ve restoranlar uçuş saatinizi beklerken keyifli zaman geçirip, dinlenebileceğiniz konforda düzenlenmiştir. Havalimanı terminal binası içerisinde yer alan Kahve Vadisi, birçok kahve ve içecek seçeneklerini yolculara sunmaktadır.  Dünya kahvelerinin ve birçok tatlı çeşidinin bulunduğu La Dolce Vita’yı da uçuş öncesinde tercih edebilirsiniz. Yine havalimanında yemek yeme ihtiyacını gidermek isteyen, uçuş öncesi güzel vakit geçirmek isteyen yolcular Kuzine Restoran’ın yemek çeşitlerine göz atabilirler.

Yakın Oteller

Havalimanı çevresinde bulunan oteller misafirlerine birden fazla seçenek sunar.  Karadeniz’i eşsiz manzarasına karşı konaklamak isteyenler için manzaralı oda seçenekleri yer alır. Ordu- Giresun Havalimanı çevresinde konaklayabileceğiniz otel seçenekleri şöyledir:

  • Kubaliç Otel: Havalimanına ile arasında 1,7 kilometre vardır. Havalimanına en yakın otel konumunda bulunması sebebiyle çok tercih edilir. Ayrıca havaalanına transfer hizmeti de vermektedir.
  • Marin Otel: Otel ve havalimanı arasında 3,2 kilometre bulunur. Ordu-Giresun Havalimanına transfer hizmeti bulunur.
  • Ramada Hotel Giresun Piraziz: Havalimanına uzaklığı 5,9 kilometredir.
  • Başoğlu Bulancak Otel: Misafirlerine pek çok hizmet sunan otelin havalimanına uzaklığı 11,6 kilometredir.

Ordu-Giresun Havalimanına inişinizin gerçekleşmesinin ardından konaklayacağınız oteli otel.com üzerinden rezerve ettirebilirsiniz. Ordu, Giresun otelleriarasından size en uygun olan otel seçeneklerini inceleyebilir, otel odası rezervasyon işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ordu Giresun Havalimanı Ulaşım Rehberi

Metro/Tren

Ordu-Giresun Havalimanına ulaşım sağlayan herhangi bir metro veya tren seferi bulunmamaktadır.

Otobüs

Havalimanı çıkış kapısının ilerisinde yer alan otobüs durağını kullanıp buradan Ordu şehir merkezine gidebilirsiniz. Havalimanından Giresun şehir merkeziine doğrudan ulaşan bir toplu taşıma hizmeti bulunmamaktadır.

Taksi

Ordu veya Giresun şehir merkezlerinden havalimanına ulaşmak için en rahat seçenekler arasında taksiler yer almaktadır. Taksileri kullanarak rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Havalimanı iki şehrin kent merkezine de 20 km uzaklıkta yer alır. Taksi kullanarak 20 dakika içerisinde havalimanına ulaşabilirsiniz.

Transfer

Havalimanına gitmek veya havalimanından başka bölgelere yolculuk etmek için en rahat hizmetlerden biri de transfer hizmetidir. Ordu ve Giresun şehrinde konakladığınız otelde transfer hizmeti var ise bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Otel dışında transfer hizmeti almak isteyen yolcular özel transfer şirketleri ile iletişime geçebilirler.

Shuttle

Havalimanına ulaşmak için iki şehirden de sefer düzenleyen HAVAŞ otobüslerini kullanabilirsiniz. Ekonomik bir hizmet sunan HAVAŞ otobüsleri uçak kalkış saatlerine göre hareket eder. Uçak kalkış saatinin 2 saat öncesinde iki şehirde bulunan ilk duraklarından kalkar. Otobüslerin ilk kalkış noktaları Giresun’da Liman Otoparkı iken Ordu’da ise Kumbaşı Metro Turizm’dir.

Araç Kiralama

Ordu-Giresun Havalimanı terminali içerisinde bulunan araç kiralama acentelerinden size uygun olan aracı kiralayabilirsiniz. Başka bir ilden veya şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlamak için ise özel araç kiralama acenteleriyle iletişime geçip bilgi almanız mümkündür. Havaalanında yer alan araç kiralama şirketleri:

  • Car Plus
  • Garenta
  • Rentline
  • Çakra
  • Avis
  • Budged