Kastamonu Havalimanı Uçak Bileti

Kastamonu Havalimanı

Kastamonu Havalimanı Hakkında

‘KFS’ kodu ile hizmet vermekte olan Kastamonu Havalimanı, 3740 metrekare alana sahiptir. 1959 yılında kurulmuş olan havalimanı 1990 yılında sivil uçaklar için Stol Havaalanı olarak inşa edilmiştir. 1994 yılında pist alanı büyütülür ancak profesyonel uçuşlar için izin 2013 yılındaki düzenlemelerle birlikte verilir. Böylece sivil hava trafiğine açılan Kastamonu Havalimanı, İç hatlarda yolcularına hizmet vermeye başlar. Havalimanı kent merkezinden yalnızca 11 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır. Havaalanı statüsü sivil olan uçuşlardan oluşmaktadır. Yıllık yolcu kapasitesi 1.500.000 olan havalimanının yıllık uçak trafiği 755 adettir. 3.740 metrekare olan iç hatlarda 9 adet check-in, 10 adet x-ray ve 2 adet bilet satış noktası ile yolcularına kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

 

Kastamonu Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları

Dış hatlar uçuşları bulunmayan havalimanın lounge hizmetleri de pek gelişmemiştir. Havalimanından sadece iç hatlara seferleri gerçekleşmektedir bu yüzden yolcu trafiği yoğun olmamaktadır. Böylece yolcuların lounge hizmeti kafeden yararlanmak ve dinlenme alanında dergi ya da kitap okumakla sınırlıdır.

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde sağlık merkezi ya da doktor bulunmamaktadır. Ancak en yakın hastane olan Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi’ne özel araçla 11 dakikada ulaşılabilmektedir.

 

Bebek Bakım Odası

Havalimanı içerisinde farklı noktalarda konumlanmış 3 adet bebek bakım odası bulunmaktadır. Acil durumlarda çabucak erişim sağlayabileceğiniz bu bebek bakım odalarından yararlanabilirsiniz.

 

Bankacılık Hizmetleri

Kastamonu Havalimanı’nda hizmet veren bir banka bulunmamaktadır. Ancak havalimanında çoğu bankanın ATM’leri yolculara hizmet vermektedir.

 

Döviz

Dış hatlarda seferleri bulunmadığından havalimanında döviz bürosuna ihtiyaç duyulmamıştır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Bagajların taşınabilmesi adına kullanıma açık bagaj araçları bulunmaktadır.

Kayıp eşya bürosu ile hizmet vermekte olan havalimanında emanet dolapları bulunmamaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanı sadece iç hatlarda hizmet verdiği için Duty Free mağazaları bulunmamaktadır.

 

İbadet Noktaları

Havalimanında kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri var olan 3 adet mescit bulunmaktadır.

 

Otopark

Kastamonu Havalimanı’ndaki otopark; otomobil, pikap, minibüs, midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet, motor ve motosiklet gibi farklı araçları kabul etmektedir. Kapasitesi geniş olan otoparkın ücret tarifesi araç tipine göre farklılık göstermektedir.

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanı içerisinde internet ağı paylaşımı bulunmaktadır.

Telefonlarınızı ve elektronik cihazlarınızı bekleme salonunda, kafede, mescitte ya da bebek bakım odasında şarj etmenizi sağlayacak prizler mevcuttur.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanında restoran bulunmamaktadır ancak terminalde mevcut olan bir tane kafe yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu kafede sıcak soğuk içeceklerden atıştırmalık çeşitli besinlere kadar farklı ürünler satılmaktadır. Siz de uçağınızı beklerken ya da seferinizden sonra kafede keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kastamonu’nun güzel lezzetlerinden tüketmek için havaalanının yakınlarındaki restoran ya da kafelere de uğrayabilirsiniz. 

 

Yakın Oteller

Kastamonu Havalimanı’ndan yolunuz geçiyor ve siz de şehre uğramayı planlıyorsanız Kastamonu otelleri için otel.com sitesinden bilgi alabilir dilerseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 • Amorium Park Otel: Özel araçla 10 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz bu otel 9 km uzaklıktadır.
 • Armoni Park: 9,5 kilometrelik mesafesi ile D765 üzerinden 9 dakikalık mesafededir.
 • Sinan Bey Konağı: 7,9 km mesafelik alanı olan otele sadece özel araç ya da taksi ile ulaşım mümkündür. 12 dakika yol sürmektedir.
 • Kastamonu Kadıoğlu Konak Otel: 14 dakikalık mesafesi bulunan otele yalnızca özel araçla gidebilmek mümkündür.
 • Kurşunluhan Otel: D765 yolu üzerinden 12,9 km yol 17 dakika almaktadır.

 

Kastamonu Havalimanı Ulaşım Rehberi

 

Metro/Tren

Havalimanından metro ya da tren ile merkeze ulaşım yolu yoktur.

 

Otobüs

Otobüsler uçak seferlerine paralel bir şekilde ilerlemektedirler. Servis otobüsleri gelen yolcu salonunun çıkışında konumlandırılmıştır ve tüm yolcuların çıkışı tamamlanmadan servise başlanmamaktadır. 4 farklı güzergahta merkeze sefer düzenleyen otobüsler yolcularını yaklaşık 45 dakikada merkeze ulaştırmaktadır. 

1. Servis Güzergâhı: Havalimanı – Otogar 

Havalimanı – Divan Mobilya – Şekerci AVM Karşısı – Carrefour – Ataç Kent – Üç Yol Park Evleri – Diyanet Kız Yurdu – Hacı Bey Kavşağı – Otogar

2. Servis Güzergâhı: Havalimanı – Otogar 

Havalimanı – Lider AVM Karşısı – SSK Durağı – Candaroğulları – Santra Park – İl Özel İdare Karayolları – Otogar

3. Servis Güzergâhı: Havalimanı – 5. Jandarma Eğitim Alayı Servis Güzergâhı:

Havalimanı – Cezaevi Altı Aycan Ambalaj – Akkent Karşısı Durağı – M.Y.O. Durağı – Muhtarlık Büfe – M.M.B. Büfe – Efe Kent – R. Gülnuş Kız Yurdu – 5. Jand. Eğt. Alayı.

4. Servis Güzergâhı: Havalimanı – Kışla Parkı Servis Güzergâhı:

Havalimanı – Doğa Kent Kavşağı – Atatürk Spor Salonu – Sinan Bey Parkı – İl Müftülüğü –Ulugöl – Çengeller – Cevizli Parkı – Kışla Parkı

 

Taksi

Gelen yolcu salonunun hemen çıkışında yer alan havalimanı taksileri ile beraber şehir merkezine 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Taksiler 7/24 hizmet vermekte olup sabit bir fiyat tarifesi uygulanmamaktadır.

 

Transfer

Küçük bir grupla seyahat ediyorsanız ve çevre illere de uğrama planınız varsa özel transfer sizin için doğru bir seçenek olabilir. Havalimanında transfer firmalarının ofisleri yer almamaktadır. Ancak şehir merkezinde yer alan transfer firmalarından internet üzerinden rezervasyon yaptırabilir, dilerseniz merkezdeki ofislerini ziyaret edebilirsiniz. Kastamonu’da havalimanında özel transfer hizmeti veren firmalardan bazıları şunlardır: A. Parmaksızoğlu Transfer, YK Transfer, Rental Autos ve Ayaz Transfer.

 

Shuttle

Havalimanında hizmet veren özel servisler bulunmamaktadır.

 

Araç Kiralama

Araç kiralama yöntemi ile en konforlu şekilde dilediğiniz lokasyona dilediğiniz sürede ulaşmanız mümkündür. Havalimanında herhangi bir araç kiralama acentesi bulunmamaktadır ancak internetten rezervasyon yaptırabilirsiniz. Anlaştığınız firmanın aracınızı havalimanına getirmesini rica ederek uçuşunuzun ardından aracınıza geçebilirsiniz. Bu araç kiralama firmalarından bazıları şöyledir; 

 • Rental Autos Araç Kiralama, 
 • Ayaz Araç Kiralama, 
 • YK Araç Kiralama, 
 • Korkmaz Oto Kiralama, 
 • Dabanoğlu Oto Kiralama, 
 • Sönmez Rent a Car, 
 • Parmaksızoğlu Taşımacılık, 
 • Avis, Genç Dizayn Araç Kiralama 
 • Kastamonu Rent a Car