Kocaeli Havalimanı Uçak Bileti

Kocaeli Havalimanı

Kocaeli Havalimanı Hakkında

Cengiz Topel Havalimanı, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesinde yer almaktadır. Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı 15 km olarak bilinmektedir. Adapazarı ili ile arasındaki mesafe ise 30 km’dir. 1995 yılında inşasına başlanan havalimanı, askeri ve sivil kategorisinde yer almaktadır. 1999 yılında gerçekleşen depremde zarar gören havalimanı, 2011’de tekrar faaliyet göstermeye başlamıştır. Havalimanına Kıbrıs’ta uçuş sırasında yaşamını yitiren pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in ismi verilmiştir. Cengiz Topel Havalimanı 3000 km’lik pist uzunluğuna sahiptir. Kasım 2011 tarihinde törenle Trabzon’a ilk uçuşlar yapılmaya başlanmıştır. İç hatlar terminal binası 2500 metrekare büyüklüğündedir. 2015 yılından bu yana hafta içi her gün Trabzon Havalimanı’na karşılıklı olarak seferler düzenlenmektedir. O tarihlerde çevre illerden umre için Suudi Arabistan’a gidecek yolcuların uçuşlarının yapılması planlanmış ancak bu gerçekleştirilememiştir. 2016 yılında ise ilk kez Kocaeli Havalimanı'ndan Medine’ye sefer düzenlenmiştir. 2018 yılı itibariyle Trabzon’a uçuşlar haftanın üç günü olarak yapılmaya başlanmıştır. Havalimanında gelen özel misafirler için VIP giriş kapıları bulunmaktadır. Ayrıca yolcuların bilet işlemlerini hızlı ve rahat bir şekilde yapabilmesi için 24 adet chek-in noktası vardır. Bunun yanı sıra 4 adet de self check-in noktası bulunmaktadır.

 

Kocaeli Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı iç hatlar terminali bünyesinde iki adet bekleme salonu yer almaktadır. Oldukça geniş ve rahat olan bu bekleme salonlarında yolcular uçuş saatine kadar vakit geçirebilmektedir.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde bir adet sağlık ünitesi yer almaktadır. Acil müdahale gereken durumlarda yolculara yardımcı olunmaktadır.

Bebek Bakım Odası

Havalimanı bünyesinde bebekler için ayrılan alt değiştirme ve bakımlarının yapılacağı bir alan yer almamaktadır.

Bankacılık Hizmetleri

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı içerisinde bankacılık işlemlerinin yapılabildiği herhangi bir banka şubesi mevcut değildir. Alan içerisinde bulunan ATM’leri kullanarak bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz

Havalimanı içerisinde döviz işlemlerinin yapılabileceği bir döviz bürosu yer almamaktadır.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı terminal binası içinde bagaj ve kilitli dolap kullanım alanı yer almamaktadır. Havalimanı içerisinde kayıp eşya bürosu bulunmaktadır. Yolcular eşyalarını kaybetmeleri durumunda bu alanlardan sorgulayabilirler.

Alışveriş Noktaları

Cengiz Topel Havalimanı'nda yolcuların beklerken vakit geçirebilecekleri alışveriş noktaları bulunmaktadır. Burada yolcular alışveriş yaparak, uçuş saatlerine kadar geçen zamanı değerlendirmektedir.

İbadet Noktası

Cengiz Topel Havalimanı terminal binası bünyesinde yolcuların kullanımına sunulan bir ibadet noktası bulunmamaktadır.

Otopark

Havalimanında 150 araç kapasitesine sahip bir otopark yer almaktadır.

WiFi/Şarj

 •  WiFi: Cengiz Topel Havalimanı'nda yolcuların için WiFi hizmeti sunulmaktadır. 7/24 kesintisiz internet hizmetinden yolcular ücretsiz olarak yararlanmaktadır.
 • Şarj: Alan içerisinde yolcuların elektronik cihazlarını şarj edebilecekleri prizler bulunmaktadır.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı binası içerisinde bir adet kafeterya bulunmaktadır. Oldukça temiz ve rahat olan kafede yolculara yiyecek ve içecek hizmeti sunulmaktadır. Burada yolcular uçuş saatlerini beklerken yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilirler.

Yakın Oteller

Kocaeli Havalimanı çevresinde konaklama yapılabilecek birçok otel seçenekleri mevcuttur. Oda ve kahvaltı hizmeti veren bu oteller havalimanına yakın mesafede yer almaktadır. Kocaeli ve çevresinde konaklama yapmak isteyen yolcular havalimanından kolaylıkla kısa sürede otele ulaşabilmektedir. Maşukiye ve Kartepe gibi turistik bölgelere de yakın olan havalimanından sonra, bu bölgelerdeki otelleri tercih etmek mümkündür. Oldukça iyi bir konumda bulunan havalimanı, hem merkezdeki hem de çevresindeki otel seçenekleri ile yolculara kolaylık sağlamaktadır. Bu otelleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

 • Double Tree by Hilton: Havalimanına son derece yakın olan otel, 3.9 kilometre mesafede yer almaktadır
 • Cabir Delux Hotel: Havalimanı ile otel arasında 10.6 kilometre mesafe bulunmaktadır.
 • El Garden Hotel & Residence: Otel havalimanına 5.9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.
 • My Green Boutique Hotel: Havalimanına oldukça yakın konumda yer alan otel, 5.2 kilometre uzaklıktadır.
 • NG Enjoy: Havalimanına 12.3 kilometre mesafede yer alan bu otele ulaşım kısa sürede sağlanabilir.
 • Aileena Hotel & Villas: Cengiz Topel Havalimanı ile arasındaki uzaklık 5.2 kilometredir.
 • Ramada Plaza By Wyndham İzmit: Bu otelin havalimanına uzaklığı 10.3  kilometre olup, taksi ya da özel araçla ulaşılabilir.
 • Motali Life Hotel: Havalimanına olan mesafesi 6.2 kilometre olan otele kısa sürede ulaşmak mümkündür.
 • Baltürk Otel: Havalimanına yakın mesafede olan otelin uzaklığı 10.4 kilometredir.
 • Emexotel Kocaeli: Bu otelin havalimanı ile olan uzaklığı 11.8 kilometredir.

Cengiz Topel Havalimanı’na yapılan uçuşlar sonrasında konaklama ihtiyacınız olduğunda, Kocaeli otelleri ile ilgili bilgi ve rezervasyon işlemlerini otel.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kocaeli Havalimanı Ulaşım Rehberi

Cengiz Topel Havalimanı şehir merkezine yakın konumda bulunmaktadır. Merkeze 30 dakikalık bir mesafede bulunan havalimanında birçok ulaşım alternatifi mevcuttur.

Metro/Tren

Havalimanından Kocaeli şehir merkezine ulaşım sağlanabilecek metro ya da tren hattı bulunmamaktadır.

Otobüs

Cengiz Topel Havalimanından otobüsler ile şehir merkezine rahatça ulaşım sağlamak mümkündür. Yaklaşık yarım saat süren bu yolculuk ile Kocaeli merkeze gidilebilmektedir. Uçaktan inildiğinde, çok fazla beklenmeden otobüslere binme imkanı bulunmaktadır. Kocaeli Belediyesi’ne ait olan otobüsler, uçakların sefer saatlerine göre düzenlenmektedir. Bu otobüslerin uğradığı duraklar; Körfez, Derince, İzmit ve Otogar şeklindedir. Sakarya Belediyesi otobüsleri ise, Yenikent’den başlayarak, K. Otogar ve Y. Otogar duraklarına uğrayarak merkeze ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca E-5 karayolu üstünde yer alan Uzuntarla ve Eşme halk otobüsleri de merkeze ulaşmak için tercih edilebilir.

 Taksi

Cengiz Topel Havalimanından taksiler ile merkeze hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bu nedenle trafiğin yoğun olduğu saatlerde diğer ulaşım alternatiflerine göre zamandan tasarruf sağlayan bir ulaşım aracıdır. Havalimanında günün her saati hizmet veren taksiler bulunmaktadır.

Transfer

Havalimanından şehir merkezine transfer araçları ile ulaşım imkânı bulunmamaktadır.

Shuttle

Havalimanında, yolcuların ulaşım ihtiyacını karşılayacak shuttle hizmeti yer almamaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanı içerisinde yolcuların ulaşımını sağlayan araç kiralama ofisleri bulunmaktadır. Yolcular bu ofislerden kiraladıkları araçlar ile merkeze ulaşabilmektedir.