Konya Havalimanı Uçak Bileti

Konya Havalimanı

Konya Havalimanı Hakkında 

Konya Havalimanı, ülkemizde ulaşımı sağlayan önemli noktalardan biridir. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren havalimanı iç ve dış hatlar terminalleri ile hizmet vermektedir. Merkeze uzaklığı 11 km olan havalimanı, hem sivil hem de askeri kategoride yer almaktadır. Ülkemizin turist alan şehirlerinden biri olan Konya’ya yolcu taşıyan havalimanı, yılda ortalama 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Burada ulusal ve uluslararası birçok havayolu şirketi hizmet vermektedir. Türk Hava Yolları, Sun Express, Pegasus, Anadolujet, Oman Air, Air Canada, Ukraine İnternational, Qatar Airways bu havayolu şirketlerindendir. 

Toplamda 24.175 m2 olan bu alanda, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesindeki askeri havalimanı da yer almaktadır. Askeri havalimanına eklenen tesisler ile sivil havacılık hizmeti verilmektedir. 12 adet yolcu, 1 adet VIP ve 1 adet de CIP salonunda olmak üzere toplam 14 adet check-in bankosu bulunmaktadır. Havalimanı 2 yürüyen merdiven, 8 asansör ve modern  yapısı ile yolculara konforlu bir seyahat imkanı sunmaktadır.

 

Konya Havalimanı  Genel Bilgiler
 

Bekleme Salonları 

Konya Havalimanı'nda, yolcuların uçuş saatini beklerken zaman geçirmesini sağlayan bekleme salonları bulunmaktadır.
 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içinde bir sağlık merkezi bulunmamaktadır. Ancak havalimanı yakınında hem özel hem devlet hastanesi yer almaktadır. Havalimanı ile Konya Devlet Hastanesi arası 16 km olup, yaklaşık 20 dakika içinde ulaşım sağlanmaktadır. Özel Farabi Hastanesi ise 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya ise özel araç ile 15 dakikalık bir zaman diliminde ulaşmak mümkündür.
 

Bebek Bakım Odası

Havalimanı bünyesinde bebeklerin bakım ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayrılmış bir bölüm bulunmamaktadır.

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanında bankacılık işlemleri için düzenlenmiş bir bölüm yer almamaktadır. Ancak terminal içinde 1 tane ATM bulunmaktadır. Buradan para çekme, yatırma gibi bazı bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 

Döviz

Havalimanının terminal binası içinde yolcuların döviz işlemlerini yapabilecekleri bir hizmet alanı bulunmamaktadır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar 

Havalimanında yolcuların bagajları için ayrılan kilitli dolaplar yer almamaktadır. 
 

Alışveriş Noktaları

Havalimanının iç ve dış hatlar terminali içinde 3 adet alışveriş noktası bulunmaktadır. Yolcular buralarda alışveriş yaparak keyifli vakit geçirmektedir. 

 

İbadet Noktaları

Havalimanında ibadet edilebilecek özel bir alan ayrılmamıştır.
 

Otopark 

Havalimanında 520 araç kapasiteli otopark alanı bulunmaktadır.
 

Wi-Fi/Şarj

Wi-Fi: Terminal binasında ücretsiz internet hizmeti verilmemektedir.

Şarj: Havalimanı terminalinde elektrikli ve mobil cihazların şarj edilmesini sağlayan üniteler bulunmamaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanında 3 tane kafe bulunmaktadır. Yolcuların yiyecek ve içecek satın alarak ihtiyaçlarını giderdiklerini ve zaman geçirdikleri alanlar mevcuttur. 

 

Yakın Oteller 

Havalimanına yakın olan oteller, yolcuların konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliktedir. Havalimanı çevresinde birçok farklı otel bulunmaktadır. Otellerin çoğu oda ve kahvaltı hizmeti sunmaktadır. Havalimanına yakın olması sebebiyle birçok yolcu tarafından tercih edilmektedir. Havalimanı çevresindeki bu otelleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Hich Otel Konya: Otel havalimanına 13 km uzaklıkta yer almaktadır.
  • Ramada Plaza By Wyndham Konya: Havalimanına yalnızca 6.6 km uzaklıkta bulunmaktadır.
  • Bayır Diamond Hotel& Convention Center: Havalımanı çevresinde bulunan otelin uzaklığı 11.5 km’dir.
  • Paşapark Selçuklu Hotel: Bu otelin havalimanına 12.1 km uzaklığı bulunmaktadır. 
  • Gherdan Gold Otel: Havalimanına sadece 4.3 km uzaklığı ile bu otel, yolcuların konaklama yapması için hizmet vermektedir. 
  • Grand Hotel Konya: Bu otel havalimanına 5 km uzaklıkta yer alan konumu ile yolcuların konaklama seçenekleri arasında bulunmaktadır. 
  • Dedeman Konya Hotel: 12.2 km uzaklığı ile havalimanına yakın mesafede yer almaktadır. 
  • Anemon Konya: Havalimandan 11.8 km uzaklıkta yer alan otel, gelen yolcuların konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 
  • Rumi Hotel: Bu otelin havalimanına olan uzaklığı 12.9 km olarak belirtilmiştir. 
  • Araf Hotel: 13 km uzaklığı ile havalimanı çevresinde yer alan oteller arasındadır. 

Konya Havalimanı'na yapılan uçuşlar sonrasında burada kalmak isteyen yolcular, Konya otelleri hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterlerse, otel.com web sitesini ziyaret edebilirler.

 

Konya Havalimanı Ulaşım Rehberi

Havalimanı ile şehir merkezi arasında 11 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Şehir merkezine gitmek isteyen yolcular için farklı ulaşım araçları yer almaktadır.

 

Metro/Tren

Konya’da havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşım sağlayan metro ve tren hattı bulunmamaktadır.
 

Otobüs 

Havalimanından şehir merkezine ulaşım hizmeti veren belediye otobüsleri bulunmamaktadır.
 

Taksi

Havalimanına gelen yolcular şehrin merkezine ulaşmak için taksi hizmetinden yararlanabilmektedir. Daha hızlı bir ulaşım aracı olan taksiler günün her saatinde hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Transfer

Konya Havalimanında transfer hizmeti bulunmamaktadır.
 

Shuttle 

Havalimanı ile Konya merkez arasında yolcu taşıyan Havaş otobüsleri shuttle hizmeti sunmaktadır. Havaş otobüsleri birçok yolcu tarafından kullanılan bir ulaşım aracıdır. Bu otobüsler uçağın havalimanına inmesinin ardından 25 dakika boyunca yolcuları beklemektedir. Otobüsler, Otogar, Aydınlıkevler, Belediye gibi duraklardan geçmektedir.

 

Araç Kiralama

Havalimanında Hertz, AVIS, Budget ve Enterprise gibi firmalar araç kiralama hizmeti vermektedir. Dileyen yolcular bu firmalar aracılığı ile araç kiralayarak şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilmektedir.